ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

MUSHAF’I SATIP KEMENÇE ALMAK…

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Rahmetli annemim yaşanan durumu özetlemek için zamanı geldiğinde kullandığı çoğu yerel özellikler taşıyan deyimler vardı.

Olmayacak işler peşinde koşma ya da uzun süreli iş görecek ve manevi değeri yüksek bir şeyi anlık bir çıkar veya eğlence uğruna gözden çıkarma durumlarında kullandığı iki deyim vardı ki sık sık kullanırım ben de.

Bunlardan biri, “delilik az akılla yapılmaz” diğeri de Mushafı satıp kemençe almak”.

Cumartesi günü 3 gazeteci arkadaş Zonguldak İli Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Başkanı Abdurrahman Canlı’nın konuğu olduk.

Canlı, alışılagelmiş bir birlik, dernek yöneticisi olmanın ötesinde, idealleri olan, yaşadığa topraklara ve topluma karşı sorumluluk duygusu taşıyan ve bu sorumluluğu bir borç olarak kabullenmiş, bu borcu da kendi değer yargılarıyla ödemeye çalışan bir zamane dervişi gibiydi.

Canlı, anlattıkça, anlattıklarının bölgemiz ve ülkemiz için ne anlama geldiğini somutlamaya çalıştım kafamda. Somutladıkça içim burkuldu.

Özetle Batı Karadeniz ve Zonguldak için arıcılık ve bal üretiminin önemini, bu yolda kat ettiklerini, üreticilerin, tüketicilerin, kamu görevlilerinin sorumluluklarını anlattı.

Anlattıklarını, gazetemizde http://www.ereglidemokratmedya.com/zonguldak-kazansin-ulkemiz-kazansin-71792.html linkinde haberleştirdik. Uzun uzadıya o konulara girmeyeceğim.

Şuraya gelmek istiyorum. Bugüne kadar katıldığım tüm ekonomik tabanlı toplantı ve etkinlikte her ağzını açan sanayi dışında alternatif üretimden, yerel markalaşmadan bahseder durur. Ama kimse işin pratiğine yönelmez.

Canlı’yı dinledikçe, “ZAYBİR, elde var bir” demek geçti içimden. Yahu uğraşmış didinmişler, ciddi bir üretim birliği kurmuşlar. Destek görürse bırakalım yereli, ulusallararası bir markaya dönüşebilecek bir ürün ortaya çıkarmışlar. Sadece ticaret olsun diye bal üretip satalım değil üstelik dertleri. Arı ve arı ürünlerinin her aşamadaki üretiminin en doğal ve sağlıklı koşullarda gerçekleşmesi ve desteklenmesini içeren bir faaliytet alanı yaratmışlar. Üstelik de piyasa da en doğal ve sağlıklısını bulmak için neredeyse her birimizin “uzmanlaştığı” bir üründe. Bal da.

Üstüne üstlük bu üretimin en temel gerekliliği doğal ortam. Ormanlarımız, özellikle de kestane ormanları.

Biz hala bilmem hangi firmanın balı gerçek bala en yakın bal diye soruşturup duralım, internetten ya da kulaktan dolma bilgilerle “orijinal” olduğuna kanaat getirdiğimiz ürün siparişleri verelim. Yahu yanı başımızda üretilmişi var. Üstelik birlik tarafından üretilen ve desteklenen Alaplı Balı 2017’de Türkiye’nin en kaliteli balı sıfatını kazanmış. Kazanmış derken uyduruk yarışmalarda değil. Yetkili kurumların, bilimsel analizleriyle kazanılmış bir sıfat bu.

İşin buraya kadar ki kısmı bal tüketicilerinin tercihlerinde, bu yerel markaya yönelerek sağlıklı bir ürün tüketimiyle ilgili.

Çok daha önemlisi alternatif bir alan olarak bal üretiminin gerçekleşeceği doğal çevre. Bu çevreyi doğa bize bahşetmiş. Çok şey istemiyor. Az şey de istemiyor. Ama istenen o çok şey bizde doğal olarak bulunuyor. Geriye kalan bu doğal çevrenin korunması geliştirilmesi. Burada da sırasıyla sorumlu davranması gerekenler var. Öncelikle tarımsal üretimde kullanılan ilaçlar. Doğal bitki örtüsüne zarar verdiği kadar, arılara da zarar veriyor. Özetle tarımsal üretimde de doğal süreçleri zorlamalıyız, en azından en zararsız şekliyle bu süreci sürdürmeliyiz.

Bitti mi? Hayır. Asıl sorumluluk burada da devlet aklında, kamu gücünde. Zaten Erdemir ve termik santrallerle kuşatılmış Zonguldak coğrafyasına, ormanlarına, doğal bitki örtüsüne adeta bir işgalci gibi bir an önce para eden ne varsa alıp gitme derdindeyiz.

Bunun son örneğini, yoğun kestane ormanları da barındıran Alaplı/Gümeli’de yaşıyoruz. Önce Kanadalı bir firma adına yapıldığı söylenen sonra MTA tarafından sürdürüleceği iddia edilen sondaj çalışmaları var. Bölgede saptanan altını çıkarma hazırlıkları. Peki güzel. 3-4 yılda çıkardık altını. Ve diyelim ki bu bölgede tarımsal üretimden (buna fındık, ıhlamur, defne ve diğer orman ürünlerini katalım) ve bal üretiminden ortalama 5 yılda elde edilecek maddi girdiyi o altınla elde ettik. Sonra? Sonrası malum. Ciğerleri sökülmüş ve kendisini yenilme süreci yüz yılları bulacak, tüketilmiş bir coğrafya.

Yani yüzlerce yıl başta fındık ve bal üretimi olmak üzere onlarca orman ve tarım ürünüyle bölgeyi besleyecek, üstelik bedavadan temiz hava sağlayacak bir doğa cennetinin kısa vadeli kar cinayetine kurban edilmesi.

Bu biraz da altın yumurtlayan tavuğun, içindeki birkaç altın yumurtayı almak için bıçak altına yatırılmasından başka bir şey değil.

Ya da rahmetli annemin deyimiyle, “Mushaf’ı satıp, kemençe almaya” benziyor.

En büyük sorumluluk da burada devlet aklında. Ama yaşananlara bakınca da yine annemin o malum sözü geliyor aklıma..

Demek ki “delilik az akılla yapılmıyormuş” gerçekten…YORUMLAR

adalı | 6 Ocak 2020
Fatik Çakır´a söyle bunu...Ankara da bu altın arama işini durdursun..
Zeki İbik / Aydın | 6 Ocak 2020
Doğru yerden, doğru perspektifle bakmış sevgili İzzet... İzzet´e ve Abdurrahman Canlı nezdinde Zaybir´e teşekkürler, yolları ve alınları hep açık ola....
Emin Semih Özkök | 7 Ocak 2020
Deyim harikulade, Mushaf-ı satıp kemençe almak..


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

POSBIYIK’I BEKLEYEN TEHLİKE!!! / VEKÂLET DARBESİ…


İnsanların lafı kuyruğundan anladığı bir yer ve dönemde ciddiyet bir yana mizah da çok zor yapılır. Tolum olarak, ökü... Devamını oku >>

DERVİŞİN FİKRİ VE ZİKRİ…


Güzel bir Kızılderili hikayesidir… Bir gün New-York´ta bir grup iş arkadaşı, yemek molasında dışarıya çıka... Devamını oku >>

POSBIYIK: YENİLGİ VE ´´ZAFER´´


Pirus zaferi, yıkıcı büyüklükte kayıplar pahasına kazanılan zaferleri anlatmak için kullanılan bir deyim.  Kaz... Devamını oku >>

Posbıyık da rabia dedi... Ama Nasıl?


1960 ve 70’li yıllar dünyada ve Türkiye’de gençlik hareketlerinin, ulusal kurtuluş savaşlarının ve diktatö... Devamını oku >>

ÇAĞIN EN TEHLİKELİ VİRÜSÜ


Ülkemiz ve dünya son birkaç hafta içinde insanlık ve insanımız açısından ciddi sıkıntılara yol açan b... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

POSBIYIK’I BEKLEYEN TEHLİKE!!! / VEKÂLET DARBESİ…
BİR DE BURADAN BAKIN!
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,0856
6,5699
314,81

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 9.o

SON YORUMLAR