ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

KOLERA MAKAMINDAN ŞARKILAR / Ereğli’nin sorunu altyapı mı üst akıl mı?

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Dün gece kısa bir süreliğine de olsa doğa bizlere taşın toprağın, börtü böceğin, otun çiçeğin, suyun denizin, özetle Ereğli’nin gerçek sahibi olduğunu hatırlattı.

Gece yarısı hane halkı topyekûn uyanıp cephesi Ereğli’yi kucaklayan zemin kattaki aile sarayımızın pencerelerine üşüştüğümüzde ne yalan söyleyeyim kendimi bir korku filminin platosunda buldum.

Görüş mesafesinin 20 metrenin altına düştüğü bu kıyamet fragmanında neyse ki ritmik aralıklarla patlayan flaşlar gibi ufka kadar her nesneyi görünür kılan şimşekler neyle karşı karşıya olduğumuz konusunda tüyler ürperten bir görsel şölen sunuyordu.

Korkmadım desem yalan olur. Bir yanda yağmurun sesi, diğer yanda yağmurun şiddetiyle oluşan suyu tahliye edemeyen çatı giderlerinden taşıp ufak bir şelale gibi duvarlardan aşağı akan suyun sesi. Buna 400 metre aşağıdan akan Dombay Deresi’nin muhtemelen her türlü kirletilmişlikle birlikte irili ufaklı kaya parçalarını önüne katıp yükselttiği homurtuyu ekleyince görsel şölenin ses efekti de bir tamam oldu. Hemen önümüzde fırtınanın etkisiyle rükû ile secde arasında eğilip yere yaklaşan kavak ağaçlarının rüzgârla dansına aşina olsak da gövdesiyle üç katlı aile evimize yazın sıcakta kışın yağışlarda doğal bir siper oluşturan henüz genç ama devasa çınarın dalarlının fırtınaya boyun eğmemeye çalışan direngenliğine rağmen “ya kökünden koparsa” düşüncesini zihnime gömme çabası. Neyse ki korktuklarım olmadı. Doğanın “ben buradayım” hatırlatmasını balkonda ulunan çamaşırlığın bahçeye fırlaması gibi küçük bir sıyrıkla atlattık.

MAALESEF BİLDİK MANZARALAR

Tabii, meyilli bir arazide kurulu evimizin su baskını gibi bir sıkıntıya girmeyeceğini bilmekle beraber bu şiddetteki bir yağışın kentin diğer noktalarında nelere kadir olabileceği huzursuzluğuyla sabahı ettik.

Sabah ilk telefon her sabah buluşup çay içtiğimiz pazaryerinde esnaf bir arkadaştan geldi. “Su altında kaldık” diyordu. Ardından çarşı merkezini Pazar yerine bağlayan cadde üzerindeki dükkanların tamamına su girdiği haberini aldım. Özellikle Devrek Yol Ayrımı civarında da benzer durumlar yaşanmış.

BU ALTYAPI BU CÜSSEYE YETMİYOR

1974 yılından beri Ereğli’de yaşayan birisi olarak 12 Eylül’ün asker kökenli belediye başkanını (İsmail Sıdal) ve başka bir ara dönemde kısa süreliğine belediye başkanlığı yapma şansı yakalayan Murat Sesli ile Arslan Keleş’i saymasak bu 46 yılda hepi topu 3 belediye başkanı tanıdık. Sevgili Pembe Panterimiz Ruhi Cöbekoğlu, halen başkanlık yapan Halil Posbıyık ve bir önceki dönemin başkanı Hüseyin Uysal. Her üç isminde kendine özgün icraat ve vizyon oluşturma gayretleri dışında en iddialı oldukları alan ve söylem, “Ereğli’nin alt yapısı sorunlarını tümüyle çözdük” ifadesinde sık sık ifade edilirdi, ediliyor.

Hiç birisinin hakkını yemek istemeyiz. Başta rahmetli Cöbekoğlu olmak üzere her başkan Ereğli’de altyapıya yönelik çaba göstermiştir. Ama sadece göstermiştir. Kimseden doğaüstü bir yetenek beklemiyoruz. Ancak şu tespiti de yapmak zorundayız. Asıl olarak bir alt yapı hizmeti olan belediyecilik ne yazık ki güzel ülkem de ve tabii ki Ereğli’de çoğu kez görünür olanın, kavramsal olarak tam karşılamasa da üst yapının (toprağın üstünde görünen manasında) defalarca kez dizayn edilmesinden öte geçmeyen bir icra makamına dönüşmüştür.

Basit bir örnek verelim. Son otuz yılı baz alalım. Ereğli’nin görünen yüzü sahil bandı ve merkezde hemen her yıl yenileme çalışması (çoğu sadece göze hitap eden) yapılır. Yapılmalıdır da. Ancak biraz kentin uçlarına gidelim. 30-40 yıl önce sadece Aktaş Sokağı’nın (ki o zamanlar köy olarak bilinirdi) ve çevredeki birkaç hanenin atıklarını taşıyan kanalizasyon sistemine bu güne kadar el değmemiştir. 30 yıl boyunca her birisi onlarca konut içeren siteler eklendiği bu yerleşim alanında durum tam da 150 kiloluk bir cüsseye ulaşmış birisinin hala 5 yaşındaki sindirim ve boşaltım sistemiyle, bağırsakla idare etmesine benziyor. Haliyle patlıyor.

KOLERA MAKAMI

Şu an bir ucu Forteksler Sitesinden diğer ucu Sarıkorkmaz sınırlarındaki yamaçlardan başlayan iki küçük su yolunun içerdiği sudan çok kanalizasyon suyuyla birleşerek ta Elif Otel yanında denize kadar ulaştığı bir gerçek. Buna daha temiz olmakla birlikte Pençes Deresi’ni de eklemek lazım. Bunca yol boyunca her türlü atığı, kiri içine alarak İsmet İnönü Parkı’nın yanından Elif Otel’e kadar taşıdığı bu kirliliği bölgede gölleştiren su Ereğli’nin ana yüzü sahil bandında gezinti yapmak isteyenlere tam da Sevgi Barış Dostluk Köprüsü üzerinde sürpriz yapmaktadır. O güzelim gezinti tam da burada kolera makamında bir kokuyla yaşama sevincinizi bile yerle yeksan edebilmektedir. Aynı yerde hizmet veren Engin Restoran’ın değerli emektarı Metin Abi’nin her seferinde “yazmıyorsun gazeteci, bu kokuyu da yaz” takılmasına muhatap olduğum bu koku neye ki şiddetli yağışın yaptığı temizlikle şimdilik giderilmiş oldu.

Yeniden geceye dönecek olursak, yaşanan yağış ve fırtınayı internet sitemizde “Ereğli’nin altyapısı sınıfta kaldı” başlıklı haberle gördük.

Sonra düşündüm. Altyapının suçu ne diye? Kusur sanki daha çok nüfusu yüz bin sınırını aşmış bir kenti 50 bin kişilik bir kentin altyapısıyla idare etmeye çalışan üst akılda.

Ne yazık ki Ereğlililer, yerin altındaki yatırımlardan çok üstünde dikilen çok katlı binalarla, akıldışı akıllı evlerle, sitelerle velhasıl rantla haşır neşir olursak çok daha kolera makamından kokularla yaşamaya, şarkı söylemeye devam ederiz.YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

“YASAK AŞK” HABERLERİNİN GERÇEK MAĞDURLARI! “VURUN KAHPEYE”


Türkiye’nin yetiştirdiği değerli düşünce insanı ve siyasetçi, rahmetli Yaşar Nuri Öztürk’ü... Devamını oku >>

MADALYONUN İKİ YÜZÜ: “HAİN” ARINÇ, “KAHRAMAN” ÇAKICI…


Geride bıraktığımız haftaya iki isim damga vurdu. Neredeyse birbirleriyle hiçbir ortak yanı yok bu iki ismin. Kullandıkları dil, ... Devamını oku >>

EREĞLİ’NİN KÜÇÜK GELİNİ KİM?


Rahmetli annemin numunelik lafları vardı. Hemen her durumda lafı çok uzatmaz, durumu sade şekilde özetleyen, izah eden bir d... Devamını oku >>

BİR YEM BORUSU OLARAK, “EREĞLİ İL OLSUN” SÖYLEMİ VE POSBIYIK’IN ÜÇÜNCÜ YOLU


Kimi durumlar vardır. İzahı için saatlerce konuşulabilir. Ya da cuk oturacak bir sözle, deyimle fazla lafa gerek kalmaz. Bil... Devamını oku >>

DÜĞÜN DEĞİL BAYRAM DEĞİL, POSBIYIK KİMİ ÖPÜYOR?


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyaset ve yöneticilik açısından küçümsenemeyecek bir birikim ve deney... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

“YASAK AŞK” HABERLERİNİN GERÇEK MAĞDURLARI! “VURUN KAHPEYE”
HİPOKRAT’IN TORUNLARINA DİYECEĞİM VAR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,8250
9,3671
447,92

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı bulutlu
parçalı bulutlu 9.o

SON YORUMLAR