ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

KATİL AMERİKA!/ Türkiye sağının açmazı

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

“Devleti devlete çatar

İt gibi pusuda yatar

Kan döktürür silah satar

Amerika katil katil”

 

1970’li yıllara damga vuran temel sloganlardan biriydi… Katil Amerika!

Aşık Mahzuni Şerif’te bu gerçeklik ve slogandan hareketle “Amerika katil katil” parçasıyla güç vermişti o yıllarda esen Anti-emperyalist mücadeleye.

 

Esen rüzgar derken, bu bir hakkı teslim etmeliyiz. Başta Vietnam işgali olmak üzere dünyanın birçok coğrafyasını kan gölüne çeviren ve dünya halklarının kanını içen ABD emperyalizmine karşı mücadele bayrağı uzunca bir dönem yurtsever-solcu gençlerin ellerinde yükseldi. Ülkesini sevmenin temel ilkelerinden birisi olarak, dünyanın ezilen bütün mazlum halklarının acısını hissetmek ve mücadele etmek olarak gören bu öncü kuşak hiç de cüsselerinden beklenmeyecek büyük işler yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin, ABD’nin Ortadoğu üssü olma yolunda derinleşen adımlar attığı yıllarda ABD altıncı filosuna karşı durma, Amerikan askerlerini Dolmabahçe’den denize dökme, ABD Ankara Büyükelçisi’nin aracını yakma. ABD’nin suç ortağı İsrail görevlilerine karşı eylemler bunlardan bir kaçı.

Filistin Özgürlük Hareketi’nin dünyada dahi adını yeni yeni duyurduğu, Türkiye’de ise devlet politikası ve sağın kulaklarını tıkadığı Filistin davasında yine o gençler ön saftaydı. Hem de öyle işin lafını yaparak değil. Bizzat Filistin’de, İsrail güçlerine karşı çatışarak. Bu çatışmalarda yakalanıp uzun yıllar İsrail zindanlarında yatanlar, hayatını kaybedenler oldu. Ama geriye tertemiz bir anti-emperyalist mücadele geleneği bıraktılar.

Günümüzde, Amerika karşıtlığının bayrağını kimseye bırakmayan Türkiye sağının o zamanlar “Katil Amerika” sloganına karşı geliştirebildiği tek slogan vardı, o da Amerika karşıtı bu gençleri kastederek, “komünistler Moskova’ya” diye haykırmak. Geliştirdikleri tek pratikte direk veya dolaylı Amerika’nın bölgesel çıkarlarını savunmak, sokaklarda ise bir CIA taşıyan ve devletin gizli güçlerinin de devrede olduğu operasyonlarla solcu gençleri avlamak.

Bütün bunları neden yazıyoruz. Çarpıtılmış bir tarih bilincini ayakları üzerine oturmak mı tek gayemiz? Bu da olabilir. Ancak, tarih bilinci, özellikle güncel konularda doğru tavır için en geçerli perspektiftir.

Varlığı önemli oranda Kızılderili katliamına, diğer kıtalardan Amerika’ya getirilerek kuşaklar boyunca acımasız bir sömürüye tabi tutulmuş köleliğe ve zenci düşmanlığına ve dünyanın her yerinde kurduğu sömürü-baskı politikalarına dayanan ABD’de bugünlerde patlak veren büyük ama alabildiğine örgütsüz ve hedefsiz isyan bir kez daha bizde “ABD’nin katilliğini” anımsattı. Amerika tarihi hakkında tek kelime bilmeyen de çok şey bilip de “geçmiş de ABD ile işbirliği çıkarlarımızla örtüşüyordu” diyende, velhasıl herkes Amerika’nın katil olduğu konusunda hem fikir.

Bu iyi bir şey mi? Kesinlikle iyi bir şey. En azından katile katil demek, ona kin duymak, karşı durmak için iyi bir şey.

Küçük gibi görünen büyük bir ayrıntı var ama… Dün görüş ayrılığı ve devletin resmi politikalarından dolayı Amerika’ya karşı duranları, "Moskova’ya göndermeye" niyetli Türkiye’nin sağ aklının bugünkü ABD karşıtlığı ne denli samimi? Bu karşıtlık insan haklarına duyulan saygıdan mı yoksa kimi bölgesel konularda ABD ile yaşanan pürüzlerden mi kaynaklı.

Daha da beteri ABD polisinin bir zenciyi insanlık dışı, vahşi bir uygulamayla öldürmesine çıkan gür sesimiz, benzer bir uygulama karşısında kendi ülkemizde de çıkabiliyor mu?

Çıkmıyorsa, hiç kimse kusura bakmasın. Sizin derdiniz o zaman ne insan hakları, ne Amerika karşıtlığı ne de mazlumun yanında durmak.  En iyimser görüşle “işinize geleni" yapmaktır.

Ama yine de sözde de olsa “Amerika Katil” demek, Türkiye sağı için büyük bir adımdır.

 

Meraklıları için Mazuni Şerif Usta’nın parçasının sözlerini ve linkini de ustaya saygıyla paylaşalım…

 

https://www.youtube.com/watch?v=aC7pvV5L5ns

 

AMERİKA KATİL KATİL

 

Defol git benim yurdumdan

Amerika katil katil

Yıllardır bizi bitirdin

Amerika katil katil

 

Tuz diye yutturur buzu

Gafil düştük kuzu kuzu

Dünyanın en namusuzu

Amerika katil katil

 

Devleti devlete çatar

İt gibi pusuda yatar

Kan döktürür silah satar

Amerika katil katil

 

Japonya'yı yiyen velet

Dünyadaki tek melâmet

İki yüzlü kahpe millet

Amerika katil katil

 

İnsanın alçak sarısı

Küstü dünyanın yarısı

Vietnam'ın pis karısı

Amerika katil katil

 

Bunca milletler yazık

Sömürülmüş bağrı ezik

Seni seven kanı bozuk

Amerika katil katil

 

Mahzuni der Türk Milleti

Çıksın gitsin elin iti

Demedimmi bunlar kötü

Amerika katil katil…

 

Aşık Mahzuni ŞerifYORUMLAR

godayva | 2 Haziran 2020
sağ ve sol jargonlar üzerinden Türkiye okuması Türkiye gerçekliğinin üstünü örtmekten ve aklı devre dışına çıkarmış holiganlıktan başka bir şey üretmez. 15 temmuz Kendisini sağ veya sol olarak ifade eden bir takım camiaların ne kadar aynı olduğunu veya aynı mabedin müridi olduklarınıgösterirken onlara geçit vermeyenlerin sağ ve solla alakası olmadıklarını da gösterdi. Sağ ve sol jargonlar dışında bir deger okuması yapamazsak ne yazık ki bu iki mabedin müritleri olmaktan kurtulamayacağız. Marks ın ideolojik duruşa olan karşıtlığı en iyi bu toraklarda açığa çıktı ancak o da kullarınca ideolojik bir tanrı olarak yeryüzünden kovulalı beri onun adına ayinler duzenleyen naipleri kinuşuyor. Hasılı 15 temmuz bu topraklarda sağ ve sol jargolarin dışında ürettikleri insani değerlerle buraları vatan yapan insanların bu ülkenin gerçekliği olduğunu diğerlerinin ise bir simülasyon olduğunu gösterdi. İnşallah bizim de kendi gerçekliğimizi kendi aklımızla ele alabileceğimiz entelektüellerimiz olur. Entelektüel bir kamu en büyük eksikliğimiz. eline sağlık onemli bir sorunu gorünür kılmışsın.


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

SORUN CAMİ DEĞİL CAMİALAR ARASINDA


Ereğli gündemini işgal eden Bakanlık marifetiyle Ereğli sahiline cami yapılması konusunda sorunun kaynağına işaret edebilmek iç... Devamını oku >>

BU SAATTEN SONRA HEPİMİZ YILDIZ TİLBE’NİN ASKERİYİZ... SAHİLE CAMİ YAPTIRMAYIZ!!!


5-6 Ocak günleri toplanan Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nde çok dramatik, acıklı, bir o kadarda gerilimli bir ortam ... Devamını oku >>

ZİNCİR MARKETLERLE İLTİSAKLI OLMAK


Çok bilinen ve sevdiğim bir sözdür. İzahı olmayan şeylerin mizahı olur… Bu söz kadar, yurdumu, yurdum insanını... Devamını oku >>

EREĞLİ’DE, BİR “BATTI BALIK YAN GİDER” VAKASI


Sıkça kullandığımız bir deyimdir. Yaşadığı felaketlerden ders çıkarmayan, olanları kısa sürede unutan ve aynı sonu&ccedi... Devamını oku >>

ERDEMİR’İ VERİP BİR GORİL PARKI MI ALMALI?


İlk bakışta kel alaka bir başlık gibi duruyor bu başlık. Öyle ya ne alakası var Ereğli’de kurulu ülkenin en güzide ... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

SORUN CAMİ DEĞİL CAMİALAR ARASINDA
O CUMARTESİ AKŞAMI…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

13,4810
15,3112
795,22

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

hafif kar yağışlı
hafif kar yağışlı -0o

SON YORUMLAR