ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

KADIN DERGÂHLARI…

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Dün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü idi.

Herkes biliyor ki bu türden sembolik günler, gündemleştirilen konuya kısa vadede çözüm olmaktan çok,  konuya ilişkin genel bir bilinç oluşturmayı, bu bilinçle donanmış kitlelerde uzun vadeli bir enerji yaratmayı ve sorunun çözümüne destek verecek demokratik bir baskılamaya hizmet eder.

Bölgemiz genelindeki 25 Kasım etkinliklerini göz önüne aldığımızda ne yazık ki böylesi bir yaklaşımdan eser görmek mümkün değil.

Resmi program ve etkinlikleri bir yana koyalım. Zira onlar, sorunu esastan görüp, çözüme dönük bir söylem ve eylem üretmekten ziyade, usulen bir zorunluluğun, mecburi hizmetin ifası için meseleyle yüz göz olmak zorunda kalır.

Peki ya siyaset kurumu... dernekler… kitle örgütleri… sendikalar… Kısaca kadına yönelik şiddeti kendine dert edinmiş, önlenmesi için uzun ve kısa vadeli çözüm arayışı içinde olduğu iddiasındaki her türden kurum ve kişiler çözümün neresindeler?

Açık konuşmak gerekirse dünkü manzaradan sonra niyet ne olursa olsun, realite olarak kimsenin kadına yönelik şiddetle çok alakası yok sonucu çıkarıyor insan.

Neden?

Kadın ve kadına yönelik şiddet gibi temel bir konuda bile ortak bir dil, ortak bir eylem oluşturamayan, oluşturmak için çaba sarf etmeyen anlayış sahiplerinin samimiyetini sorgulamasak bile amacı tartışmalıdır.

Konu çok somut. Kadına yönelik şiddet. Neredeyse tüm kadınların, tüm toplumun sorunu.Böylesi temel ve kapsayıcı bir konuda bile ortaklaşamıyorsak, yan yana gelemiyorsak, güç  biriktiremiyorsak, bu güçle toplumun önüne çıkamıyorsak, kısacası politik bir baskı gücüne dönüşemiyorsak yapılan iş amaca değil başka türden heveslerimize hizmet için araçsallaştırılmış olur.YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

KUZUYU KURTLA YİYİP, ÇOBANLA AĞLAMAK…


Kabak tadı veren bir olay. Sırf kabak tadıyla kalsa katlanılır, bir öğün daha idare edilir. Ama olay kabak tadını geçel... Devamını oku >>

MEHTER CUMHURİYETİ, BALO CUMHURİYETİNE KARŞI


29 Ekim’i geride bıraktık. Bu yıl, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, kutlamalardaki şekilsel içerikler damga vurdu. Kelimenin ... Devamını oku >>

“ALLAH’SIZLAR”! Ya da Ereğli’nin “BARBARLARI”


Yıkmak, en devrimci eylemdir. Tarihin bütün büyük dönüşümleri ve dönüşümün önde... Devamını oku >>

TAHRİK OLAN OLANA!


Toplumca akılla değil güdü-dürtü ve duyguyla hareket eder bir yanımız var. Bir yan bakış mı gördük? Ni&ccedi... Devamını oku >>

OKULLARDA BİLİM Mİ KAZANACAK HURAFE Mİ?


Başlığı görünce, birçok okur, “bu bir eğitim sistemi eleştirisi yazısıdır” diye düşünecektir haklı... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

KADIN DERGÂHLARI…
ORADA BİR ÖĞRETMEN VAR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

12,4902
14,1332
712,88

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

hafif yağmur
hafif yağmur 15o

SON YORUMLAR