ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

HALİL BEYİN BOZHANE AŞKI ´´YA BENİMSİN YA KARA TOPRAĞIN´´

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ne zaman eleştirsek karşılığında bir dolu övgü alıyoruz. Sağ olsun belediye başkanımız, en ufak eleştiri karşısında bile eleştiri sahibine iltifat yağdırıyor, yere göğe koyamıyor. Duruma göre Oxford diploması dağıtıyor, yetinmiyor, tüm ana bilim dallarının fahri doktora unvanını bahşediyor muhatabına. Eleştiriler karşısında bu kadar medeni bir tavrı görünce de bizlerin, eleştirel bakış açımız daha bir cesaret kazanıyor, dile geliyor.

Özellikle yerel basına böylesi bir özgürlük ve eleştirel yaklaşımda özgüven sağladığı için ne kadar teşekkür etsek az Sayın Posbıyık’a…

Malum Ereğli’nin son güncel başlıklarından biri de balık lokantalarının da içinde bulunduğu ve Bozhane Limanı olarak bilinen ve Su Ürünleri Kooperatifi’nin uhdesinde bulunan alanın Kaymakamlık yazısı ve Ereğli Belediye Meclisi’nin onayıyla günübirlik turizm alanı olarak kabul edilmesi girişimi.

Bunu kim istemez? Açıkçası Ereğli’de yaşayıp da böylesi bir girişime hayır diyecek birini bulmak güç. Ancak bu işin yol ve yöntemleri, girişimin zamanlaması ve olası doğuracağı olumsuz sonuçlar nedeniyle kimi itirazlar oluyor. Bunlara girmeyelim. Defalarca yazıldı, konuşuldu bunlar.

Burada temel sorun, bu iznin bakanlık onayına bağlı olması ve tam da o aşamada bakanlığın aksi görüş bildirmesi halinde Bozhane’de halen süre giden fiili durumun sonlanacağı kaygısı. Yani kaş yaparken göz çıkartma, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olma durumu.

Kabul etmek gerekir ki günübirlik turizm alanı istemiyle yola çıkmışken, şu an orada ruhsatlı değil ama fiili durum üzerinden çalışan işletmelerin kapanmasını kimse istemez. Durumun özeti bu.

Ama işin garip tarafı Bozhane Limanı için günübirlik turizm alanı talebiyle yola çıkan Ereğli Belediye Başkanı’nın yönettiği belediyenin, bu talebin oluşturacağı sakıncalar üzerinden gelişen itirazlar sonrası, özellikle de Su ürünleri Kooperatifi’nin karşı açıklamasından sonra bölgeye hizmet anlamında negatif bir yaklaşım göstermesi.

Dün sosyal medyaya yansıyan kimi görüntüler ve bazı internet haber sitelerinde yapılan haberler ne derece doğru. Şüpheyi de elden bırakmadan yansıyan tabloya bakıldığında daha önce bölgenin temizlik hizmetini veren (ki bu belediyenin doğal sorumluluğu) Ereğli Belediyesi birimlerinin çöpleri almadığı ve ufak çapta çöp dağları demesek de tepeciklerinin oluştuğu yönünde…

Çok anlaşılır bir durum değil açıkçası. Yakın döneme kadar temizlik hizmeti verilen bu alan da iddialara göre Ereğli Belediyesi çöpleri almıyorsa bunun mantıklı bir açıklaması olmalı. Bizi ilgilendirmez, Su Ürünleri Kooperatifi’nin inisiyatifinde bir alan deniyorsa, o zaman dün ilgilendiriyordu da bu gün ne değişti. Yok, öyle değil de hoşumuza gitmeyen tutum ve söylemler var, cezalandırıyoruz tarzı ilan edilmemiş bir tutum varsa bunun sosyal belediyecilikle ilişkisi olabilir mi. Bir kurumun verdiği hizmet ve çalışmalardan feragat ederek vatandaşı ya da başka bir kurumu cezalandırmaya yönelmesi ne kadar adil bir davranış.

Özetle son birkaç aydır Ereğli gündemini işgal eden Balıkçı Barınağında (Bozhane Limanı) yolunda gitmeyen bir şeylerin, daha doğrusu yoldan çıkan bir şeylerin olduğu açık.

Hele ki Ereğli Belediye Başkanı’nın, “orası benim göz bebeğim. Orayı bu hale getirmek için çok şey yaptım” dediği ve turizm alanı olması için bakanlıktan müsaade istediği bir yerse burası.

Hal böyle olunca ya başkanımızın fantastik bir turizm anlayışı var; çöplerle, kirlilikle farklılık arz eden bir turizm alanı ya da gözünün bebeği gibi gördüğü ve aşkla hizmet ettiği bu alana başkanımız arabesk ve marazi bir aşkla bağlı… Ya benimsin ya da kara toprağın, diyor belki başkanımız Bozhane için.

Netice de aşk bu ne diyelim? Kimileri ölesiye seviyor, kimileri de öldüresiye...YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

“YASAK AŞK” HABERLERİNİN GERÇEK MAĞDURLARI! “VURUN KAHPEYE”


Türkiye’nin yetiştirdiği değerli düşünce insanı ve siyasetçi, rahmetli Yaşar Nuri Öztürk’ü... Devamını oku >>

MADALYONUN İKİ YÜZÜ: “HAİN” ARINÇ, “KAHRAMAN” ÇAKICI…


Geride bıraktığımız haftaya iki isim damga vurdu. Neredeyse birbirleriyle hiçbir ortak yanı yok bu iki ismin. Kullandıkları dil, ... Devamını oku >>

EREĞLİ’NİN KÜÇÜK GELİNİ KİM?


Rahmetli annemin numunelik lafları vardı. Hemen her durumda lafı çok uzatmaz, durumu sade şekilde özetleyen, izah eden bir d... Devamını oku >>

BİR YEM BORUSU OLARAK, “EREĞLİ İL OLSUN” SÖYLEMİ VE POSBIYIK’IN ÜÇÜNCÜ YOLU


Kimi durumlar vardır. İzahı için saatlerce konuşulabilir. Ya da cuk oturacak bir sözle, deyimle fazla lafa gerek kalmaz. Bil... Devamını oku >>

DÜĞÜN DEĞİL BAYRAM DEĞİL, POSBIYIK KİMİ ÖPÜYOR?


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyaset ve yöneticilik açısından küçümsenemeyecek bir birikim ve deney... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

“YASAK AŞK” HABERLERİNİN GERÇEK MAĞDURLARI! “VURUN KAHPEYE”
HİPOKRAT’IN TORUNLARINA DİYECEĞİM VAR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,8271
9,3660
447,95

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 10o

SON YORUMLAR