ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

FARKLI BİR POSBIYIK PORTRESİ

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

10 Ocak Cuma günü, Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladık.

Mesleğin içinde olmak, günün yoğunluğunu kutlamalar ekseninde yaşamayı koşulladı.

Öncelikli olarak, gazetecilerin ve gazeteciliğin bu önemli gününde verdikleri kutlama mesajları, güne özel hediyeler ve düzenlenen programlardan dolayı kaymakamımız, İsmail Çorumluoğlu’na, belediye başkanımız Halil Posbıyık’a, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral’a, siyasi partilerin ilçe başkanlarına ve burada ismini sayamayacağımız tüm duyarlı isimlere meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Her özel gün gibi Çalışan Gazeteciler Günü’nde de iyi dileklerden oluşan kutlama mesajları, mesleğin ruhuna uygun hediye sunumları ve tertip edilen programlar işin rutin kısmı. Aslolan bu rutinin içeriğinin günün anlamına uygun şekilde doldurulması, hafızalarda bırakacağı hoş seda ve ilişkileri yakınlaştırması.

Bu açıdan bakıldığında, yukarıda saydığım ve saymadığım her bir isim Ereğli’deki meslektaşlarımızın kendilerini “değerli hissettirmek” için samimi bir tutum sergilediler.

Ancak bir tanesi vardı ki bence günün altın puanını fazlasıyla hak etti.

Bu hak ediş, sadece gazetecileri ağırlama, ikramda bulunma, basmakalıp kutlama sözcükleri kurmanın çok ötesinde esas olarak kendi kişisel formatını da aşarak sergilediği nezaket silsilesinden kaynaklı.

Bu isim, kendisine zaman zaman sert, bazen dozunu kaçırmamak şartıyla esprili ama asla saygıdan yoksun olmayan eleştiriler yaptığım Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’tan başkası değil.

Halil Beyi tanıyan herkes bilir. O hiçbir zaman rutine, gündeme bağlı kalmaz. Nerede, ne için konuşacaksa konuşsun konuyu mutlaka kendi gündemine getirir ve asıl olarak o gündeme ilişkin kendi mesajlarını, gerektiğinde çok agresif ifadelerle dillendirmekten kaçınmaz.

Açık söylemek gerekirse Halil Bey’den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde de benzer bir performans bekliyordum. En azından gazetecilerin onuruna düzenlediği yemekli toplantıda yapacağı konuşmada kendi ezberini dayatır, sözü döner dolaştırır OYAK’a, parti içi muhaliflerine ve en sonunda gazetecilere ufak bir ayar verir düşüncesindeydim.

Ancak Halil Başkan günün ilk saatlerinden itibaren beni şaşırtmaya başladı. Kendisine zaman zaman muhalefet eden ve kentin iyi kalemlerinden birisi olan mesai arkadaşım Hüseyin Aksakal’ı geçirdiği ameliyat sonrasında evinde ziyaret etti. Geçmiş olsun dedi, gününü kutladı. Ardından, 2009-2014 arasındaki başkanlığı döneminde ciddi sorunlar yaşadığı ve ilan edilmemiş bir savaş sürdürdüğü diğer bir meslektaşımızı, Fikri Kapanı, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle evinde ziyaret etti.

Bu ziyaretler, günün anlamından çok öte bir mesaj taşıyordu. Söz konusu sağlıksa, “geçmişte yaşananlar anlamsızlaşır, insani duygular devreye girer ve medeni insanlar da bu duyguyla hareket eder” mesajını en güçlü şekilde verdi Başkan Posbıyık.

Günün akşamında gazetecilere verdiği yemekteki konuşmasını beklemek bir yana hayal bile edemiyordum. Kendi sahasında ve kendisini dinlemeye hazır bir kesimiyle sorunlu olduğu yüze yakın basın mensubunu bir arada bulan Posbıyık benim niyetime göre golünü burada atacaktı.

Golü bıraktım, bayağı bayağı pas verdi. “Beni eleştirin” diye başladı. Oysa Başkan bu tür konuşmalara, “beni eleştiren bazı ne yazdığını kendisi de anlamayan gazeteciler var” türü cümlelerle başlardı. Aksine, “eleştirmelisiniz” dedi. Çok insani bir talepte bulundu sadece. “Hakaret etmeyin yeter” dedi. Bu talep, seçilmiş bir belediye başkanı bir yana en sıradan insanın bile hakkıdır ki, yerine getirilmesi de bir gazeteci sorumluluğudur. Keza, belediyeyi ve kendisini konu eden haberlerin “teyit edilerek yazılması” isteği de temel bir gazetecilik kuralı.

Posbıyık bu nezaketle de sınırlı kalmadı. Tam anlamıyla yaşına tecrübesine yakışan ve ancak hassasiyet sahibi insanların göstereceği bir olgunlukla bir de nasihatte bulundu. Salonu dolduran onlarca basın mensubu arasında gerginliğin son haddine gelmiş çekişmelerin varlığından herkes gibi o da haberdardı. “Kendi aranızdaki sorunları lütfen, kavgayla değil, diyalogla çözün, birbirinizi kırmayın” sözlerini hiç de öyle iş olsun diye değil, bir babanın duyarlılığı ve duygusallığıyla tekrarladı.

Başkan Posbıyık, geçirdiği ağır gribe rağmen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde çok önemli dersler verdi bizlere, en azından bana.

Bir: Sağlık, hastalık, ölüm gibi insani durumlarda yaşanmışlıkların devre dışı kalmasını ve insan yanımızın öne çıkmasını.

İki: Sorunları kavgayla değil, diyalogla çözmeyi, gazeteciliği de kesinlikle gazetecilik ölçüleri içinde yapmayı.

Üç: Bence en önemlisi bu üçüncüsü, misafir ağırlamayı. Hasta olmasına rağmen programa iştirak etmesi, kimseyi üzecek bir ifade kullanmamaya dikkat etmesi. Daha da önemlisi, “hasta olduğum için sizinle kadeh kaldıramadım” diyerek gösterdiği büyük incelik. Ki sanırım Halil Bey, programa davet ettiği ve yan yana oturdukları Kaymakam İsmail Çorumluoğlu alkol kullanmadığı için bu nezaketi gösterdi.

Her şey için teşekkürler Başkan Posbıyık, eleştirilerimiz yine olacaktır, ama bu sefer gerçekten çok şey öğrettin bize. Temennim bu hassaslığını önümüzdeki dönemde daha güçlü ve kalıcı sergilemesi.YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

OMURGA, RAKI VE SİNA ÇILADIR


Sevgili Sina duydum ki benden sıkılmışsın. Hiçbir ortak yanımız ve paylaşımımız yokken bu sıkıntın nereden aksetti anlayamadım. Ama ... Devamını oku >>

UTANMAK İNSANİ BİR DUYGUDUR


Doğa yasalarıyla, sosyal yasalar-kurallar arasında sıkı bir ilişki ve benzerlik vardır. İnsan, doğayı gözlemleyerek kendini eğitebilir... Devamını oku >>

EREĞLİ´DE, MÜŞTEREK BAHİS MAHFİLLERİ


Yazıya başlarken, başlıkta geçen ve yaşıtlarımızca bilinse bile bir çok okuyucumuzun daha önce duymamış olma ihtimalini ... Devamını oku >>

BENİM MESLEKTAŞLARIM İŞİNİ BİLİR


Türkiye siyasetinde marka olmuş isimler vardır. Marka isimlerin, markalaşmış ve neredeyse artık atasözüne, deyime dön&u... Devamını oku >>

TARİKAT HİKAYELERİ / “YOL DÜŞKÜNLÜĞÜ”


6 Eylül Pazar günü yapılan KPSS’ye Zonguldak’ta girecek olan bir çok Ereğlili giremedi. Kısaca en az bir ... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

OMURGA, RAKI VE SİNA ÇILADIR
GAZETECİLİK, BEŞİK ULEMALIĞI DEĞİLDİR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,8116
9,1318
471,68

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı az bulutlu
parçalı az bulutlu 18o

SON YORUMLAR