ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

“BEN KAPICI MEMO”

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Kentimizin duayen şehremini öcülüğünde işgalci OYAK zihniyetine karşı düzenlenen ikinci gövde gösterisi toplantısının fotoğrafları önüme geldiğinde, bu söz düştü aklıma. Hisseli harikalar kumpanyası.

Boruyu çalınca yarın borazan, Hemen toplanırız bayrak altında hızıyla yan yana dizilen, ele ele tutuşan bu müzikal kumpanyada tek eksik, bir dünya bırakın biz çocuklara, göklerde yer açın uçurtmalara şarkısı olmuş.

Kimler yok ki kumpanyada…

Ömrü hayatı Ereğli’yi söğüşlemekle geçmiş bezirganlar, malumat satıcıları, kentte üniversite kurarak gelecek öğrencilerden günü kurtarma, köşe dönme hayali kuran “ticaret erbabı”, önemli gün ve haftalarda cici elbiseleriyle fotoğrafa girmeyi ve belediyeden veya Erdemir’den kırıntı koparmayı “sivil toplumculuk” zanneden dernekçiler, siyasette umduğunu bulamayanlar, kerameti kendinden menkul kanaat önderleri, en başta ise toplumu kurt masalıyla korkutmaya çalışan, “ben olmasam kurt hepinizi yiyecek, sesinizi çıkarmayın” deyip, kurtla, “tamam doyana kadar ye ama bize de bir şeyler bırak” pazarlığı yapan lider.

Kimisi daha tren istasyona gelmeden yanaşmış makinistin yanına, “gölgende bana da bana da yer ver” telaşında. Kimisi ortalıkta görüneyim, sesimi de çıkarmayım, rüzgara göre yön tayin ederim kurnazlığında. Kimisi “vakit namazları kılmasak da fark eden yok, bari Cuma’da görüneyim” deyip, koştura koştura cemaatin en arkasında karton üzerinde namaza duran işini bilen esnaf hesapçılığında.

Cemaat tamam, bir güzel niyet edip uyuyorlar hazır olan imama. Ama işte şu dünya işleri. Tam arınıp, huzura kavuşacakken üşüşüyor sorular. “Kaç koydum, kaç aldım? Tamam bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete de bu işin sonunda ya kendim ettim kendim buldum türküsü söylersem?” Kör şeytan işte kırk şekilde giriyor insanın kafasına.

Bu işten bir parsa çıkar mı? Çıkarsa parsadan hisseyi nasıl pay ederler?

Eh kumpanyada esastır, parsayı esas oğlan götürür, diğerleri de sahneye çıkmanın hazzını yaşar belki de birkaç kuruş figürasyon alır.

Bakın, kabul anladık, Erdemir’in sahibi OYAK, çevreyi, havayı, denizi kirletiyor, yüzümüze bakmıyor da. Mücadele şart. Ama öyle hiç eğitim almamış, sadece emir gelince yanaşık düzen yürüme marifetiyle yürümez bu işler. Eğitim şart… En önemlisi örgütünüz, askeri birliğiniz olmalı. Yani öyle mahalle maçına çıkar gibi, sen gel, sen de gel hesabıyla ülkenin en örgütlü sermaye kurumu karşısında averaj takımına döner, küme bile düşersiniz.

Hem ne öyle bir yanda “Mustafa Kemal’in askeriyiz” deyip, sonra da askerin arka bahçesine taş atmaya kalkıyorsunuz. Çok ayıp.

Kaldı ki ne askerliği, başkanınız dâhil birçoğunuz asker kaçağı bile değil, yoklama kaçağısınız. Hani 3 ay önce bir buçuk provokatörün girişimiyle yine “Erdemir plajı halka açılsın”  diye bir şeyler yapılmaya çalışılırken, başkanınız buradan ekmek çıkarsa biz yiyelim derdiyle bayram arifesi eylem örgütlendirmişti. Ama iş eyleme gelince birçoğunuz ortadan kaybolmuştunuz da yine meydan bir buçuk provokatöre kalmıştı. Yani öyle asker, savaş, mavaş işleri sizi bozar. Bu işler akçeli değildir ama bedelli işlerdir.

Biz dostane hatırlatalım. OYAK’la gerçekten savaşmak mı istiyorsunuz. İlk yapmanız “şu kurumsal maskelerden” kurtulup, sivilleşerek, “menfaat” beklentisiyle değil toplumsal kaygılarla yola koyulmanızdır. Zira o fotoğraflara baktıkça üç gündür şu çocuk tekerlemesi takılıyor dilime.

 

-Tak tak!

-Kim o?

-Ben kapıcı Memo.

-Ne istiyorsun?

-Para.

-Git çöplükte ara..YORUMLAR

İbrahim Özel | 14 Kasım 2019
Etkiliyeci


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…


Türkiye’de her dönem en arızalı sahaların başında olagelmiştir basın faaliyetleri. Varoluşu gereği eleştirel ve bağımsız ol... Devamını oku >>

BENİM JENERASYONUM SENİN JENERASYONUNU DÖVER


İlginç bir toplumuz vesselam. Çoğu kez kişisel marifetlerimizle yetinmeyiz. Kendimizi anlamlı kılmak, önemli göster... Devamını oku >>

ZONGULDAK “LOBİSİNİN” EREĞLİ FOBİSİ


İlçeleriyle birlikte Zonguldak siyasetinin en bilinen karın ağrısıdır. Lobicilik, yerelcilik, klikçilik. Özellikle siyas... Devamını oku >>

ANNELİK DOĞADAN GELİR, BABALIK SONRADAN ÖĞRENİLİR...


Her babalar gününde olduğu gibi özellikle sosyal medyada tekrar eden bir ritüel bu günde boy gösterdi. Yapısı... Devamını oku >>

İKİ FARKLI POSBIYIK SÖYLEMİ… CİDDİ GÖRÜŞ - SİYASİ GÖRÜŞ…


Çok anlatılan ve bilinen bir hikâyedir. Bir kez de biz özetleyelim meramımızı anlatmadan önce… 12 Eylü... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…
POSBIYIK SEVİLİYOR MU, SEVİLMİYOR MU?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,8612
7,7521
392,27

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 28o

SON YORUMLAR