ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

BELEDİYE BİNASI MI, ALAMUT KALESİ Mİ?

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ibresi bozuk pusula gibi. Mavi ibre bir gün kuzeyi gösteriyor, diğer gün güneyi. Bir gün doğru şeyler konuşuyor, ertesi gün evlere şenlik.

Posbıyık, iki gün devam eden Ereğli Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısının her iki oturumunda gündem dışı konuşma yaptı.

Birinci gün, adeta iştahla yenilen ana yemek misali konuşmanın tümünü OYAK yönetiminin Ereğli’de düzenlediği toplantıya, OYAK’ın takındığı “yanlış tutuma” ayırdı. Deyim yerindeyse sildi süpürdü yemeği.

***

Ama üzerinden 24 saat geçmeden ikinci gün oturumunda ara sıcaklara geçti. Tamam, sofrada çeşit bolluğu iyidir. Ama bu kadar çeşit mideyi yorar, bozar. Neler yoktu ki ara sıcak menüsünde?

Deyim yerindeyse ne “uçar” kaldı ne kaçar. Ak Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’dan başladı, turunu kendi milletvekilleriyle sürdürdü. Yetinmedi, belediye çalışanlarına yüklendi. Finali yine istediği gibi yazıp çizmeyen, gazetecileri kendine göre tanımlayarak, “uyararak”, hafif tertip tehdit ederek yaptı.

Başkanın, ara sıcaklar bölümünde tadına baktığı bu iki çeşniyi biraz irdelemek gerekiyor. Belediye çalışanlarına ve gazetecilere yönelik iddia, suçlama ve korkutma çabasına.

Belediye çalışanlarının tümünü kastetmese de kimi işaret ettiği belli olmasa da meclis kürsüsünden, belediyede “ispiyoncular var” demesi mantık kabul eder bir durum değil.

***

Bahsettiği yer belediye binası. Bir belediye binasında, toplantılarda dahil ne kadar mahrem, gizli, duyulmasında sakınca olan işler çevrilebilir ki. Kaldı ki sızdırıldığını iddia ettiğin konuyu bile 2 gün sonra meclis gündemine getirecek onay isteyeceksin. Bunun bir gün önceden bilinmesi, duyulmasının kime ne zararı ya da karı var. Sanırsınız, Ereğli belediye binasında Kuzey Kore’nin nükleer silah programı dizayn ediliyor da bazı “hain” belediye çalışanları bunu CIA’ya sızdırıp sekteye uğratıyor. Ya da başkanın ifadelerine bakınca orası belediye değil de Alamut Kalesi, kendisi belediye başkanı değil Şeyh Hasan Sabah, belediye çalışanları da şeyhe ölüm yeminiyle bağlı müritler de arada bir iki tanesi şeyhe ihanet edip Selçuklu veziri Nizam-ül Mülk’e haber uçuruyor.

Yahu eninde sonunda belediye binası burası ve belediyecilikle ilgili, herkesi ilgilendiren işler konuşuluyor, dönüyor orda. Yok başka türlüyse, ortada, “gizlenmesi gerekli” şeyler varsa asıl o zaman sorun var demektir.

Başkan bunu bilmiyor mu? Biliyordur, ama “ispiyoncu” damgası yememek için her belediye çalışanının kendisine karşı korkuya dayalı bir “saygı” ve teslimiyet göstereceğini de biliyor olabilir.

Ne hazindir, bir yöneticinin kendi çalışanlarına herkesin önünde ayar verme gayreti. Yönetememe krizinin, güvensizliğin en kötüsü de otoriteni kaybetmenin açık ilanıdır bu. Yoksa kurum içi sorunlar, kurum içinde konuşulur, çözülür.

En az belediye çalışanlarını yanaşık düzene sokmaya dönük bu “ispiyoncular” tespiti kadar önemli diğer bir ifade gazetecilere sarfedilen tanımlama, suçlama ve “tedbir” de gizli.

“Havuz medyası” diyor, “dedi kodudan besleniyorlar” diyor, bana küfrediyorlar, diyor, sonra da kurduğu inceleme komisyonuyla “suç işlediğini” tespit ettireceği gazetecileri “acımasızca mahkemeye vereceğini” söylüyor.

***

Ortada bir hakaret, iftira, yalan varsa bu senin en doğal hakkın. Senin değil her vatandaşın hakkı. Gazetecilere ki bir elin parmak sayısını geçmez kastettiklerin, adalet sopasını göstererek ne yapmak istiyorsun. Sahi şunu bir açıkla başkan, “acımasızca mahkemeye vermek” ne demek. Mahkemeler mi acımasız, sen mi burada tam anlaşılmıyor.

Gelelim diline doladığın “havuz medyasına”. Kusura bakma ama bunu söylerken kendinle çelişiyorsun. Öyle lafı dolandırmaya gerek yok. Havuz medyasından kastın açık ki aynı zaman da Ak Parti İlçe Başkanı olan Mehmet Fatih Çakır’ın yakın zamanda imtiyaz sahibi olduğu Demokrat Gazetesi. Aynı konuşmada, siyasi değerlendirmeler bölümünde işine geldiği için Çakır’a toz kondurtma. Teşekkür üstüne teşekkür et. İn aşağıya gazetesini, “havuz medyası” yap. Oldu mu bu.  Üstelik de “havuz medyası” suçlamasının göbeğine senin ifadenle, “kaleminden kan damlayan, eskiden beğenerek okuduğun ama patronları değişimce magazin yazan” gazetecileri koy. Neresinden tutsan çelişki. Havuz medyası diye suçladığın gazetenin sahibini öven sen, kaleminden kan damlattığın gazetecileri “havuzun gazetecisi” yapan sen. Aslında sorun şu, kelimenin gerçek anlamıyla “gazetecilik” yapanlara kızıyorsun sanki. Öyle değilse nerede bu havuz, nerede havuz başının gülleri?

Sonra da ekliyor başkanım, “özel bir birim kurduk, tüm yazılanlar incelenecek, suç unsuru varsa dava açılacak. Ceza alırsanız gelip bana ağlamayın.” Bu ifadelerin yorumunu okuyucuya bırakıyorum. 

Özetle durum öyle çok karmaşık, değil. Sadece herkes kendi işiyle uğraşması yeterli. Bırak gazetecileri, havuz, göl, şezlong gazetecisi gibi ayrıştırmayı. İşlerini yapsınlar.

Ama bizim de bir şartımız var tabi, belediye yönetimiyle istihbarat örgütü yönetmeyi karıştırtamamak lazım. Unutmamak lazım, Alamut Kalesi’nde değil, Beyçayırı’ndaki belediye binasındasın. Hepsi bu.. Sade ve net…

 YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

TÜM SUÇ KORONANIN MI?


Bu da sorulacak soru mu? Tam da bu günlerde… Dünya ölçeğinde her gün binlerce insanın canını almaya devam... Devamını oku >>

SAYIN BAŞKAN LÜTFEN DİKKAT! / Virüs hepimize aynı mesafede


Koronavirüs salgını ülkemizde ciddi boyutlara ulaşmak üzere. Tamam panik yapmayacağız. Ama gerçeklere de gözleri... Devamını oku >>

KARANLIK IŞIKLA YENİLİR…


Bu gün 21 Mart. Yani ekinoks… Yani gece ve gündüzün eşitlendiği gün… Yani mevsimin kıştan b... Devamını oku >>

VİRÜS MÜ ERDEMİR Mİ? - ÖLÜM MÜ MOKOKO MU?


Ölüm mü mokoko mu? Ereğli’nin son günlerde yaşadığı ciddi sıkıntı, çok eski bir fıkrayı çağrıştı... Devamını oku >>

VİRÜS BİREYİ ÖLDÜREBİLİR... AMA BİLİNÇ TOPLUMU KORUR VE YAŞATIR


Çin’de ortaya çıkıp, adeta Çin malı metaların dünya pazarlarına yayılma hızında her ülkenin kapısına d... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

TÜM SUÇ KORONANIN MI?
KORONA GÜNLERİNDE…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,7545
7,2879
357,49

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı bulutlu
parçalı bulutlu 11o

SON YORUMLAR