ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

AŞI KARŞITLIĞININ ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Küresel covid-19 salgınına karşı bilim şu ana kadar üretilen aşılar dışında çaresiz durumda. Henüz salgını kesin düzeyde yenecek, sönümlendirecek bir çözüm ufukta görünmüyor.

Kala kala elde bildik maske-mesafe-hijyen tedbiri ve aşı kalıyor.

Tedbirlerin uygulanması konusunda gözlemim, görünüşte herkes tedbirlerin öneminden den vuruyor. Ancak iş kendisinin eğlencesine, düğününe, derneğine gelince bir çırpıda tedbirleri bir kenara bırakabiliyor.

Hali hazırda salgına karşı en güçlü savunma silahı olan aşıya gelince. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı aşılanma oranlarını doğru kabul etsek bile oransal düzeyi nedir bilemeyiz ama toplumun hemen her kesiminde çok ciddi bir aşı karşıtlığı gelişiyor.

En ciddi argümanı, aşının uluslarüstü bir komplonun ayağı olduğu savunusuna dayanan ve dünya nüfusunun seyreltilmesine uzanan bu karşıtlık giderek daha direngen bir hal alıyor.

Öyle bir direngenlik ki bu şöyle bir örnekle bile karşılaştım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a koşulsuz ve tartışmasız bağlılık gösteren kişiler bile iş aşının gerekliliği ve güvenliği söz konusu olduğunda, “liderinin aşı olmadığını” hatta aşı kampanyalarına verdiği desteğin, kurguladıkları küresel plana uyum sağlayıcı bir işbirliği yapabileceği kuşkusunu savunmaya kadar varıyor.

Tabii bunu yaparken akla hayale gelmeyecek birçok karşıtlık gerekçesi üretiliyor. Ancak oransal olarak büyük olmasa da böyle direngen bir kesim var ve giderek güçleneceğe benziyor.

Bu da aşı için yapılan enformasyonun kimi yer ve zeminlerde aşı karşıtı enformasyon karşısında etkisiz kalışını, ikna edici olmaktan uzak kaldığını gösteriyor.

OKULLARDAKİ BÜYÜK İŞGAL

Yeni eğitim öğretim yılı bugün başlıyor. Eğitimin kendisine ait yapısal ve kronik sorunlar salgının yarattığı ağır sorunlarla birleştiğinde eğitim sürecine ilişkin karabasanlar yaşamamak mümkün değil.

Kolay değil, milyonlarca çocuğun, hatta bir kuşağın geleceği, geleceğini de geçtik asgari anlamda eğitimi insanı kara kara düşündürmüyor değil.

İki yıldır denenmeye çalışılan uzaktan eğitimle bu devasa sorunun altından en azından şimdilik kalkılamayacağı açık.

Sistemle ilgili birçok eleştirimiz olsa da okulların açık kalmasını dilemekten başka çare yok gibi…

Tüm bu sorunların ötesinde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, okul ve eğitim süreci üzerinde ağır bir baskı oluşturan ve çoğu kez görmezden gelinen bir sorun daha var.

Bunu biraz okulların örtülü işgali olarak görüyorum. Eğitimin birinci dereceden unsuru olmayan öğrenci velilerinin, kayıt sürecinden başlayıp, karne alınacak güne kadar sürdürdüğü gizli işgal.

Çoğu kez okul kantinleri, olmazsa yakında bir kafe gibi yerlerde üstlenen, giderek kendi sosyal ağını oluşturan, öğrenciden daha öğrenci, öğretmenden daha öğretmen, yöneticiden daha yönetici bu “işgalci kuvvetler” zamanla eğitim süreci üzerinde bir baskı unsuruna dönüşüyor. Sınıfları, öğretmenleri, okulları birbiriyle kıyaslayacak bir otorite gibi eğitimin yönetilmesinde gizli bir özne durumuna geliyorlar.

Bu yıl pandemi tedbirleri nedeniyle okul bahçesine ve binasına henüz girememiş bu “işgal kuvvetlerinin” esnek direngenliği hesaba katılarak her an harekete geçeceği, sınıf ve okulları yönetme arzusundan vaz geçmeyecekleri hesaba katılarak oluşturulan tedbirler sıkı sıkıya uygulanmalıdır.

Sorumluluk okul yönetimi ve milli eğitimindir.

BELEDİYE VE MİLLİ EĞİTİME KÜÇÜK BİR ELEŞTİRİ

Eğitim yılı başlarken okulların donanımı ve okula ulaşım da öne çıkan unsurların başında geliyor.

Ancak çok iyi niyetli de olsa bazı adımlar bu konuda ufak sıkıntılara yol açabiliyor.

İlçede ikili eğitim yapan nadir okullardan birisi İzmirlioğlu İlk Okulu. Yaklaşık 2 yıldır tekli eğitime geçmesi için ek bina yapımı gündemde. Tabi ki bunun için asıl sorun gerekli ödeneğin sağlanması. Ancak bir buçuk yıla yakın süredir salgın nedeniyle neredeyse eğitim yapılmayan okulda bu çalışma için bir adım atılmamışken tam da eğitim yılının başladığı günlerde okul bahçesinde ek binanın temelinin atılması ve inşaatın yıl boyunca devam edeceği çok hoş bir durum değil. Okul yönetimi ve ilçe milli eğitimi aşan bir sorun olan bu durumda yetkili kişiler daha planlı ve erkenden hareket edebilirlerdi. Şimdi bir yıl boyunca öğrenciler hemen yanı başlarında devam eden bir inşaatla birlikte eğitimlerini sürdürecek.

Keza Ereğli Belediyesi de uzun zamandır hazırlıklarını yaptığı Sakindere yol çalışmasının en sıkıntılı aşamasını okulun açıldığı günlere denk getirdi.

Denk getirdi derken tabii ki bu tercih değildir ama sonuç önemli. Şimdi yaklaşık bir ay boyunca hem servisle okula giden öğrencilerin yolu uzamış oldu hem de yürüyerek gidecek olanlar toz ve çamura mahküm edildi. Zira yol yapım çalışmaları nedeniyle bağlantıyı sağlayan eski köprü yıkıldı ve yenisi yapılıyor. Sadece bağlantı sorunu değil, yolun belli bir kesiminin bir süreliğine inşaat sahası olacağı gerçeği insana lütfen daha planlı ve zamanlı iş yapalım dedirtiyor.YORUMLAR

Sebahattin ozarslan | 11 Eylül 2021
Aşı olmayanlar vatandaşlar insan sevgisi olmayanlar fetocular haramzadeler mahallede olmayan cok var elmatepe mah herkese gunaydin aşı olmayanlar haram zikkim olsun


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

OKULLARDA BİLİM Mİ KAZANACAK HURAFE Mİ?


Başlığı görünce, birçok okur, “bu bir eğitim sistemi eleştirisi yazısıdır” diye düşünecektir haklı... Devamını oku >>

BELEDİYENİN AQUA PARKI VE DÜNYA GÖRÜŞÜ


Belediyelerin büyük ölçekli projelerinden çok insan ve çocuk odaklı hizmetleri daha çok ilgilimi... Devamını oku >>

GİDEN KAYMAKAMIN ARKASINDAN TENEKE ÇALMAK... KAFANA GÖRE İMAM ARAMAK... YA DA DÜRBÜNLE TERSTEN BAKMAK


3 yıldır Ereğli’de görev yapan Kaymakam İsmail Çorumluoğlu’nun tayini çıktı. Kaymakam Çorumluoğ... Devamını oku >>

GÖÇMEN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ IRKÇILIK MI?


Türkiye toprakları tarih boyunca coğrafi konumu, kıtalar arası, kültürler arası geçiş özelliğinden dolayı her d&... Devamını oku >>

´´YANGINLAR VE KAHPE FAKLARI´´


Yangınlar, kahpe fakları / Korku çığlıkları / Ve irin selleri, aç yırtıcılar / Suyu zehir bıçaklar ortasındasın / Bi... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

OKULLARDA BİLİM Mİ KAZANACAK HURAFE Mİ?
VE KAYMAKAM GİDER…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

8,6310
10,1304
492,12

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 16o

SON YORUMLAR