ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI

   
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI

Dünyanın en yaşlı gazisi 110 yaşında vefat eden Hüseyin Kaçmaz'ın oğlu, Dünya Barış Elçisi Turgut Kaçmaz, yaklaşık 1 ay süren Çanakkale Hatıraları ve çeşitli etkinlik programlarında, Kayseri, Kastamonu, İstanbul ve Çanakkale'de sunumlar yaptı, törenlere katıldı. 16 bin öğrenciye sunum yapan Kaçmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile de görüştü.

Karadeniz Ereğlili, Dünyanın en yaşlı gazisi unvanına sahip 1994 yılında 110 yaşındayken vefat eden, Atatürk'ün komutasındaki askeri Hüseyin Kaçmaz'ın oğlu, Dünya Barış Elçisi Eğitimci-Araştırmacı Turgut Kaçmaz, 32 gün süren yurt turunun ardından ilçeye döndü.

Katıldığı etkinlikler, sunumlar ve görüşmelerle ilgili gazetemiz muhabirine değerlendirmelerde bulunan Kaçmaz, Kayseri, Kastamonu ve İstanbul'da, okullarda ortaokul ve lise öğrencileri olmak üzere toplam 16 bin öğrenciye sunum yaptığını kaydetti.

Etkinliklerin valilik ve okullar tarafından organize edildiğini, Kastamonu'daki etkinlikte te Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın planlaması olduğunu anlatan Kaçmaz, Çanakkale'de katıldığı 18 Mart törenlerinde de, 3 bakanla görüştüğünü ifade etti.

ÜÇ BAKANLA GÖRÜŞTÜ

Her sene benzer etkinliklere katıldığını ve Mayıs, Haziran aylarında da katılacağını dile getiren Turgut Kaçmaz, Atatürk'ü, babasının savaş anılarını gelecek nesillere aktardığını belirterek, sunum ve etkinlikleriyle ilgili şu bilgileri verdi; 

"Şubat üçüncü haftasında, davetler üzerine Kayseri'de başladığım programım geçtiğimiz günlerde Çanakkale'de noktalandı. İlk önce Kayseri'ye gittim ve 13 gün kaldım. Kayseri'de 4 yerde sunum yaptım. Ardından Kastamonu'ya geçtim. Kastamonu Valiliği, Gençlik Spor Bakanlığı organizasyonlarının etkinliğinde sunumlar yaptım. İstanbul'da, Uğur okullarında öğrencilere ve öğretmenlere sunum yaptım, Çanakkale'de 18 Mart törenlerine katıldım. Çanakkale'de törenlerin ardından, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a, ilkokul öğretmeni ve arkadaşlarıyla çektirdiği toplu fotoğrafı verdim. Şaşırdı ve sevindi. İlk defa görmüş o fotoğrafı, sosyal medyasına da koydu. Törenlerde üç bakanla görüştük. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, seneye birlikte yapalım bu programı dedi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'da aynı şeyi söyledi. Ben araç falan istemem dedim. Kalacak yerim olsun yeter. Bunu severek yapıyorum. Ulaşımı kendi imkânlarımla karşılıyorum, dedim. Ayrıca, Çanakkale'de, törenlerde yer alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile de  kısa süreli sohbet ettim. Ramazan bayramından sonra Mayıs'ta nasip olursa, İstanbul'da bir programa daha gideceğim. Oradan da Karabük-Safranbolu'ya geçeceğim.

'95 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞE KATILACAĞIM'

Haziran'da da, Kastamonu'ya gideceğim. Orada sunumlar yaparak, yürüyüşlere katılacağım. Atatürk'ün bir sözü vardır, 'Gözüm Sakarya'da kulağım İnebolu'da' diye.İnebolu ilçesinden, Kastamonu'ya, 4 gün, 3 gece yürüyüş yapacağız.Geçen sene de bu yürüyüşe katılmıştım. Pandemiden dolayı katılım sınırlandırılmıştı. Bu sene bin kişi olacak diyorlar. 95 kilometrelik mesafe.

Bu etkinliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı organize ediyor. Spor Bakanlığı'na bir kez daha teşekkür ediyorum. Eskiden bu yürüyüşler yapılmıyordu. Atatürk'ün yürüdüğü yollarda bu etkinlikler gerçekleştiriliyor. Diğer bölgelerde de benzer programlar yapılmaktadır. Birçoğuna katılıyorum. Farklı il ve ilçelerden gelenler oluyor. Geçmişini bilmeyen genç geleceğini bilmez ya da eksik bilir. Gençlerimizi teşvik etmek gerekiyor. Çanakkale'yi kitaplarda okumak yetmez, Çanakkale'nin Çanakkale'de anlatılması gerekiyor. Bu tür etkinliklerin organize edilip, gençlerimizin oralara getirilmesi gerek. Ben burada benzer etkinlikleri yaptım. Pandemi de ara vermiştik. Bu sene inşallah tekrar başlayacağız. Resim, kompozisyon, şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencileri, öğretmenleriyle Çanakkale'ye getiriyorum. Her sene farklı öğrencilerle gidiyoruz.

“SAVAŞLAR BİRLİK BERABERLİKLE KAZANILIR”

Kayseri, Kastamonu, İstanbul ve Çanakkale programlarında, öğrencilere Atatürk ve babamla ilgili konuşmalar yaptım. Savaşları ve babamın bana anlattıklarını anlattım. Ayrıca, onlara birlik beraberliğin öneminden bahsederek, ne iş yaparsanız severek yapın, sevmeden yaparsanız muvaffak olamazsınız dedim. Balkan harbini babama sorardım niye kaybettik? diye.  Balkan harbini birlik beraberlik olmadığı için kaybettik lakin Çanakkale'de, Dumlupınar'da, Sakarya'da Atatürk'ün etrafında birlikte beraberlik olduğu için kazandık derdi.Babam, Atatürk'ü uzaktan yakından görür, Kurtuluş savaşı bittiği zaman bütün ordular Bursa'da toplanır, babam Mustafa Kemal Atatürk'e evrak getirir. Son nefesine kadar Atatürk'e nasıl selam verdiğini, nasıl konuştuğunu aynı hisle anlatırdı.Babam, Vatanını, Milletini, Bayrağını, Mustafa Kemal Atatürk'ü sözde değil özde sevenlerdendi. Bende onun oğlu olarak özde sevenlerdenim. Bu nedenle senelerdir, şehir şehir gezip babamı, savaşları ve Atatürk'ü yeni nesillere anlatıyorum. Gücüm yettiği sürece de anlatmaya devam edeceğim.”

Kaçmaz, “Günümüzde bu vatanda birlik- beraberliği koruduğumuz sürece hiç bir dünya bize bir şey yapamaz. Biz, Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarını böyle kazanmışızdır. Babam bu görüşe dikkat çekmişti” dedi.

'ONLAR YARI AÇ SAVAŞTIKLARI İÇİN BİZ TOKUZ ve ÖZGÜRÜZ'

Çanakkale'de, Atalarımız, bazı günler sabah şekersiz üzüm hoşafı, öğlen yemek yok, akşam buğday kırından çorba, bazı günler tam bazı günler yarım ekmek bazı öğünlerde de un sıkıntısı yaşandığından ekmek yoktu.Dedelerimiz aç kaldığını bildiği için biz şimdi tokuz...Çanakkale'de 253 bin şehit verdik. Dedelerimiz şehit olmasını göze aldığı için biz bağımsızız.Herkesin Çanakkale'ye gitmesini isterim. Seddülbahir'e, Kanlı dereye, Elli yedinci Alay'a gitsinler. Atatürk'ün yaralandığı yer Conk Bayırı'na çıksınlar. Bu vatan bizimdir, kimse bölemez diye haykırsınlar. Çocuklarını da getirsinler. Çanakkale'de yenilmez denen ordularını yendik."

REHAVETE KAPILMAYALIM!

Açık havada maskenin serbest olduğunu ancak kapalı mekanlarda, havalandırmanın yeterli olmadığı ve kalabalık ortamlarda takılması gerektiğini kaydeden Kaçmaz, aşılarında tamamlanması gerektiğini hatırlatarak; "Bir de son günlerde, Korona virüs salgını azalış gösterse de, rehavete kapılmayarak kurallara uymamız gerekiyor. Maskeler takılsın, aşılan olunsun. Ben beş aşımı da oldum" dedi.

Haber Merkezi

Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 1
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 2
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 3
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 4
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 5
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 6
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 7
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 8
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 9
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 10
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 11
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 12
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 13
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 14
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 15
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 16
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 17
Son Gazi’nin oğlu… Dört vilayet dolaştı… Üç bakanla görüştü… ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI - 18


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


Gazi´nin evini tinerciler ateşe verdi

Gazi´nin evini tinerciler ateşe verdi


Karadeniz Ereğli´de Çanakkale gazilerinden olan ve 110 yaşında hayatını kaybeden Hüseyin Kaçmaz´a ait olan bina iddiaya göre tinerciler tarafından ateşe verildiği iddia edildi. ...
Semiz: ´Çanakkale, Türkiye´nin temellerinin atıldığı yerdir´

Semiz: ´Çanakkale, Türkiye´nin temellerinin atıldığı yerdir´


MHP Gülüç Belediye Başkan Adayı Atilla Tarık Semiz, Çanakkale Zaferi´nin yıl dönümünü ve Çanakkale Savaşı şehitlerini andı.   Semiz yaptığı açıklamada, Çanakkale...
Gülüç Belediyesi´nden ´Milli Bilinç´e katkı...

Gülüç Belediyesi´nden ´Milli Bilinç´e katkı...


Gülüç´te Çanakkale fotoğrafları ve materyal sergisi açıldı. Konuyla ilgili Gülüç Belediyesinden yapılan açıklama şöyle: "Gülüç Belediyesinin katkılarıyla düzenlenmiş ...

YORUMLAR


Zonguldak Ereğli Karayolu… KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLUYOR
Çevre

Zonguldak Ereğli Karayolu… KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLUYOR


 Zonguldak Ereğli karayolunda kar yağışı etkisini attırdı. Trafik ekipleri ulaşımın aksaması ihtimaline karşı kontrollerini sürdürüyor. Zonguldak Ereğli k...
Otomobil yağışlı havada refüje çıktı… BELEN’DE KAZA, 1 YARALI
Asayiş

Otomobil yağışlı havada refüje çıktı… BELEN’DE KAZA, 1 YARALI


Karadeniz Ereğli ilçesinde yaşanan trafik kazasında yaralanan bir kişi, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Kaza Belen Mahallesi B...
Ereğli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatı sürüyor... VALİ YERİNDE İNCELEDİ...
Gündem

Ereğli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatı sürüyor... VALİ YERİNDE İNCELEDİ...


 Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Karadeniz Ereğli'ye bağlı Ömerli Mahallesi'nde yapım çalışmaları devam eden Ereğli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatında inc...
Maça çıkan takımlara ballı manda yoğurdu yedirdiler
Spor

Maça çıkan takımlara ballı manda yoğurdu yedirdiler


Zonguldak Deplasmanlı Süper Amatör Küme takımlarından Çaycumaspor, kendi sahasında Gelikspor'u konuk etti. Karşılaşma öncesi her iki takım futbolcuları...
Öğrencilere evde eğitim hizmeti
Eğitim

Öğrencilere evde eğitim hizmeti


 Zonguldak’ta uzun süre tedavi gerektiren ve özel eğitim desteğini evde alması gereken 75 öğrenciye evde eğitim hizmeti verildi. İl Milli Eğitim M&uum...
Yeniden Refah Partisi’nden teşkilat kaynaşması ve basın toplantısı… “BİR İKİNCİSİ YOK!”
Siyaset

Yeniden Refah Partisi’nden teşkilat kaynaşması ve basın toplantısı… “BİR İKİNCİSİ YOK!”


Yeniden Refah Partisi Genel BaşkanDanışmanı Mehmet Aras, “42 başbakan geldi. Bunların 32’sinin icraatini, hizmetini, ihanetini gördüm.11 Cumhurbaşkanı, ...
Demir, Üzülmez Şube Delegeleri ile bir araya geldi... “İŞÇİ AÇIKLARININ GİDERİLMESİ ÖNCELİKLİ HEDEF”
Gündem

Demir, Üzülmez Şube Delegeleri ile bir araya geldi... “İŞÇİ AÇIKLARININ GİDERİLMESİ ÖNCELİKLİ HEDEF”


Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Teşkilatlandırma ve Eğitim Genel Sekreteri Tayfun Demir, GMİS Üzülmez Şube Delegeleri ile bir araya geldi. Demir,  &ld...
Narkotik ekiplerinden izinsiz Kenevir yetiştiren kişilere operasyon
Asayiş

Narkotik ekiplerinden izinsiz Kenevir yetiştiren kişilere operasyon


Karadeniz Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği’nce, izinsiz kenevir yetiştiriciliğine yönelik ...
Minibüs iş makinesine arkadan çarptı…  1’İ AĞIR 3 YARALI
Asayiş

Minibüs iş makinesine arkadan çarptı… 1’İ AĞIR 3 YARALI


Zonguldak'ta 10 kişinin içinde bulunduğu minibüs sahil yolunda önünde seyreden iş makinesine arkadan çarptı. Kazada 1’i ağır 3 kişi yaralandı. ...
GÜLÜÇ KAVŞAKTA KAZA: 1 YARALI
Asayiş

GÜLÜÇ KAVŞAKTA KAZA: 1 YARALI


Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde iki otomobilin çarpıştığı trafik kazasında 1 kişi yaralandı. Kaza Gülüç beldesinde meydana geldi. İddiaya göre,...

KÖŞE YAZARLARI

BEKLEYEREK DEĞİL, ÇALIŞARAK…
EREĞLİ SİYASETİ / ŞEKİLLENİYOR MU?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

18,8109
20,4662
1.169,78

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 2.o

SON YORUMLAR