19 : 37 - Ereğli Belediyespor, Bartınspor'a boyun eğdi...   19 : 13 - Zonguldak Kömürspor: 2 - Şanlıurfaspor: 0   19 : 01 - Hatipoğlu'ndan Rektör Çufalı'ya ziyaret   15 : 14 - Kızlar iyi başladı…   15 : 04 - Kendi imkanlarıyla "yerli robot" üretti   14 : 59 - Zonguldak, Akdeniz Sahillerini aratmadı…   14 : 53 - Demirtaş: "Sosyal güvenlikte kara delik büyüyor!"   16 : 51 - Ereğli, Milli Takıma 34 sporcu verdi   16 : 45 - Mağaralarda, Anadolu rock rüzgarı esti   14 : 25 - Bektaş: "Muhtarlarımızla her zaman istişare halindeyiz"
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Siyaset
Posbıyık: "Genel Merkez, hemen iptal kararını gözden geçirsin"
Posbıyık: "Genel Merkez, hemen iptal kararını gözden geçirsin"

Neriman Posbıyık: "CHP İlçe örgütü, bugüne kadarki ‘ele geçirme' ‘kontrol etme' anlayışı nedeniyle kilitlenmiş durumda. Bizi kayyuma getiren anlayış da işte bu... Ve bunun sorumluları yine bugün devredeler. Anti demokratik bir tutumla, son anda bütün hazırlıklar tamamlanmışken kongreyi belirsizliğe sürüklediler, iptal ettirdiler. Çünkü delegeye güvenmiyorlar" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 20 Agustos 2019 16 : 40 

Karadeniz Ereğli'de 20 Ağustos tarihinde yapılması planlanan ancak CHP Merkez Yönetim Kurulu tarafından iptal edilen olağan üstü ilçe kongresine adaylığını koyan Neriman Posbıyık, basın açıklaması düzenleyerek iptal kararını eleştirdi.

Posbıyık, CHP İlçe Örgütünde düzenlediği ve kalabalık bir destekçi topluluğuna seslendiği toplantıda, toplanan kalabalığın, kendisinin ilçe başkanlığını kazandığının onayı olduğunu ileri sürdü.

 

İptal kararına gerekçe olarak öne sürülen nedenlerden birisinin, delegelere baskı yaptığı yönündeki iddialar olduğunu hatırlatan Posbıyık, tek bir delegenin ‘bana baskı yapıldı' diyemeyeceğini, bu iddiada bulunacak birisinin ‘alnını karışlayacağını ifade ederek şöyle konuştu:

"DELEGEYE GÜVENMİYORLAR

CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun Karadeniz Ereğli İlçe Olağanüstü Kongresi'nin iptali hakkındaki kararı üzerine bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyuyorum.

CHP İlçe örgütü, bugüne kadarki "ele geçirme" "kontrol etme" anlayışı nedeniyle kilitlenmiş durumda. Bizi kayyuma getiren anlayış da işte bu... Ve bunun sorumluları yine bugün devredeler. Anti demokratik bir tutumla, son anda bütün hazırlıklar tamamlanmışken kongreyi belirsizliğe sürüklediler, iptal ettirdiler. Çünkü delegeye güvenmiyorlar.

AYAK OYUNLARIYLA İŞ ÇEVİRME ANLAYIŞI…

Düşünün yer tutulmuş, delegeler imza vermiş, adaylar ortaya çıkmış, son anda operasyon yapıyorlar. Yönetimi delegeler belirlemeyecekse, kim belirleyecek.  Genel Merkez'e yakın durup, kulisçilik yapanlar mı? O zaman neden seçim yapıyoruz, neden delegeyiz? Bu partinin en büyük gücü ilkeleri ve bu ilkeleri hayata geçirecek olan üyeleri ve delegeleri değil mi?

Kendi içinde kavgalı, sen-ben çekişmesi içinde partiyi küçülten, "Benim egemenliğimde ve kontrolümde olsun" anlayışı nedeniyle en büyük zararı partimiz görüyor. Ayak oyunları, arkadan çelme takma, halka gitmek yerine kulislerle, ayak oyunlarıyla iş çevirme anlayışı... İşte sizlere bunları anlatmak istedim.

BELEDİYE BAŞKANININ EŞİ OLMAM ADAYLIĞA MANİ DEĞİL

Partiyi Kayyum'a getiren yaklaşımdan kurtulmanın ve bu kilitlenmeden çıkışın tek yolu demokratik bir kongredir ve bu kongrenin süratle toplanması gerekir.

Üç adayla bugün adil ve demokratik bir yarış için hazırlıklar son aşamaya gelmişken gelinen bu nokta kime hizmet ediyor?

Bırakın genel kurul yapılsın, bırakın delegeler iradesini ortaya koysun. Neyden kaçıyorsunuz?

Eğer olağanüstü kongrenin iptal gerekçesi, Halil Posbıyık'ın eşi olarak aday olmamsa, bu konuda bakılacak yer, CHP içindeki mücadele geçmişim, Anayasayla teminat altına alınan seçme ve seçilme hakkımız ile sosyal demokrasinin evrensel ilkeleridir.

2011 yılı Genel Seçimlerinde 3'üncü sıradan Zonguldak Milletvekili adayı olduğumda Halil Posbıyık Belediye Başkanı değil miydi?

2012 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine aday olduğumda Halil Posbıyık Belediye Başkanı değil miydi?

Yani 174 delege beni desteklemek için imza attığı ve destek giderek büyüdüğü için mi bu noktaya geldik.

Bir kez daha altını çizmek isterim; Ben Halil Posbıyık'ın eşi olarak değil, bir Cumhuriyet kadını, bir öğretmen ve bir parti neferi olarak uzun yıllardır mücadele ediyorum. Belediye Başkanı'nın eşi olmak, siyaset yapmanın, seçilme hakkının önünde neden engel teşkil etsin?

EŞİMDEN Mİ BOŞANAYIM?

Ne yani Genel Merkez benim eşimden boşanmamı mı istiyor?

Benim bir kadın olarak siyaset yapabilmem ve politikada bir yere gelebilmem için eşimden boşanmam mı gerekiyor. Yani burada bana "Ya eşin ya partin mi" deniyor.

Ne eşim Halil Posbıyık'ı bırakırım, ne de partideki mücadelemi...

Ben, parti içindeki kaosun giderilmesi ve normalleşmenin sağlanabilmesi için delegelerin ısrarlı talebi üzerine adaylığa son anda karar verdim.

Karadeniz Ereğli'de partimizin geleceği için, yeni kırgınlıkların oluşmaması ve partimizin iktidar sürecinde tartışılmaması için, seçme ve seçilme hakkının engellenmediği demokratik bir seçime bir an önce gidilmesini bekliyorum.

ATATÜRKÇÜ, LAİK, CUMHURİYET KADINIYIM

Atatürkçü Cumhuriyet kadını, Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin bir öğretmeni ve yıllarını bu partide mücadeleye adamış bir nefer olarak sizlere sesleniyorum.

Öğretmenlik yıllarım boyunca çocuklara Atatürk'ü ve kadınlar için attığı büyük adımları anlattım. Atatürk'ün bıraktığı en büyük miraslardan birinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıması olduğunu çocuklara öğrettim. Atatürk'ün ilke ve devrimlerini, Avrupa'da ilk seçme ve seçilme hakkını Atatürk'ün kadınlara tanıdığını anlattım. Kız çocuklarına, öğrenmelerini, eğitim almalarını, baskılara boyun eğmemelerini, yılmamalarını, mücadele etmelerini öğütledim.

Geldiğimiz noktaya bakar mısınız!

Bugün Atatürk'ün kurduğu bu partide, bir kadın olarak, en temel hakkım olan seçme ve seçilme hakkına ilişkin bir mağduriyet yaşamayı tam da bu nedenlerle kabul etmem mümkün değil.

Yok kadın kotasıymış, yok pozitif ayrımcılıkmış, bırakın bunları,  engel olmayın yeter.

DELEGELERİN İRADESİNE SALDIRILDI

Sayın Genel Başkanımızın ardından hak hukuk ve adalet diye haykırarak İstanbul'a kadar yürümüştük. Seçimleri engellemeye çalışanlara sesleniyorum; Sizler de orada değil miydiniz?

Hak yemem, hakkımı yedirmem.

Delegelere baskı yapıyormuşuz... Delegeler seçilirken ilçe başkanı kimdi? Ben miydim? Sertan Ocakçı'ydı. Bu dedikodular,  delegelerin özgür iradelerine karşı yapılmış bir saldırı ve onlara yapılmış apaçık bir hakarettir. Tek bir delege çıkıp, bana baskı yapıldı diyemez. Diyen varsa anlını karışlarım.

Karadeniz Ereğli CHP delegeleri akıl ve vicdanıyla hareket eder, kimseye boyun eğmez. Genel Merkezi yanlış bilgilendirip yönlendirmeye çalışanlara da...

Evet, Genel Merkez'in yanlış yönlendirilmeye çalışıldığını, eksik bilgilendirildiğini düşünüyorum. Genel Merkez'in süreci uzatmadan, ayak oyunlarına izin vermeden adil ve demokratik bir karar almasını bekliyorum.

EŞİM ADAY GÖSTERMEDİ BEN ZATEN PARTİLİYİM

İlk bakışta "Belediye Başkanı, eşini ilçe başkanı adayı gösterdi" diye anlatılıyor olabilir. Ama gerçek bu mu, sizler beni biliyorsunuz. Yıllardır bir nefer olarak milletvekili adayı, parti meclisi adayı olarak mücadele etmedim mi, köy köy, kapı kapı gezmedik mi, CHP'yi anlatmadık mı? Biz, birer CHP'li olarak, her birimiz birer birey olarak, kadın ya da erkek değil, partili olarak mücadele etmedik mi?

KARAR GÖZDEN GEÇİRİLSİN

Genel Merkezden konuyu hemen yeniden ele almasını ve kongrenin iptaline ilişkin kararı gözden geçirmesini bekliyorum. Gerçekleri gördüklerinde eminim bu son dakika operasyonlarına ve haksızlığa dur diyeceklerdir.

Katılımcı, açık ve demokratik bir anlayışla yol almak zorundayız. Başımız dik, alnımız ak, gururla ve onurla kol kola yürüyeceğiz.

Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerini, bizlere emanet ettiği laik Cumhuriyeti koruyarak ve geliştirerek, demokrasiyle taçlandıracağız. Çağımızın en büyük lideri olan Atatürk'ün gençlere emanet ettiği Cumhuriyeti, gençlerle savunacağız ve geliştireceğiz. Gençliğin enerjisi ve geleceğe bakış açısı ile partimizin deneyimli ve birikimli emektar kadrolarıyla bir arada çok çalışacağız.

KİMSE DIŞLANMAYACAK

Kentimizde örgütümüz, "küçük olsun benim olsun" anlayışından kurtulacak. Dar, hizipçi, ele geçirme mantığından uzaklaşacak. Şunun partisi, bunun partisi olmaktan çıkacak; kendi ilkeleri doğrultusunda halkla bütünleşen, kapılarını halka açan ve kimseyi dışlamayan, küçümsemeyen bir yuva haline gelecek.

Sevginin üzerine barışı, adaletin üzerine hak aramayı, dostluğun üzerine hukuku inşa edeceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi Türk Halkının var olma iradesinin adıdır. Bağımsızlık aşkıdır, özgürlük sevdasıdır. Cumhuriyet Halk Partili olmak demek halk için kendini adamak demektir, halka ben ne verebilirim, demektir.

Cumhuriyet Halk Partili olmak demek devrimci olmak demektir.

Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi…

Yaşasın Laik Türkiye Cumhuriyeti…

Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk ve devrimleri…

Sevgi ve saygılarımla hepinizi tek tek selamlıyorum."


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 787 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 20-10-2019 | 14 : 53 12  Demirtaş: "Sosyal güvenlikte kara delik büyüyor!"  (123)
 19-10-2019 | 11 : 30 19  Civelek'ten, Çakır'a destek:  (167)
 17-10-2019 | 10 : 50 52  Posbıyık, CHP'nin belediye başkanı değil mi?  (303)
 14-10-2019 | 16 : 20 12  Fota: "OYAK yönetimini emeğe saygılı olmaya davet ediyoruz"  (265)
 10-10-2019 | 19 : 56 59  Demirtaş, Başol ve Çakır, yatırımları görüştü  (347)
 09-10-2019 | 10 : 48 39  Demirtaş: "Türkiye'de yargı krizi var!"  (312)
 06-10-2019 | 11 : 49 34  Ucuz çayla yetinmedi, elektrik için de teklif verdi!!!  (517)
 05-10-2019 | 12 : 37 27  Şahin: "Posbıyık, meclis ve kamuoyu önünde düzletme yapmalı"  (434)
 04-10-2019 | 15 : 02 37  Demirtaş, "Millet Bahçesi" için destek istedi  (362)
 03-10-2019 | 14 : 26 12  Posbıyık, fabrika ayarlarına geri döndü….  (745)
 30-09-2019 | 12 : 18 24  Alan: "Zonguldak koca bir şantiye alanı olacak"  (276)
 28-09-2019 | 16 : 45 33  Demirtaş: "Elektrik ve doğalgaza yine zam yapılacak mı?"  (480)
 27-09-2019 | 15 : 55 10  Yavuzyılmaz; "Garibanın ahını almayın!"  (353)
 25-09-2019 | 16 : 41 21  Erkmen: "Yakışan, Meclis üyeliğinden istifa etmektir"  (377)
 25-09-2019 | 13 : 34 59  Bakanlık, Yavuzyılmaz'a yanıt verdi…  (315)
 24-09-2019 | 15 : 38 52  Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'a yeni görev  (345)
 23-09-2019 | 23 : 23 23  Ereğli'de "DÖRTLÜ" zirve!  (520)
 23-09-2019 | 23 : 02 37  Çakır ve Balbaloğlu'dan sıcak mesajlar  (382)
 19-09-2019 | 17 : 31 31  Demirtaş: "Ereğli üvey evlat mı?  (362)
 14-09-2019 | 16 : 25 56  Yavuzyılmaz, asistan hekimlere destek verdi  (413)
 12-09-2019 | 12 : 33 50  Demirtaş: "Ereğli'de emekliler mağdur!"  (435)
 10-09-2019 | 13 : 22 17  Demirtaş, EYT'lilere destek verdi  (620)
 08-09-2019 | 11 : 31 13  Demirtaş: "CHP, dünyadaki en köklü dört partiden birisidir"  (410)
 08-09-2019 | 11 : 15 23  Yavuzyılmaz: "İktidarın, çevre politikası tutarsız"  (424)
 02-09-2019 | 10 : 47 08  Tosun: "Zonguldak'ta büyük başarılara imza attık"  (527)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
Ereğli'nin geleceği mi, "Son Mohikan" fantezi

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Öğberliler'den İstiklal Marşlı destek…
» Posbıyık: "Yasalar ne derse desin OYAK suçludur"
» 149 Kişi alınacak, bin 755 kişi başvurdu
» Çakır, yeni açılan okulları ziyaret etti
» Ala ve Kıran son yolculuklarına uğurlandı
» Türeli: "Özel okul zinciri olan bir bakandan ne beklenebilir?"
» Ereğli'nin yedi renkli "çiçeği" mezarı başında anıldı
» Alaplılılar, (ALTIN)cı Filo'ya karşı harekete geçti
» Devlet Hastanesi'ne 2 atama yapıldı
» "Erdemir'in bölge halkının geleceğini hiçe saydığı doğru mudur?"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et

Hay&NS web katalogları