16 : 45 - Çorumluoğlu: "Ereğli'de un, irmik, şeker de, her şey var"   16 : 10 - Uysal: "Ereğli tarihinde böyle bir maç il kez oynanacak"   15 : 49 - TTK tahlisiye ekibi, Uluslar arası yarışmasına katılacak   15 : 22 - İncivez yoluna 13 yıl sonra sıcak asfalt   11 : 48 - Ereğli'de forma giymişti, yeni takımı belli oldu…   10 : 48 - Akbaş: "Eşit ve parasız eğitim hakkı gasp ediliyor"   16 : 20 - Bu proje, ayakta alkışlanır....   16 : 14 - Şair ve yazarlar da katılacak...   16 : 08 - "Atatürk adının verilmesi, hukuki hatta ahlaki zorunluluktur"   14 : 06 - Ak Parti: "27 Mayıs Darbesi, tamir edilmez tahribatlara yol açtı"
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Siyaset
Ocakcı: "Ülkenin onurunu satıp kaçanları gördük"
Ocakcı: "Ülkenin onurunu satıp kaçanları gördük"

Karadeniz Ereğli CHP İlçe Başkanı Sertan ocakcı, "Geçmişte gördük, iktidar sahipleri kendi sultanlıkları için gaflet ve dalâlet içinde olmaktan kaçınmadılar. Bu ülkenin onurunu her türlü alçakça ve kirli menfaatleri için nasıl satıp kaçtıklarını gördük. Anadolu'da yaşayan, Yoksul, yalnızlığa mahkûm bırakılan onurlu bir halkın kaderini esarete döndürmeye çalışan siyaseti de, siyasetçileri de Tarih sayfalarında gördük" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 09 Eylül 2018 15 : 38 

Karadeniz Ereğli'de Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 95. yıl dönümü vesilesiyle Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi.

"Egemenlik verilmez alınır. Kurtuluşun ve Kuruluş Partisi CHP 95 Yaşında" yazılı pankartla parti binasından yürüyerek Atatürk Anıtı önüne gelen İlçe Başkanı Sertan Ocakcı ve CHP'liler anıta çiçek sunduktan sonra saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu.

Eski İlçe Başkanları Yaşar Balcı, Hayrettin Kartal, Ereğli Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli Belediyesi CHP Meclis üyeleri, İlçe yönetim kurulu üyeleri ve partililerin hazır bulunduğu etkinlik İlçe Başkanı Sertan Ocakcı'nın konuşmasıyla devam etti.

Konuşmasına İzmir'in işgali, ilk kurşun ve Kurtuluş Savaşı'nın dönüm nıoktalarını belirterek başlayan Ocakcı şunları söyledi:

"Bizler biliyoruz ki, burada sadece Cumhuriyet Halk Partisinin 95. Kuruluş yıldönümü olması sebebi ile toplanmadık.

Biz Tarih sayfalarını unutmadık…  Unutmadık, fakat unutanlara Gerçek tarihi bir kez daha hatırlatacağım.

Mondros ateşkes anlatması ile tüm ordularımız dağıtılmış. İstanbul tek kurşun atılmadan teslim edilmişti.

Tarihin sayfalarına baktığımızda Ülkemizin santim santim işgal devletlerine teslim edenler, kendi tahtları uğruna, koltukları uğruna, saltanatlarının yürümesi uğruna, tek adamlıkları uğruna yoksul ama onurlu bir halka esareti layık gördüler.

İstanbul'dan Urfa'ya Maraş'a, Konya'ya, Antalya'ya, Samsun'a kadar her vatan toprağında işgal askerlerini gördük.

En son İzmir'de Alsancak'da…

İzmir Yunan sorumlusu, Yunan komutanı karşılarken " Ne kadar Türk'ün kanını dökerseniz o kadar sevaptır" diye bağırdı.

Yunanlılar alkışı kıyameti kopardılar. Alkışlar arasından bir genç bağırdı.

"Olamaz, olamaz! Böyle ellerini sallaya sallaya giremezler Burayı Yunan'a vermeyeceğiz. Vermek isteyen kuvvetle paylaşacak kozumuz var!" dedi ve belinde ki silahı çekerek düşmana ilk kurşunu sıktı.

Alkışlar bitti… Ülkenin bağımsızlığı ve hürriyet mücadelesi için bir genç adam isyanın ilk fitilini ateşledi. Ve bu topraklar için toprağa düşmeyi kabul etti.

İşte o İzmir'in efesi, gönlümüzün genci, 31 yaşında ki vatansever Gazeteci Hasan Tahsin'di.

O ilk kurşun, Uyuyan dev uyandırılmıştı…

Olay Anadolu'da duyulmaya başlanmıştı. Ege'de Kuvvacı Demirci Efe duyduğunda yerinden fırlayarak şunu söyler; "İzmir'de bir genç düşmana ilk kurşunu sıkmış, bundan sonrası bize düşer!"

"VAKİT TAMAM…"

38 yaşındaki genç devrimci bir adam, ülkenin hür yaşamış ve hür yaşayacak olan halkı için Hasan Tahsin'in ilk urşununu duyduğunda tarihe geçecek o sözleri söyledi. "Vakit tamam, Anadolu'ya geçiyoruz."

Ve Mustafa Kemal 19 mayıs 1919'da Hürriyet ve İstiklal meşalesini tutuşturmak için Samsun'a çıktı.

O devrimci genç adam,

Havza genelgesi ile Anadolu'ya seslendi; Milletin geleceğini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. Ardından Amasya genelgesinde; Vatanın bütünlüğü milletin bağımsızlığı tehlikededir. Dedi.

Balıkesir Kongresinde; Yunan Ordusu karşısında mücadele eden Kuva-yı Milliye'nin bir düzen altına alınarak sevk ve idaresini ve beslenmelerini sağlamalıyız. Dedi.

Erzurum kongresinde  Manda ve himaye reddedilerek ilk kez ulusal bağımsızlığın koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. İlk kez milli sınırlardan bahsedilmiş ve Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalandığı anda Türk vatanı olan topraklarının parçalanamayacağı açıklandı. Son olarak Sivas kongresinden ülkesine Anadolu insanın mesajını iletti. Ya İstiklal, Ya Ölüm

İşte bütün yaşananlar, acılar ve Halkımızın Hürriyet ve İstiklal aşkı sayesinde 9 Eylül 1922'de İzmir'de tarihe not düştü.

Tarih 9 Eylül 1922… Yüzbaşı Şerafettin Bey komutasında…

9 eylül de gün doğarken 4. Süvari alayı Sabuncubelinden İzmir'e inmeye başladı ve İşte o gün İzmir'in dağlarında Çiçekler açtı.

Dostlar, Burada toplandık çünkü

Geçmişte gördük, iktidar sahipleri kendi sultanlıkları için gaflet ve dalâlet içinde olmaktan kaçınmadılar. Bu ülkenin onurunu her türlü alçakça ve kirli menfaatleri için nasıl satıp kaçtıklarını gördük. Anadolu'da yaşayan, Yoksul, yalnızlığa mahkûm bırakılan onurlu bir halkın kaderini esarete döndürmeye çalışan siyaseti de, siyasetçileri de Tarih sayfalarında gördük.

ÖZGÜRLÜKLERİN, DEMOKRASİNİN, EMEĞİN KORUYUCUSU OLDUK

Dostlar, Bizler Cumhuriyet Halk Partisi kurulduğu günden günümüze kadar Atatürk İlke ve Devrimlerinin, özgürlüklerin, demokrasinin, emeğin koruyucusu olduk.

Biz Yıkamadıkları, yıkamadıkça çıldırdıkları, karalamaya çalıştıkları, saltanatı yıkan ve 95 yıla bir cumhuriyet sığdıran, kocaman bir yüreğin partisiyiz.

Gururluyuz çünkü Ulu Önder'in iki büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyetine ve Cumhuriyet Halk Partisine sahibiz. Bu güne kadar 95 yıldır hiç yolumuzdan dönmedik.

Bizler Cumhuriyet Halk Partisiyiz.

SULTANLIĞIN PARTİSİ OLMADIK

Ülkemizin şartları ne olursa olsun, koltuğun, sultanlığın partisi olmadık. İşte bu yüzden, ülkemiz için, halkımız için, Cumhuriyetimiz için direnmeye ve bu değerlerimizi savunmaya devam edeceğiz.

Bizim farkımız geçmişimize ve geleceğimize olan saygımız ve inancımızdır.

Bizler Cumhuriyetin değerlerini anlayan ve savunan yeni nesillere inanırız.

Bizler, çocuğumuza kula kulluk etmemeyi, dinini hür iradesi ile özgürce yaşaması gerektiğini öğretiriz.

Bizler, Demokrasinin ne olduğunu hatta demokrasiye inanmayanların bile bir gün demokrasiye ihtiyaç duyacaklarını öğretiriz.

Bizler, Çocuğumuza vatan sevgisini aşılarız, bayrak sevgisinin yürek işi olduğunu, ellerde gösteriş amaçlı sallamak için olmadığını anlatırız.

Atatürk ilke ve inkılâplarının ne anlama geldiği öğretiriz. Bir MİLLETİN istiklali ve hürriyeti için neler yaptığını bildiğimiz için bütün duvarlara Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir yazıldığını öğretiriz.

Bizler, Çocuğumuzu şeyhlerin ayakuçlarından, tarikatlardan,  din tüccarlarından korur, inançları ile kandırmayız.

Bizler, Hasan Tahsin'leriz, Demirci Efe'leriz, Bizler Kuvva-i Milliyecileriz.

"KOŞULLAR 95 YIL ÖNCESİNDEN ZOR DEĞİL"

95 yıl önce, kan ve ateş cehenneminin ortasından bağımsızlık aşkı ve heyecanıyla çıkan aziz milletimizin yaşadığı o heyecan hala yüreğimizde yaşıyor. Biliyoruz ki, içinde bulunduğumuz bu zor zaman, 95 yıl Öncesinde yaşananlardan daha zor değil.

Bu inançla, CHP'nin her üyesi, dün olduğu gibi bugün de, Cumhuriyet ideali ve değerleri için çalışmaktadır.

Biz herkesin özgür, mutlu ve refah içerisinde yaşadığı Türkiye için hep birlikte çalışacağız.

Değerli dostlar korkmuyoruz… Çünkü, bizler kanımızda Yurtsever atalarımızın devrimci ruhlarını taşıyoruz. Bizler direniyoruz. Bizler Mağrur ve başını dik tutanlarız. Bu güzelim ülkenin topraklarına gözyaşımızı ve kanımız feda edenleriz. Bizler Cumhuriyetin cefakâr partisi Cumhuriyet Halk Partisiyiz.

Biz Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu biliyoruz. İşte bu yüzden, Biz Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetini olan Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaya yemin ettik. Sözlerime son verirken, 95. Yılımızı kutlarken; Kurucu genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk'ü ve şehitlerimizi, görev yapmış genel başkanlarımızı, örgütlerimizde bugüne kadar görev alan yönetici ve üyelerimizi, 9 Eylül ruhunu bugüne taşıyan tüm yurtseverleri minnet ve saygı ile anıyorum. Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk Partimiz payidar olsun."

Konuşmanın ardından grup, Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi ve etkinlik sona erdi. Kutlama etkinliklerine akşam saatlerinde ilçe örgütü binasında düzenlenen ve Cumhuriyet türkülerinin seslendirildiği programla devam edilecek.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 186 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 17-09-2018 | 14 : 06 24  Ak Parti: "27 Mayıs Darbesi, tamir edilmez tahribatlara yol açtı"  (48)
 17-09-2018 | 11 : 39 05  Ocakcı:"Eğitim, birilerinin keyfine göre düzenleniyor"  (74)
 16-09-2018 | 14 : 38 22  Yavuzyılmaz: "Kilimli ulaşımı çözümsüz değil.."  (130)
 13-09-2018 | 14 : 21 57  ZTSO üyesi Cenk, Bakan Zümrüt'le görüştü  (102)
 13-09-2018 | 13 : 32 15  Çakır: "Sonuna kadar hakkımızı arayacağız"  (149)
 12-09-2018 | 15 : 07 38  Yavuzyılmaz: "Zonguldak adına bazı şeyler yapmaya başladık, ama yetmez"  (114)
 12-09-2018 | 12 : 18 45  Kantarcı: "Acil demokrasi istiyoruz"  (100)
 10-09-2018 | 15 : 59 51  Çakır ve Uçar, muhtarlarla istişare toplantısı gerçekleştirdi  (199)
 10-09-2018 | 14 : 17 41  Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Zonguldak'ta…  (143)
 09-09-2018 | 15 : 38 40  Ocakcı: "Ülkenin onurunu satıp kaçanları gördük"  (186)
 09-09-2018 | 13 : 04 22  Aralarında, Turpçu' da var, Genel Başkan'a güvensizlik…  (222)
 07-09-2018 | 13 : 58 15  Demirtaş: "Koca çınarın gölgesinde herkese yer var!  (194)
 07-09-2018 | 12 : 45 34  Demirtaş: "Bakan'ın açıklamaları iktidarın yanlışlarının itirafıdır"  (248)
 05-09-2018 | 12 : 59 41  Çaturoğlu: "Ereğli'ye büyük ihanet olur"  (368)
 03-09-2018 | 10 : 34 08  Yavuzyılmaz, Karayolları yetkililerini göreve çağırdı  (318)
 30-08-2018 | 10 : 54 25  Yavuzyılmaz: "Kadın cinayetlerinde Zonguldak 22. sırada"  (537)
 22-08-2018 | 22 : 57 30  Ak Partililer bayramlaştı…  (1049)
 15-08-2018 | 11 : 11 39  Tosun: "İlerleme ve yenilenme teminat altına alınmıştır"  (567)
 15-08-2018 | 10 : 56 15  Türkmen: "AK Parti, Ülkemizi marka haline getirmiştir!.."  (545)
 14-08-2018 | 11 : 56 56  Soru işaretlerinin kaldırılması için önerge verdi  (426)
 13-08-2018 | 14 : 39 49  İl Başkanı Zeki Tosun: "Milletimiz için var olmayı sürdüreceğiz"  (308)
 12-08-2018 | 10 : 55 35  Tarih belli oldu: 31 Mart  (494)
 12-08-2018 | 10 : 53 04  Kantarcı: "Karayolları yanlışından dönecek"  (349)
 10-08-2018 | 10 : 57 20  Yavuzyılmaz; "Karar Vericilere Çatalağzı'ndan Ev Tutalım!"  (355)
 10-08-2018 | 10 : 54 28  AKP Başkan Yardımcısı Geldi: "CHP'den teklif gelirse..."  (449)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
Ders zili kimin için çalıyor...
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Demirtaş: "Koca çınarın gölgesinde herkese yer var!
» 400 maden şehidinin yakını kamuda iş başı yapacak
» Demirtaş: "Laiklikten ödün verilemez"
» Gülüç, Aleyna Tilki'yle coştu…
» Büyük Zafer, Ereğli'de özensiz ve yetersiz katılımla "kutlandı"
» 2. Yüksek Fırında yangın...
» CHP'de, tepki istifası
» Bostancı: "Tek isteğimiz hiç bir arkadaşımızın tutuklu olmamasıdır"
» Patpat kazasında 6 kişi yaralandı
» Çalışkan Başkandan, temizlik uyarısı
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları