14 : 51 - Gençlik Meclisi seçimleri başladı   14 : 45 - Vali Bektaş: "Ereğli sorunlarını çözerek yoluna devam ediyor"   12 : 50 - Motosikletin çarptığı yaya yaralandı   12 : 46 - Uysal: "Büyük bir felaket önlendi"   11 : 23 - Öğretmenler Günü programı belli oldu   11 : 15 - Ereğli'de su, "insani tüketime" uygun…   10 : 23 - "Ve Leddalin Amin" ya da CHP ilçe başkanı seçimi…   08 : 55 - CHP'de sil baştan… Aras yeniden ilçe başkanı   18 : 26 - Kışla Sanayi'de yangın   16 : 02 - Çorumluoğlu: "Kendinize mesleğinizin dışında bir uğraş daha bulun"
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Siyaset
Ocakcı: "Ülkenin onurunu satıp kaçanları gördük"
Ocakcı: "Ülkenin onurunu satıp kaçanları gördük"

Karadeniz Ereğli CHP İlçe Başkanı Sertan ocakcı, "Geçmişte gördük, iktidar sahipleri kendi sultanlıkları için gaflet ve dalâlet içinde olmaktan kaçınmadılar. Bu ülkenin onurunu her türlü alçakça ve kirli menfaatleri için nasıl satıp kaçtıklarını gördük. Anadolu'da yaşayan, Yoksul, yalnızlığa mahkûm bırakılan onurlu bir halkın kaderini esarete döndürmeye çalışan siyaseti de, siyasetçileri de Tarih sayfalarında gördük" dedi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 09 Eylül 2018 15 : 38 

Karadeniz Ereğli'de Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 95. yıl dönümü vesilesiyle Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi.

"Egemenlik verilmez alınır. Kurtuluşun ve Kuruluş Partisi CHP 95 Yaşında" yazılı pankartla parti binasından yürüyerek Atatürk Anıtı önüne gelen İlçe Başkanı Sertan Ocakcı ve CHP'liler anıta çiçek sunduktan sonra saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu.

Eski İlçe Başkanları Yaşar Balcı, Hayrettin Kartal, Ereğli Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli Belediyesi CHP Meclis üyeleri, İlçe yönetim kurulu üyeleri ve partililerin hazır bulunduğu etkinlik İlçe Başkanı Sertan Ocakcı'nın konuşmasıyla devam etti.

Konuşmasına İzmir'in işgali, ilk kurşun ve Kurtuluş Savaşı'nın dönüm nıoktalarını belirterek başlayan Ocakcı şunları söyledi:

"Bizler biliyoruz ki, burada sadece Cumhuriyet Halk Partisinin 95. Kuruluş yıldönümü olması sebebi ile toplanmadık.

Biz Tarih sayfalarını unutmadık…  Unutmadık, fakat unutanlara Gerçek tarihi bir kez daha hatırlatacağım.

Mondros ateşkes anlatması ile tüm ordularımız dağıtılmış. İstanbul tek kurşun atılmadan teslim edilmişti.

Tarihin sayfalarına baktığımızda Ülkemizin santim santim işgal devletlerine teslim edenler, kendi tahtları uğruna, koltukları uğruna, saltanatlarının yürümesi uğruna, tek adamlıkları uğruna yoksul ama onurlu bir halka esareti layık gördüler.

İstanbul'dan Urfa'ya Maraş'a, Konya'ya, Antalya'ya, Samsun'a kadar her vatan toprağında işgal askerlerini gördük.

En son İzmir'de Alsancak'da…

İzmir Yunan sorumlusu, Yunan komutanı karşılarken " Ne kadar Türk'ün kanını dökerseniz o kadar sevaptır" diye bağırdı.

Yunanlılar alkışı kıyameti kopardılar. Alkışlar arasından bir genç bağırdı.

"Olamaz, olamaz! Böyle ellerini sallaya sallaya giremezler Burayı Yunan'a vermeyeceğiz. Vermek isteyen kuvvetle paylaşacak kozumuz var!" dedi ve belinde ki silahı çekerek düşmana ilk kurşunu sıktı.

Alkışlar bitti… Ülkenin bağımsızlığı ve hürriyet mücadelesi için bir genç adam isyanın ilk fitilini ateşledi. Ve bu topraklar için toprağa düşmeyi kabul etti.

İşte o İzmir'in efesi, gönlümüzün genci, 31 yaşında ki vatansever Gazeteci Hasan Tahsin'di.

O ilk kurşun, Uyuyan dev uyandırılmıştı…

Olay Anadolu'da duyulmaya başlanmıştı. Ege'de Kuvvacı Demirci Efe duyduğunda yerinden fırlayarak şunu söyler; "İzmir'de bir genç düşmana ilk kurşunu sıkmış, bundan sonrası bize düşer!"

"VAKİT TAMAM…"

38 yaşındaki genç devrimci bir adam, ülkenin hür yaşamış ve hür yaşayacak olan halkı için Hasan Tahsin'in ilk urşununu duyduğunda tarihe geçecek o sözleri söyledi. "Vakit tamam, Anadolu'ya geçiyoruz."

Ve Mustafa Kemal 19 mayıs 1919'da Hürriyet ve İstiklal meşalesini tutuşturmak için Samsun'a çıktı.

O devrimci genç adam,

Havza genelgesi ile Anadolu'ya seslendi; Milletin geleceğini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. Ardından Amasya genelgesinde; Vatanın bütünlüğü milletin bağımsızlığı tehlikededir. Dedi.

Balıkesir Kongresinde; Yunan Ordusu karşısında mücadele eden Kuva-yı Milliye'nin bir düzen altına alınarak sevk ve idaresini ve beslenmelerini sağlamalıyız. Dedi.

Erzurum kongresinde  Manda ve himaye reddedilerek ilk kez ulusal bağımsızlığın koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. İlk kez milli sınırlardan bahsedilmiş ve Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalandığı anda Türk vatanı olan topraklarının parçalanamayacağı açıklandı. Son olarak Sivas kongresinden ülkesine Anadolu insanın mesajını iletti. Ya İstiklal, Ya Ölüm

İşte bütün yaşananlar, acılar ve Halkımızın Hürriyet ve İstiklal aşkı sayesinde 9 Eylül 1922'de İzmir'de tarihe not düştü.

Tarih 9 Eylül 1922… Yüzbaşı Şerafettin Bey komutasında…

9 eylül de gün doğarken 4. Süvari alayı Sabuncubelinden İzmir'e inmeye başladı ve İşte o gün İzmir'in dağlarında Çiçekler açtı.

Dostlar, Burada toplandık çünkü

Geçmişte gördük, iktidar sahipleri kendi sultanlıkları için gaflet ve dalâlet içinde olmaktan kaçınmadılar. Bu ülkenin onurunu her türlü alçakça ve kirli menfaatleri için nasıl satıp kaçtıklarını gördük. Anadolu'da yaşayan, Yoksul, yalnızlığa mahkûm bırakılan onurlu bir halkın kaderini esarete döndürmeye çalışan siyaseti de, siyasetçileri de Tarih sayfalarında gördük.

ÖZGÜRLÜKLERİN, DEMOKRASİNİN, EMEĞİN KORUYUCUSU OLDUK

Dostlar, Bizler Cumhuriyet Halk Partisi kurulduğu günden günümüze kadar Atatürk İlke ve Devrimlerinin, özgürlüklerin, demokrasinin, emeğin koruyucusu olduk.

Biz Yıkamadıkları, yıkamadıkça çıldırdıkları, karalamaya çalıştıkları, saltanatı yıkan ve 95 yıla bir cumhuriyet sığdıran, kocaman bir yüreğin partisiyiz.

Gururluyuz çünkü Ulu Önder'in iki büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyetine ve Cumhuriyet Halk Partisine sahibiz. Bu güne kadar 95 yıldır hiç yolumuzdan dönmedik.

Bizler Cumhuriyet Halk Partisiyiz.

SULTANLIĞIN PARTİSİ OLMADIK

Ülkemizin şartları ne olursa olsun, koltuğun, sultanlığın partisi olmadık. İşte bu yüzden, ülkemiz için, halkımız için, Cumhuriyetimiz için direnmeye ve bu değerlerimizi savunmaya devam edeceğiz.

Bizim farkımız geçmişimize ve geleceğimize olan saygımız ve inancımızdır.

Bizler Cumhuriyetin değerlerini anlayan ve savunan yeni nesillere inanırız.

Bizler, çocuğumuza kula kulluk etmemeyi, dinini hür iradesi ile özgürce yaşaması gerektiğini öğretiriz.

Bizler, Demokrasinin ne olduğunu hatta demokrasiye inanmayanların bile bir gün demokrasiye ihtiyaç duyacaklarını öğretiriz.

Bizler, Çocuğumuza vatan sevgisini aşılarız, bayrak sevgisinin yürek işi olduğunu, ellerde gösteriş amaçlı sallamak için olmadığını anlatırız.

Atatürk ilke ve inkılâplarının ne anlama geldiği öğretiriz. Bir MİLLETİN istiklali ve hürriyeti için neler yaptığını bildiğimiz için bütün duvarlara Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir yazıldığını öğretiriz.

Bizler, Çocuğumuzu şeyhlerin ayakuçlarından, tarikatlardan,  din tüccarlarından korur, inançları ile kandırmayız.

Bizler, Hasan Tahsin'leriz, Demirci Efe'leriz, Bizler Kuvva-i Milliyecileriz.

"KOŞULLAR 95 YIL ÖNCESİNDEN ZOR DEĞİL"

95 yıl önce, kan ve ateş cehenneminin ortasından bağımsızlık aşkı ve heyecanıyla çıkan aziz milletimizin yaşadığı o heyecan hala yüreğimizde yaşıyor. Biliyoruz ki, içinde bulunduğumuz bu zor zaman, 95 yıl Öncesinde yaşananlardan daha zor değil.

Bu inançla, CHP'nin her üyesi, dün olduğu gibi bugün de, Cumhuriyet ideali ve değerleri için çalışmaktadır.

Biz herkesin özgür, mutlu ve refah içerisinde yaşadığı Türkiye için hep birlikte çalışacağız.

Değerli dostlar korkmuyoruz… Çünkü, bizler kanımızda Yurtsever atalarımızın devrimci ruhlarını taşıyoruz. Bizler direniyoruz. Bizler Mağrur ve başını dik tutanlarız. Bu güzelim ülkenin topraklarına gözyaşımızı ve kanımız feda edenleriz. Bizler Cumhuriyetin cefakâr partisi Cumhuriyet Halk Partisiyiz.

Biz Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu biliyoruz. İşte bu yüzden, Biz Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetini olan Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaya yemin ettik. Sözlerime son verirken, 95. Yılımızı kutlarken; Kurucu genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk'ü ve şehitlerimizi, görev yapmış genel başkanlarımızı, örgütlerimizde bugüne kadar görev alan yönetici ve üyelerimizi, 9 Eylül ruhunu bugüne taşıyan tüm yurtseverleri minnet ve saygı ile anıyorum. Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk Partimiz payidar olsun."

Konuşmanın ardından grup, Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi ve etkinlik sona erdi. Kutlama etkinliklerine akşam saatlerinde ilçe örgütü binasında düzenlenen ve Cumhuriyet türkülerinin seslendirildiği programla devam edilecek.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 271 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 16-11-2018 | 08 : 55 22  CHP'de sil baştan… Aras yeniden ilçe başkanı  (120)
 15-11-2018 | 13 : 12 47  CHP'de ilçe başkanlığı seçimi iptal edildi  (167)
 15-11-2018 | 11 : 10 14  CHP'de, "manidar" tüzük tartışması...  (168)
 15-11-2018 | 09 : 08 38  İlçe Başkanlığı'na Nahide Ercan seçildi  (192)
 14-11-2018 | 12 : 44 59  Yavuzyılmaz, Zonguldak adına Sağlık Bakanı'na sordu…  (175)
 14-11-2018 | 08 : 57 40  Şahin, aday adaylığı için resmen başvurdu  (201)
 13-11-2018 | 12 : 42 55  BEN BU YÜZÜ NEREDE OLSA TANIRIM…  (287)
 12-11-2018 | 16 : 18 30  Alpago ve 6 isim başvurusunu yaptı  (387)
 12-11-2018 | 14 : 20 35  Demirtaş, Ak Parti'nin Gülüç adayı...  (375)
 12-11-2018 | 13 : 33 16  Ak Parti'de aday adaylığı başvuru süresi uzatıldı  (246)
 07-11-2018 | 13 : 39 44  Demirtaş: "Emeklilerin maaş artış oranı Cumhurbaşkanıyla eşitlensin"  (285)
 05-11-2018 | 14 : 26 58  Ak Parti'de başvurular başladı…  (408)
 04-11-2018 | 11 : 06 37  Demirtaş: "Sözünüzü tutun, TTK'ya işçi alın!"  (289)
 03-11-2018 | 09 : 47 51  Özkök: "İnsan odaklı siyasete ihtiyaç var"  (322)
 31-10-2018 | 13 : 47 24  CHP'liler, Cumhuriyet Balosu'nda buluştu  (332)
 30-10-2018 | 13 : 00 13  Bakan Selçuk: "Zonguldak'a gereken destek verilecek"  (380)
 26-10-2018 | 16 : 07 19  Ocakcı: "Kendi başkanlarının karşısına 10 aday çıkardılar"  (527)
 26-10-2018 | 11 : 34 14  Ak Parti'den istifa etti… MHP' ye geçti…  (412)
 26-10-2018 | 11 : 20 55  Balbaloğlu: "Türkiye her zaman demokratik siyaseti tercih etmiştir"  (243)
 25-10-2018 | 11 : 52 28  Demirtaş: "TTK'ya işçi alımında umarım tasarruf tedbirlerini bahane etmezler"  (237)
 25-10-2018 | 09 : 53 39  Tekin'in adaylığı kesin, Ereğli netlik kazanmadı…  (322)
 23-10-2018 | 15 : 42 47  Yavuzyılmaz: "Yapılmışken Tam Yapılsın!"  (484)
 23-10-2018 | 15 : 25 47  Çakır, Ereğli Belediyesi Başkanlığı'na aday olacak mı?  (593)
 22-10-2018 | 14 : 53 03  Yavuzyılmaz, sınırda....  (444)
 20-10-2018 | 12 : 21 27  CHP'de süre uzatıldı!  (783)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
"Ve Leddalin Amin" ya da CHP ilçe başkanı seç
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» İlçe Başkanlığı'na Nahide Ercan seçildi
» Alpago ve 6 isim başvurusunu yaptı
» KÖPEĞE PROTEZ DİŞ
» Konut alacaklara yüzde 0.98 faizle kredi olanağı sağlayacaklar
» Yılın ilk karı yağdı
» Servisçiler, yeni eğitim yılı için kurban kesti
» Öğretmenler, Dünya Öğretmenler Günü'nü kutladı
» Cumhurbaşkanı'nın açıklaması ardından denetimler başladı
» Uysal: "Başarı dileklerimi sunuyorum…"
» Belediye'den bin 5 yüz öğrenciye kırtasiye yardımı…
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları