10 : 34 - ZTSO, Filyos Serbest Bölgesi için harekete geçti   09 : 53 - Günde ortalama 3 saat 34 dakika televizyon izliyoruz   08 : 17 - Kaza sonrası çıkan tartışmada silahına davrandı   15 : 21 - Ereğli Türkiye'deki 6 pilot bölgeden birisi olarak belirlendi   13 : 38 - Mağazacılar Günü, kutlanıyor   13 : 21 - Başarı hikayelerini öğrencilerle paylaştılar   13 : 05 - Çolak: "MHP'nin özveri göstermesi lazım"   12 : 07 - Arslan: "Türkiye Cumhuriyeti sahipsiz değildir"   09 : 41 - Alaplı'da açıldı, bölgede yetkili tek bölüm olacak   09 : 25 - 20 gün önce evinden çıktı, geri dönmedi
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Ekonomi
Aşkar: " Diğer sendikalar bu kazanımları hayal bile edemezdi"
Aşkar: " Diğer sendikalar bu kazanımları hayal bile edemezdi"

Memur-Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, Memur Sen ile Kamu İşveren Heyeti arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi sonucunda yüzde 17.54 oranında zam ve 258 maddelik bir kazanım elde ettiklerini bildirdi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 24 Agustos 2017 13 : 50 

Memur-Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, Memur Sen ile Kamu İşveren Heyeti arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi sonucunda yüzde 17.54 oranında zam ve 258 maddelik bir kazanım elde ettiklerini bildirdi.

Aşkar, toplu sözleşme süreci ve kazanımlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada anlaşma ile en düşük memur aylığında 422 liralık bir artış sağlandığını belirtti.

En fazla kazanımın 213 madde ile hizmet iş kollarında sağlandığını ileri süren aşkar yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"4. Dönem Toplu Sözleşmesi 1 Ağustos tarihinde başladı. 14 Ağustos tarihinde Kamu İşveren Heyeti teklifini 2018 için 3+3 ve 2019 için 3+3 olarak açıkladı. Kamu İşveren Heyetinin olası tutumuna göre hazırladığımız "Bu Teklife Evet", "Müzakere Edilebilir" ve "Bu Teklife Kapalıyız" kartonlarından "Bu Teklife Kapalıyız"ı kaldırdık ve "Cebimiz de kapımız da açık, yeni bir teklif bekliyoruz" mesajını vererek o günkü oturumu sonlandırdık.

Yeni bir teklif beklerken boş durmadık ve hükümet yetkilileri, sayın bakanlar, Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmeler yaptık. Bir yandan da genel başkanlar ve il başkanlarımızla istişari toplantılarımızı sürdürdük, yol haritamızı değerlendirdik.

Müzakere sürecinin son günü olan 21 Temmuz'da Kamu İşveren Heyeti yeni teklifini 2018 için 3,5 + 3,5, 2019 için 4+5 olarak açıkladı. Gece sürekli toplantı halinde bulunduğumuz sendika genel başkanlarımızla yaptığımız istişareler sonucunda bu teklifi de "Müzakereye hazırız ama imza için yetmez, yeni bir adım daha bekliyoruz" diyerek reddettik.

15 Temmuz'u yaşamış bir Türkiye'nin şartlarının farkında olmakla birlikte memurun rıza göstermeyeceği bir teklifi kabul edemezdik. Sunulan teklifin bir miktar daha artırılmaması durumunda imza atmayacağımızı beyan ettik. Türkiye'nin şartlarını biliyorduk ancak memurun razı olmayacağı bir teklife evet diyemezdik ve demedik. Son gece mutabakatsızlık netleşmişti. Kamu İşvereni tarafından yeni bir olumlu adım atıldı. Olabileceğin ve alınabileceğin son noktasını gördükten sonra gece saatlerinde başkanlarımızla istişare ettik ve nihayet uzlaşma sağladık. Bu süreçte masadaki müzakereler kadar masa dışı diplomasinin ne kadar gerekli ve önemli olduğunu bir kez daha gördük.

Çeşitli kesimlerin karalama ve değersizleştirme çabalarına karşın kamuoyunu, kamu görevlilerini ve üyelerimizi doğru bilgilendirmek adına ürettiğimiz kazanımlardan bazılarını bu vesileyle izah etmekte fayda görüyoruz.

İmza altına aldığımız Toplu Sözleşmede 45 maddesi genel, 213 maddesi hizmet kollarının olmak üzere toplam 258 maddede bağıtlanan kazanımlar elde ettik.

Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 2018 yılında %7,64;  2019 yılında %9,20; iki yıllık toplamda %17,54 zam aldık

İki yıllık toplamda 36 milyar TL pay kamu görevlilerine aktarılacak.

3+3+3+3 olarak sunulan ilk teklifte 27 milyar olan bütçe payını 9 milyar TL artırdık.

Sunulan ilk teklifte %12,5 olan oranı %17.54'e çıkararak %40 oranında bir artış sağladık.

Zam oranlarının enflasyonun altında kalması halinde aradaki fark kadar enflasyon farkı zammı maaşlara yansıtılacak.

EN DÜŞÜK MAAŞTA 422 LİRA ARTIŞ

Böylece en düşük kamu görevlisi maaşında 422 TL artış sağlanmış oluyor.

En düşük memur maaşı, aile yardımı dahil 2018'in ikinci yarısında 2 bin 929; 2019'un ikinci yarısına gelindiğinde 3 bin 198 TL'ye yükselmiş olacak.

En düşük memur maaşı 2018'in ilk yarısında bin 945 TL, 2019'da 2093 TL'ye yükselecek.

En düşük memur emeklisi maaşı 1 Ocak 2018 itibariyle 2.093 TL'ye yükselecek

Emekli olan kamu görevlisine 1 Ocak 2018'de 1.448 TL tazminat ödemesi yapılmasını sağladık

Toplu sözleşme ikramiyesi %17,54 artırılarak 91 TL olarak ödenecek.

4/C'li personele 256 TL ek ödeme verilmesini, 95 TL tutarında da fazla çalışma ücreti almasını sağladık. Öte yandan 2.334 TL olan maaşı, yüzdelik zam ve ek ödeme artışı ile birlikte 2.492 TL'ye çıkacak ve ocak ayında toplam maaş artış oranı % 6,77'ye ulaşacak. 4/C'li personele çalışmayan eşi için ise 270 TL eş yardımı ve 63 TL çocuk yardımı verilmesini sağladık.

Kamu avukatlarına ödenebilecek yıllık vekâlet ücretini 510 TL attırdık.

BAZI KADROLAR İÇİN

KİT'lerde görev yapan müdürlere 202 TL'ye yükseltildi.

Sivil savunma uzmanları, maaşlarına 51 TL ilave zam almaya devam edecek.

KİT'lerde görev yapan teknik şef, atölye şefi, teknik amir, teknik uzmanlara 122 TL ilave ücret aldık,

Kamu şeflerinin maaşlarına ilave 101 TL zam,

Kurum tabibi ve diş tabiplerinin maaşlarına ilave 122 TL ilave zam aldık.

HAC İZNİ

Kamu görevlilerinin hac farizalarını yerine getirmek için 20 günlük ücretsiz izin kullanabilmelerini sağladık.

HELAL GIDA

Kamu kurum ve kuruluşlarının helal gıda sertifikasıyla tanışmasını sağladık.

Engellilerin kazanımları

Engelli çocuğu olan kamu görevlilerine çocuk yardımını %50 artırdık.

Engelli kamu görevlilerinin eğitimlerinde, çalışma koşullarında ve diğer haklarında iyileştirilmeler sağladık.

HİZMET KOLLARINA İLİŞKİN KAZANIMLARIN BAŞLICALARI

Toplam 213 kazanımın elde edildiği hizmet kolu kazanımlarından her hizmet kolundan öne çıkan ikişer tanesini buraya alıyoruz.

EĞİTİM BİR SEN

Haftada 20 saat ders niteliğinde yönetim görevi ücreti alan müdür ve müdür başyardımcılarına ilave 4 saat ek ders ücreti artışı sağladık.

Üniversitelerde lojman tahsis komisyonlarında yetkili sendika temsilcisinin bulunmasını ve Üniversitelerin sıra tahsisli lojmanlarının yüzde 15'inin idari personel için ayrılmasını sağladık.

SAĞLIK-SEN

Döner sermaye ek ödeme oranlarının AFAD'a bağlı kamplardaki sağlık tesislerinde görev yapanlarda %200, Gaziantep, Kilis, Hatay ve Şanlıurfa illerde kampların dışındaki sağlık tesislerinde görev yapanlarda %180 olarak uygulanmasını sağladık.

Sağlık çalışanlarının ve sözleşmeli yöneticilerin ayda 5, yılda 12 güne kadar olan yıllık izinleri ve süt izinlerinde ek ödemelerinden kesinti yapılmamasını sağladık.

DİYANET-SEN

İmam-Hatiplere ve müezzinlere dini ve ulusal bayramlarda, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 15 Temmuz Bayramlarında fazla çalışma ücreti ödenmesini sağladık.

Murakıpların maaşlarına, din hizmet tazminat oranları 10 puan artırılmak suretiyle 101 TL ilave zam yapılmasını sağladık.

BÜRO MEMUR-SEN

Mahkemelerde, SGK İl Müdürlüklerinde ve Vergi Dairesi Müdürlüklerinde görev yapan personelin fazla çalışma ücretlerini artırdık.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü personeline havacılık tazminatı ödenmesini sağladık.

BEM BİR-SEN

Mahalli idarelerde geçmiş yıllarda yapılan sosyal denge tazminatı sözleşmelerinin süresi 2019 yılına uzatılması sağlamıştır.

Belediyelerde resmi tatil günlerinde defin hizmetlerinde çalışacak personele fazla çalışma ücreti ödenmesi sağlandı.

TOÇ BİR-SEN

TMO, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Et ve Süt Kurumu, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü personeline ayda 50 saat fazla çalışma ücreti ödenmesini sağladık.

Orman Kadastrosu hizmetlerinde görevlendirilen ve arazide fiilen çalışan personele her gün için 25 TL ilave ödeme yapılmasını sağladık.

BAYINDIR MEMUR-SEN

Tapu Müdürlüklerindeki personel için ayda 150 TL, yılda 1.800 TL fazla çalışma ücreti aldık.

Karayolları Genel Müdürlüğü personeline fazla mesai ücreti ödenmesini ve AFAD çalışanlarına ödenen fazla mesai ücretinin tüm il merkezlerinde çalışanlara da ödenmesini sağladık.

ENERJİ BİR-SEN

DSİ personeline ayda 50 saat fazla çalışma ücreti ödenmesini sağladık.

MTA, ETİMADEN İşletmeleri, TKİ ve TTK personeline her ay 30 TL ilave ödeme yapılmasını sağladık.

BİRLİK HABER-SEN

PTT'deki başdağıtıcı ve dağıtıcılardan bazı hizmetleri aynı zamanda araç kullanarak fiilen yerine getiren personele ilave olarak aylık 84 TL ödenmesini sağladık.

PTT'de fiilen gişelerde görev yapan personel ile gişelere para giriş çıkışlarında görev yapanlara ilave olarak aylık 84 TL ödenmesini sağladık.

ULAŞTIRMA MEMUR-SEN

DHMİ personeline ilave havacılık tazminatı ödenmesini ve fazla mesai ücretlerinin 3 katı fazla ödenmesini sağladık.

TCDD personelinden gece çalışması yapanlara her gün için 15 TL ek ücret ödenmesini sağladık.

KÜLTÜR MEMUR-SEN

Kütüphaneler, müzeler, turizm danışma büroları ve kültür merkezlerinde ulusal bayram ve genel tatil günlerinde fiilen çalışma yapan personele ayda 50 saat fazla çalışma ücreti ödenmesini sağladık.

Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumundaki uzman personele, ek ödemelerine 25 puan ilave edilmek suretiyle 253 TL ödeme yapılmasını sağladık.

MEMUR-SEN ÜLKESİ ADINA İSTİKRARSIZLIĞI DEĞİL FEDAKARLIĞI SEÇMİŞTİR

Sonuç itibariyle Türkiye'nin zorlu dönemeçlerden geçtiği bir dönemde, sorumluluğunu üstlendiğimiz kamu görevlilerinin haklarını merkeze alarak, çatışmayı değil uzlaşmayı tercih eden bir tavır gösterdik. 4. Dönem Toplu Sözleşmesinin hakem heyetine gitmeksizin uzlaşmayla neticelenmesini bu yönüyle önemli buluyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu çetin şartlar ve hassas süreçler dikkate alındığında varılan uzlaşmanın olası bir gerginlik ihtimalini devre dışı bırakmasını en az elde edilen kazanımlar kadar değerli bir kazanım olarak görüyoruz. 15 Temmuz gibi ciddi bir badireyi henüz atlatmış ve bunun bir devamı olarak gördüğümüz küresel kuşatmanın giderek kesifleştiği ülkemizin bu şartları dikkate alındığında elde ettiğimiz kazanımların değeri daha iyi anlaşılacaktır.

Toplu Sözleşmenin mimarı Memur-Sen bugüne kadar yetkili olarak girdiği bütün toplu sözleşmelerden memura çok önemli kazanımlar sağlayarak yüzünün akıyla çıkmıştır. Memur-Sen'in bugüne kadarki kazanımlarını anlayabilmek için, bizim yetkili olduğumuz dönemlerden önceki toplu sözleşme sonuçlarına bakılması yeterli olacaktır.

Enflasyonun yüzde 10'u geçtiği dönemlerde, imza attıkları yüzde 2+2'lere, 3+3 gibi artışlara başarı diyenlerin bugün ürettiğimiz kazanımlara dil uzatmalarını gayri ciddiliğin son sürümü olarak değerlendirdiğimizi ifade etmek isteriz.

DİĞER SENDİKALAR BU KAZANIMLARI HAYAL BİLE EDEMEZDİ

Öyle anlaşılıyor ki Memur-Sen'in, yıllardır elde ettiği yüksek oranlı kazanımlar ciddi bir çıta oluşturmuştur ve kimi sendikalar Memur-Sen öncesi dönemin kazanımlarını unutup kendi dönemlerinde hayalini kurup teklif dahi edemedikleri Memur-Sen'in kazanımlarını değerlendirmektedirler. Bu da gösteriyor ki kazanımın ölçütü yine bizzat Memur-Sen'dir.

Salt ücret sendikacılığıyla değil, değer sendikacılığıyla da farkını ortaya koyan Memur-Sen hiçbir şart altında duruşunu bozmamıştır. 28 Şubat'ın kirli sayfalarının yırtılıp atılmasında, başörtüsü zulmünün kaldırılması için toplanan 12 milyon 300 bin imzada, 27 Nisan e-muhtırasından 15 Temmuz ihanetine, Gezi tertibinden 17-25 Aralık kumpasına kadar her konuda milletin yanında saf tutan duruşumuzdan taviz vermediğimiz gibi memurun haklarını sonuna kadar savunma ve kazanımları en üst düzeyde elde etme duruşumuzdan da taviz vermedik, vermeyiz.

Memur-Sen değerleriyle, duruşuyla özgün ve özgür sendikacılığın temsilcisidir. Sadece toplu sözleşme sürecinde değil, sonrasında da kamu görevlilerinin kazanımlarını artırmak için durup dinlenmeksizin çalışmaktadır. Memur-Sen'i güçlü kılan değerleri ve üyeleridir. Değerlerimize sahip çıkıyor, üyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu kazanımların elde edilmesine fedakarlıklarıyla katkı sunan teşkilatımız, sendikalarımızın yönetim kurulları ve başkanları ile emeği geçen herkese teşekkür ediyor, 4. Dönem Toplu Sözleşmesinin bütün milletimize ve kamu görevlilerine hayırlar getirmesini diliyoruz."

 


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 478 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 13-12-2018 | 10 : 34 49  ZTSO, Filyos Serbest Bölgesi için harekete geçti  (36)
 04-12-2018 | 13 : 08 44  Zonguldak'ta trafiğe kayıtlı 155 bin 17 araç var  (439)
 28-11-2018 | 10 : 09 57  Çorumluoğlu ve Keleş tersaneler bölgesinde…  (715)
 22-11-2018 | 09 : 58 43  Sıra numarası 1393, resmen marka oldu…  (468)
 21-11-2018 | 10 : 45 53  Ekim ayında Zonguldak'ta 758 konut satıldı  (458)
 20-11-2018 | 10 : 18 28  Zonguldak'ta 9 ayda 3334 daireye yapı ruhsatı verildi  (416)
 19-11-2018 | 12 : 01 57  Bacıoğlu: "Kur geriledi zamlar miras kaldı"  (324)
 19-11-2018 | 09 : 17 36  Perakende satış hacmi %3,4 azaldı  (349)
 18-11-2018 | 12 : 01 11  Kahveci: "Ekonomik krizin faturası emekçiye ödetilemez"  (364)
 15-11-2018 | 15 : 56 41  Kadınlar, temizlik ve bakım malzemelerini kendisi yapıyor  (320)
 12-11-2018 | 11 : 34 41  Girişimcilik eğitimleri 19 Kasım'da başlıyor  (484)
 08-11-2018 | 10 : 51 59  En fazla Amerikan Doları kazandırdı  (450)
 07-11-2018 | 13 : 22 53  GMİS: "Mutfakta yangın devam ediyor"  (466)
 06-11-2018 | 10 : 10 01  ZTSO tarım ve hayvancılığa ilişkin projeler geliştiriyor  (419)
 05-11-2018 | 12 : 12 54  ZTSO Yüksek İstişare Kurulu toplandı  (388)
 31-10-2018 | 09 : 59 52  Zonguldak'ta ihracat artarken ithalat azaldı  (372)
 30-10-2018 | 13 : 25 45  Erkemen: "Fındık üreticisi mağdur edildi"  (478)
 30-10-2018 | 11 : 58 32  Konut alacaklara yüzde 0.98 faizle kredi olanağı sağlayacaklar  (850)
 26-10-2018 | 11 : 42 10  Kınalı eller projesi Antalya'da  (551)
 26-10-2018 | 11 : 30 45  Ereğli TSO YÖREX Fuarı'na katıldı  (438)
 25-10-2018 | 09 : 59 48  Denize indirildi, İstanbul'da tamamlanacak  (464)
 23-10-2018 | 11 : 20 07  Bölge odaları tecrübe paylaşımında bulundu  (498)
 17-10-2018 | 10 : 51 33  Demir: "En ön cephede yer alacağız"  (686)
 15-10-2018 | 14 : 34 45  Keleş, yüzde 10 indirim kampanyasına destek istedi  (682)
 11-10-2018 | 11 : 30 03  Hepsi oradaydı, gündem Ereğli...  (712)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
"Ve Leddalin Amin" ya da CHP ilçe başkanı seç
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Şehirlerarası yolculuk çilesi bitecek mi?
» Vali Bektaş, 4 bin yaşındaki ağacı ziyaret etti
» Zonguldak'ta Alan'ın adaylığı resmen açıklandı
» "Telefonunu Bırak Eğlenmene Bak..."
» Meclis Uysal'a, 1 milyon 381 bin lira kredi kullanma yetkisi verdi
» Ereğli Emniyet Müdürü'nden önemli uyarı
» Demirtaş: "Avukatlara, yeşil pasaport verilmesi gerekir"
» Bektaş: "Her kesimden oy alabilecek tek adayım"
» Kışla Sanayi'de yangın
» CHP'de sil baştan… Aras yeniden ilçe başkanı
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları