14 : 48 - Etkinlik gelirini, Öğrenci Burs Fonu'na bağışladı   14 : 43 - Davranışıyla, "böyleleri de var" dedirtti…   14 : 11 - Çorumluoğlu: "Yaptığınız iş sizin içinize yatıyorsa gerisi hikayedir"   13 : 21 - 9'u Ereğli, 1'i Alaplı toplam 13 gözaltı   13 : 05 - Vali Çınar yelkencilere destek sözü verdi   11 : 46 - Kılıç: "Muhtarların arkasında hiçbir siyasi güç yok"   11 : 16 - Demirtaş: "Filyos projesinde yapılacak mı?"   11 : 04 - Tırın sürüklediği otomobil hurdaya döndü   11 : 00 - CHP'de 4. aday adayı Özkök oldu   15 : 32 - Akdemir'e süpriz doğum günü kutlaması
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Gündem
İSTİKLAL MARŞIMIZ 88 YAŞINA BASTI
İSTİKLAL MARŞIMIZ 88 YAŞINA BASTI

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen törenle, İstiklal Marşı'nın 88. yıldönümü kutlandı.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 13 Mart 2009 09 : 50 
 
Törene, Vali Erdal Ata, İl Milli Eğitim Müdürü Harun Girgin, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile veliler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından anma töreni başladı.
İl Milli Eğitim Müdürü Harun Girgin, İstiklal Marşı'nın Kurtuluş Savaşı'nın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, "İstiklal Marşı en bunalımlı en karanlık günlerde milletin bağımsızlık iradesine tercüman olmuştur. Elbette, zorlu mücadelenin şiirsel ifadeyle destanlaştırılması büyük bir sorumluluk gerektiriyordu. Milletimizin düşmana karşı yek vücut yaptığı bağımsızlık mücadelesini duygularla anlatmak, aktarmak çok zordur. Yazılacak marş acaba milletimizin verdiği bağımsızlık mücadelesini ne kadar
yansıtabilirdi? Bu duyguları kim, nasıl dile getirecekti? Aslında milletimizin tüm hissiyatına tercüman olan biri vardır. Bu marşın harcında vatanımız için ölümü göze alabilenlerin teri, canı ve kanı var. Tüm mısraları, bütün bir milletin gönül birliğini yansıtmaktadır." dedi.
İstiklal Marşı'nın ulusal kimliğimizin, kişiliğimizin, birliğimizin ve özgürlüğümüzün simgesi olduğunu anlatan Girgin, şunları söyledi: "Asırlarca bağımsız olarak yaşamış milletimizin karakterini, ulusal ve kutsal değerlere olan bağlılığını anlatan bir destandır. Bayrağımız ve onun hürriyetini ölümsüzleştiren İstiklal Marşı'nın, milletimizin heyecanını, ruhunu, vatana bağlılığını ve ideallerini yansıtan kaybolmaz değerlerimizin açık bir ifadesidir."
Vali Erdal Ata tarafından şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödül verildi.
 
MESAJLAR
İstiklal Marşı'nın kabulünün 88. yıl dönümü nedeni ile mesajlar yayımlandı.
 
KÖKTÜRK'ÜN MESAJI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Ali İhsan Köktürk, İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 88. yıldönümü nedeni ile yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: "Emperyalizme karşı kazanılan ilk savaş olan "Ulusal Kurtuluş Savaşımız" yalnızca Türk Tarihinde değil, dünya tarihinde de önemli bir yere sahiptir.
I. Paylaşım Savaşı sonunda yenik devletlerarasında yer alan Osmanlı Devleti; İtilaf Devletleriyle, 18 Ekim 1918'de Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalayarak fiilen sona erdi.
Mondros Ateşkes Antlaşmasının 7. Maddesine dayanarak yurdumuz işgal edilmeye başlandı, Ordularımız dağıtıldı, bütün tersanelerine girildi, haberleşme araçlarına el konuldu.
Yunanlıların İzmir'i işgali ve sonrasında çıkan olaylar, Türk Halkında büyük bir tepkiye yol açtı, yer yer direniş örgütleri kurulmaya başlandı. Kuva-yı Milliye dediğimiz bu büyük gücü bir araya getirmek ve Ulusal bir Kurtuluş Savaşı örgütlemek için Büyük Önderimiz Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlattı.
Emperyalizme karşı Anadolu'da yükselen heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak bir bağımsızlık marşının hazırlanması düşüncesini ilk olarak Genel Kurmay Başkanı İsmet (İnönü) Paşa önerdi. İsmet İnönü böyle bir marşın ordumuz ve halkımız için faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına iletti.
Burdur Milletvekili Mehmet Akif'in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi'nin yarışmanın ve para ödülünün kaldırıldığını açıklaması üzerine Mehmet Akif Ersoy bugün hepimizin gururla okuduğu, İstiklal Marşımızı yazdı. Şiir birinci seçildi. İstiklal Marşı TBMM'nin 12 Mart 1921 günü büyük bir heyecanla kabul edildi.
İstiklal Marşımız Bağımsızlık Savaşımızı en ateşli günlerinde kabul edilmiş, emperyalizme karşı Bağımsızlık Savaşımızın ruhunu yansıtır.
İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 88. yılını bir kez daha kutluyor, bu marşı yazarken "Allah bir daha Türk Milletine İstiklal Marşı yazdırmasın" diyen Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u saygıyla anıyorum."
 
BALCI'NIN MESAJI
AKP Karadeniz Ereğli Belediye Başkan Adayı Yüksel Balcı, İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabulünün 88. yıldönümü nedeni ile bir mesaj yayınladı.
Balcı, mesajında şu ifadelere yer verdi: "1900'lerden başlayarak Avrupa devletlerinin hasta adam olarak ilan ettikleri Osmanlı İmparatorluğu'nun emperyalist devletlerce bir bir işgal edildiği, şehit kanlarıyla sulanmış bayrağımızın göndere çekilemediği, teslimiyete isyan edenlerin zincirlendiği bir dönem de yaşayan çok değerli şair ve yazarımız Mehmet Akif Ersoy'un en güzel vatanperver duygularla yazdığı ve imkansızlıklar içerisinde kurulan ve milli iradenin temsili Birinci Meclis'ce kabul edilen İstiklal Marşımız 87 yaşında. Şairimizin İstiklal Marşı dizelerinde de yansıdığı gibi, ezelden beri hür yaşamış ve hür yaşayacak olan büyük Türk milleti kurtuluş savaşını kazanmış, bizlere özgür vatan topraklarını teslim ederken, büyük şairimizce onurlu bir milletin dile getirildiği İstiklal Marşımız da bu kutsal topraklar üzerine yazılmıştı. Bağımsızlığına ve özgürlüğüne düşkün Türk milletinin asla pes etmeyeceğinin, onurunu ve atalarından gelen şanını ezdirmektense ruhunu yaşadığı topraklara teslim edeceğinin en güzel yansıması olan İstiklal Marşımız, Birinci Meclis tarafından 1921 yılında kabul edildi. Dalga dalga ülkenin dört bir yanında yükselen İstiklal Marşımızın anlam ve mana dolu mısraları milletin kalbine bir nakış gibi işledi. Bizden sonraki nesillerin de kalplerinde ve zihinlerinde her zaman hissedeceklerini bildiğimiz İstiklal Marşımızın ilelebet bu topraklar üzerinde nida bulacağını biliyorum, biliyoruz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin ve devletimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kurtuluş mücadelesi verirken şehit düşenlerimizi, Birinci Dönem Meclis üyelerini ve değerli şair Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve saygıyla anıyorum."
 
BAYCIK'IN MESAJI
Demokratik Sol Parti Belediye Başkan Adayı Boray Baycık İstiklal Marşı'nın milli marşmız olarak kabulünün 88. yılı dolayısı ile bir mesaj yayınladı.
Baycık mesajında şu görüşlere yer verdi: "Ülkemizin içinde bulunduğu zor dönemi ve bu zorlukların içinden çıkma gayretini en güzel şekilde ifade eden İstiklal Marşı'nın TBMM'de milli marş olarak kabul edilişinin 88. yıldönümünü kutluyorum.
Mehmet Akif Ersoy'un, ülkenin düşman işgali altında inlemesinden, çekilen sıkıntılardan, yokluklardan, koskoca bir cihan devletinin düştüğü halden esinlenerek yazdığı şiir, 12 Mart tarihinde TBMM'de milli marş olarak kabul edilmişti.
Mehmet Akif'e daha sonraları 'bu şiiri yeniden yazabilir misiniz?' diye sorulduğunda da 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' diye cevap vermişti.
Her bir satırında yüce Türk milletinin büyük zorluklar altında yeniden bir devlet kurduğunu anlatan bu güzel esere şeklen ve ruhen bağlı kalırsak, o günleri bir daha yaşamayız.
Ben de sözlerimi Mehmet Akif'in söylediği gibi 'Allah bu millete bir daha o günleri göstermesin' diyerek tamamlıyorum."
 
POSBIYIK'IN MESAJI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ereğli Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık'ın, İstiklal Marşı' nın, Milli Marş olarak kabul edilişinin 88. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajı şöyle: "Sömürgeci devletlerin 20. yüzyılın başlarından itibaren tüm güçlerini kullanarak ele geçirmeye çalıştıkları vatan topraklarımızın, dünyada tek bir örneği bile olmayan bir kurtuluş mücadelesiyle savunulup geri alınmasında ve çağdaş Türkiye'nin yıkılmaz kalesi olan Cumhuriyet' in kurulmasında, günümüz insanının alması gerek pek çok ders vardır. Bu ülkenin, her çağda, tek bayrak altında ve bir bütünlük içinde kardeşçe yaşama arzusu içinde olduğunu gösteren ve bunu tüm dünyaya ispat eden örnekler, değerli yazarların ve şairlerin satır ve mısralarına da en mükemmel biçimde yansımış ve nesilden nesile ulaşmıştır. Kuşkusuz, ölümsüzleşen bu eserlerden biri de Mehmet Akif Ersoy'un, en güzel ve en coşkulu milli duygular içinde yazdığı İstiklal Marşı'dır.
Yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlanan, saldırgan düşmana karşı Anadolu' da yakılan ve tüm yurdu saran tam bağımsızlık ateşini koruyan ve vatan sevgisi ile cumhuriyete olan özlemi canlı tutan bir marşın hazırlanması için yüzlerce şiir arasında bir değerlendirme yapan TBMM, 12 Mart 1921 tarihinde, Ersoy'un İstiklal Marşı' nı Milli Marş olarak kabul etmiştir.
Hiç şüphe yoktur ki; bu vatan, bu millet, bu bayrak için yazılan her mısranın ayrı bir değeri, başka bir güzelliği vardır. Ne var ki, adıyla mütenasip, İstiklal Marşı, aziz Türk Ulusu' nun ortaya koyduğu istiklal mücadelesinin en muhteşem duygularla anlatıldığı kıt'alara can vermiştir. Hiçbir ulusa nasip olmayan böyle bir marşa sahip olmanın kıvancı, her Türk' e yetmektedir. Atatürk ilke ve düşüncelerine sıkı sıkıya bağlı bir Türk olmanın mutluluğu içinde, aynı kıvancı yaşıyorum. İstiklal Marşı' nın her kelimesinde bile, günümüz Türkiye' sinde bu milletin birlik ve bütünlüğünü parçalamaya yönelik amaçları olan kesimler için ibret alınması gereken noktalar vardır. 1921 yılında vücuda getirilen bu eserde de belirtildiği gibi, ne içteki ne de dıştaki mihraklar, bu milletin bağımsızlığına, birlik ve bütünlüğüne karşı duramayacak, göklerin en güzel süsü olan ay yıldızlı bayrağımız arşta, sahip olduğu yerde daima dalgalanacak ve huzurlu bir Türkiye, o bayrağın gölgesinde ebediyen mesut olacaktır.
Bu duygularla, İstiklal Marşı'nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 88. yıldönümünde, bu olağanüstü eseri bizlere, gelecek tüm nesillere armağan eden Mehmet Akif Ersoy'u minnet, şükran ve saygıyla yâd ediyorum.
Ne mutlu Türküm diyene!"    
 
AŞKAR'IN MESAJI
Memursen İl Temsilcisi, Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kamuran Aşkar'ın mesajı şöyle: "İstiklal Marşı, üzerinde yaşadığı toprakları vatan olarak kabul eden herkesin ortak duygularını dile getiren bir milli mutabakat metnidir. Aynı zamanda, gelecekte türlü buhranlara tutulduğunda milletimizi ihya edecek kodları da barındıran bir manifestodur.
Tarihin bir cilvesi olarak türlü süreçlerden sonra bağımsızlığı tehlikeye düşen, toprakları düşman tarafından işgal edilen milletimiz, kendi geleceğini yine kendisinin ortaya koyacağı milli bir mücadeleye girişti. Milletimizi çeşitli yoksunluklara rağmen milli mücadelede azimkâr kılan "vatan", "bayrak", "ezan", "şehadet", "hakk", "hürriyet" gibi kavramlardı.  İstiklalimiz elde edilmeseydi namus ayaklar altına alınacak, ezan susturulacak, mabetlere dokunulacak, değerler tarumar edilecekti. İstiklal Marşı, milletimizin aidiyet unsurlarını belirtmekte, hangi zemin üzerinde yeniden var olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yönüyle bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin altına imza atabileceği bir kuşatıcılığı taşımaktadır.
Tarihimize bağlılık ve tarihimizi yapan kişi ve kurumlara saygının bir ifadesi olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde TBMM'ce 12 Mart günü, "İstiklal Marşı'nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" olarak kabul edilmiştir. Sendikamız, 12 Mart'ın İstiklal Marşı Günü olarak kabul edilmesi için büyük gayret göstermiş ve sonuçtan en büyük memnuniyeti duymuştur.
İstiklal Marşı'na ne kadar yüzeysel yaklaşılıyorsa milletten o kadar uzaklaşılıyor, ne kadar derinliğine iniliyor, sahipleniliyorsa milletle o denli kucaklaşılıyor demektir.
İstiklal Marşı, şairinden bağımsız bir metin değildir. Şiirlerinin hünerini ancak samimiyeti olarak kabul eden, "Oku, şâyed sana bir hisli yürek lazımsa" diyerek hissettiklerini söylediğini belirten Mehmet Akif Ersoy, gençliğimize örnek olabilecek abidevî bir şahsiyettir.
İstiklal Marşı'nın yazıldığı zor günlerin milletimizin başına yeniden gelmemesi için İstiklal Marşı'nı yeniden, anlayarak okumak gerekmektedir. Milletimizin içine fitne sokmak isteyenlere karşı "İman dolu göğsümüzle karşı durmak, Batı'nın değerlerini milletimize çağdaş yaşam standardı olarak dayatanlara "Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal" diye haykırmak gerekmektedir.
Eğitim-Bir-Sen Zonguldak Şubesi olarak İstiklal Marşı ve Mehmet Akif'e son derece önem veriyoruz. İstiklal Marşı' mızın milletimizin çimentosu ve milletimizin milli mutabakat metni, ülkenin batısında da doğusunda da birliğin beraberliğin kardeşliğin teminatı olduğunu her defasında tekrar ediyoruz. Bu vesileyle yaşamı ve mücadelesiyle örnek bir kişilik olan Mehmet Akif Ersoy'u, milli mücadele şehitlerimizi, vatanımıza ve milletimize hizmeti geçenleri rahmetle anıyor, milletimizin İstiklâl Marşı Günü'nü kutluyoruz."
 
TOPTAN, ÖĞRENCİLERİ KABUL ETTİ
TBMM Başkanı Köksal Toptan, İstiklal Marşı'nın Mecliste kabul edilişinin 88. yıldönümü dolayısıyla ismi ''Mehmet Akif Ersoy'' olan okulları temsilen 200 öğrenciyi makamında kabul etti.
Toptan, Mehmet Akif Ersoy ismini taşıyan Ankara'daki 4 okuldan gelen öğrencilerle tek tek ilgilenerek, derslerine çok çalışmalarını istedi.
TBMM Başkanı Toptan'ın isteği üzerine, her okuldan birer öğrenci İstiklal Marşı'nın tamamını okudu. Bazı öğrencilerin heyecanlandığı gözlenirken, duygulu anlar da yaşandı.
Toptan'ın kabul ettiği öğrencilere, Mehmet Akif Ersoy'un ''Safahat'' isimli kitabı ile birer tişört hediye edildi.

Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 959 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 19-10-2018 | 14 : 43 06  Davranışıyla, "böyleleri de var" dedirtti…  (92)
 19-10-2018 | 14 : 11 04  Çorumluoğlu: "Yaptığınız iş sizin içinize yatıyorsa gerisi hikayedir"  (91)
 19-10-2018 | 13 : 21 00  9'u Ereğli, 1'i Alaplı toplam 13 gözaltı  (209)
 19-10-2018 | 11 : 46 14  Kılıç: "Muhtarların arkasında hiçbir siyasi güç yok"  (126)
 19-10-2018 | 11 : 04 36  Tırın sürüklediği otomobil hurdaya döndü  (149)
 18-10-2018 | 15 : 32 44  Akdemir'e süpriz doğum günü kutlaması  (280)
 18-10-2018 | 09 : 55 34  Alkollü sürücü ortalığı birbirine kattı…  (376)
 18-10-2018 | 09 : 32 19  Parmak izlerini sildiler ama…  (344)
 17-10-2018 | 15 : 08 57  Fikri Demirtaş son yolculuğuna uğurlandı...  (469)
 17-10-2018 | 14 : 53 26  "Yanlış ağlara takılmış muhteşem denizyıldızı"  (502)
 17-10-2018 | 14 : 40 42  Keleş: "Temiz alacağız, temiz bırakacağız"  (421)
 17-10-2018 | 13 : 37 26  Kantarcı'dan, uygunsuz park uyarısı  (425)
 17-10-2018 | 11 : 29 44  Demirtaş ailesinin acı günü…  (479)
 17-10-2018 | 10 : 23 26  24 yıl sonra buluştular  (327)
 17-10-2018 | 10 : 17 06  Kuyu'dan MHP'ye iade-i ziyaret…  (302)
 16-10-2018 | 16 : 46 26  Ereğli, Zuhal öğretmeni sonsuzluğa uğurladı  (378)
 16-10-2018 | 10 : 13 45  Direğe çarpan kamyonette biri ağır iki yaralı  (365)
 16-10-2018 | 10 : 03 56  Tuğamiral 'den Demirtaş'a ziyaret…  (415)
 16-10-2018 | 10 : 00 28  Uysal; "Kısa sürede teslim edeceğiz…"  (403)
 16-10-2018 | 09 : 28 22  Ereğli, Zuhal öğretmenini kaybetti  (385)
 15-10-2018 | 13 : 10 13  Demirtaş: "Seçim için değil, sözümü tutmak için çalışıyoruz"  (355)
 15-10-2018 | 10 : 27 07  Yavru kedi itfaiyecileri terletti  (377)
 14-10-2018 | 12 : 28 08  Otomobil bariyere çarptı…  (486)
 14-10-2018 | 12 : 22 49  Türkiye'nin 7 rengi Ereğli'de tek yürek oldu  (374)
 14-10-2018 | 12 : 12 10  Hastane tedavi amaçlı dedi, bakanlık soruşturma açtı  (363)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
CHP, Ereğli'de hükmen mağlup…
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» Servisçiler, yeni eğitim yılı için kurban kesti
» Öğretmenler, Dünya Öğretmenler Günü'nü kutladı
» Cumhurbaşkanı'nın açıklaması ardından denetimler başladı
» Uysal: "Başarı dileklerimi sunuyorum…"
» Belediye'den bin 5 yüz öğrenciye kırtasiye yardımı…
» Demirtaş: "Koca çınarın gölgesinde herkese yer var!
» 400 maden şehidinin yakını kamuda iş başı yapacak
» Demirtaş: "Laiklikten ödün verilemez"
» Gülüç, Aleyna Tilki'yle coştu…
» Büyük Zafer, Ereğli'de özensiz ve yetersiz katılımla "kutlandı"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları