ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

EREĞLİ HALKI BİLE BİLMİYOR; TURİZME AÇILDI

   
EREĞLİ HALKI BİLE BİLMİYOR; TURİZME AÇILDI

Posbıyık: Askeriyeden devir aldık, halkımız Kaletepe’yi gezebilecek. Kaletepe, turizmin uğrak yeri olacak.


Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yıllar süren girişimlerin sonunda Kaletepe’yi halkın hizmetine açtıklarını müjdeledi. Kaletepe’nin Ereğli turizmine önemli katkıları olacağını belirten Posbıyık, “Burayı Ereğli halkı dahi bilmiyor, çünkü stratejik bölge olması nedeniyle koruma altındaydı. Yaptığımız müracaatlar sonunda askeriyeden burayı devir aldık. Bu yolda bize destek olan Garnizon Komutanımız Niyazi Paşa’ya ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt’a Ereğli halkı adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Bizans döneminde yapılan Cenevizliler ve Osmanlılar tarafın da kullanılan tarihi Kaletepe, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın yıllar süren girişimleri sonunda halkın kullanımına açıldı. Doğal güzelliklerinin yanı sıra manzarası ile Ereğlililerin görmediği alan tarihi ile de ön plana çıkıyor.
EREĞLİLİLERİN GÖRMEDİĞİ KALETEPE AÇILDI
Karadeniz Ereğli'nin Akarca Mahallesi sınırları içerisinde kalan ve protokol üyelerinin dahi bir bölümünün görebildiği askeri bölge olan Kaletepe’ye giden Belediye Başkanı Halil Posbıyık, CHP İlçe Başkanı Ali Kocamanoğlu, belediye meclis üyesi adayları, daire müdürleri ve ailelerinin de katılımı ile gazetecilerle bir araya geldi, Kaletepe başta olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Ereğli halkının görmediği doğal güzellikleri içerisinde barındıran Kaletepe'nin belediyeye devir edildiğini, yine Göztepe'nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın imzasıyla Ereğli Belediyesine geçtiğine değinen Başkan Posbıyık, şunları söyledi:
"MUTENA GÜZELLİKLER"
"Ereğli'de mutena güzelliklerin bulunduğu adeta kapalı bir mekanı, Ereğlililerin hiç birinin görmediği muhteşem bir yerin ilk keşfini yapmak üzere gazeteciler, meclis üyeleri ve eşleri ile buraya geldik. Burasına ben protokol ile zaman zaman gelebiliyordum. Gözlerden uzak Ereğlilerin bildiği Kaletepe. Kaletepe, belediyeye devir edilmiş durumda. Bu bölgeyi otlarını temizledik, ham bir şekilde teslim aldık.
360 DÖNEREK EREĞLİ'Yİ İZLEYEBİLİYORSUNUZ
Buraya gelenler şaşkın vaziyette, böyle bir güzelliğin Ereğli'de olduğunun farkında olmamanın üzüntüsü içerisinde. İnanılmaz bir güzellik. Muhteşem bir yer. 360 derece dönerek burada Ereğli'yi izleyebiliyorsunuz. Koruma altında tutulan çok değerli tarihi eserler de var. Onları da bütün titizliğimiz ile korumak için gerekli tedbirleri alıyorlar. Bu bölge eskiden askeriyedeydi, stratejik bölgeydi. Kimsenin girmesine izin verilmiyordu. Burada cihazlar falan kaldırıldı, bizde harekete geçtik, burayı alabilmek için. Uzun zamandır gayret ediyoruz. Ereğli halkına bu güzelliği sunalım diye. Bize çok yardım edenler oldu. Başta Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Niyazi Uğur, AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, bütün işlemlerin yapılmasında, karşımıza çıkan engellerin kaldırılmasında bizlere büyük yardımlarda bulundular. Ereğli halkı adına teşekkür ediyorum.
HALKIMIZI BURAYI GEZDİRECEĞİZ
Biz henüz burada çalışmalarımızı yapmadık. Banklar, oturma yerleri konulacak. Çay ocağını kurduk. Buna rağmen havalar güzel gittiği müddetçe 10 gün içerisinde halkı burayı gezdirmeye kararlıyız. Görmek isteyenleri buraya taşıyacağız. Burada mangal, yiyecek içecek yok. Büfede ikramları biz yapacağız, çayı biz vereceğiz. Yaz ayına ilçemize gelenleri burayı taşıyacağız. Ereğli'nin en güzel yerlerinden bir tanesi. İnanılmaz bir doğa, deniz, tarih var burada. Başaramayacağımız hiçbir şey yok.
GÖZTEPE'YE TELEFERİK
Teleferik yapacağım diye ortaya çıkmıştım. Problem çıktı. Orada da lojmanlardan dolayı tehlikeli olur diye Göztepe'ye teleferiğin çıkmasını askeriye sakıncalı görerek red verdi. Erdemir lojmanlarına doğru olan bir noktayı seçtik. Süs havuzunun oradan mesafe kısaldı ama teleferik yapmaya karar verdik. Aynı zamanda Göztepe'nin bütün mevkilerinde gezi, piknik alanları hazırladık. Müjde veriyorum Ereğli halkına. 15 gün önce koruma planı Çevre Bakanlığı tarafından imzalandı, burası da belediye uhdesine geçti.
ÇEŞTEPE İÇİN DE HAZIRLIK VAR
Ayrıca Çeştepe üzerinde de çalışmamız var. Arka yoldan misafirlerimizi ağırlamak istiyoruz. Ereğli halkı beni iyi dinlesin. Ereğli'de yapılamayacak hiçbir şey yok ama bir takım engeller bize mani oluyor. Belediye meclisinde çoğunluğun yoksa 3'de 2 kararlarla çıkarman gereken işler var. Ereğli'de revizyon işi var, engel oldular çıkartamadık. Ereğli'de yapacağımız bir takım konularda 3'de 2 çoğunluğa ulaşmamız gerekiyor.
BENİM SON DÖNEMİM
Rica ediyorum, bu benim son dönemim. Ereğli'ye hizmet etmek iyi hatıralar bırakmak istiyorum. Lütfen sadece Halil Posbıyık'a değil meclis üyelerine de oy vermelerini rica ediyorum. Kırgın olanlar olabilir çocuklarımıza yararlı bir ortam yaratabilmek için her kesi hiçbir partim farkı gözetmeksizin, biz siyaset yapmıyoruz, milletvekilleri siyaset yapsın. Biz yerel halka, köylerimizle birlikte hizmet etmek istiyoruz. Lütfen sadece Posbıyık'a değil aynı zamanda minimum 28 tane meclis üyesi ile meclise girmemi sağlayın gerisini bana bırakın. 5 Senede Ereğli'de neler olacağını hep birlikte göreceğiz. Bunları ispatlamaya başladık. Kapalı bir alanı ortaya çıkarttık, büyük bir uğraşla. 
PROJELER YAPILIYOR!
Bunlar öyle kolay değil, millet öyle gidiyor stadyumun altına havuz projesi yapıyor, hikaye bunlar. Öyle kolay değil. Limanlar, mendirekler yapıyor, biz belediyede son dönemde ülkenin düştüğü ekonomik sorunlardan dolayı işçi, memurun maaşlarını zor ödüyoruz. Nerden yapıyorsun bunu? Kasadan haberin var mı? Yok, yersen. Yersen gidiyor işte. Açık ve net söylüyorum. Ömrümü Ereğli'ye verdim. Milletvekilliğine falan da soyunmadım, Ereğli halkına hizmet etmek istiyorum. Ereğli'de çok kalıcı tesisler yapmak için en az 28 meclis üyesi ile desteklemenizi istiyorum. Bu bölge Ereğli halkının hizmetine sokmaktan ben ve meclis üyelerimizle mutluyuz. Hayırlı uğurlu olsun."
-KALETEPE’NİN TARİHİ-
Kaletepe (Herakleia Tepesi, Karadeniz Ereğli Kalesi):
Deniz seviyesinden yaklaşık 150-200 metre olan bu doğal yükselti kentimizi çevreleyen tepelerden biridir.  Tarihsel süreç içerisinde yöreyi yurt edinen uygarlıklar tarafından sur (kent surları) içerisine alınmıştır. Kaynaklara göre Herakleia Pontika tiranlığı döneminde, (MÖ 4. yy) kentin akropolisi bu tepe üzerinde kurulmuştur. Kalede, kare planlı bir baş kule ile ona sur duvarları ile bağlı masif kulelerin sınırlandırdığı, paralel kenar biçiminde bir açık sarnıç yer almaktadır. Güneydoğu yönündeki kule geniş bir yarıkla ayaktadır, ancak kuzeydoğu yönündeki kule ile kuzeybatı ucundaki kule/duvar yoğun ağaç ve çalı oluşumu nedeni ile gözlemlenememektedir. Antik döneme ait eserlerin günümüze ulaşamamasının en önemli nedeni, MÖ 70’te Romalıların kente hâkim olduğu kuşatmada, Herakleia’nın tamamen yağmalanmış olmasıdır. Ereğli Kalesi’nin inşa edildiği tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte yapım tekniğine ve kent surlarındaki kitabeye dayanarak Bizans dönemine tarihlenmektedir. Ayrıca kale Cenevizliler ve Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır.

EREĞLİ HALKI BİLE BİLMİYOR; TURİZME AÇILDI - 1
EREĞLİ HALKI BİLE BİLMİYOR; TURİZME AÇILDI - 2
EREĞLİ HALKI BİLE BİLMİYOR; TURİZME AÇILDI - 3
EREĞLİ HALKI BİLE BİLMİYOR; TURİZME AÇILDI - 4


YORUMLAR

Ereğli | 26 Şubat 2024
Devir aldık derken başkanım


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


İl Genel Meclisi’nde oy birliği ile kabul edildi…  GÜNEŞLİ ŞELALELERİ TURİZME AÇILACAK

İl Genel Meclisi’nde oy birliği ile kabul edildi… GÜNEŞLİ ŞELALELERİ TURİZME AÇILACAK


Zonguldak İl Genel Meclisi’nin Meclis Başkanı Necdet Karaveli Başkanlığında Meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen 14. Birleşiminde Güneşli Şelalelerinin tu...
MAZBATASINI ALMADAN TEŞEKKÜR TURUNA ÇIKTI

MAZBATASINI ALMADAN TEŞEKKÜR TURUNA ÇIKTI


Bartın’da resmi olmayan rakamlara göre 22 bin 383 oy alarak Bartın Belediye Başkanı seçilen Muhammed Rıza Yalçınkaya, mazbatasını bile almadan kendisine...
YENİ LOGODA TURİZME ÖZEL VURGU

YENİ LOGODA TURİZME ÖZEL VURGU


Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Belediyesi meclis kararı ile logosunu değiştirdi. Belediyenin yeni logosunda kömür madeni vurgusunun yanı sıra d...

Son Eklenen Haberler


10 DÜZENSİZ GÖÇMEN 2 GÖZALTI
Asayiş

10 DÜZENSİZ GÖÇMEN 2 GÖZALTI


Düzce’de şüphe üzerine polis ekiplerince durdurulan tırda 10 düzensiz göçmen yakalandı, 2 kişi de gözaltına aldı.
İKİ EV TAMAMEN KÜL OLDU
Asayiş

İKİ EV TAMAMEN KÜL OLDU


Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde çıkan yangında 2 ahşap ev kullanılamaz hale geldi. Bir evde ise maddi hasar meydana geldi.

SERADA YANGIN!
Asayiş

SERADA YANGIN!


Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki bir süs bitkileri serasında çıkan yangında maddi hasar meydana geldi.
HAMİLE KÖPEĞİ SİLAHLA VURDULAR, ACI İÇİNDE YAVRULARINI DOĞURDU
Gündem

HAMİLE KÖPEĞİ SİLAHLA VURDULAR, ACI İÇİNDE YAVRULARINI DOĞURDU


Zonguldak'ta hamileyken silahla vurulan ve yaralı halde doğum yaptığı tespit edilen köpek, tedavi altına alındı.
ANLAŞMAZLIKTA KAN AKTI: 1 AĞIR YARALI
Asayiş

ANLAŞMAZLIKTA KAN AKTI: 1 AĞIR YARALI


Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde silahla vurulan kişi ağır yaralandı.
ZONGULDAK’TA BAHAR SEMPOZYUMU BAŞLADI
Gündem

ZONGULDAK’TA BAHAR SEMPOZYUMU BAŞLADI


Zonguldak’ta, ZBEÜ Sezai Karakoç Konferans Salonu’nda 4. Bahar Sempozyumu “Ortopedik Cerrahilerde Anestezi ve Hasta Güvenliği” konusuyla...
EREĞLİ´DE ATM´YE SALDIRI!
Asayiş

EREĞLİ´DE ATM´YE SALDIRI!


Karadeniz Ereğli’de, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından bir ATM yakılmaya çalışıldı. Edinilen bilgiye göre olay dün gece saatlerinde Kepez Ma...
GMİS’TEN EREĞLİ VE ALAPLI’DA ZİYARETLER
Gündem

GMİS’TEN EREĞLİ VE ALAPLI’DA ZİYARETLER


Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Armutçuk Şube Başkanı Şanver Turan ve yöneticilerle birlikte Kdz. Ereğli Belediye Baş...
ASKER, KAYIP VATANDAŞI BULDU
Asayiş

ASKER, KAYIP VATANDAŞI BULDU


Zonguldak’ta kaybolan vatandaş uğraşlar sonrası bulundu. Alınan bilgiye göre; Kozlu ilçede ikamet eden kişi, 18.04.2024 günü saat 21.00 sıralarınd...
BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Gündem

BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN


Yurtta olduğu gibi Zonguldak’ın ilçesi Ereğli’de de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çelenk sunma ve kutlama programları...

KÖŞE YAZARLARI

NE BAYRAMINDAN BAHSEDİYORSUNUZ?
EREĞLİ ‘’DİNAMİKLERİ’’ ZAYIF
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

32,6266
34,7849
2.503,12

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 12o

SON YORUMLAR