21 : 06 - Bektaş: "Yapamayacağımız hiçbir işin sözünü vermeyeceğiz..."   21 : 03 - Miras tartışmasında kan aktı, dayı yeğenini vurdu…   20 : 56 - Tekin: "İbadethanelerimiz bizim şah damarımızdır…"   16 : 41 - Ak Parti aday adaylarını tanıttı   14 : 51 - Gençlik Meclisi seçimleri başladı   14 : 45 - Vali Bektaş: "Ereğli sorunlarını çözerek yoluna devam ediyor"   12 : 50 - Motosikletin çarptığı yaya yaralandı   12 : 46 - Uysal: "Büyük bir felaket önlendi"   11 : 23 - Öğretmenler Günü programı belli oldu   11 : 15 - Ereğli'de su, "insani tüketime" uygun…
 
 
ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR SANAT
SAĞLIK
FOTO GALERİ
DİĞER
Firma Profili | Yayın İlkeleri | İletişim | Sitene Ekle | Arşiv | Rss | MOBİL BÖLÜM
ANA SAYFA  / Eğitim
10 Soruda, OGS ve yerleştirme sorunları
10 Soruda, OGS ve yerleştirme sorunları

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Zonguldak Şubesi, Ortaöğretime Geçiş Sınavı ve yerleştirmelerine ilişkin olarak, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) daha fazla mağduriyet oluşmaması için hızla bir tartışma yürütmesi ve öğrencilerin mağdur olmalarını engelleyecek konularda adım atması gerektiğini bildirdi.

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 29 Haziran 2018 10 : 56 

Eğitim Sen, "10 Soruda Ortaöğretime Geçiş Sistemi ve Yerleştirme Sorunları" başlığıyla bilgilendirme sunumu hazırladı.

Eğitim Sen tarafından hazırlanan sunumda şu görüşlere yer verildi:

1-) ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ NEDEN DEĞİŞTİ? NE HEDEFLENİYOR?

16 yıllık iktidarı boyunca eğitim politikaları konusunda her dönem başarısız olan AKP ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim politikalarındaki başarısızlığının üzerini sürekli sistem değişikliği yaparak örtmeye çalıştı. 16 yıl içinde 6 farklı Milli Eğitim Bakanı döneminde, sadece ortaöğretime geçiş sisteminde 6 önemli sistem değişikliği yapıldı. Ancak yapılan her sistem değişikliği, öğrenci ve velileri mağdur etmekten, eğitimi daha da niteliksizleştirmekten  öteye gidemedi.

Ortaöğretim kurumları, tıpkı ilkokul ve ortaokullar gibi, iktidarın siyasal-ideolojik ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda sürekli yeniden düzenlendi. Bu nedenle sorunu sadece sistem ya da sınav değişikliği ile sınırlı tutmak elbette mümkün değil. Eğitimde 4+4+4 ile birlikte eğitimde yaşanan dinselleşme ve ticarileşme uygulamaları ile sistem değişiklikleri arasında somut ilişkiler var. Ortaöğretime geçiş sürecinde yapılan her değişiklik, öğrencilerin giderek artan oranlarda özel okullara, imam hatiplere, meslek liselerine ve açık öğretim liselerine gitmelerine neden oldu. Yeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi ile ortaöğretim kurumlarına yerleşme süreci daha karmaşık hale getirilirken, öğrencilerin özellikle özel okullara, imam hatip ve meslek liselerine yönlendirilmesi hedefleniyor.

MEB'in uzun süredir "adrese dayalı yerleştirme" üzerinde çalışmasına rağmen, hiçbir bilimsel araştırma, ön çalışma ya da hazırlık yapılmadan ortaöğretime geçiş sisteminde değişiklik yapması, başta öğrenciler ve veliler olmak üzere, toplumun büyük kesiminde büyük endişe ve kaos yaratırken, 2018 yılı Ortaöğretime Geçiş Sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenci ve velilerin kafasındaki soru işaretleri artmış durumda.

2-) YERLEŞTİRME TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Ortaöğretime Geçiş Sınavına girenler dahil olmak üzere yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci,  yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih etmek zorundadır. Sınavla öğrenci alan okulları tercih etmek isteyen öğrenciler için de ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar' ekranından tercih yapılmaması durumunda bu öğrencilere ‘Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar' ile ‘Pansiyonlu Okullar' tercih ekranları açılmayacak. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler ise tercihte bulunamayacaklar. Öğrenciler; ‘Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar', ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar' ve ‘Pansiyonlu Okullar' olmak üzere üç grupta 5'er tercih, toplamda 15 tercih yapabilecek.

3-) YEREL YERLEŞTİRME NEDİR? MERKEZİ YERLEŞTİRME NEDİR?

Yerel Yerleştirme, ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak, öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam/devamsızlık ve yaş kriterleri ile okullara yapılan yerleştirmeyi ifade ediyor. Yerel Yerleştirme tercihleri yapılırken öğrenciler ikamet adreslerine göre belirlenen yeşil renkli "kayıt alanlarından", mavi renkli  "komşu kayıt alanlarından" ve kırmızı renkli "Diğer" olarak adlandırılan kayıt alanından tercihte bulanabilecekler. Ancak öğrencilerin toplam 5 tercihlerinin en az üç tanesi kayıt alanı adı verilen birinci bölgeden olmak zorunda. Ayrıca, aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) en fazla 3 tane tercih edilebilecek.

Merkezi Yerleştirme ise öğrencilerin Merkezi Sınav Puanlarına ve buna göre yapılan tercih önceliğine göre yapılacak yerleştirmeyi ifade etmektedir. Merkezi Sınav Puanına göre yerleşmek isteyen öğrenciler 10 Nisan 2018 tarihinde yayınlanan "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına ilişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu" ekinde yer alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje Okulları (Anadolu İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Bölümleri) ve Mesleki Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Bölümlerinden olmak üzere 5 tercih yapabilecekler.

4-) ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA YERLEŞTİRME SIRALAMASI NASIL OLACAK?

Öğrenciler, ilk olarak ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar' ekranından tercihte bulunmak zorunda. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu ‘Kayıt Alanı'ndan seçme şartıyla, en fazla beş okul tercih edilebilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla üç okul seçilebilecek. Yerel yerleştirmeyle girilen okullar için tercihlerini yaparak kayıtlarını tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla beş; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla beş olmak üzere toplamda 15 okul tercihi yapabilecek. İlk olarak Merkezi Sınav Puanına göre yerleştirme yapılacak. Merkezi olarak yerleşemeyen öğrenciler yerel olarak yerleştirilecek.

5-) ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ VELİ VE ÖĞRENCİLERİ NEYE ZORLUYOR?

Bugüne dek çıkarılan mevzuat ve son olarak yayınlanan kılavuz beraber değerlendirildiğinde yapılacak ilk tespit yeni sistemin öğrencileri "Kayıt Alanı" adı verilen bölgede bulunan okullara yerleşmeye zorladığıdır. Öğrencilerin yerleşememe kaygısının istenmeyen okulların tercih edilmesine dair yönlendirme içerdiği görülmelidir. Yerel Yerleştirmede ve Merkezi Yerleştirmede tercih sayısının sınırlandırılması öğrencilerin seçme hakkını ve özgürlüğünü sınırlandırıyor.

6-) YERLEŞTİRME SIRASINDA ÇOCUKLAR İSTEMEDİĞİ OKULU TERCİH ETMEK ZORUNDA KALACAK MI?

Yönetmelik ve kılavuz her ne kadar öğrencilerin zorunlu olarak istemedikleri okulları tercihte bulunmasını düzenlememiş olsa da, fiili durum öğrencilerin yerleşememe kaygısından kaynaklı istemedikleri okulları tercih etmeye yönlendirmektedir. Tercih sayısının ve tercihte bulunulan alanın sınırlandırılması kaygıyı artırıyor. Kılavuzun, özellikle "Yerel Yerleştirme" ile yerleşecek öğrencilerin, bir okul türünden en fazla 3 tane seçebilecek olmasını düzenlemesi sorunu artıracaktır.

7-) ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA YERLEŞEMEYENLER NE OLACAK?

Merkezi ve Yerel Yerleştirme sonucunda her hangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerin farklı tarihlerde dört kez "Yerleştirmeye Esas Nakil Tercih Başvuruları" alınacak. Bu başvurular sonucunda da her hangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler, 10-14 Eylül 2018 tarihleri arasında İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvuru yapacaklar. Ancak bu komisyona başvuru sırasında her hangi bir okul tercihinde bulunulamayacak sadece yerleşmek isteği beyan edilecekler. Komisyonda başvuran öğrencileri açık bulunan kontenjanlara dengeli olarak dağıtacak. İşte tam da bu nokta öğrencilerin istemedikleri okullara komisyon marifeti ile yerleştirilmesine neden olacak.

Öğrencilerin büyük bir bölümünün akademik eğitim almak istediklerinden dolayı Anadolu Liselerini tercih edeceği için diğer okulları sürecin her hangi bir bölümünde tercih etmeyecektir. Bu durum geçtiğimiz yıllardan farklı olarak yerleştirme ve nakil döneminin sonunda çok sayıda öğrencinin her hangi bir okula yerleşememesi sonucu doğuracak. Doğal olarak bu öğrenciler açık kontenjanları olma olasılığı yüksek olan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine ve Anadolu İmam Hatip Liselerine komisyon marifetiyle yerleştirilecektir.

8-) KAYIT ALANI DIŞINDAKİ OKULLARA YERLEŞMEK MÜMKÜN MÜ?

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu öğrencilerin Kayıt Alanı, Komşu Kayıt Alanı ve Diğer Kayıt Alanı olmak üzere üç ayrı kayıt alanında da tercih yapma olanağı tanıyor. Ancak kayıt alanlarından yapılan tercihlere tanınan öncelikler ve öğrencilerin çok büyük çoğunlukla akademik eğitim almasından dolayı kayıt alanda bulunan Anadolu Liselerinin kontenjanlarının çoğunluğunun ilk yerleştirme sonucunda dolma olasılığını artırıyor. Teorik olarak kayıt alanı dışında bulunan Anadolu Liselerine yerleşme olasılığı olsa da pratik olarak böyle bir durumun olma olasılığı çok düşüktür. Ancak öğrencilerin yoğun olarak tercih etmediği diğer okul türlerine kayıt alanı dışında yapılacak tercihlerle yerleşebilecektir.

9-) YERLEŞTİRME VE NAKİL KOMİSYONLARI ÖĞRENCİLERİ İSTEMEDİĞİ OKULA YERLEŞTİREBİLİR Mİ?

Evet, yerleştirebilir. Kılavuz her hangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerle ilgili durumu şu şekilde düzenlemiştir: Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2017/2018 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9'uncu sınıf öğrencileri, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir. Ancak 14 Şubat 2018 tarihinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Nakil ve Yerleştirme Komisyonunun öğrencileri tercihlerine göre açık olan kontenjanlara yerleştirilmesini düzenlemiştir: Madde 23- a) Komisyon; nakil ve yerleştirmeleri, ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan okullara dengeli bir şekilde yapar. Ancak, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi ve/veya Kılavuzu hükümleri çerçevesinde ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara yerleşemeyen öğrencileri, aynı merkez ilçe/ilçedeki diğer ortaöğretim kayıt alanlarındaki boş kontenjanı bulunan okullara tercihe ve OBP üstünlüğüne bağlı olarak yerleştirir." Bu durum yönetmelikçe tanınan bir hakkın kılavuz aracılığı ile daraltılmasına neden olmakta, yaşanacak mağduriyetlerin önünü açmaktadır.

10-) EĞİTİM SEN NE ÖNERİYOR?

•          Öğrencilerin Merkezi Yerleştirme ve Yerel Yerleştirmede yapacakları tercihlerin en fazla 5 ile sınırlandırılması ve ayrıca öğrencilerin yerel yerleştirmede toplam 5 tercihinin en az üç tanesinin kayıt alanı adı verilen bölgeden tercih etmek zorunda olması öğrencilerin seçme hakkını engellemektedir. O nedenle tercihlerin sayısal, bölgesel ve okul türüne göre sınırlandırılması kaldırılmalıdır.

•          Okulların Kayıt Alanı, Komşu Kayıt Alanı ve Diğer Kayıt Alanı şeklinde üç ayrı gruba ayrılmış olması öğrencilerin istedikleri okulları tercih etmesini engellemektedir. Farklı kayıt alanı uygulamasına son verilmeli ve öğrencilerin istedikleri okulları tercih edebilmesinin önü açılmalıdır.

•          Öğrenci nakil ve yerleştirme komisyonları öğrencilerin tercihlerini almadan yerleştirme yapmamalıdır.

•          Öğrencilerin tercihleri alındıktan sonra yoğun olarak tercih edilen, koşulları uygun okulların kontenjanları artırılmalıdır.

•          MEB, daha fazla mağduriyet oluşmaması için hızla bir tartışma yürütmeli ve öğrencilerin mağdur olmalarını engelleyecek konularda adım atmalıdır.


Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 1408 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Diğer Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 14-11-2018 | 12 : 26 04  "Türk Eğitim Sistemi'nde Vizyon Arayışları" konulu konferans düzenlenecek  (187)
 12-11-2018 | 11 : 07 33  BEÜ Yayınevi 29. yayınını çıkardı  (250)
 11-11-2018 | 12 : 07 12  Aile boyu kitap okuma etkinliği…  (303)
 08-11-2018 | 10 : 56 11  Dekan, öğrenci temsilcileriyle görüştü  (292)
 03-11-2018 | 17 : 09 09  Ereğlili öğretmene, "Yenilikçilik" ödülü...  (355)
 03-11-2018 | 09 : 52 19  Bilgin, "Bilge Araştırmacı" ödülü aldı  (335)
 30-10-2018 | 13 : 09 24  Namal: "Ders çıkarmazsak tarihi sürekli tekerrür ettiririz"  (313)
 15-10-2018 | 13 : 23 02  Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi'nden "ufuk açacak" proje  (1095)
 14-10-2018 | 13 : 02 13  Gelecek için kodluyorlar  (842)
 12-10-2018 | 22 : 36 58  Küçüklerden, büyüklere "büyük" ders...  (1384)
 04-10-2018 | 13 : 41 05  "Nitelikli eğitim, nitelikli öğretmenle olur"  (729)
 24-09-2018 | 13 : 12 53  KEAL'e, "sosyal farkındalık" ödülü  (1190)
 22-09-2018 | 16 : 19 10  Köseler'de "Okul" seferberliği!..  (851)
 21-09-2018 | 09 : 39 46  Okulun bahçesinde, dünyanın çevresini ölçtüler  (766)
 21-09-2018 | 09 : 12 30  "Ya öğreten ya öğrenen ol"  (483)
 18-09-2018 | 10 : 48 17  Akbaş: "Eşit ve parasız eğitim hakkı gasp ediliyor"  (263)
 16-09-2018 | 14 : 16 48  Ereğli'de, 136 okulda, 31 bin 677 öğrenci ders başı yapıyor  (356)
 15-09-2018 | 16 : 14 54  Yılmaz: "Okullar eğitim kurumu olmaktan uzaklaşıyor"  (655)
 14-09-2018 | 15 : 53 54  Kantarcı: "Ulusal eğitim politikası oluşturulmalıdır"  (350)
 14-09-2018 | 15 : 37 02  BEÜ Tıp Fakültesi'nin eğitim kalitesi tescillendi  (485)
 13-09-2018 | 12 : 48 09  Yılmaz: "Bakanlık çözüm değil, sorun üretme merkezi"  (355)
 11-09-2018 | 11 : 19 01  Çevik: "Alaplı 2018-2019 eğitim ve öğretim yılına hazır"  (324)
 10-09-2018 | 15 : 01 01  Okullarda uyum süreci başladı  (342)
 06-09-2018 | 21 : 57 57  Kura ile sınıfları belirlendi…  (893)
 30-08-2018 | 11 : 11 22  Bakan, o müdürü bizzat aradı ve tebrik etti  (745)
Köşe Yazarları
İzzet Aslanbay
"Ve Leddalin Amin" ya da CHP ilçe başkanı seç
Hülya ÇOKER
LAFIN TAMAMI…

ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

YORUMLAR
» CHP'de sil baştan… Aras yeniden ilçe başkanı
» İlçe Başkanlığı'na Nahide Ercan seçildi
» Alpago ve 6 isim başvurusunu yaptı
» KÖPEĞE PROTEZ DİŞ
» Konut alacaklara yüzde 0.98 faizle kredi olanağı sağlayacaklar
» Yılın ilk karı yağdı
» Servisçiler, yeni eğitim yılı için kurban kesti
» Öğretmenler, Dünya Öğretmenler Günü'nü kutladı
» Cumhurbaşkanı'nın açıklaması ardından denetimler başladı
» Uysal: "Başarı dileklerimi sunuyorum…"
 

KATEGORİLER

DEMOKRAT

Sosyal ağlarda Demokrat'ı takip et
Copyright ©Demokrat Keleşler Medya Grup | Tel: 0(372) 322 15 00 - Faks: 0(372) 322 15 04
Hay&NS web katalogları