ZONGULDAK’IN İLÇESİNDE UYUZ PANİĞİ!
![ZONGULDAK’IN İLÇESİNDE UYUZ PANİĞİ!](/image/haber/2024/5/zonguldak-in-ilcesinde-uyuz-panigi-1652024154416.jpg)
Zonguldak'ın ilçesi Alaplı’nın 400 nüfuslu Mollabey köyüne bırakılan sokak hayvanlarının uyuz hastalığı yayabileceği iddia edildi. Bazı köpeklerin bu hastalıktan öldüğü belirtiliyor…
Mollabey Köyü köy halkı, yetkili mercilere müracaat etmelerine rağmen bir sonuca ulaşamadıklarını söyledi. 400 nüfuslu Mollabey köyü sakinleri, çocuklarının uyuz hastalığı bulaşması korkusu ile yaşadıklarını ifade etti. Sokak köpeklerinin gerekli ilaçlamaları ise İstanbul'dan köyüne gelen iki gönüllü hayvan severin aracılığıyla devam ediyor.
Aşılamalara katkı sağlayan Berrin Duman, gazetecilere konuşmasında, besledikleri köpeklerin uyuz hastalığına yakalanıp acı çektiğini görünce üzüldüğünü söyledi. Pek çok köpeğin uyuz hastalığına yakalandığını gören Duman, Alaplı Kaymakamlığı'nın acilen çare bulmasını istedi. Uyuz köpeklerin hem çevrelerindeki hayvanlara, hem insanlara bu hastalığı bulaştırabileceğini söyleyen Berrin Duman, "Buradaki köpeklerin çok acil tıbbi müdahale ihtiyaçları var, hepsi uyuz olmuş vaziyetteler. Çevredeki birçok köpekler burada terk edilmiş. Halk ve hepsi tehlikeli durumunda şu anda, çünkü uyuz, köpeklerin yüzde 80'ine bulaşmış vaziyette. Ben kendi imkanlarımla ilaç alıp getirdim, fakat hepsine yetmedi. Buradaki yetkili kurumlara sesleniyorum. Lütfen acil tıbbi müdahale lazım bu hayvanlar için, Zonguldak Valiliği'ne sesleniyorum, hem insanların güvenliği hem hayvanların güvenliği için acil tedbir alalım, yoksa uyuz çoğalıp insanlara bulaşacak yoksa buralar karantinaya alınabilir" dedi.
"HER YIL BURAYA SAYISIZ KÖPEK GELİYOR"
Alaplı Mollabey Köyü azası Ertan Civan ise sokak hayvanlarının çokluğundan vatandaşların rahatsızlık duyduğunu belirterek, ilçe halkının çocuklarını okula götürürken tedirginlik yaşadığını söyledi. Cıvan, "Köpeklerle ile ilgili çok büyük sıkıntılarımız var, dışarıdan mama ve yemek getiriyorlar sağ olsunlar fakat köpeklerde şu an hastalık konusu var. Bir diğer konusu ise bunların köpek pislikleri; kapımızın önlerini pisliyorlar. Köyümüz 400 nüfuslu olup 60 işyeri esnafımız var, rahat olarak 200 köpek var, belki daha fazla olabilir diyebiliriz" diye konuştu.
Genelde şehir merkezindeki başıboş, hastalıklı köpeklerin köylere terk edildiğini söyleyen Köy azası Recep Yılmazer “Köpeklerden dolayı aileler çocuklarını buraya parka gönderemiyor, yine okulumuzda bulunan parka çocuklar gidemiyor. Aşısı olmayan, uyuz olan köpekler buralara bırakılıyor. Sadece çocuklarımız değil biz bile çekiniyoruz yolda yürümeye. Mollabey köyümüz 25 köye hitap ettiğinden köpekler bu şekilde çoğalmaya başlarsa, burası karantinaya alınabilir" diyerek yetkililerden yardım istedi.
![ZONGULDAK’IN İLÇESİNDE UYUZ PANİĞİ! - 1](/image/haber/2024/5/zonguldak-in-ilcesinde-uyuz-panigi-1-1652024154427.jpg)
![ZONGULDAK’IN İLÇESİNDE UYUZ PANİĞİ! - 2](/image/haber/2024/5/zonguldak-in-ilcesinde-uyuz-panigi-2-1652024154427.jpg)
![ZONGULDAK’IN İLÇESİNDE UYUZ PANİĞİ! - 3](/image/haber/2024/5/zonguldak-in-ilcesinde-uyuz-panigi-3-1652024154427.jpg)
![ZONGULDAK’IN İLÇESİNDE UYUZ PANİĞİ! - 4](/image/haber/2024/5/zonguldak-in-ilcesinde-uyuz-panigi-4-1652024154428.jpg)
![ZONGULDAK’IN İLÇESİNDE UYUZ PANİĞİ! - 5](/image/haber/2024/5/zonguldak-in-ilcesinde-uyuz-panigi-5-1652024154428.jpg)
YORUMLAR
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
43 kişiye uyuz teşhisi konuldu
16.1.2020 12:47 998Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde uyuz hastalığı teşhisinde salgın olmadığı belirtildi. İlçede salgın olmadığı ancak uyuz hastalığı sebebiyle 2020 yılının ilk...
O HASTALIĞIN ÇARESİ ‘10 LİRA’ OLABİLİR!
11.6.2022 15:18 1119Zonguldak’ta, alerji ve uyuz hastalığının arttığını öne süren bir aktar, alternatif çarenin aktarlarda arandığını bildirdi. Aktar İsmail Yılmaz, gazete...
Şüpheyle durduruldu, üzerinden uyuşturucu çıktı
10.10.2019 00:00 2070Zonguldak´ın Alaplı ilçesinde şüphe üzerine durdurulan bir araç sürücüsünün üzerinde yapılan aramalarda uyuşturucu madde ele geçirildi. Edinilen bilgiye göre, Alaplı ilç...
![](/reklam/572023133354.jpg)
Son Eklenen Haberler
TAYFUN KÖKSAL’A SON GÖREV
26.7.2024 14:39 570Karadeniz Ereğli’de, 62 yaşında hayata gözlerini yuman ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal toprağa verildi. Bir süredir mücadele verdiği amans...
´´TARAF DEĞİLİZ´´
26.7.2024 12:10 82565 yaş üstü ve engelli bireylerin halk otobüslerinden ücretsiz yaralanamayacağı yönünde varılan kararın ardından Karadeniz Ereğli Belediye kanadınd...
EREĞLİ BELEDİYESİ TEYAKKUZDA
26.7.2024 11:48 511Karadeniz Ereğli Belediyesi, ilçede etkili olan çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ve fırtınaya karşı...
AFET VE ACİL DURUM KOORDİNASYON KURULU YAĞIŞ İÇİN TOPLANDI
26.7.2024 11:31 382Zonguldak il Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Muammer Balcı başkanlığında toplanarak bir dizi tedbirler aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğ&u...
FİLYOS; EGE VE AKDENİZ´İN ALTERNATİFİ Mİ?
26.7.2024 11:24 226Zonguldak'ın tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra, 170 kilometre açıkta çıkarılan doğalgazın ülke ekonomisine kazandırıldığı Filyos beldesinin, Ak...
CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
25.7.2024 22:19 1386Karadeniz Ereğli’de ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal, 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir mücadele verdiği amansız hastalığa yenik dü...
TANITIM VE TERCİH GÜNLERİ BAŞLIYOR
25.7.2024 16:19 626Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2024-2025 Akademik Yılı tercih ve tanıtım günleri, düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirilecek. 25 Temmuz-02 A...
EREĞLİ’DE YAZ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
25.7.2024 14:22 803Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce düzenlenen yaz etkinlikleri kapsamında, Cumartesi ve Pazar günü doğa yürüyüşü ve konser etkinlikleri ger...
ERMED ZİYARETLERİ
25.7.2024 14:12 585Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yöneticileri, Alaplı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Burçin Henden Şolt ...
ÜNİVERSİTE, “ÇAKIR’LA” İŞ BİRLİĞİ YAPACAK
25.7.2024 11:16 856Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Çakır Holding A. Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı. Çakır Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Bin...