ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

ÜMMET PLATFORMU, İSRAİL ÜRÜNLERİNİ BOYKOT EDECEK

   
ÜMMET PLATFORMU, İSRAİL ÜRÜNLERİNİ BOYKOT EDECEK

Karadeniz Ereğli Ümmet Platformu adına konuşan Hacı Mehmet Kurt, “Siyasi politik çekişmelerle, mülteci retorikleri ile Arap düşmanlığı üzerinden çocuk, kadın, yaşlı demeden katliamlara kılıf bulmaya, meşrulaştırmaya çalışan, din düşmanlığı ile laf kalabalıklığı ve kelime oyunlarıyla, manipüle edilmiş bilgilerle vicdanını körelten sözde insanlardan olmamak için meydanlardayız. Biz insan olarak neyin bize yakıştığına inanıyorsak oradayız” dedi.


Eğitim-Bir-Sen Eğitimciler Birliği Sendikası, IHH İnsani Yardım Vakfı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Ensar Vakfı Önder-İmam Hatipliler Derneği, Özgür-Der, YediHilal, Feda-Der, Adalet Derneği, SeçDer, İnsan ve Medeniyet Hareketi temsilcilerinin katılımı ile oluşturulan Karadeniz Ereğli Ümmet Platformu, gazeteciler ile bir araya geldi.
Gurup sözcüsü Hacı Mehmet Kurt, Öğretmenevinde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, “Platform her biri birbiriyle farklı veya benzer çalışmalar yürüten, içinde bulunduğu topluma katma değer oluşturma gayretinde ve değer üreten bağımsız Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşmaktadır” dedi. Ortak paydalarının temel insani ve İslami değerler olduğunu vurgulayan Kurt, aynı paydada buluşabilecekleri diğer sivil toplum kuruluşlarını da arasında görmekten mutluluk duyacaklarını söyledi. Kurt, şu sözlerle konuştu:

ÖLDÜRÜLEN ÇOCUKLAR…
“Sözde değil özde insan olabilmek ve insan olarak kalabilmekti, insanca bir duruş sergileyebilmekti anlayışımız ve nihayetinde hoş bir seda bırakabilmekti gök kubbede amacımız. Ereğli'de vicdanı kuşandık, yardıma ihtiyaç duyanların yanında aldık soluğu, tüm insanlarla insanlıkta, inananlarda inancımızda kardeştik ayırt etmeksizin. Tarafımız netti, dedik ya insan olabilmekti amacımız, insan olarak kalabilmek.
Nerede mazlum gördüysek, masum gördüysek, gözyaşı, acı gördüysek, içtenliğimizle, inancımız ve insanlığımız gereği orada olmaya çalıştık. Bazen Doğu Türkistan, Arakan için meydanda idik, bazen Adeviyede attı kalbimiz, Ukrayna'daki çocuklar için sızladı yüreğimiz. Bazen Suriye'de bazen Filistin'de idi aklımız. 6 Şubat'ta parçalandı yüreğimiz Maraş'taydık, yıkılan binaların, umutların arasında, sıcak bir lokma ve çocukların yüzünde bir tebessüm olabilmek için, 100 gönüllü ile 3 ay kardeşlik hukukumuzun gereğini yerine getirdik.
Bugün Filistin-Gazze için meydanlardayız. Her gün Gazze'de ölen 160 çocuk için, evlatlarını kaybeden anneler ve babalar için, üstüne yağmur yerine bomba yağanlar için meydanlardayız. Dedik ya sözde insan hakları, çocuk hakları, hayvan hakları savunucuları, sözde aydın, sözde sanatçı, sözde çevreci olanlar gibi olmamak için meydanlardayız. Siyasi politik çekişmelerle, mülteci retorikleri ile Arap düşmanlığı üzerinden çocuk, kadın, yaşlı demeden katliamlara kılıf bulmaya, meşrulaştırmaya çalışan, din düşmanlığı ile laf kalabalıklığı ve kelime oyunlarıyla, manipüle edilmiş bilgilerle vicdanını körelten sözde insanlardan olmamak için meydanlardayız. Biz insan olarak neyin bize yakıştığına inanıyorsak oradayız.”

İSLAMİ VE KÜLTÜREL HASSASİYETLER…
Karadeniz Ereğli Ümmet Platformu’nun, hem milli hem de ümmeti ilgilendiren konularda sorumluluk almaktan kaçınmayan, ortak bir akıl ve irade ile ortak değerler ve amaçlar çerçevesinde hareket etmeye çalışan bir iradeyi temsil ettiğini ifade eden Kurt, şöyle devam etti: 
“Beraber iş yapabilme ve değer üretebilme kapasitesini ve yetkinliğini ortaya koyan sivil inisiyatifin bir çıktısıdır, birlikte daha güçlü olunduğu bilincinin yansımasıdır.
Platform, insani, İslami ve kültürel hassasiyetlerin gözetildiği, bütün paydaşların bir kardeşlik bilinci ile birbirinin hukukunu muhafaza ettiği, Karadeniz Ereğli'de sivil inisiyatifin ortak akıl ve iradesini temsil eden bir anlayış ile hareket etmektedir.
Bugüne kadar Filistin, Doğu Türkistan, Arakan, Mısır, Suriye ve hangi coğrafyada olursa olsun. Müslümanların dertleri ile dertlenen, ortak bir tavır koyma telaşı ile hareket eden platform, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem sebebiyle bölgede aşevi kurulması ve yardım faaliyetlerinin planlanması, organize edilmesi amacıyla hemen harekete geçmiş ve 10 hafta boyunca 100 kişilik bir ekip ile yüzbinlerce kişilik yemek dağıtımı gerçekleştirmiş, binlerce aileye deprem yardımı ulaştırmış, depremzedeler için iftar ve sahur programları tertip etmiş, yüzlerce çocuğa bayramlık ve harçlık vermiştir. Kdz. Ereğli'ye gelen depremzedelere yardımlarda bulunmuştur. Yapılan her faaliyet ile insanların dertlerine ortak olmak ve insanca bir duruş ortaya koymak şiarı ile hareket edilmiştir.”

ORTAK ÇALIŞMA ALANLARI…
Gazze için yapılan çalışmalar hakkında da bilgileri aktaran Kurt, “basın bildirileri, çeşitli protestolar, toplu yürüyüş, araç konvoyu, oturma eylemi, çarşı merkezde Filistin gergisi, 30 billboardda afişleme çalışması, el broşürleri, etiketleme çalışmaları, Özgür Filistin Konseri-Grup Yürüyüş, sinevizyon gösterileri, boykot ve İsrail'e destek veren firmaların protesto edilmesi gibi etkinlikler organize edilmiştir” dedi.
Filistin içir yapılması planlanan diğer faaliyetleri de açıklayan Kurt, şunları kaydetti:
“25 Kasım 2023 tarihi saat 14.00’da Çocuklar tarafından Filistin'de öldürülen bebek ve çocuklar için bir yürüyüş yapılacak ve Çocukların Dilinden Filistin adlı program tertip edilecektir.
27-28-29 tarihlerinde Ali Molla Camii Avlusunda Filistin'e Destek Kermesi düzenlenecektir. 4 Aralık saat 19.00 ‘da Taha Kılınç beyefendinin katılımı ile Tatoğlu Kültür Merkezi’nde Dünü-Bugünü ve Yarını ile Filistin Meselesi adlı konferans tertip edilecektir. Siyonist İsrail'e destek veren markalara karşı Boykot çalışmalarının yaygınlaştırılması ve yerli ürünlere teşvik çalışmaları devam edecektir.”
Konuşmasının sonunda ise Ümmet Platformu’nun ortak çalışma alanlarına değinen Sözcü Hacı Mehmet Kurt, ifadelerini şöyle tamamladı:
“Temel insani değerler başta olmak üzere ortak İslami ve kültürel değerlere sahip çıkılması için her türlü etkinliğin yapılması, Türkiye sınırları içerisinde veya dışında meydana gelen doğal afet ve felaketlerde bir araya gelerek ortak hareket edilmesi, nitelikli birey, nitelikli toplum için her türlü çalışmayı planlamak, organize etmek ve desteklemektir.”

HABER-ŞAFAK NEGÜZEL

 

 YORUMLAR

Babasının oğlu | 19 Kasım 2023
Ümmet platformu nedir?kimdir?kimindir?kim kuruyor kardeşim bunları?Önce kendi çoluk çoğunu göndersinler boşa bıdı bıdı yapmasınlar.Kendi çocukları bi ölsün,yaralansın bi acı çeksinler ondan sonra bakarız.Öyle olmuyor o işler herkesin kendi canı yanacak öyle ondan sonra bakarız.Herkes anasının kuzusu.


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


POSBIYIK, İSRAİL’İ KINADI

POSBIYIK, İSRAİL’İ KINADI


Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında insanlık suçu işlediğini belirterek, “İsrail devletini k...
ZONGULDAK´TA İSRAİL KARŞITI PROTESTO...

ZONGULDAK´TA İSRAİL KARŞITI PROTESTO...


Zonguldak'ta bir araya gelen sivil toplum kuruluşu üyeleri, İsrail'in Kudüs'te Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki gösterdi. İsrail'in Kudüs'te...
İSRAİL SALDIRISI KINANDI

İSRAİL SALDIRISI KINANDI


Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde İsrail’in Filistin’e yönelik işgal ve saldırısı Cumhuriyet Meydanında protesto edildi. Eğitim Sen Ça...

Son Eklenen Haberler


SEYİR HALİNDEKİ ARAÇ ALEV ALEV YANDI
Asayiş

SEYİR HALİNDEKİ ARAÇ ALEV ALEV YANDI


Kastamonu’nun Cide ilçesinde seyir halindeki hafif ticari araç, elektrik aksamından kaynaklı çıkan yangında küle döndü.

KUTSAL TOPRAKLARA UĞURLANDILAR
Gündem

KUTSAL TOPRAKLARA UĞURLANDILAR


Devrek ilçesinde umreye gidecek olan vatandaşlar dualarla uğurlandılar.
İŞÇİ MAAŞIYLA BEŞ ÖĞRENCİYE BURS VERİYOR
Gündem

İŞÇİ MAAŞIYLA BEŞ ÖĞRENCİYE BURS VERİYOR


Zonguldak Belediyesi'nde temizlik işçisi olarak görev yapan 58 yaşındaki Abdurrahman Yılmaz, maaşıyla 5 öğrenciye burs veriyor.

PAZAR BOŞ KALDI!
Ekonomi

PAZAR BOŞ KALDI!


Zonguldak’ta her hafta Çarşamba ve Cumartesi günleri Terakki Mahallesi'nde kurulan pazar boş kaldı. Pazara yeteri kadar ilginin olmaması nedeniyle esnaflar is...
7’İNCİ KATTAN DÜŞEN KEDİ KURTARILDI
Yaşam

7’İNCİ KATTAN DÜŞEN KEDİ KURTARILDI


Zonguldak’ta Ramazan Bayramı’nın ilk günü, oyun oynadığı sırada bir apartmanın 7. katından düşen tekir cinsi “Menekşe” isimli kedi, sahibi...
ALEV AVCILARI GÖREV BAŞINDA!
Gündem

ALEV AVCILARI GÖREV BAŞINDA!


Zonguldak'ta orman yangınlarına karşı 7/24 teyakkuzda bekleyen “Alev Avcıları", Alo 112’den gelecek yangın ihbarlarını değerlendirmek için bayramda da alarm d...
YENİ DÖNEMDE YENİ GÖREVLERE YENİ İSİMLER...
Gündem

YENİ DÖNEMDE YENİ GÖREVLERE YENİ İSİMLER...


Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Ereğli halkını mutlu etmek için buraya geldik. Herkese eşit yaklaşmak sureti ile görev yapmaya huzurunuzda a...
ZONGULDAK’TA YANGIN
Asayiş

ZONGULDAK’TA YANGIN


Zonguldak’ta bir binanın 3’üncü katında çıkan yangın güçlükle söndürüldü. Binada yaşan yaşlı bir vatandaş tedbi...
DENİZDEKİ CİSİM(!) BALIK TUTAN ADAM ÇIKTI!
Yaşam

DENİZDEKİ CİSİM(!) BALIK TUTAN ADAM ÇIKTI!


Düzce’nin Akçakoca ilçesinde denizde bir cisim görülmesi ekipleri harekete geçirdi. Denize açılan Sahil Güvenlik ekibi, cis...
MOTOSİKLET TUTKUSU SONU OLDU
Asayiş

MOTOSİKLET TUTKUSU SONU OLDU


Bartın'da meydana gelen kazada, metrelerce sürüklenen motosiklet sürücüsü olay yerinde hayatını kaybetti. Çaydüzü Mahallesi &Cced...

KÖŞE YAZARLARI

NE BAYRAMINDAN BAHSEDİYORSUNUZ?
EREĞLİ ‘’DİNAMİKLERİ’’ ZAYIF
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

32,3607
34,4602
2.437,83

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 16o

SON YORUMLAR