ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

UĞUR MUMCU ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI

   
UĞUR MUMCU ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI

Ankara’da, 24 Ocak 1993 sabahı evinden çıkıp 06 YR 245 plakalı Renault 12 arabasını çalıştırırken C-4 plastik bombanın patlaması ile öldürülen Cumhuriyet gazetesi çalışanı Türk araştırmacı gazetecisi Uğur Mumcu, katledildiği günün yıl dönümünde Karadeniz Ereğli’de de anıldı.

   Cinayetinden kimin sorumlu olduğuna dair çok sayıda hipotez olsa da aradan geçen yıllarda cinayeti aydınlatılamayan Uğur Mumcu, şehit edilişinin yıl dönümünde Zonguldak’ın ilçesi Ereğli’de anıldı. Karadeniz Ereğli ADD Şubesi’nce “Adalet ve Demokrasi Haftası Anma Etkinliği” adı ile düzenlenen tören Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi.
“ÇARE YENİDEN ATATÜRK CUMHURİYETİ DİYORUZ”
ADD Genel Sekreter Yardımcısı Batı Karadeniz Bölge Sorumlusu Yusuf Arslan, tören konuşmasında devrim şehitlerini saygıyla andıklarını söyledi. Konuşmasında ‘laiklik’ ve ‘Cumhuriyet’ vurgusu yapan Arslan, özetle şöyle dedi:
“Adalet ve Demokrasi Haftası'nda çeşitli etkinliklerle andığımız aziz şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmama kararlılığımızı yinelerken hem bu emperyal tuzakların perde arkasını halkımıza gösterme çabamızı sürdürüyor; hem nedenlerini ve sonuçlarını irdeliyor, hem de Laik Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılma yolunda dersler çıkarıyoruz.
Muammer Aksoy, Doç. Dr. Bahriye Üçok, Çetin Emeç. Turan Dursun, Musa Anter cinayetlerinin ardından 24 Ocak 1993 Uğur Mumcu suikastı ile yeni bir boyut kazandı. Uğur Mumcu'nun katli her kesimden halkımızda büyük infial yarattı. Devletin bütün kademeleri failleri ve azmettiricilerini bulmaya söz verdiler ama çözüm için atılan her adım engellendi, duvardaki o tuğla bir türlü çekilemedi.
Uğur Mumcu da Muammer Aksoy gibi emperyal güçleri ve uşaklarını öylesine ürkütmüş, o kadar çok hain odağın ipliğini pazara çıkarmıştı ki, onu bu odakların her biri öldürtmüş, hatta cinayeti birlikte işletmiş bile olabilirlerdi.
Türk Ulusu siyasi cinayetlere kurban giden yiğit evlatlarını da, katillerini, işbirlikçilerini ve azmettiricilerini de unutmayacak, unutturmayacak, bir gün mutlaka hesabını soracaktır. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, Kemalizm'in namus sesini bir sis çanı gibi yurdumuz semalarına asma azim ve kararımızla başta Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu olmak üzere yitirdiğimiz bütün vatanseverlerimizi minnet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, sesimizi değil sözümüzü yükselterek ‘çare yeniden Atatürk Cumhuriyeti’ diyoruz.”
Konuşmanın ardından Anıt önündeki Mumcu ve Aksoy fotoğraflarına karanfiller bırakıldı. Programın devamında ise 16.00’da, AKM Nikah Salonu’nda, Nevzat Göl ve ‘Gönül Dostları’ ile türkü ve şiir etkinliği de yapılacağı kaydedildi. Haber yayına hazırlandığı sırada bu etkinlik sürüyordu.

-UĞUR MUMCU-
Modern Türkiye'nin araştırmacı gazetecisi olarak bilinen Uğur Mumcu, Türkiye'deki güncel ve tarihsel siyasi meseleler üzerine kitaplar yayınladı. Suikast sırasında Kürdistan İşçi Partisi'nin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile ilişkilerini araştırıyordu.
Mumcu, ölümünden kısa bir süre önce Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 100.000 ateşli silahın nasıl olup da Kuzey Irak'ın Kürt liderlerinden ve 2008 itibariyle Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin eline geçtiğini soruşturuyordu.
Mumcu'nun ölümünden 25 gün sonra, aynı konuyu araştıran Orgeneral Eşref Bitlis, sabotajdan kaynaklandığı sanılan bir uçak kazasında öldü.
Mumcu, 8 Ocak tarihli “Ültimatom” başlıklı Cumhuriyet yazısında, Kürt milliyetçileri ile bazı istihbarat örgütleri arasındaki bağları yakında yeni bir kitapta ortaya koyacağını belirtmişti.

KDZ. Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Şafak Erel:
CESUR KALEM UĞUR MUMCU’YU SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ
Araştırmacı gazeteciliğin duayen ismi, inandığı yoldan asla dönmeyen halkın öncü yüreği, ‘Türkiye’nin cesur kalemi’ tam bağımsız Türkiye savunucularının sembolü, korkusuz kalem Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu katledilişinin 30. Yıldönümünde saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.
Uğur Mumcu gerçeklerden, halkından ve bağımsız gazeteciliğinden aldığı güçle kendisini tehdit edenlerin ve kirli işlere bulaşan herkesin, bu kirli pazarlıklarının cumhuriyet ve Atatürk devrimleri için nasıl büyük bir tehdit olduğunu korkusuzca yazmış ve dile getirmişti. Dürüst ve namuslu bir gazetecilik yaptığı için bugün halen ilkeli, gerçek ve korkusuz gazeteci denildiğinde akla gelen birkaç isimden biridir Uğur Mumcu. Mumcu, demokrat kişiliği ve tavrıyla, Atatürk devrimlerine sahip çıkışıyla, mesleğinde yaptığı devrim niteliğindeki çıkışları ve çalışmalarıyla hiçbir zaman unutulmayacaktır.
Halkının, haklının, gerçeklerin yanında olması gerekenler, eğer gazetecilik mesleği adı altında kişisel menfaatlerini öne çıkarmışlarsa, birilerine yaranma derdine düşmüşlerse Uğur Mumcu'nun fikirleri, öğretileri ve kitaplarından öğrenecekleri çok şey var demektir.
Geçmişte karşılaştığımız acı gerçekleri, ülkemizin içine düşürüldüğü zor durumları yıllar önce yazdığı kitaplarla anlatan cumhuriyet, özgürlük, demokrasi ve insan hakları savunucusu Gazeteci Uğur Mumcu'yu katledilişinin 30.yıl dönümünde özlemle, minnetle ve rahmetle anıyoruz.

ERMED Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Gönüllü:
ÜSTAT UĞUR MUMCU’NUN İLKELERİ REHBERİMİZDİR
Araştırmacı, Yazar, Gazeteci Uğur Mumcu’yu saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. 30 yıl önce tam bugün, haince katledilen ustamızın "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamaz" ilkesi hala rehberimizdir. "Ben Atatürkçüyüm.... Ben, Cumhuriyetçiyim... Ben Lâikim... Ben Antiemperyalistim... Ben Tam Bağımsız Türkiye'den Yanayım... Ben İnsan Hakları Savunucuyum... Ben, Terörün Karşısındayım... Ben, Yobazların, Hırsızların, Vurguncuların, Çıkarcıların Düşmanıyım.” sözlerinin sahibi Mumcu’nun bıraktığı iz, bugün de meslektaşlarımıza aydınlık yolu gösteren sönmez ışıktır.
Katillerinin 30 yıldır bulunamamış olması ise aydınlıktan korkan karanlık güçlerin ve işbirlikçilerinin planlarının hala yürürlükte olduğunun göstergesi, ülke olarak uyanık olmamız gereğinin bir işaretidir.    
Bu duygu ve düşüncelerle; Kdz. Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yönetim Kurulu olarak “Vurulduk, asıldık, öldürüldük ey halkım unutma bizi!..” diye seslenen büyük ustamız Uğur Mumcu’yu tekrar saygı, rahmet ve minnetle anıyor, “Seni unutmak ne mümkün, ilkelerinin izindeyiz” diyoruz. Saygılarımızla.

UĞUR MUMCU ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI - 1
UĞUR MUMCU ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI - 2
UĞUR MUMCU ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI - 3
UĞUR MUMCU ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI - 4
UĞUR MUMCU ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI - 5
UĞUR MUMCU ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI - 6
UĞUR MUMCU ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI - 7
UĞUR MUMCU ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI - 8


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


Uğur Mumcu Zonguldak´ta anılacak

Uğur Mumcu Zonguldak´ta anılacak


Gazeteci-yazar Uğur Mumcu´nun katledilişinin 26´inci yılı nedeniyle Zonguldak Demokrasi Platformu tarafından Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerini anma programı düzenleneceği bild...
Posbıyık, Mumcu ve Okkan’ı andı

Posbıyık, Mumcu ve Okkan’ı andı


Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan’ın ölüm yıl dönümünde anma mesajı yayımladı. Posbıyık’ın Gazet...
Demirtaş: “Gazeteciliğin en iyi temsilcilerindendi”

Demirtaş: “Gazeteciliğin en iyi temsilcilerindendi”


CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 27 yıl önce aracına yerleştirilen bombayla katledilen Gazeteci Uğur Mumcu’nun, Türkiye’deki araştırmacı gazete...

YORUMLAR


Zonguldak Ereğli Karayolu… KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLUYOR
Çevre

Zonguldak Ereğli Karayolu… KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLUYOR


 Zonguldak Ereğli karayolunda kar yağışı etkisini attırdı. Trafik ekipleri ulaşımın aksaması ihtimaline karşı kontrollerini sürdürüyor. Zonguldak Ereğli k...
Otomobil yağışlı havada refüje çıktı… BELEN’DE KAZA, 1 YARALI
Asayiş

Otomobil yağışlı havada refüje çıktı… BELEN’DE KAZA, 1 YARALI


Karadeniz Ereğli ilçesinde yaşanan trafik kazasında yaralanan bir kişi, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Kaza Belen Mahallesi B...
Ereğli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatı sürüyor... VALİ YERİNDE İNCELEDİ...
Gündem

Ereğli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatı sürüyor... VALİ YERİNDE İNCELEDİ...


 Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Karadeniz Ereğli'ye bağlı Ömerli Mahallesi'nde yapım çalışmaları devam eden Ereğli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi inşaatında inc...
Maça çıkan takımlara ballı manda yoğurdu yedirdiler
Spor

Maça çıkan takımlara ballı manda yoğurdu yedirdiler


Zonguldak Deplasmanlı Süper Amatör Küme takımlarından Çaycumaspor, kendi sahasında Gelikspor'u konuk etti. Karşılaşma öncesi her iki takım futbolcuları...
Öğrencilere evde eğitim hizmeti
Eğitim

Öğrencilere evde eğitim hizmeti


 Zonguldak’ta uzun süre tedavi gerektiren ve özel eğitim desteğini evde alması gereken 75 öğrenciye evde eğitim hizmeti verildi. İl Milli Eğitim M&uum...
Yeniden Refah Partisi’nden teşkilat kaynaşması ve basın toplantısı… “BİR İKİNCİSİ YOK!”
Siyaset

Yeniden Refah Partisi’nden teşkilat kaynaşması ve basın toplantısı… “BİR İKİNCİSİ YOK!”


Yeniden Refah Partisi Genel BaşkanDanışmanı Mehmet Aras, “42 başbakan geldi. Bunların 32’sinin icraatini, hizmetini, ihanetini gördüm.11 Cumhurbaşkanı, ...
Demir, Üzülmez Şube Delegeleri ile bir araya geldi... “İŞÇİ AÇIKLARININ GİDERİLMESİ ÖNCELİKLİ HEDEF”
Gündem

Demir, Üzülmez Şube Delegeleri ile bir araya geldi... “İŞÇİ AÇIKLARININ GİDERİLMESİ ÖNCELİKLİ HEDEF”


Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Teşkilatlandırma ve Eğitim Genel Sekreteri Tayfun Demir, GMİS Üzülmez Şube Delegeleri ile bir araya geldi. Demir,  &ld...
Narkotik ekiplerinden izinsiz Kenevir yetiştiren kişilere operasyon
Asayiş

Narkotik ekiplerinden izinsiz Kenevir yetiştiren kişilere operasyon


Karadeniz Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği’nce, izinsiz kenevir yetiştiriciliğine yönelik ...
Minibüs iş makinesine arkadan çarptı…  1’İ AĞIR 3 YARALI
Asayiş

Minibüs iş makinesine arkadan çarptı… 1’İ AĞIR 3 YARALI


Zonguldak'ta 10 kişinin içinde bulunduğu minibüs sahil yolunda önünde seyreden iş makinesine arkadan çarptı. Kazada 1’i ağır 3 kişi yaralandı. ...
GÜLÜÇ KAVŞAKTA KAZA: 1 YARALI
Asayiş

GÜLÜÇ KAVŞAKTA KAZA: 1 YARALI


Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde iki otomobilin çarpıştığı trafik kazasında 1 kişi yaralandı. Kaza Gülüç beldesinde meydana geldi. İddiaya göre,...

KÖŞE YAZARLARI

BEKLEYEREK DEĞİL, ÇALIŞARAK…
EREĞLİ SİYASETİ / ŞEKİLLENİYOR MU?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

18,8121
20,4692
1.165,64

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 2.o

SON YORUMLAR