Tren Turizmi Projesi´ne, Turizm Bakanlığı´ndan tam destek
![Tren Turizmi Projesi´ne, Turizm Bakanlığı´ndan tam destek](/image/haber/70084_tanmdestektur.jpg)
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz´u ziyaret ederek, Tren Turizmi projesi ile ilgili bilgi verdi.
Acar, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak "Kömüre Giden Demiryolu Projesine" büyük önem verdiklerini ve projenin hayata geçmesi için Ajans olarak 2016 yılından itibaren çeşitli alanlarda çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurguladı.
Acar´ın Zonguldak-Karabük hattı üzerinde gerçekleştirilecek olan lansmana davetlerini iletmesi ve projenin hayata geçirilmesi konusunda destek istemesi üzerine Yavuz, "Kömüre Giden Demiryolu Projesi önemli bir proje ve gerekli fiziki şartların sağlanması durumunda projenin bölgeye önemli faydalar sağlayacağını düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte projenin takipçisi olacağız. Her zaman destek vermeye de hazırız" dedi.
ACAR: "BATI KARADENİZ BÖLGESİ İÇİN TREN TURİZMİ ÇOK ÖNEMLİ"
BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, konuşmasında şunları söyledi: "Batı Karadeniz Bölgesinin mevcut turizm ve kültür potansiyeli ve ihtiyaçlarının ortaya koyulması amacıyla Ajansın 2016 yılında Kömüre Giden Demiryolu - Tren Turizmi Projesi Araştırma Raporu ve Tanıtım Kataloğu hazırlandı. 2017 yılında da araştırma raporunun son bölümünde yer verilen farklı alternatiflerden bir tanesi seçilerek ‘Kelebeğin Rüyasına Yolculuk´ ismiyle bir tur organizasyonu gerçekleştirildi. Tur organizasyonuna sosyal medya fenomenleri, yerel rehber, TÜRSAB yetkilileri, tur acenteleri ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile özel sektör işletmelerinden temsilciler davet edildi. 2018 yılında da projenin hayata geçmesi için çeşitli kurum kuruluşlarla bilgilendirme ve tanıtım toplantıları yaptık.
2019 yılında sürdürülebilir tanıtım sağlanması amacıyla Yeşil Rota´ konsepti ile internet sitesi ve sosyal medya hesapları oluşturduk ve çeşitli tanıtım materyalleri hazırlandı.
Eylül ayı içerisinde de projenin kamuoyunda bilinirliğinin arttırılması ve Batı Karadeniz Bölgesine düzenli olarak tren turlarının gerçekleştirilmesinin sağlanması amacıyla geniş katılımlı bir tanıtım organizasyonu planlıyoruz. Organizasyon için Devlet Demiryolları ile işbirliği içindeyiz.
‘TREN TURİZMİ ROTALARINA BATI KARADENİZ BÖLGESİNİN DE DAHİL
EDİLMESİNİ İSTİYORUZ´
Türkiye´de tren turizminin popülaritesini artırmak ve bu konsepti başka şehirlere de yaymak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen Toros, Ege, Pamukkale, Van Gölü ve Güney Kurtalan gibi 5 yeni tren turizmi rotalarına Batı Karadeniz Bölgesinin de bu dâhil edilmesinin arzu ediyoruz."
ÖZGÜL: "KÖMÜRE GİDEN DEMİRYOLU PROJESİNİN TAKİPÇİYİZ"
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz,
Bakanlık olarak Turistik Doğu Ekspresinin hayata geçmesi için büyük çaba
gösterdiklerini ve bu çabaların karşılığını almaya başladıklarını açıkladı.
Turizm destinasyonlarında ve noktalarında kendine özgü
özelliklerini ve deneyimini sunan projelerin ön plana çıktığını, Bakanlık
olarak bu nitelikteki projelere sahip çıkıp destelediklerini ifade eden Özgül,
Kömüre Giden Demiryolu Projesinin de önemli bir proje olduğunu, gerekli fiziki
şartların sağlanması durumunda projenin bölgeye önemli faydalar sağlayacağını
ve bundan sonraki süreçte projenin takipçisi olacaklarını açıkladı.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Kömüre
Giden Demiryolu Projesi Yeşil Rota konsepti ile tanıtım organizasyonu için de
İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri vasıtasıyla gerekli desteğe hazır olduklarını
belirtti.
Toplantının sonunda Sayın Acar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Özgül Özkan Yavuz´a çeşitli yöresel hediyeler takdim ederken Eylül ayında gerçekleştirilecek organizasyon için Yavuz´u bölgemize davet etti.
YORUMLAR
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
Turizm Fakültesi Dekanı’ndan protokol ziyaretleri… GÜNDEM EREĞLİ TURİZMİ
27.5.2021 13:15 1114Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine atanan Prof. Dr. Ali Arslan, Kdz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ve Ereğl...
Yeşil Rota BAKKA ile çiziliyor!..
5.3.2019 00:00 1661Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının Tren Turizmi projesi kapsamında hazırlanan, Kömüre Giden Demiryolu çalışmasının uygulama aşaması hayata geçiyor. Bu doğrultuda Yeşil Rota olarak ...
Uçak yolcuları tren mağduru oldu
7.11.2019 12:44 1653Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde TCDD 'ye ait tren seferlerinin yeni düzenlemesine göre 13.25'de Zonguldak'tan hareket eden tren, Havaalanı durağında durmada...
![](/reklam/572023133354.jpg)
Son Eklenen Haberler
TAYFUN KÖKSAL’A SON GÖREV
26.7.2024 14:39 642Karadeniz Ereğli’de, 62 yaşında hayata gözlerini yuman ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal toprağa verildi. Bir süredir mücadele verdiği amans...
´´TARAF DEĞİLİZ´´
26.7.2024 12:10 91165 yaş üstü ve engelli bireylerin halk otobüslerinden ücretsiz yaralanamayacağı yönünde varılan kararın ardından Karadeniz Ereğli Belediye kanadınd...
EREĞLİ BELEDİYESİ TEYAKKUZDA
26.7.2024 11:48 570Karadeniz Ereğli Belediyesi, ilçede etkili olan çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ve fırtınaya karşı...
AFET VE ACİL DURUM KOORDİNASYON KURULU YAĞIŞ İÇİN TOPLANDI
26.7.2024 11:31 446Zonguldak il Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Muammer Balcı başkanlığında toplanarak bir dizi tedbirler aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğ&u...
FİLYOS; EGE VE AKDENİZ´İN ALTERNATİFİ Mİ?
26.7.2024 11:24 257Zonguldak'ın tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra, 170 kilometre açıkta çıkarılan doğalgazın ülke ekonomisine kazandırıldığı Filyos beldesinin, Ak...
CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
25.7.2024 22:19 1452Karadeniz Ereğli’de ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal, 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir mücadele verdiği amansız hastalığa yenik dü...
TANITIM VE TERCİH GÜNLERİ BAŞLIYOR
25.7.2024 16:19 639Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2024-2025 Akademik Yılı tercih ve tanıtım günleri, düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirilecek. 25 Temmuz-02 A...
EREĞLİ’DE YAZ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
25.7.2024 14:22 851Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce düzenlenen yaz etkinlikleri kapsamında, Cumartesi ve Pazar günü doğa yürüyüşü ve konser etkinlikleri ger...
ERMED ZİYARETLERİ
25.7.2024 14:12 629Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yöneticileri, Alaplı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Burçin Henden Şolt ...
ÜNİVERSİTE, “ÇAKIR’LA” İŞ BİRLİĞİ YAPACAK
25.7.2024 11:16 873Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Çakır Holding A. Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı. Çakır Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Bin...