SON DAKİKA: TESCİLLENDİ, BİLGİLENDİRME SONRA…
![SON DAKİKA: TESCİLLENDİ, BİLGİLENDİRME SONRA…](/image/haber/2023/11/son-dakika-tescillendi-bilgilendirme-sonra-29112023115712.jpg)
Zonguldak ili Ereğli ilesi Kayalıdere Köyü’ndeki Kayalıdere Şelaleleri’nin içinde olduğu bölgenin, orman parkı olarak tescil edildi bildirildi.
Gelişmeye ilişkin yazılı açıklama yapan AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, şunları kaydetti:
“Karadeniz Ereğli ilçemiz Kayalıdere mevkiinde bulunan 46,6 hektarlık orman alanının Kayalıdere Konaklamasız Orman Parkı olarak kullanılabilmesine ilişkin Orman Genel Müdürlüğü’nün 27.11.2023 tarih ve 10010578 sayılı Olur’u ile tescil edilmiş olup, parkın oluşumuna ilişkin sürece dair bilgilendirme ayrıca yapılacaktır.”
18.7.2020’da yapılan Demokrat Gazetesi haberi şöyleydi:
DOĞANIN SANAT GALERİSİ
KAYALIDERE ŞELALELERİ
Adeta cennetten bir köşeyi andıran aşağı Kayalıdere Şelaleleri, el değmemişliği ile büyülüyor. Renklerin dansı ile kayaların şahikasına, kabına sığmayan hırçın suların çıkardığı ‘çağıltı’ eklenince, ortaya tasvirini anlatmaya zor anlar çıkıyor…
Sanayi kenti olarak bilinen Karadeniz Ereğli, benzerine az rastlanır güzellikte doğal oluşumların içinde barındırıyor. ‘Dinler’ ve ‘mitoloji’ tarihlerinin harmanlandığı Ereğli’nin, en görülmesi gereken gezi alanlarından biri olarak ise Aşağı Kayalıdere Şelaleleri gösteriliyor.
Ereğli ve Devrek ilçeleri arasında kalan köye, Ereğli merkezden yaklaşık bir saat süren araç yolduğu ile gidiliyor. Yol boyunca Ova köyünün eşsiz göl manzarası, bazen de dağlardan ‘adeta’ fışkıran yalçın kayalıklar yolculuğunuza eşlik ediyor. Sinek Deresi olarak bilinen dereyi alarak yapacağınız on beş dakikalık bir yolculuk, sizi aşağı Kayalıdere Şelaleleri’ne inebileceğiniz bir noktaya getiriyor. Büyüklüğü birbirlerinden farklı 3 şelaleye ulaşabilmeniz için asıl yolculuğunuz burada başlıyor. Kameranın balansını bozacak kadar net renkler sizi karşılıyor. Ağaçların arasında kayalıklar görülebiliyor. Bazı kayalıklarda ilginç topoğrafik oluşumlar, çatlakların ve tümseklerin yarattığı farklı resimler zihninize oyun oynuyor.
Yolculukta kılavuzluk görevini üstlenen muhtar vekili Hasan Yalçın ve köyün delikanlısı Kemal Akar gördüklerimizi tanımlıyor; göreceklerimizi hatırlatıyor, heyecanlandırıyor.
Çoğunlukla kayın ağaçlarından oluşan, içine meşe ve çam ağaçların serpiştirildiği ‘zorlu’ patika yollardan yürünüyor. Büyük kaya kütlelerini kendisine kaide yapmış ve üzerinde tanrısal bir heykel gibi yükselen ağaçların görüntüsü göze çarpıyor.
Bir ressamın çizmeye kıyamayacağı üzeri yosunlarla kaplı irili ufaklı kayalar ‘hoş geldiniz’ diyor; boyunlarını eğmiş ak ve kara mantarlar gelişini ‘edata’ selamlıyor.
Bir hayırseverin yıllar önce yaptığı; korkulukları selden zarar görmüş üzeri yosun kaplı köprüden geçiliyor.
İlk şelaleden sonra su aşağıya doğru yoluna kah kayalar arasında kıvrılarak, kah küçük şelalelerden dökülerek ilerliyor.
Muhtar Hasan Yalçın, yüksekliği 15 metreyi bulan dev kaya kütlesini gösteriyor, burasının ‘Oda Kayası’ olduğunu söylüyor. Oda Kayası’nın içinde bir ‘bölüm’ olduğunu, rivayete göre geçmişte bölgede yaşadığı düşünülen Ermeni kökenli 2 vatandaşın burada öldüğünü anlatıyor.
Derenin bir üst seviyesinde, suyun duvarlardan devrilmiş devasa kaya parçaları arasından ve altından aktığı bir üst seviyeye ulaşılıyor. Burada, kaya duvarların niteliği daha da gözler önüne seriliyor. Dikine yerleştirilmiş dikdörtgen prizmalardanuzunca kesme şekerlere benziyor.
Oluşan duvarlar, üstünden sarkan ağaç dalları, sarmaşıklar ve yosunlar tamamen farklı bir mekan duygusu oluşturuyor. Kendinizi bir film platosundaymışsınız gibi hissettiriyor.
İlerledikçe, şelalelerin görüntüsü değişiyor, mekan daha vahşi, daha saldırgan bir görünüme bürünüyor. Büyük büyük ağaçlar, kocaman kayalardan geriye 20 metreden süzülen şelale karşınızda duruyor.
Dere bir noktada hafif bir eğim ve keskin olmayan dönemeçlerle aşağıdaki göletlere akıyor. Aquapark noktasının üst başından itibaren düzgün zeminli bir oluk oluşturan dere tabanına oturan biri, sanki bir su kaydırağındaymış gibi bir gölete iniyor. Su buz gibi soğuk, içme suyu olarak güzel bir tadı var.
GÖRMEDEN GİTMEYİN!
Bölge, Karadeniz Ereğlisi için önemli bir ekoturizm potansiyeli taşıyor. Bugünlerde sadece kulaktan kulağa yayılmak suretiyle genişleyen Kayalıdere, altyapı hazırlanması halinde Batı Karadeniz'in en önemli doğal mekanlarından biri olabilir.
Kayalıdere'yi içine alan Akıllı kanyonu, genel görünüşü itibarıyla olsun, dere-su ve orman ilişkisi açısından olsun az bulunur bir güzelliğe sahip. Fakat başka herhangi bir yerde bulunması güç kaya oluşumları, Kayalıdere'yi doğal güzelliğiyle öne çıkan başka yerlerden bir adım öne çıkarıyor.
Eğer ilçenin bir turizm portföyü çıkarılacak olursa, Kayalıdere'nin bu dağarcık içinde en önemli parçalardan birini oluşturacağına şüphe yok.
İnsan ziyaretlerinin artmasıyla, dere yatağında şu anda nadiren görülen kalıntıların iyiden iyiye çoğalması tehlikesi konusunda da önlem almak gerekebilir.
![SON DAKİKA: TESCİLLENDİ, BİLGİLENDİRME SONRA… - 1](/image/haber/2023/11/son-dakika-tescillendi-bilgilendirme-sonra-2-29112023115724.jpg)
![SON DAKİKA: TESCİLLENDİ, BİLGİLENDİRME SONRA… - 2](/image/haber/2023/11/son-dakika-tescillendi-bilgilendirme-sonra-3-29112023115725.jpg)
![SON DAKİKA: TESCİLLENDİ, BİLGİLENDİRME SONRA… - 3](/image/haber/2023/11/son-dakika-tescillendi-bilgilendirme-sonra-4-29112023115725.jpg)
![SON DAKİKA: TESCİLLENDİ, BİLGİLENDİRME SONRA… - 4](/image/haber/2023/11/son-dakika-tescillendi-bilgilendirme-sonra-5-29112023115726.jpg)
![SON DAKİKA: TESCİLLENDİ, BİLGİLENDİRME SONRA… - 5](/image/haber/2023/11/son-dakika-tescillendi-bilgilendirme-sonra-6-29112023115726.jpg)
![SON DAKİKA: TESCİLLENDİ, BİLGİLENDİRME SONRA… - 6](/image/haber/2023/11/son-dakika-tescillendi-bilgilendirme-sonra-7-29112023115727.jpg)
![SON DAKİKA: TESCİLLENDİ, BİLGİLENDİRME SONRA… - 7](/image/haber/2023/11/son-dakika-tescillendi-bilgilendirme-sonra-8-29112023115727.jpg)
![SON DAKİKA: TESCİLLENDİ, BİLGİLENDİRME SONRA… - 8](/image/haber/2023/11/son-dakika-tescillendi-bilgilendirme-sonra-9-29112023115729.jpg)
![SON DAKİKA: TESCİLLENDİ, BİLGİLENDİRME SONRA… - 9](/image/haber/2023/11/son-dakika-tescillendi-bilgilendirme-sonra-10-29112023115805.jpg)
YORUMLAR
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
Bayram hediyesi gibi… ÇATES A, Anıt Eser oldu… TESCİLLENDİ
12.7.2022 14:06 1424Zonguldak Kent Konseyi’nin başvurusu üzerine Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES A) anıt eser olarak tescillendi. Zonguldak Bülent Ecevit &Uum...
EMNİYETTEN ÖĞRENCİLERE BİLGİLENDİRME STANDI
26.9.2022 12:21 504Zonguldak'ta İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince öğrencilere yönelik bilgilendirme standı kuruldu. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi&rsq...
15 DAKİKA ARAYLA İKİ KAZA
6.10.2022 16:26 861Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde, 15 dakika arayla iki kaza meydana geldi . İstasyon mahallesi Kenan Aydın caddesinde ilk kaza 14.00 sıralarında meydana g...
![](/reklam/572023133354.jpg)
Son Eklenen Haberler
TAYFUN KÖKSAL’A SON GÖREV
26.7.2024 14:39 571Karadeniz Ereğli’de, 62 yaşında hayata gözlerini yuman ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal toprağa verildi. Bir süredir mücadele verdiği amans...
´´TARAF DEĞİLİZ´´
26.7.2024 12:10 82665 yaş üstü ve engelli bireylerin halk otobüslerinden ücretsiz yaralanamayacağı yönünde varılan kararın ardından Karadeniz Ereğli Belediye kanadınd...
EREĞLİ BELEDİYESİ TEYAKKUZDA
26.7.2024 11:48 511Karadeniz Ereğli Belediyesi, ilçede etkili olan çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ve fırtınaya karşı...
AFET VE ACİL DURUM KOORDİNASYON KURULU YAĞIŞ İÇİN TOPLANDI
26.7.2024 11:31 383Zonguldak il Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Muammer Balcı başkanlığında toplanarak bir dizi tedbirler aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğ&u...
FİLYOS; EGE VE AKDENİZ´İN ALTERNATİFİ Mİ?
26.7.2024 11:24 227Zonguldak'ın tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra, 170 kilometre açıkta çıkarılan doğalgazın ülke ekonomisine kazandırıldığı Filyos beldesinin, Ak...
CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
25.7.2024 22:19 1387Karadeniz Ereğli’de ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal, 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir mücadele verdiği amansız hastalığa yenik dü...
TANITIM VE TERCİH GÜNLERİ BAŞLIYOR
25.7.2024 16:19 626Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2024-2025 Akademik Yılı tercih ve tanıtım günleri, düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirilecek. 25 Temmuz-02 A...
EREĞLİ’DE YAZ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
25.7.2024 14:22 803Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce düzenlenen yaz etkinlikleri kapsamında, Cumartesi ve Pazar günü doğa yürüyüşü ve konser etkinlikleri ger...
ERMED ZİYARETLERİ
25.7.2024 14:12 585Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yöneticileri, Alaplı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Burçin Henden Şolt ...
ÜNİVERSİTE, “ÇAKIR’LA” İŞ BİRLİĞİ YAPACAK
25.7.2024 11:16 856Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Çakır Holding A. Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı. Çakır Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Bin...