ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı

   
Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı

Sarıkamış Platformu Kurucu Başkanı Recep Ergül, Ereğli’de Sarıkamış Deniz Şehitleri’ni anma programında yaptığı konuşmada Yemen’in kızgın çöllerinden Sarıkamış’ın dondurucu soğuğuna gelen Iğdırlı Ali Çavuş’un cephede yazdığı mektupta, kendilerine İstanbul’dan yardım geleceğini yazdığını, ancak Ereğli açıklarında batırılan gemilerle bu umudun gerçekleşmediğini söyledi.

Karadeniz Ereğli’de, 1. Dünya Savaşı devam ederken, İstanbul’dan hareket ederek Kafkas Cephesi’ne yardım götüren ancak 7 Kasım 1914 sabahı Ereğli açıklarında Rus Savaş gemilerince batırılan Bezm-i Alem, Bahr-ı Ahmer ve Mithat Paşa gemilerinde şehit olan ve tarihe Sarıkamış Deniz Şehitleri olarak geçen şehitleri anma etkinliği düzenlendi.

Ereğli’de sahil bandında bulunan Sarıkamış Şehitleri Anıtı önünde düzenlenen ve çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan anma töreninde konuşan Sarıkamış Platformu Kurucu Başkanı Recep Ergül, Sarıkamış’ta şehit düşen askerlerin 1. Dünya Savaşı içerisinde birbirinden çok farklı iklim ve coğrafyaya sahip cephelerde savaşmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, Sarıkamış Vakası’na ayrı bir boyut kattı.

Bugüne kadar Sarıkamış harekatı ile ilgili 2005 yılında Bir Beyaz Ölüm, 2008’de Sarıkamış’a Varamadan, 2014’te ise Sarıkamış  Destanı isimli çalışmalara imza attığını belirten, Ergül şöyle konuştu:

“Sizlerle bir mektup paylaşmak istiyorum. 4 Kasım 1914’te Iğdırlı Ali Çavuş, arkadaşlarıyla beraber, Yemen Çöllerinden sağ kurtulan askerler olarak, 4 ay yol yürüyerek Sarıkamış’a geldiler. Sarıkamış’ın korkunç soğuğu karşısında Yemen’in çöl sıcaklarını aradığını belirten Ali Çavuş, ‘Kıymetli Valideciğim, 4 ay yol yürüyerek Yemen Çöllerinden Sarıkamış’a geldik. Yemen çöllerinin korkunç sıcaklığını Sarıkamış soğuğu karşısında arar vaziyetteyiz, çünkü Yemen’den yazlık kıyafetlerle geldik. Ama neyse ki başkomutan vekilimiz –Enver Paşa’yı kastediyor- yakın zamanda Sarıkamış’a gelecek ve bizlere kışlık giyecek ve yiyecek getirecekler.”

Iğdırlı Ali Çavuş, titreye titreye bu mektubu yazarken, Osmanlı İmparatorluğu’nun üç nazlı gelini –çünkü onlar Osmanlı İmparatorluğu’na ilk geldiğinde gelin gibi süslenmişti. Bezm-i Alem, Bahr-ı Ahmer ve Mithat Paşa’ya ‘Nazlı Gelin’ lakabı verilir- Karadeniz açıklarında seyrederken, Osmanlı bandıralı bu gemilerimiz Rus topçuları tarafından batırıldı. Dolayısıyla Iğdırlı Ali Çavuş ve arkadaşlarının hayalleri hiçbir zaman gerçekleşmedi. Ancak onlar, yüz beş yıl sonra bugün, bu vefalı toplum tarafından unutulmamışsa, vatan için yaptıkları bundan sonra da unutulmayacak demektir. Onlar geri dönmeyi düşünmeyenler. Onlar onbinler, yüzbinler, bu topraklar için can veren erler, sanılmasın ki belirsiz mezarlarda kaldılar, hür ufuklarında vatanın hem gece, hem gündüzüne doğacak aylara yıldız oldular. Ruhları şad olsun.”

SÖNMEZ: “KIRIM BU KADAR BÜYÜK OLMAYABİLİRDİ”

Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez de yaptığı konuşmada, kuvvetli bir donanma olmadan askeri zaferlerin mümkün olamayacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

“6 Kasım 1914’te Bezm-i Alem, Bahr-ı Ahmer ve Mithat Paşa adlı gemiler, Sarıkamış Harekatına malzeme desteği sağlamak amacıyla,  İstanbul’dan asker,  yiyecek, cephane, askeri araç, harita, iki uçak, dört pilot ve Kafkasya’da isyan çıkarmak üzere Teşkilat-ı  Mahsusa tarafından eğitilen çerkez liderlerle Trabzon’a yola çıktı. Amaç, Trabzon’a gelmek, tek şose, Trabzon’dan Erzurum’a bu malzemeleri iletmekti. Gemilerde, iki alay olduğu bilinen ama tam sayısı bilinmeyen asker vardı ama en değerli ve en çok ihtiyaç duyulan altmış bin kışlık giyecek vardı. Eğer bu kışlık giyecekler ulaşsaydı, kırım bu kadar çok olmayacaktı. Gemiler donanma komutanına haber verilmeden, askeri konvoy şeklinde koruma olmadan yola çıkmıştı.

BATIK BULUNMADI

7 Kasım sabahı Rus donanması Zonguldak’ı bombalamış, geri dönerken, korumasız olan bu üç gemimiz, Ereğli açıklarında, Kandilli Mevkiinde rus donanmasının içine düşmüş,  üç saat içinde batırılmıştır. Çok yağmurlu ve sisli bir gündü. Bu gemilerin batıkları donanmanın tüm imkanları ve sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay tarafından aranmış ama izine rastlanamamıştır. Karadeniz’in yapısı nedeniyle kıyıda olan gemiler sürüklenerek derine gitmiş olmalılar. Gemilerin 221 personelinden 36 tanesi yüzerek kıyıya çıkarak kurtulmuş, 16’sı boğulmuş, 13’ü esarette şehit olmuş, 1 tanesi esaretten dönememiştir. Diğerleri hakkında hiçbir malumat yoktur. Bu mürettebatın ayrıntılı künyesi, Ereğli’de bulunan Deniz Şehitleri Anıtı’na değerli bir anı olarak işlenmiştir. Bu gemiler Trabzon’a gidebilseydi, savaş yine kaybedilebilirdi ama kırım bu kadar çok olmazdı. Bu anıt bize, donanma desteği olmayan kara harekatlarının başarılı olamayacağının kanıtıdır. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.”

POSBIYIK: “ÖLÜM KALIM MÜCADELESİNE MİLLET KARAR VERİR”

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ise İsmet İnönü’nün 1925’te vurguladığı, ‘Ölüm ve kalım mücadelesine karar vermek, bir kimsenin, bir heyetin hakkı değildir. Bizzat Milletin kararıdır” sözünü hatırlattığı konuşmasında şunları kaydetti:

“Kalabalık bir grupla bu anma törenini birlikle yapıyoruz.  Sayın Bingür Sönmez olaya başladığında görüştük, bana anlattı, gemilerden bahsetti ve şehitlerin bu bölgede olduğunu söyledi. Biz de elimizden geleni yapacağımızı söyledi. Bir proje hazırlandı bu anıtı buraya yaptık. Karadeniz Bölge Komutanı, Kaymakamımız ve bir avuç insanla anma yapmıştık. Bugün bu kalabalığı görünce çok seviniyorum. Bu iş bölgemizde iyice bilinmeye başladı.

Bizler Sarıkamış harekatında verdiğimiz binlerce şehitleri unutmadık. Unutmayacağız. Birinci dünya savaşında Sarıkamış Harekatına destek malzemeleri taşırken Karadeniz Ereğli’de batırılan Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa gemilerini ve orada şehit düşenleri unutmuyoruz, unutturmuyoruz. Rus donanması tarafından batırılan üç nakliye gemisinde şehit olan askerlerimizin yazdığı kahramanlık destanını hatırlıyoruz. İsmet İnönü’nün 1925’te vurguladığı çok çarpıcı bir söz vardır. ‘Ölüm ve kalım mücadelesine karar vermek, bir kimsenin, bir heyetin hakkı değildir. Bu milletin bizzat vereceği bir karardır’ der. Tarihimizde büyük kahramanlıkların yanında büyük facialar da yaşanmıştır.  Kuşkusuz çıkarmamız gereken çok önemli dersler de vardır. 2007 yılından bu yana Sarıkamış Deniz Şehitleri anısına burada bir araya geliyoruz. 2009 yılından bu yana da şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak için yaptırdığımız bu anıtın etrafında buluşuyoruz.”

ÇORUMLUOĞLU: “BU TÖRENİN TÜRKİYE’YE MALOLMASINI İSTİYORUM”

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ise bu tür etkinlik ve törenlere artan ilginin kendisini memnun ettiğini dile getirerek, “Üç konudan bahsedeceğim. Birincisi bu törenlerin anlamı hakkında her geçen gün iyiye gitmesinden mutluluk duyuyorum. Öyle arzu ediyorum ki bu tören daha da büyüsün ve Türkiye’ye mal olan bir tören haline gelsin. İkinci husus, ne yaparsanız yapın güçlü bir deniz kuvvetlerine sahip olmalısınız. Bunu ben son yıllarda büyük bir mutlulukla müşahede ediyorum. Bölge komutanlığına son yapılan gemiler geliyor ve yerli yapımı, göz nurumuz olan gemileri gördükçe geleceğe olan güvenimiz çok daha gelişiyor.  Son cümle olarak da şunu söylemek istiyorum, bize gelen bilgi notlarında üç gemi Trabzon’a varsaydı tarihin akışı değişecekti deniyor. Ben bir şeyi biliyorum. Biz bu topraklarda var oldukça, birlik ve beraberlik içinde oldukça, çalıştıkça, geleceğin dünyasındaki tarihi her zaman değiştirecek güce ve ruha sahip olacağız” dei.

EMEKLİ BÜYÜKELÇİ ÖNDER ALAYBEYİ

Törende hazır bulunan Sarıkamış Gazisi, Ahmet Mithat Alaybeyi’nin Torunu Emekli Büyükelçi Önder Alaybeyi', “Rahmetli dedem Ahmet Mithat 30 küsür yıllık askeri hayatının 17 yılını bu ülkenin istiklali ve bağımsızlığına adamıştı” diyerek, “Sözü fazla uzatmamak için sizlere 1920 yılında bu cumhuriyeti emanet eden Ulu Önder Atatürk’ün nutkunun son sözleriyle bitirmek istiyorum. “Efendiler Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile varılan sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal musibetlerin ortaya çıkardığı uyanıştır. Ve bu aziz yurdun her köşesini sulayan kanların bedelidir. Bu sonucu Türk Gençliğine emanet ediyorum” şeklinde konuştu.

İSTİKLAL MADALYASI TORUNUNA VERİLDİ

Törende ayrıca İstiklal Madalyası Sahibi ve Milli Kahraman Kamil Yener’in madalyasının torunu Reha Yener’e verildi.

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İstiklal Madalyası Sahibi ve Milli Kahraman Kamil Yener’in madalyasının torunu Reha Yener’e takdiminde, “geç de olsa bu madalyanın kahramanımızın torununa takılmasından mutluluk duyuyorum” diyerek Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Hüseyin Sami Uyar’ı kürsüye çağırarak, Yener’e madalya takılmasını ve berat takdimini birlikte gerçekleştirdi.

YENER: “BU GÜN BENİM EN MUTLU GÜNÜM”

Milli Kahraman Kamil Yener’in torunu Reha Yener de madalya ve berat takdiminden sonra yaptığı konuşmada, “Bu gün benim hayatımın en önemli günlerinden birisi. Yıllardır hayalini kurduğum dedemin İstiklal Madalyası’nı büyük bir çaba neticesinde bugün sizlerin elinden almak beni son derece mutlu etti. İnanın bu sabahı zor çektim. Bayram çocukları gibi saat başı uyandım ve buraya öyle geldim. Çok mutluyum. Bu madalya dedeme ait. Fakat yıllarca ulaşılmamış bir madalyaydı bu. Şu anda benim hayatımda sahip olduğum en değerli miras, dedemden kalan en değerli miras bu madalyadır. Şimdi benim de çocuklarıma, yavrularıma emanet edebileceğim bir mirasım, en kıymetli mirasım bu madalya olacaktır. Bu madalyayı sizlerin elinden ve bu değerli hazirunun önde almak hayatımın hiç unutulmaaycak vakası.

Ayrıca bu gururu sizinle paylaşırken bana çok büyük desteği olan, bu madalyaya sahip olmamı gayret ve teşvikleriyle yardım eden Askerlik Şube Başkan Vekilimiz Onur Şahin Astsubayıma da huzurunuzda teşekkür ediyorum” dedi.

Sarıkamış Şehitleri Anıtı önündeki tören madalya takdimiyle sona ererken, törende hazır bulunan protokol üyeleri ve konuklar, Bezm-i Alem Bahr-i Amer ve Mithat Paşa gemilerinin batırıldığı noktada denize çelenk bırakmak üzere askeri firkateyne binmek için limana hareket ettiler.

DENİZE ÇELENK BIRAKILDI

Protokol ve konukların açıkta denize çelenk bırakmasının ardından Sarıkamış Deniz Şehitleri’ni anma programı tamamlanmış oldu.

Törende Sarıkamış Belediye Başkanı Harun Hayali, Karadeniz Ereğli CHP İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, CHP İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, belediye başkan yardımcıları, meclis üyelerinin yanı sıra öğrenciler, vatandaşlar ve ilçe dışından gelen misafirlerden oluşan kalabalık bir topluluk hazır bulundu.

Haber: İzzet Aslanbay-Hüseyin Aksakal

Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı - 1
Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı - 2
Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı - 3
Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı - 4
Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı - 5
Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı - 6
Sarıkamış Deniz Şehitleri anıldı - 7


YORUMLAR


Ambulans şoförü adliyede
Gündem

Ambulans şoförü adliyede


Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde meydana gelen kazada 1 kişinin ölümüne sebep olan ambulans şoförü adliyeye sevk edildi. Zonguldak’ın Ko...
Zincirleme kaza, 1 yaralı…
Gündem

Zincirleme kaza, 1 yaralı…


Karadeniz Ereğli’de 3 aracın karıştığı zincirleme kazada bir kişi yaralandı. Olay ilçeye bağlı Yeşiltepe Mahallesi Devrek yolu caddesi Profesör Muammer Aksoy ...
Ekmeğin içinden çıkanlar mide bulandırdı
Sağlık

Ekmeğin içinden çıkanlar mide bulandırdı


 Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde ekmekten çıkanlar mide bulandırdı. İddialara göre, İlçede  bulunan bir marketten alınan ekmek...
EREĞLİ’DE ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI
Gündem

EREĞLİ’DE ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI


Karadeniz Ereğli'de meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere göre, ilçeye bağlı Çiğdemli köyünde Hasan Demirtaş ida...
Mayıs ayı rakamları belli oldu
Ekonomi

Mayıs ayı rakamları belli oldu


 Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılı Mayıs ayına ilişkin Tüketici ve Üretici fiyat endekslerini açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi’nde 2020 y...
Rödevansçılara ´´İşçi Maliyeti´´ desteği...
Ekonomi

Rödevansçılara ´´İşçi Maliyeti´´ desteği...


Yeraltı Kömür İşletmelerinde işçi maliyetlerine uygulanacak desteğe ilişkin tebliğ, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ...
Polis ekipleri Kışla Sanayi´de... Neler yaşandı?
Gündem

Polis ekipleri Kışla Sanayi´de... Neler yaşandı?


Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri Kışla Sanayi Sitesi’nde ki esnaflara toplamda 10 bin adet maske d...
AMATÖR LİGLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Spor

AMATÖR LİGLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?


 Zonguldak Futbol İl Temsilcisi Metin Malkoç, korona virüs nedeniyle ertelenen Amatör ligler hakkında açıklamalarda bulundu. Futbol İl Temsilcisi...
POLİSİN DİKKATİ SAYESİNDE…
Gündem

POLİSİN DİKKATİ SAYESİNDE…


Karadeniz Ereğli’de, polise yapılan ‘ihbar’ ve polisin ‘dikkati’ sayesinde çözülen iki farlı olayda, sürücülere topla...
EREĞLİ, BU İDDİA İLE SARSILDI!
Gündem

EREĞLİ, BU İDDİA İLE SARSILDI!


Karadeniz Ereğli’de, bir süredir kadınların gizlice görüntüsünü çekip bunları cinsel içerikli internet platformlarda yayınladığı...

KÖŞE YAZARLARI

KATİL AMERİKA!/ Türkiye sağının açmazı
BİRİNİN SİZİ SALGINDAN KORUMASINI ÇOK BEKLERSİNİZ!
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,7670
7,5771
374,06

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı az bulutlu
parçalı az bulutlu 18o

SON YORUMLAR