ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

Posbıyık: “Ağır kararlar var!”

   
Posbıyık: “Ağır kararlar var!”

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Müfettiş kararları geldi, çok ağır kararlar var. Özellikle imar konusunda çok durdurulan inşaatlar göreceğiz önümüzdeki günlerde. Çok üzülüyoruz, Ereğli’nin performansı da düşüyor” dedi.

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Kasım ayı oturumlarının ikinci birleşimi Belediye Başkanı Halil Posbıyık yönetiminde, Atatürk Kültür Merkezi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantı gündemi gereği olarak, İlçenin Müftü Mahallesi Atatürk Bulvarı Nargile Evleri karşısında bulunan Süs Havuzunun bulunduğu alana Düren Kent Parkı isminin verilmesine ilişkin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nce talep edilen gündem maddesi görüşüldü.  Müdürlüğün yazısına, Düren Kentine Ereğli Belediye Meclis üyelerinin son ziyaretinde Düren’e bir meydana Kdz. Ereğli adının verildiği, mukabil olarak Ereğli’de söz konusu alana Düren Parkı adı verilmesinin uygun bulunduğu ifade edildi.

Başkan Posbıyık, gündem maddesine ilişkin olarak,  “5 kardeş kentimiz vardı, geçtiğimiz yılda karşılıklı ziyaretler yapılmadı. Birçoğu arıza yapmış. Gidiş gelişlerle durumu düzeltmeye çalışıyoruz. Sadece Düren’le düzenli gidiş gelişler olmuş. Geçtiğimiz günlerde meclisimizden bir heyet Düren’e gitti. Onlar güzel bir meydana oy birliğiyle Kdz. Ereğli meydanı adını vermişler. Biz de jestlerine jest yaparak karşılık vermek istiyoruz.  Süs havuzunun olduğu yere Düren Kenti adını vermek istiyoruz” diye konuştu.  Gündem maddesi oybirliğiyle kabul edildi.

PERFORMANS PROGRAMI MECLİSTEN GEÇTİ

Mecliste, 2020 yılı Performans Programına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu raporu da ele alındı.  Verilen bilgilere göre, 1132 kişinin çalıştığı Ereğli Belediyesi’ne  bağlı 19 müdürlüğün 2020 yılında yapacağı çalışmalar konusunda sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Mustafa Kumaş, programın belediye meclis dağıtılmasını ve bazı projeler için ödenek ayrılmasının yapılmasını istedi.

Kumaş’ın ardından söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Numan Korkmaz da özellikle küçük ölçekli işlemlerde belediye teknik personelinin kullanılması gerektiğini belirterek, “Özellikle proje maliyetinin çok yüksek olduğunu görüyoruz. Şehrin silüetini etkilemeyecek yapılarda, proje çizimlerinin belediye personeli tarafından yapılması maliyeti azaltacak. Fen işleri müdürlüğü tarafından küçük inşaatların belediye ve şirketlerinde çalışan uzman kişiler tarafından yapılması işin kalitesini arttırır, fazla işçiye vereceğimiz parayı kaliteli malzemeye vermiş oluruz. Daha değerli işler yapmış oluruz.Şehir adına olan her şeyde biz önerilerimizi sunacağız. Bu anlamda tasarrufa yönelmeyi ve kaliteli işler  yapılmasını öneriyoruz” dedi.

“DURDURULAN İNŞAATLAR GÖRECEĞİZ!”

Başkan Posbıyık, Korkmaz’ın sözlerine cevap olarak ise önerilerin dikkate alınacağını belirterek şunları söyledi:

“Belediye çok geri kalmış. Bazı basın mensupları yatırıma neden geçmedin diyor. Belediyeyi toparlayamadık ki maaşları ödeyemiyoruz ki yatırıma nasıl geçeceğiz. Bana hiçbir şey soran yok, sormadan yazıyorlar.  

Proje meselesinde yerden göğe kadar haklısınız. Bizim proje çizmemiz lazım ama birtakım sıkıntılarımız var. Hakkında mahkeme falan açıldığı için eski imar müdürünü görevden aldık. Mustafa Kumaş iyi takip eder. Belediyeyle işi olduğu için anlamında söylüyorum. Yüksel Altıntaş adında bir arkadaş mimar. Bu arkadaş ağır bir hasta, hiç belediyeye gelmiyor. Altı aydır belediyedeyim hiç kendisini görmedim. Kendisinden rica ediyoruz, haber gönderiyorum, ‘belediyeden ayrıl da mimar alalım’ diye. O da ayrılmıyor. Çünkü 65 yaşına kadar devam edebiliyor. Dolayısıyla mimari projelerin yapılmasında belediyede büyük bir sıkıntı var.

Hatta bir adımımız oldu, imza atma yetkisine haiz bir mimar alalım dedik. Sonra vazgeçtik. Gruptaki arkadaşlarımız öyle rica ettiler, gereği yok dediler. Ben de peki dedim, siz doğrusunu yaparsınız, sonra vazgeçtik. Yani eksiğimiz var mimarla ilgili.  Sadece mimar olması yeterli değil, imza yetkisine sahip mimar olması lazım ki imza atabilsin. Onun için büyük sıkıntı çekiyoruz. Şu anda gelen taleplerden, aynı zamanda geçtiğimiz zamanlarda yapan hatalardan dolayı, mahkeme kararlarından dolayı mimar ve mühendislerimiz bazı şeylere cevap vermiyor.

Hatta şimdi duymuşsunuzdur, açıklamamda beis yok. Müfettiş kararları geldi, çok ağır kararlar var. Özellikle imar konusunda çok durdurulan inşaatlar önümüzdeki günlerde göreceğiz. Çok üzülüyoruz, Ereğli’nin performansı da düşüyor. Bunlarla ilgili çok büyük bir çaba içine gireceğiz. Mühendis ve mimarımız yeterli değil. Üç tanesi şu anda diskalifiye. Bir kadro boş, iki tane kadro da dediğim gibi biri cezalı, diğeri de hasta. Fakat söylediğiniz doğru tamamen doğru, böyle bir tasarrufa gidilebilir.

Fen işleri müdürlüğü elinden geleni yapıyor. Şu anda Belen’de itfaiye müdürlüğümüzün olduğu yerde inşaat yapıyoruz. O alanda dehlizleri kapattık, o alan bizim alanımız. Orada düzleme yapıyoruz, temizlik işlerini sanayiden kaldırıp oraya getirmeye çalışıyoruz. Orayı yeniden atelye falan yapılacak. Bu sayede temizlik işleri, itfaiye, destek hizmetleri ile hepsini bir araya toplayıp, irtibatlarını sağlayıp, tamirlerini birlikte yapsınlar diye bir çalışma yapıyoruz. Yine kaynarca konutlarında o parkı çalışır hale getirmek için çay bahçesi yapıyoruz. Orayı ihaleye veriyoruz ki gözetim altında tutulabilsin. Yani fen işleri elinden geldiğince inşaatları yapıyor. Ancak önümüzdeki günlerde fen işleri büyük oranda asfalt, istinat duvarı, parke gibi işlere girecek ama paramız yok şu anda. Ay sonunda aylıkları dahi zor ödüyoruz. Onu temin etmeye çalışıyoruz, onu temin ettiğimiz zaman, daha imarla ilgili, parkeden, istinattan, betondan ihaleye giremedik paramız olmadığı için. Para olmadan yatırım olur mu? Altı ay oldu göreve geleli, beş senede yatırım yapmamışlar, hiç kimsede ses seda yok. Altı ayda ne yatırım yapacağım, elimizdeki paranın hepsi gitmiş. Önerilerinize katılıyorum, zaman içinde eksiklerimizi tamamlarsak hepsini hallederiz.”

Performans programına ilişkin komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi.

DİĞER MADDELER

Gündem gereği, Belediyenin 2020 yılı ve izleyen iki yıl Gelir-Gider Bütçeleri ile Finansmanın Ekonomik Sınıflandırması Bütçesi konuları da görüşüldü. Buna göre, Ereğli Belediyesi’nin 2020 yılı gelirleri 222 milyon, giderleri 222 milyon lira olarak öngörüldü. Bütçenin denk olması nedeniyle borçlanma gereği bulunmadığı ifade edildi.

Toplantıda ayrıca, Belediyenin bankalardaki mevduatları ile diğer tüm alacaklarının kamu hizmetine tahsis edilmesi işlemi de kabul edildi. İlçenin Göktepe Mahallesi 2378 ada 32 parselde kayıtlı taşınmaz ile 2378 ada 25 parselde kayıtlı taşınmazın mezarlık alanı olarak Belediyeye şartlı bağış yapılmasının kabul edilmesi oybirliğiyle karara bağlandı.  İlçenin çeşitli mahallelerinde bulunan mülkiyeti Belediyeye ait yoldan ihdas parsellerin satış veya takası  konusu imar Komisyonu’na havale edildi.

2019 mali yılı Gelir Tarifesinde ilave ve değişiklik yapılmasına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu raporu kabul edildi. Buna göre, balıkçı tekneleri için barınma amaçlı liman kullanımı için 250 TL olan ücretin, yeni haliyle 0-20 metre arası tekneler için 100 TL, 21 metre ve üzeri tekneler için ise 200 TL olarak yeniden belirlendi.

Belediye birimleri arasında ödenek aktarımına ilişkin plan ve bütçe komisyonu raporu da komisyondan geldiği haliyle kabul edildi.

Karadeniz Ereğli Belediyesi Özel Halk Otobüslerinin Çalıştırılmasına İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapılmasının görüşülmesi ile  Taksi Durakları ve Ticari Taksi Çalıştırılmasına ait Yönetmelikte değişiklik yapılmasının görüşülmesi konularındaki iki gündem maddesi de müdürlüğünden geldiği haliyle oybirliğiyle kabul edildi.

Posbıyık: “Ağır kararlar var!” - 1
Posbıyık: “Ağır kararlar var!” - 2
Posbıyık: “Ağır kararlar var!” - 3
Posbıyık: “Ağır kararlar var!” - 4
Posbıyık: “Ağır kararlar var!” - 5


YORUMLAR

Figen Altıntaş | 9 Kasım 2019
Sayın başkan meclis toplantısında eşimden bahsetmişsiniz, keşke öncelikle geçmiş olsun diyerek, bir an önce sağlığına kavuşması dileğinde bulunsaydınız. Mesleğinde başarılı bir şekilde çalışarak yıllarını belediyeye vermiş elemanınız hakkında bu sözleriniz sevgi, barış ve dostluktan söz eden size hiç yakışmadı. Hastalık, sağlık hepimiz için, ne zaman ne olacağımız hiç belli olmuyor. Belediyeye gelmiyor demişsiniz, gelmiyor değil gelemiyor, ancak hastaneye kontrole giderken dışarıya çıkıyor, ayrıca raporu var. Kimden haber gönderiyorsunuz bilmiyorum, sanırım bizleri üzmemek için bir şey demiyorlar. Zor günlerden geçiyoruz fakat yine de umudumuzu kaybetmek istemiyoruz, inşallah en kısa zamanda iyi olur da işinin başına dönebilir. Size ve ailenize sağlıklı günler diliyorum.


Çakır: “Geçmiş olsun Elazığ…”
Gündem

Çakır: “Geçmiş olsun Elazığ…”


AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır Elazığ ve çevre illerinde meydana gelen deprem dolayısıyla mesaj yayınladı. AK Parti Ereğli ilçe Başka...
Alkolmetreye üflemedi, cezayı yedi
Gündem

Alkolmetreye üflemedi, cezayı yedi


Devrek’te bir ihbarı değerlendiren emniyet güçleri alkollü sürücünün alkolmetreyi üflememesinden dolayı para cezasına çarptı...
Robert Lisesi öğrencileri Ereğli’den ayrıldı
Eğitim

Robert Lisesi öğrencileri Ereğli’den ayrıldı


Robert Lisesi öğrencilerinin Toplum Hizmeti Programı kapsamında Karadeniz Ereğli’de gerçekleştirdiği ve 2023 Eğitim vizyonu çerçevesinde İl M...
OLİMPİYAT YOLUNDA
Spor

OLİMPİYAT YOLUNDA


Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) spordaki başarı hanesine bir yenisini daha ekledi. Zonguldak Bülent Ecevit &...
Ereğli Beldiyesi’nden Elazığ’a kurtarma ekibi
Gündem

Ereğli Beldiyesi’nden Elazığ’a kurtarma ekibi


Karadeniz Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası 7 kişilik arama kurtarma ekipleriyle yola çıktı. Belediye Başka...
66 ŞÜPHELİ YAKALANDI…
Gündem

66 ŞÜPHELİ YAKALANDI…


Zonguldak'ta İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan 'Huzur ve Güven' uygulamasında 66 şüpheli yakalandı. Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı tarafından "Türkiy...
Vali Bektaş’tan Gümrük Günü ziyareti
Gündem

Vali Bektaş’tan Gümrük Günü ziyareti


Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş ‘’Dünya Gümrük Günü’’ kapsamında Zonguldak Gümrük Müdürlüğü’n&...
Elazığ Depremi… TTK ekipleri hazır
Gündem

Elazığ Depremi… TTK ekipleri hazır


Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde  deprem meydana geldi.  Enkaz altında kalanların kurtarılmasına yönelik çalış...
İşçi servisi ile cip çarpıştı… 6 yaralı…
Gündem

İşçi servisi ile cip çarpıştı… 6 yaralı…


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde işçi servisi ile cipin çarpışması sonucu 6 kişi yaralandı. Cipte bulunan yolcu araçtan fırlarken, cipte sıkış...
2 araca çarptı: 3 yaralı
Gündem

2 araca çarptı: 3 yaralı


Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde yaşanan trafik kazasında 3 aracın karıştığı zincirleme kazada 3 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre kaza, Zonguldak - Bartın...

KÖŞE YAZARLARI

EREĞLİ, ÜNİVERSİTEYİ (FAKÜLTEYİ) HAK ETMİYOR!
DERT ÖĞRETİR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

5,9448
6,5556
300,30

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 8.o

SON YORUMLAR