MANCAR SUŞİ AKIMI BAŞLADI!
Zonguldak'ta aşçılık atölyesi öğrencilerinin yaprak sarma hazırlarken artan malzemelerden yaptığı "Mancar Suşi"yi 500 kişinin yer aldığı etkinlikte davetlilere sunuldu. Öğrencilerin, baldo pirinç ve lahana ile hazırladıkları mancar suşi büyük beğeni topladı. Yenilikçi lezzet öğrencilerin de potansiyellerini ortaya koymuş oldu.
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Devrek Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü öğrencileri, gastronomi alanında yenilikçi bir lezzete ev sahipliği yaptı. Bülent Ecevit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü öğrencileri, yöresel yemeklerin yanı sıra, yenilikçiliklerini konuşturarak Türk ve Japon mutfaklarını buluşturdu. Geleneksel yaprak sarma işlemi sırasında artan lahanaları değerlendirmek adına "Mancar Suşi" fikri doğdu. Gülfem Kuru ve Şulenur Böyükaslan adındaki öğrenciler, sarmaların yan ürünü olan lahanaları kullanarak, Doktor öğretim üyesi İhsan Kazkondu'nun önerisiyle suşi yapmaya karar verdiler. Türk mutfak kültürünün bir parçası olan baldo pirinç, mancar, havuç ve salatalığın kullanıldığı bu özel suşi, hem vegan hem de sağlık dostu bir seçenek olarak dikkat çekti.
"DÜNYA MUTFAĞINI HARMANLAYIP YÖRESEL MUTFAĞIN MENÜSÜNE EKLEDİLER"
Kazkondu ve öğrencilerin üzerinde çalışarak geliştirdikleri Mancar Suşi, Zonguldak'ın yöresel mutfak menüsüne eklenerek adeta bir yenilik kattı. Devrek'in geleneksel tatlarının yanı sıra, artık Mancar Suşi de gastronomi severlerin deneyim listesinde üst sıralarda yer alacak. Bu yenilikçi lezzet, yerel mutfaklara modern bir dokunuş katarken, öğrencilerin üretkenlik potansiyellerini de gözler önüne seriyor.
MANCAR SUŞİ SIFIR ATIK VİZYONUYLA DOĞDU
Gastronomi eğitimi alan öğrenciler ve eğitmenleri, bir taraftan da atıkları azaltma vizyonu ile yerel ürünlerden yeni bir yemek deneyimi sunmuş oldu. Sıfır atık ilkesini benimseyerek yerel mutfak kültürüyle uyumlu, sürdürülebilir ve yenilikçi bir yemek olan Mancar Suşi'yi ortaya koyduklarını ifade eden İhsan Kazkondu, yöresel lezzetlerin başka ülkeye ait lezzetle birleşerek ortaya yeni bir ürün çıktığının altını çizdi. Dr. Öğretim Üyesi İhsan Kazkondu, "Pratik dersleri işlerken mümkün olduğunca yöresel ürünleri kullanmaya gayret ediyoruz. Zonguldak mutfak kültürüne ait olan yöresel kültürleri. Tabi pratik dersleri işlerken uygulamaları yaparken mümkün olduğunca sıfır atık uygulamasını da göz önünde bulundurmaya çalışıyoruz. Çünkü gerçekten mutfaktaki atıkların fazla olması ülkemiz açısından büyük bir sıkıntı. Biz de bu yüzden mümkün olduğunca artan ürünlerle farklı bir ürün yaparak yemeklerde kullanıyoruz. En son öğrenciler de derste kara lahana salatası yaparken lahana arttı. Öğrenciler fikrimi sordu ne yapabileceğimiz konusunda. BEnim de aklıma suşi geldi. Suşi yapsak nasıl olur acaba diye düşünürken hemen beyin fırtınası yaptık. Sonra malzemeler elimizde vardı. Hemen bir mancar suşi yaptık. Bu yaptığımız mancar suşi bir etkinlikte sunduk. Yaklaşık 500 kişiye sunduk. Çok güzel geri dönüşler aldık. O yüzden gerçekten yöremize ait bir ürünü farklı bir ülkeye ait ürünle birleştirip füzyon oluşturmak bizim için ayrıca bir gurur verdi" diye konuştu.
"SADECE MADEN VE DOĞAL GÜZELLİKLER DEĞİL, MUTFAĞIYLA DA DİKKAT ÇEKİYOR"
Bu gelişme, Zonguldak'ın, sadece madenleri ve doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda yenilikçi mutfak kültürüyle dikkat çekmeye başladı. Öğrenciler, yöresel yemeklerin modern yorumlarla buluşmasının, sadece tadım tabaklarında değil, aynı zamanda eğitimde de sınırları zorlayabileceğinin canlı bir örneğini sunmuş oldu.
YORUMLAR
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
DEPREMZEDEYİ KURTARDIĞI SIRADA “MANCAR” YEDİRECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ
20.2.2023 13:52 1382Adıyaman’da görev yapan maden işçisi Murat Biçer, deprem enkazından kurtardığı sırada Zonguldak’ın yöresel yemeği olan lahana yemeği iç...
14 çeşit ürünün tohumu üretildi
14.9.2021 15:15 1211Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin ata tohumlarını korumak, geliştirmek ve üretimini yaygınlaştırmak amacıyla başlattığı proje meyvelerini veriyor. Projenin ikinci yılın...
KOPAN ELEKTRİK TELLERİ KORKUTTU
21.1.2021 21:41 2947Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kopan elektrik telleri panik yarattı. Olay akşam saatlerinde ilçeye bağlı Kavaklık Mahallesinde meydana geldi. İddiaya göre ...
Son Eklenen Haberler
TAYFUN KÖKSAL’A SON GÖREV
26.7.2024 14:39 639Karadeniz Ereğli’de, 62 yaşında hayata gözlerini yuman ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal toprağa verildi. Bir süredir mücadele verdiği amans...
´´TARAF DEĞİLİZ´´
26.7.2024 12:10 90565 yaş üstü ve engelli bireylerin halk otobüslerinden ücretsiz yaralanamayacağı yönünde varılan kararın ardından Karadeniz Ereğli Belediye kanadınd...
EREĞLİ BELEDİYESİ TEYAKKUZDA
26.7.2024 11:48 566Karadeniz Ereğli Belediyesi, ilçede etkili olan çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ve fırtınaya karşı...
AFET VE ACİL DURUM KOORDİNASYON KURULU YAĞIŞ İÇİN TOPLANDI
26.7.2024 11:31 443Zonguldak il Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Muammer Balcı başkanlığında toplanarak bir dizi tedbirler aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğ&u...
FİLYOS; EGE VE AKDENİZ´İN ALTERNATİFİ Mİ?
26.7.2024 11:24 255Zonguldak'ın tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra, 170 kilometre açıkta çıkarılan doğalgazın ülke ekonomisine kazandırıldığı Filyos beldesinin, Ak...
CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
25.7.2024 22:19 1450Karadeniz Ereğli’de ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal, 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir mücadele verdiği amansız hastalığa yenik dü...
TANITIM VE TERCİH GÜNLERİ BAŞLIYOR
25.7.2024 16:19 639Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2024-2025 Akademik Yılı tercih ve tanıtım günleri, düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirilecek. 25 Temmuz-02 A...
EREĞLİ’DE YAZ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
25.7.2024 14:22 849Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce düzenlenen yaz etkinlikleri kapsamında, Cumartesi ve Pazar günü doğa yürüyüşü ve konser etkinlikleri ger...
ERMED ZİYARETLERİ
25.7.2024 14:12 627Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yöneticileri, Alaplı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Burçin Henden Şolt ...
ÜNİVERSİTE, “ÇAKIR’LA” İŞ BİRLİĞİ YAPACAK
25.7.2024 11:16 872Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Çakır Holding A. Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı. Çakır Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Bin...