ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

KOLOMBİYA-EREĞLİ ARASI KOKAİN SEVKİYATI

   
KOLOMBİYA-EREĞLİ ARASI KOKAİN SEVKİYATI

Kömür yükü ile Kolombiya’dan seyre çıkıp Karadeniz Ereğli’ye gelen gemide ele geçirilen 141,5 kilogram kokain ile birlikte yakalanan 10 mürettebat hakim karşısına çıktı.

Karadeniz Ereğli Limanı'nda geçen yıl 6 Ekim günü yaşanan olayda, limana gelen Panama bandıralı 'Phoenican' isimli gemide uyuşturucu taşındığı ihbarıyla polis ekipleri operasyon başlattı.
Kolombiya'dan gelen kömür yüklü kuru yük gemisine, Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda; İzmit ilçesinden sevk edilen dalgıç polisler de katılarak deniz altından arama yaptı.
Aramalarda ve ambardaki kömürlerin Ereğli'deki limana vinçlerle tahliyesi sırasında paketler halinde hazırlanmış; piyasa değeri yaklaşık 135 milyon lira olan 141,5 kilogram kokain ele geçirildi. Gemideki 10 kişilik mürettebat gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen ve aralarında Hırvatistan, Filipin, Rusya uyrukluların da bulunduğu 10 mürettebat tutuklandı.
Karadeniz Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığında hazırlanan iddianamede haklarında “Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç etmek” suçlamasıyla yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis cezası talep edilen 10 tutuklu sanık, Karadeniz Ereğli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.
TERCÜMAN ARACILIĞIYLA SAVUNMA YAPTILAR
Duruşmada savunma yapan geminin kaptanı M.D., Kolombiya'ya ulaşmadan önce mürettebatın tamamıyla toplantı yaptığını, güvenlik açısından deniz tarafında çift gözlem istediğini anlattı. Geminin Türkiye'ye gideceğini kısa süre içerisinde öğrendiğini anlatan M.D., “Özellikle deniz tarafında çift gözlem istedim. Bütün mürettebat yeni, herkes yeni geldi. Şirketten özel güvenlik istedim. Eğer gelseydi uyuşturucu olmazdı. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.
Geminin 2. Kaptanı A.A. ise gemiye yük almadan önce ambarda temizlik yapıldığını aktardı. A.A., ambarların kuru ve güvenli olduğunun kontrolünü yaptığını ifade ederek, “Kolombiya'da da bu kontrolü yapıp ambarların temiz olduğu bilgisini kaptana ulaştırmıştım. Sonrasında bu konuya ilişkin formları doldurdum. Gemiye kömür yüklemenin bittiği bilgisi bana diğer görevlilerce bildirildi. Ben de kapakların kapatılması talimatını verdim. Kolombiya'da uyuşturucu madde araması yükleme bittikten sonra yapılır. Kömür yüklemesi yapıldıktan sonra Kolombiya'da görevli ekipler ve sahil güvenlik arama yaptı. Liman görevlileri Karadeniz Ereğli'ye gelmeden önce yük taşımaya uygun olup olmama noktasında kontrollerini yapmışlardır. Kömür yükleme işi 6 gün kadar sürdü. Yükleme ise Kolombiya liman işçileri tarafından yapıldı. Bizim gemi çalışanları olarak yüke dokunmamız yasaktır. Bu kişiler gemiye geldiklerinde herhangi bir çanta ile girmeleri mümkün değildir. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum” ifadelerini kullandı.
Geminin denizde olduğu sırada yağlama ve temizlik işlerini yapan V.F.O. ise yükleme yapıldığı sırada başkaca bir görevinin olmadığını söyledi. V.F.O., “Gemide bulunan uyuşturucu ile ilgili bir bilgim yoktur. Bu suçta hiçbir şey yapmadım ve acısını çekiyorum. 8 ay boyunca ne sebeple cezaevinde tutulduğumu bilmiyorum. Beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.
“UYUŞTURUCUNUN GEMİYE KÖMÜR YÜKLEYEN KİŞİLERCE KONULDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”
Gemide ikinci kaptanın emri altında görev yaptığını anlatan C.K. ise “Geminin girişinde gözetmenlik görevi verildi. Gece ve gündüz 4 saatte bir gözetleme yapıyorduk. Dört saatlik gözetmenlik süremde şüpheli bir şey görmedim. Yükleme yapıldıktan sonra ambar kapakları kapatıldı. Ereğli'ye gelene kadar ambar kapakları asla açılmadı. Uyuşturucunun gemiye kömür yükleyen kişilerce konulduğunu düşünüyorum. Uyuşturucuya ilişkin bilgim yoktur” dedi.
“GÜVENLİK ZAFİYETİ NEDENİYLE UYUŞTURUCU MADDENİN GEMİYE YERLEŞTİRİLDİĞİ KANAATİNDEYİM”
Geminin üçüncü kaptanı P.G. de geminin içinde iki Kolombiyalı görevlinin olduğunu hatırlatarak, “Kolombiya limanında ambarların denetimi vardı. Liman görevlisi denetmen giriş yaptı yükleme için. Bu şu demek. Bunlar tamamen açık ve boştu. Bu denetmenler gerekli dokümanları aldı. Yükleme operasyonu günde 24 saat devam etti. Bütün bu işler Kolombiyalılar tarafından yapıldı. İki vinç kullanıyorlardı. İki yada üç gözetmen liman tarafından görevlendirilmiş üç kişi gözlem yapıyordu. Bizim gemimiz tamamen güvensizdi. Yirmi tane giriş var. Kapılar tamamen güvensiz. Açmak için metal halkalar var. Bütün bunların kapalı olması gerekirdi. Hiçbiri kapalı değildi. Güvenlik kameraları her şey kaptan tarafından emrediliyordu. Şirketten güvenlik zafiyeti sebebiyle kaptana istekte bulunuldu ancak yerine getirilmedi. Güvenlik zafiyeti nedeniyle uyuşturucu maddenin gemiye yerleştirildiği kanaatindeyim. Suçsuzum beraatimi talep ediyorum” dedi.
Gemide ekipmanları ve can kurtaranları kontrol etme görevi bulunan 31 yaşındaki dördüncü kaptan A.A. da 180 metre uzunluğundaki gemide ondan fazla asma kilitsiz giriş, 20'den fazla ambara girişin bulunduğunu anlattı.
Kolombiya'daki yükleme sırasında saat 17.00 ila 19.00 arasında liman işçilerinin gemiye geldiğini ve en az üç ambarda sürekli olarak kömür yüklemesi olduğunu anlatan A.A., “Kargo operasyonlarında güvenlik ekipmanları yoktu. Denizcilik kanuna göre görevler belirlenmiştir. Ama bu gemide bu görevler kesin bir şekilde ayrılmamıştı. Güvenlik ile yükleme arasındaki görevler net değildi. Gemideki görevli sayısı her gemi için farklı. Bu yüzden her şirket yönetmelik yayınlamalıdır. İşleri, yetkiyi, sorumluluğu ayırması gerekiyor. Geminin genel güvenliği, seyir. Yük Gemiye katıldığımdan beri ikinci kaptanın işlerine karışmadım. Gözetmenliğim sırasında bir tek usta denizcim vardı. Bu her zaman girişte yer alıyordu. Bana yöneltilen suçlamaları kabul etmiyorum. Bulunan uyuşturucuyla ilgili bir bilgim yok. Sadece ailem için çalışıp onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. 12 yıldır denizdeyim. 4. Kaptan olmak sekiz yılımı aldı. Ailemi böyle geçindirebilirim” şeklinde konuştu.
“BÜTÜN UYUŞTURUCULARA KARŞIYIM”
Geminin başmühendisi L.P. ise makine bölümünden sorumlu olduğunu ve makinelerin teknik bölümleriyle ilgilendiğini anlattı. Kendisine yöneltilen suçlamaların temeli olmadığını, 30 yıldır bu işi yaptığını söyledi.
Uyuşturucuya karşı olduğunu söyleyen L.P., “Bana yöneltilen suçlamaların temeli yok. Dürüst ve deneyimli bir mühendisim. İşlerimi görevim çerçevesinde yapıyorum. 30 yıldır bu işi yapıyorum. Bütün aşamaları geçtim. 13 yıldır başmühendisim. Hayatım boyunca hiç uyuşturucu almadım. Kullanmadım. Bütün uyuşturuculara karşıyım. Türk hükumetini savunuyorum uyuşturucuya karşı savaşta. Ama bütün bunlar kanunlara uygun yapılmalı. Bütün suçlamalar kanıta dayalı olmalı. Bu olaydan önce Kolombiya'da hiç bulunmadım. Kaptan Kolombiya'da bu olayların olduğunu biliyordu. Maalesef gerekli önlemleri almadı. Görevinde ihmali var. O da bu olaya neden oldu. Üçüncü kaptanın bahsettiği gibi Kolombiyalıların gemide kalmasına izin verdi. Kalabiliyorlar da gemide, özgürce gezebiliyordular. Rahatça gemideydiler. Çok garip. Bu iki kişi her yere rahatça girip çıkabiliyordu. Hiç kimse onları kontrol etmediği için her yere rahatça girebilirler böyle bir fikrim var. Kolombiya'daki limandayken gemiyi koruma işi yapılmadı. Güvenlik toplantısı yapılmadı. Gözetim de sıradandı. Kaptanın yeterli önlemi almadığını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.
Tutuklu 10 sanığın savunmalarının ardından taraf avukatlarınca mahkeme heyetine sunulan flaş bellekteki görüntülerde söz konusu kömürün dışarıdan vinç ile yüklendiği izletildi. Bahse konu vinçlerde kömür taşınırken yasaklı maddenin de ambara taşınabileceği öne sürüldü.
Sanık avukatları, sanıkların hangi suçu işlediklerinin tam olarak belirlenmediği, uyuşturucu maddenin ithaline ilişkin uygulama alanının bulunmadığını, uyuşturucunun tonlarca kömür arasından ele geçirildiğine dikkat çekti. Avukatlar; savunmalarında, yapılan tüm araştırmalara rağmen uyuşturucu maddeyi kömürlerin arasına bırakan failin tespit edilemediğini; parmak izi incelemesinin ise sanıklar aleyhine sonuç doğurmadığını söyledi.
Cumhuriyet Savcısı duruşmada, sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti.
Mahkeme heyeti; savunmaların ardından tanıkları dinledi. Duruşma; dinlenmeyen tanığın dinlenmesi ve dosyadaki eksik hususların giderilmesi için duruşmayı 18 Temmuz tarihine ertelendi.
Duruşmayı Hırvatistan'ın Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic'in yanı sıra diğer ülkelerin konsolosluk görevlileri de yakından takip etti.YORUMLAR


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


Gemi didik didik aranıyor... Limanda kokain baskını

Gemi didik didik aranıyor... Limanda kokain baskını


Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Kolombiya’dangelip Zonguldak'ta özel bir işletmenin limanın...
EREĞLİ’DE 150 KİLOGRAM KOKAİN ELE GEÇİRİLDİ!

EREĞLİ’DE 150 KİLOGRAM KOKAİN ELE GEÇİRİLDİ!


Karadeniz Ereğli’de demirli PHOENICAN isimli gemide yapılan aramada 150 kilogram kokain maddesi ele geçirildiği öğrenildi. Zonguldak Gümrük Muhafa...
SON DAKİKA/ KOLOMBİYA’DAN KOKAİN GETİRENLERİN TAMAMI TUTUKLANDI

SON DAKİKA/ KOLOMBİYA’DAN KOKAİN GETİRENLERİN TAMAMI TUTUKLANDI


Kolombiya’dan Karadeniz Ereğli gelen ve içinde 141,5 kilogram kokain taşınan gemideki 10 kişinin tutuklandığı bildirildi. Zonguldak Valiliği İl Basın ve Halkla İ...

Son Eklenen Haberler


ZONGULDAK´TA 54 BİN HAK SAHİBİ BELİRLENDİ
Siyaset

ZONGULDAK´TA 54 BİN HAK SAHİBİ BELİRLENDİ


AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, Zonguldak’taki mülkiyet sorunlarının çözümü için yürütülen kadastro ç...
Ekonomik getiri çok yüksek; 1 dönümle başladı şimdi 10 dönümde üretim yapıyor…
Ekonomi

Ekonomik getiri çok yüksek; 1 dönümle başladı şimdi 10 dönümde üretim yapıyor…


B ayat Köyü’nde yaşayan ve Karadeniz Ereğli’nin tek Yaban Mersini meyvesi üreticisi olan Nevzat Cebesoy, “
BABASI VURMUŞTU!
Yaşam

BABASI VURMUŞTU!


Kocaeli'nde bir emekli uzman çavuş, 8 ay önce, boşandığı eşi ve oğlunu silahla öldürüp 23 yaşındaki kızı Nurseda'yı da aynı silahla yaralayarak intiha...
BU YOLA ÇÖZÜM BULUNMAZSA ÖLÜM OLUR!
Asayiş

BU YOLA ÇÖZÜM BULUNMAZSA ÖLÜM OLUR!


Batı Karadeniz’in günü birlik turistlerini ağırlayan Zonguldak ili Ereğli ilçesindeki plajlar bölgesi, kazalara adeta ‘gel gel’ diyor! E...
FORMANI GİY GEL...
Spor

FORMANI GİY GEL...


...
OTOMOBİL YANDI!
Asayiş

OTOMOBİL YANDI!


Karadeniz Ereğli’de, yanan otomobile ilk müdahaleyi oradan geçen beton mikseri sürücüsü yaptı. Kepez Mahallesi Profesör Muammer ...
VALİ, KOMUTANLARI KABUL ETTİ
Gündem

VALİ, KOMUTANLARI KABUL ETTİ


Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yılı münasebetiyle Zonguldak Limanı’nda halkın ziyaretine aç...
ZONGULDAK´IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU
Gündem

ZONGULDAK´IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU


Zonguldak'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü ve Uzun Mehmet'i Anma Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Zonguldak Valiliği...
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Asayiş

UYUŞTURUCU OPERASYONU


Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin düzenlediği operasyonda çok sayıda uyuşturucu ele geçirildi. Gözaltına alınan 4 şüpheliden 1'i tutukla...
MEVLİT YEMEĞİ YİYEN 17 KİŞİ HASTANEYE BAŞVURDU
Asayiş

MEVLİT YEMEĞİ YİYEN 17 KİŞİ HASTANEYE BAŞVURDU


Zonguldak'ta katıldıkları bebek mevlidinde ikram edilen tavuklu pilavdan yiyen 17 kişi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvurdu. Kilimli ilçesine bağlı Geli...

KÖŞE YAZARLARI

NE BAYRAMINDAN BAHSEDİYORSUNUZ?
EREĞLİ ‘’DİNAMİKLERİ’’ ZAYIF
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

32,8248
35,2439
2.451,74

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 24o

SON YORUMLAR