ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

KAMPÜS İÇİN GERİ SAYIM…

   
KAMPÜS İÇİN GERİ SAYIM…

Karadeniz Ereğli’de yaklaşık beş yıldır gündemde bulunan Bülent Ecevit Üniversitesi’ne bağlı bir kampüs kurulması çalışmasında hafriyat çalışmasına başlanacağı öğrenildi. Buna göre, İlk fakültenin çalışmaları hayırsever işadamı Akın Tatoğlu tarafından başlatılacak. İlçede, kurulacak kampüse yeni fakülte veya fakültelerin kazandırılması talebi devam ediyor.

Karadeniz Ereğli’de  Kaymakam İsmail Çorumluoğlu’nun koordinasyonunda, Ereğli Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve AK Parti İlçe Başkanlığı tarafından yürütülen, Eski Devlet Hastanesi alanına, Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde inşa edilecek olan kampüs çalışmaları yeni bir aşamaya geldi.

Devlet Hastanesinin yeni yerine taşınmasının ardından, eski binaların yıkılması çalışmasından sonra ilk fiili çalışmanın önümüzdeki günlerde başlayacağı öğrenildi. Kampüs alanının bağışçılarından Tat Metal Sahibi Akın Tatoğlu, kampüsün realize edilmesinin ilk adımı olan hafriyat çalışmalarının ilk etabına başlayan isim olacak. Tarih net olarak belirtilmemekle birlikte çalışmaların bir hafta, en geç on gün içinde başlayacağı öğrenildi.

YENİ FAKÜLTE TALEBİ

Öte yandan, ilçede kampüs alanına yapılacak yeni fakülte için de girişimler sürüyor.  Ereğli’den bir heyetin, konuyu görüşmek üzere eski TBMM Başkanlarından ve önceki dönem Zonguldak Milletvekillerinden Köksal Toptan’a bir ziyaret gerçekleştirdiği de alınan bilgiler arasında.

Bilindiği üzere, Ereğli bürokrasi ve siyasetinin temsilcileri, Rektörlüğün öncelikle kurulu bulunan fakültelerin alana taşınmasını öngören görüşüne karşılık, hayırsever desteği alabilmek için yeni bir fakülte veya fakültelerin de kampüs alanına entegre edilmesi görüşünü savunuyor, bu görüş, ilçe kamuoyu tarafından da paylaşılıyordu.

Kampüsün inşaatı, büyük oranda bağışçılar tarafından gerçekleştirilecek. Tat Metal Sahibi Akın Tatoğlu’nun yanı sıra, Erdemir, TOBB ile TSO ve başka hayırseverler de kampüs çalışmasının hayata geçmesi için gönüllü olan bağışçılar arasında yer alıyor.

TSO BAŞKANI KELEŞ: “AKADEMİK BİR BAKIŞA İHTİYACIMIZ VAR”

Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, Demokrat muhabirinin konuya ilişkin  sorularını yanıtlarken, TSO olarak kampüs talebinden hiç vaz geçmediklerini ve konuyu yakından takip ettiklerini söyledi.

Keleş şöyle konuştu:

“Amacımız BEÜ çatısı altında yeni bir kampüs kurarak bunu geliştirmek. Bunun için sürecin en başından beri TSO olarak konuyu takip ediyoruz. Gerek kampüs inşaatı, gerekse ilçede üniversite öğrencisi sayısının arttırılması noktasında oda olarak talebimizin arkasındayız.  Öğrencilerimizi ilçeye ekonomik girdi sağlayacakları şeklinde değerlendirmiyoruz. Üniversitenin ilçemize getireceği kültürel atmosfer ve akademik anlayış bizim için daha önemli.  Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde hep beraber büyüyebileceğimiz akademik bir bakışa ihtiyacımız var. Karadeniz’in en büyük tersaneleri bizdeyken, Denizcilik Fakültesi’nin daha da gelişmesini, ilçemizin  bölgenin en önemli denizcilik eğitimi merkezi haline gelmesini istiyoruz.  Kampüsümüze yeni fakülte talebimiz ve bu konuda girişimlerimiz sürüyor.”

KAMPÜS HAYALİ BUGÜNE NASIL GELDİ?

Karadeniz Ereğli’de Bülent Ecevit Üniversitesi’ne bağlı olarak yapılması planlanan Üniversite kampüsünün geçmişi beş yıl öncesine dayanıyor.

Ereğli’de üniversite kurulması fikri, yaklaşık on beş yıllık bir geçmişe, üniversite altyapısı ise kırk dört yıllık bir geçmişe sahip. BEÜ’ye bağlı kampüs kurulması ise beş yıldı ilçe gündemindeki en önemli maddelerden birini oluşturuyor.

İlçede 1976 yılında kurulan yükseköğretim kurumu olan Ereğli Meslek Yüksekokulu’nun önce Gülüç’e, sonra da 1991 yılında Alaplı’ya taşınmasının ardından,  1997 yılında hayırseverlerin katkısıyla kurulan Ereğli Eğitim Fakültesi ile ilçe, ilk yerleşik fakülteye kavuşmuş oldu.   Halen eğitime devam eden Fakülte, uzun süre ilçedeki tek fakülte oldu.

2005 yılında daha sonra Denizcilik Fakültesi’ne dönüşecek olan  Denizcilik Yüksekokulu, 2012 Yılında Ereğli Meslek Yüksekokulu, ardından da 2016 yılında kurulan Turizm Fakültesi ile ilçede kayda değer bir üniversite altyapısı oluştu. Ancak bu okulların bina yetersizliği ve birimlerin birbirinden uzakta konuşlanması nedeniyle ilçede bir üniversite kurulması fikri kamuoyunda her geçen gün daha da ön plana çıktı.

2012 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, ismini Bülent Ecevit Üniversitesi olarak değiştirirken,  Karaelmas  Üniversitesi’nin isminin değişmemesi, Bülent Ecevit Üniversitesinin de Karadeniz Ereğli’de kurulmasına yönelik girişimlerde bulunuldu, ancak netice almak söz konusu olamadı. Yine de üniversite altyapısındaki sorunlar devam ettiğinden, bir kampüs fikri gündemden hiç düşmedi.

KAMPÜS ALANININ ORTAYA ÇIKIŞI…

Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi’nin 2014 yılında Ömerli’de bulunan yeni binasına taşınmasının ardından, Kırmacı bölgesindeki eski devlet hastanesinin Bülent Ecevit Üniversitesi’ne bağlı bir fakülteler kampüsü yapılması için Karadeniz Ereğli Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi öncülüğünde kamuoyu çalışması gerçekleştirildi. Hastanenin taşınmasının ardından dönemin Milletvekili Ercan Candan ve dönemin BEÜ Rektörü Prof Dr. Mahmut Özer’in alanda yaptığı incelemenin ardından bu alanda hastane yapılacağı açıklandı.

2014 yerel seçimlerinin ardından göreve gelen önceki dönem belediye Başkanı Hüseyin Uysal,  görev süresine başlamasının ardından bir süre sonra yaptığı basın açıklamasında, arazide kurulacak olan kampüsün görsellerini kamuoyuyla paylaştı.  Ancak, arazinin Sağlık Bakanlığı’ndan devralınmasına ilişkin açıklamalar, 2015 haziranında yapılan Milletvekili Genel Seçimlerine kadar sürdü. 

Daha sonra eski hastane binalarının yıkımı gerçekleştirildi. Yıkım esnasında siyasilerin oluşturduğu atmosfer, işin kısa sürede başlayacağı ve tamamlanacağı şeklindeydi.  Yıkım ve hafriyatın taşınması işi ihaleye çıktı, ihalenin tamamlanmasından kısa süre sonra da iş tamamlandı. Bu arada Ereğli belediye Meclisi oybirliği ile aldığı kararla bölgeyi Üniversite Eğitim Alanı olarak imar düzenlemesi gerçekleştirdi. Alanda belediyeye ait yoldan ihdas parsellerin hastane alanına eklenmesi işlemi meclisten geçti.  Kamuoyunda işin gecikmeye başladığı algısı ise bundan sonra başladı.

MİHNETLİ BİR YOL

Öncelikle arazinin bir köşesinden NATO Hattı geçtiği anlaşıldı ve buranın üzerinde inşaat yapmakla ilgili sınırlamalar, ilçe siyaseti ve bürokrasisini uzun süre uğraştıran bir konu oldu. Öte yandan  daha önceki hastane idari binalarından biri tarihi eser olarak tescillenmişti ama bu bina nedense betonarme olarak yeniden inşa edilmiş durumdaydı. Tarihi eser tescili yapılan binanın da orijinaline uygun olarak yeniden inşa edilip, kampüs idari binalarından biri olarak kullanılması sözü verilmesiyle sorunlar aşıldı.

2018 yılının mart ayında, Karadeniz Bölge Komutanlığı’nca bölgenin askeri güvenlik alanı kapsamına alınması başvurusu yapıldığı bilgisi kamuoyuna yansıdı. Üniversite kampüsü tartışması, bundan sonra bir süre Askeri Güvenlik alanı şerhinin etkileri üzerinden devam etti. 2019 yılı 31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesinde Karadeniz Ereğli’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Askeri Güvenlik Bölgesi ile ilgili sıkıntının kısmen de olsa aşıldığını” açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kısmi Çözüm” açıklamasından sonra da kampüs alanı konusunda elle tutulur bir gelişme yaşanmadı. Bu arada Karadeniz Ereğli’ye kaymakam olarak İsmail Çorumluoğlu atandı. Hemen ardından Zonguldak valisi de Erdoğan Bektaş oldu.  Bu dönemde başka yer arayışları sonuç vermedi ve neticede Devlet Hastanesi’nden boşalan yerde kampüs inşaatına başlanması kararına geri dönüldü.

Son olarak, 2020 temmuzunda, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ve diğer yetkililer kampüsün inşa edileceği alana kritik bir ziyarette bulunarak umutların yeniden canlanmasına yol açan açıklamalarda bulunmuştu.

Haber: Hüseyin Aksakal

KAMPÜS İÇİN GERİ SAYIM… - 1
KAMPÜS İÇİN GERİ SAYIM… - 2
KAMPÜS İÇİN GERİ SAYIM… - 3
KAMPÜS İÇİN GERİ SAYIM… - 4


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


KAMPÜS DEYİNCE KUMPAS ANLAMAK...

KAMPÜS DEYİNCE KUMPAS ANLAMAK...


...
Ucuz ve “örnek” kafe için geri sayım başladı

Ucuz ve “örnek” kafe için geri sayım başladı


Ucuz ve “örnek” kafe için geri sayım başladıKdz. Ereğli Belediyesi’nin işletmeciliğinde yaz, kış halka hizmet verecek olan, ucuzluğu, kaliteli hizmet...
SERA OSB İÇİN GERİ SAYIM

SERA OSB İÇİN GERİ SAYIM


Zonguldak – Çaycuma Tarıma Dayalı İhtisas ( SERA ) Organize Sanayi Bölgesi altyapı ihalesine çıkılacağı bildirildi. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası...

YORUMLAR


Zonguldak´ta yangın... Ev harabeye döndü..
Yaşam

Zonguldak´ta yangın... Ev harabeye döndü..


Zonguldak’ta 3 katlı bir apartmanının 3 katında yangın çıktı. Yangın kısa sürede söndürülürken ev kullanılmaz hale geldi .  Edinilen...
SALGINLA MÜCADELEDE YENİ KARARLAR AÇIKLANDI
Sağlık

SALGINLA MÜCADELEDE YENİ KARARLAR AÇIKLANDI


SALGINLA MÜCADELEDE YENİ KARARLAR AÇIKLANDI Zonguldak Umumi Hıfzıssıhha Meclisince halk pazarlarına ilişkin yeni kararlar açıklandı. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis...
İZİNSİZ SATIŞA GÖZALTI!
Asayiş

İZİNSİZ SATIŞA GÖZALTI!


Zonguldak’ta jandarma ekipleri izinsiz etil alkol satan O.K. isimli şüpheliyi gözaltına aldı. Edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapı...
CİHAT ERGİN  HAYATINI  KAYBETTİ
Gündem

CİHAT ERGİN HAYATINI KAYBETTİ


Karadeniz Ereğli'de, Cer Ticaret’ten emekli Cihat Engin 58 yaşında yaşamını yitirdi. Edinilen bilgiye göre, Hasan ile Cihan Engin’in kardeşleri, Volkan İşler, Erc...
AİLESİNE TESLİM EDİLDİ
Asayiş

AİLESİNE TESLİM EDİLDİ


Karadeniz Ereğli'de evinden çıkan ve bir daha haber alınamayan akli zihinsel engelli Cemal Özenç'i arama çalışmaları sonuç verdi.  Cemal &...
SESLİ, EREĞLİ´YE GELDİ
Gündem

SESLİ, EREĞLİ´YE GELDİ


Zonguldak’ın Ereğli ilçesi önce ki dönem belediye başkanlarından Murat Sesli Ereğli’ye geldi. Sesli cezasının bittiğini söyleyerek ‘Doyduğu...
“HERKES KENDİNİ KORUSUN!”
Gündem

“HERKES KENDİNİ KORUSUN!”


Kaymakam Çorumluoğlu, ilçenin en işlek caddesinde akan trafikte 'maske denetimi' yaptı. Uygulama sırasında maskesi olmayan pek çok sürücü ve ...
EREĞLİ’DE DE GÖREV YAPMIŞTI; YAŞAMINI YİTİRDİ
Yaşam

EREĞLİ’DE DE GÖREV YAPMIŞTI; YAŞAMINI YİTİRDİ


Bir dönem Karadeniz Ereğli’de de Başsavcı olarak görev yapan Büyükçekmece Başsavcı Vekili Zülkarneyn Kısık, koronavirüs tedavisi gö...
HARİTADA ALARM VEREN ZONGULDAK’TA…
Gündem

HARİTADA ALARM VEREN ZONGULDAK’TA…


Zonguldak'ta korona virüs salgınına karşı mücadele devam ediyor. Kentte yoğun bakım doluluk oranının yüzde 86 olarak açıklanmasının ardından Sağlık Bakanı...
“ZONGULDAK”, KARADENİZ BÖLGESİ İKİNCİSİ OLDU
Spor

“ZONGULDAK”, KARADENİZ BÖLGESİ İKİNCİSİ OLDU


Samsun’da 23-25 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen Karadeniz Bölgesi 18 Yaş Altı Türkiye Takımlar Şampiyonası’nda, Zonguldak Tenis Deniz Spor Kul&u...

KÖŞE YAZARLARI

MADALYONUN İKİ YÜZÜ: “HAİN” ARINÇ, “KAHRAMAN” ÇAKICI…
KUTUP YILDIZININ GÜNÜ
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,8698
9,3785
457,39

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 7.o

SON YORUMLAR