İMECE RUHUNUN YAŞATILDIĞI KÖY
![İMECE RUHUNUN YAŞATILDIĞI KÖY](/image/haber/2024/5/imece-ruhunun-yasatildigi-koy-1552024161221.jpg)
Zonguldak ili Ereğli ilçesi Ortaköy köyünde yaşayanlar “imece ruhunu” yaşatmaya devam ediyor. Bir yıl önce, devletten yardım istemeden 75 bin Avroya cami lojmanı yaptıran köylüler, şimdi de 10 bin Avro toplayıp köydeki 5 mezarlığa 5 çeşme yaptırıyor.
Başlangıcı yüz yıllar öncesine dayanan fakat günümüzde örneğine az rastlanılan ‘yöresini kalkındırmak için imece usulü yardımlaşma’ ruhu, bugünlerde Karedeniz Ereğli’nin köyünde yaşanıyor. İlçeye 35 kilometre karayolu uzaklığındaki Ortaköy Köyü’nde yaşan halk, yeni seçilen muhtar ve Almanya’da kurulu Karadeniz Ereğli Ortaköy Köyü Avrupa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği birlik oldu. Kendi aralarında 10 bin Avro toplayarak köyde bulunan 5 mezarlığa 5 şadırvan (çeşme) yaptırmaya karar verdi. Köylüler kolları sıvadı; kendi yaptıkları çeşmelerden 2’si tamamlandı, diğer 3’ünü de önümüzdeki günlerde tamamlayacak.
Öte yandan; yeni seçilen muhtarı Zihni Acar da, iş makineleri yardımıyla mezarlıklarda çevre düzenlemesine de başladı.
İMAM ATANMADI!
Diğer yandan; 177 nüfusa sahip köyde yaşayanlar, bir önceki muhtar döneminde 12 Mart 2023’te de imece usulü cami inşaatında çalışmıştı. Köy nüfusuna kayıtlı olup Almanya’da yaşan Türkler de maddi yardımda bulunmuştu. 11 ayda tamamlanan Ortaköy Köyü Yenimahalle Cami’si ek binası 75 bin Avroya mal olmuştu. Devlet’ten hiçbir yardım talep etmeyen köylüler, ‘o dönem’ camiye din görevlisi atanmasını istemişti.
Karadeniz Ereğli Ortaköy Köyü Avrupa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Saraç, “köy sakinleri sabırsızlıkla Ramazan ayı başlamadan din görevlisinin gelmesini bekliyor. Biz görevimizi yaptık. Sıra Karadeniz Ereğli Müftülüğündedir. Sabırsızlıkla din görevlisini bekliyoruz. Bu konuda söz verildiğini biliyoruz ve sözün yerine getirileceğine inanıyoruz” demişti.
Aradan geçen zamanda ise camiye din görevlisinin atanmadığı bildirildi. Taleplerini yineleyen köy sakinleri, müftülüğü görev davet etti.
Haber-Şafak Negüzel
Önceki haber:
https://www.ereglidemokratmedya.com/koylu-daha-ne-yapsin-sira-simdi-devlette-94958.html
YORUMLAR
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
KÖY YOLLARI İMECE USULÜ YENİLENİYOR
14.6.2023 11:52 875Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Sarıkadı köyü sakinlerinin, Kaymakamlığın malzeme desteğiyle devlet-millet iş birliğiyle güzel bir &cced...
İMECE USULÜNÜN EN GÜZEL ÖRNEĞİ... MESAJI ALAN KÖYÜN ERKEK VE KADINLARI, HEMEN KOLLARI SIVADI...
12.6.2021 17:55 1507* Unutulmaya yüz tutmuş “imece usulü”, Karadeniz Ereğli’de yaşatılmaya devem ediyor. Bir araya gelen köylüler, el birlik olup köy...
FUTBOLCULAR, ‘MADEN OCAĞI TÜNELİ’NDEN YÜRÜYECEK
3.9.2021 13:33 1118Zonguldak Kömürspor, sahasında konuk edeceği Akhisaspor maçına, ‘maden ocağı girişi’ şeklinde yapılan tünelden geçerek çıkacak. ...
![](/reklam/572023133354.jpg)
Son Eklenen Haberler
TAYFUN KÖKSAL’A SON GÖREV
26.7.2024 14:39 631Karadeniz Ereğli’de, 62 yaşında hayata gözlerini yuman ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal toprağa verildi. Bir süredir mücadele verdiği amans...
´´TARAF DEĞİLİZ´´
26.7.2024 12:10 89565 yaş üstü ve engelli bireylerin halk otobüslerinden ücretsiz yaralanamayacağı yönünde varılan kararın ardından Karadeniz Ereğli Belediye kanadınd...
EREĞLİ BELEDİYESİ TEYAKKUZDA
26.7.2024 11:48 559Karadeniz Ereğli Belediyesi, ilçede etkili olan çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ve fırtınaya karşı...
AFET VE ACİL DURUM KOORDİNASYON KURULU YAĞIŞ İÇİN TOPLANDI
26.7.2024 11:31 437Zonguldak il Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Muammer Balcı başkanlığında toplanarak bir dizi tedbirler aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğ&u...
FİLYOS; EGE VE AKDENİZ´İN ALTERNATİFİ Mİ?
26.7.2024 11:24 252Zonguldak'ın tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra, 170 kilometre açıkta çıkarılan doğalgazın ülke ekonomisine kazandırıldığı Filyos beldesinin, Ak...
CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
25.7.2024 22:19 1443Karadeniz Ereğli’de ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal, 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir mücadele verdiği amansız hastalığa yenik dü...
TANITIM VE TERCİH GÜNLERİ BAŞLIYOR
25.7.2024 16:19 638Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2024-2025 Akademik Yılı tercih ve tanıtım günleri, düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirilecek. 25 Temmuz-02 A...
EREĞLİ’DE YAZ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
25.7.2024 14:22 844Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce düzenlenen yaz etkinlikleri kapsamında, Cumartesi ve Pazar günü doğa yürüyüşü ve konser etkinlikleri ger...
ERMED ZİYARETLERİ
25.7.2024 14:12 623Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yöneticileri, Alaplı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Burçin Henden Şolt ...
ÜNİVERSİTE, “ÇAKIR’LA” İŞ BİRLİĞİ YAPACAK
25.7.2024 11:16 870Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Çakır Holding A. Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı. Çakır Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Bin...