ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

İki bakan hasar tespit ve yardım konularını değerlendirdi… HASAR NE KADAR, NASIL YARDIM EDİLECEK?

   
İki bakan hasar tespit ve yardım konularını değerlendirdi… HASAR NE KADAR, NASIL YARDIM EDİLECEK?

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde yaşanan deprem sonrasında yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina, 134 bağımsız bölüm tespit edildi. Bugüne kadar yaptığımız hasar tespit çalışmalarını E-Devlet üzerinden hasartespit.gov.tr web adresinden vatandaşlarımız öğrenebilir.” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise "90 bin liraya kadar eşya yardımı yapacağız. Aynı zamanda 30 bin liraya kadar kira ve taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Ağır hasarlı binalarda kiracılar varsa bunlara da 15 bin lira kadar taşınma yardımı gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından Düzce Valiliğinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla afet koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 5,9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Düzce genelinde hasar tespit çalışmalarının yüzde 70’e yakınının tamamlandığını aktardı. Düzce’de acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina ve 134 bağımsız bölümün tespit edildiğini ifade eden Kurum, bölgedeki çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Kurum ayrıca, İlk Evim projesi çerçevesinde şehre bin 100 konut inşa edeceklerini de belirtti. Bakan Kurum, “Düzce’de vatandaşlarla birlikte seferberlik ruhuyla hareket ettik ve yapılması gereken tüm çalışmaları sahada bilfiil tüm mesai arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın sorunlarını gidermek için devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla seferberlik ruhuyla hareket etmektedir. Sahada bilfiil köy köy, mahalle mahalle gezdik. Vatandaşımızın ne ihtiyacı varsa yerinde tespit ettik, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gölyaka merkezli deprem vesilesiyle hem Gölyakamızı, Çilimlimizi, Gümüşovamız ve Cumayerimiz depremden en çok etkilenen ilçeler ve Düzce merkez burada hasar gören tüm mahallelerimizde ağır hasarlı tespitlerimizi yaptık. Vatandaşlarımızın bu noktada ne talebi varsa o gayretleri hızlı bir şekilde gidermenin içerisinde olduk. Bir taraftan geçici barınma ve gıda ihtiyaçlarını giderirken diğer taraftan da hızlı şekilde hasar tespit çalışmalarımızı başlattık ve şuanda Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz ile ilgili kurumlarımızdan aldığımız desteklerle birlikte sahada 600’ü aşkın hasar tespit çalışması yürüten arkadaşımız var” diye konuştu.

“ACİL YIKILACAK VE AĞIR HASARLI 71 BİNA”

Düzce genelinde yüzde 70’e yakın hasar tespit çalışmasını tamamladıklarını söyleyen Kurum, “Şu an itibarıyla bize gelen taleplerin büyük bir kısmını hallettik, tüm hasar tespit çalışmalarına baktığımızda Düzce genelinde yüzde 70’e yakını yapılmış oldu. Toplamda 4 bin 316 binada, 15 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları yapılmış oldu. Bu çerçevede Gölyaka’da 2, merkezde 4 binamızı toplamda 6 binayı acil yıkılacak olarak belirledik. Cumayeri’nde 7 bina 9 bağımsız bölüm, Çilimli’de 5 bina 9 bağımsız bölüm, Gölyaka’da 23 bina 42 bağımsız bölüm, Gümüşova ilçemizde 9 bina 16 bağımsız bölüm, merkezde ise yapı stokunun eski olduğunu tespit ettiğimiz alanlarda da 21 bina 31 bağımsız bölüm olmak üzere Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina 134 bağımsız bölüm tespit edildi. Bu tespitlerle birlikte kira, eşya gibi yardımları da vatandaşlarımıza veriyoruz. Vatandaşlarımızı güvenli alanlara taşımak suretiyle acil yıkılacak binalarda koordinasyonu yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLAR E-DEVLET ÜZERİNDEN HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINI GÖREBİLECEK”

Murat Kurum, “Bir taraftan Düzceli vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum hepsi oldukça bilinçliler, deprem öncesi ve sonrasında tüm yapılacakları yerine getiriyorlar. Hasar tespit noktasında da vatandaşlarımızın beklentisi vardır, bugüne kadar yaptığımız hasar tespit çalışmalarını E-Devlet üzerinden hasartespit.gov.tr web adresinden vatandaşlarımız öğrenebilir. Az hasarlı veya hasarsız olarak evleri tespit edilen vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Evlerinde ağır hasar olan vatandaşlarımız ise evlerine giremeyecekler, binaların yıkım ve taşınma sürecini birlikte yürüteceğiz. Bir taraftan hasar tespit çalışmaları yaparken diğer taraftan altyapı hasarlarını giderme içerisindeyiz. Belediyemiz ve iller bankamızın destekleriyle bu hasarları da gideriyoruz. Şu an şehrimizin içme suyu ulaşmayan hiçbir bölgesi bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

“10 MİLYON LİRA KAYNAK”

Önceki afetlerde olduğu gibi sahada, vatandaşın yanında olduklarını aktaran Kurum, “Ayrıca depremden etkilenen bölgelerimizin altyapı çalışmalarını tamamlamak için İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle şu an için 10 milyon lira kaynak belediyelerimize aktarıldı. Burada daha önceki afetlerde olduğu gibi Cumhurbaşkanımızın anlık takibiyle İzmir’de, Elazığ’daki depremde; Kastamonu’da, Sinop’ta ve Bartın’daki selde; Antalya ve Muğla’daki yangınlarda afetin ilk anından itibaren milletimizin yanında olduk. Bugün de tıpkı önceki afetlerde olduğu gibi sahadayız, vatandaşlarımızın yanındayız. Daha önce açıkladığımız sosyal konut projemiz çerçevesindeki evlere ilaveten ağır hasarlı ve acil yıkılacak binalarımız için zemin artı 3 katı merkezde geçmeyen projelerimizi arkadaşlarımız hazırladılar. Zaten mevcut sosyal konut projelerine ilave edeceğiz bu projemizi. En kısa sürede bu binalarımızın inşasını yaparak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Köylerimizdeki evlere de tek katlı yine inşasını yapıyor olacağız. Biz söz verdiğimiz bütün işleri yaptığımız gibi afet konutlarını da en kısa sürede yapacağız” dedi.

“İLK EVİM PROJESİ ÇERÇEVESİNDE DÜZCE’YE BİN 100 KONUT”

Kentsel dönüşümün öneminden de bahseden Bakan Murat Kurum, “Bu afetler, depremler bize bir taraftan kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 3.2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda, 250 bin konutumuzun dönüşümüne devam ediyoruz. Ayrıca Marmara ve Düzce depreminden sonra uygulamaya geçen yapı denetim sistemiyle, meclisimizin yaptığı kanuni değişiklikler ve yönetmeliklerin de yardımıyla bugüne kadar 6.6 milyon ev ve iş yerinin denetimini tamamladık. 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağladık. Düzce’mizde 6 bin 728 konutun yapımını tamamladık. Vatandaşlarımız bu konutlarda oturuyorlar ve bu depremde de herhangi bir hasarla karşılaşmadık. Yine İlk Evim projemiz çerçevesinde şehrimize bin 100 konut inşa edeceğiz. Bunlardan depremin merkez üssü olan Gölyaka ve diğer ilçelerimize de yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

SOYLU:  “90 BİN LİRA EŞYA, 30 BİN LİRA KİRA YARDIMI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise "90 bin liraya kadar eşya yardımı yapacağız. Aynı zamanda 30 bin liraya kadar kira ve taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Ağır hasarlı binalarda kiracılar varsa bunlara da 15 bin lira kadar taşınma yardımı gerçekleştireceğiz" dedi

Afete müdahale için kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarından toplam 3 bin 748 personel ve 812 aracın Düzce’de görev aldığını aktaran Bakan Soylu, “Vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyacı oldu. 12 Kasım 1999 depremi büyük bir travma oluşturdu. Hala onun etkileriyle karşılaştığımız vatandaşlarımızı görebiliyoruz. Bu vesileyle doğal olarak evine girmek istemeyenler oldu. Çocuklar korktular. Bu vesileyle gerek kamu misafirhaneleri, gerek yurtlarımızın tamamı gerekse de kurduğumuz çadır alanlarında vatandaşlarımızın barınmasına imkan sağlamak için adımlar attık. 19 bölgede çadır alanları oluşturduk. Bine yakın çadır kuruldu, hala da kurulmaya devam ediyor. Gençlik merkezlerimizin kapalı spor salonları açıldı ve insanlarımız buralarda misafir edildiler. Hem AFAD, hem Kızılay hem belediyemiz 20 bine yakın battaniye dağıttılar. 3 bine yakın yatak, çarşaf, gece kalmalarını temin edecek bütün destekler sağlandı. Şu ana kadar 600’e yakın ısıtıcı dağıtıldı. Bu esnada Kızılay'ımızla birlikte jandarmadan diyanete kadar, polisten AFAD’a kadar ve gelen belediyelerimizin gıda tırlarına kadar Kızılay'ımız bunları koordine etti. Şu ana kadar 23 bin 265 kişi sabah, öğle, akşam sıcak yemek yedi. Hem çadır alanlarımızın önünde hem de merkezlerde bu hizmetimiz devam etmektedir” diye konuştu.

Depremin 5.9 büyüklüğünde bir deprem olduğunu ancak ivmelenmesinin yüksek bir deprem olduğunu vurgulayan Bakan Soylu, “Bu evlerde büyük sarsıntılara sebep oldu ve burada eşya zararları söz konusu oldu. Ev, iş yeri, araçlardaki zararların tespiti maksadıyla 220 kişiden oluşan 110 ekip bu sabah itibarıyla çalışmalarına başladı. 3 bin 450 zarar tespit talebinin 818’inin tespiti yapıldı. Özellikle Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız 1 milyon lira, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız 10 milyon lira, AFAD Başkanlığı da şu ana kadar 16 milyon lira ödenek gönderdi. Toplam 27 milyon liralık ilk etapta bir ödenek buraya ulaşmış oldu. Burada vatandaşımızı yalnız bırakmayacağız. Elbette ki özellikle yapı stokunun yüzde 80’inin iyi bir noktada olması, 1999 depreminden sonra yapılmış olması burada bu karşılaştığımız depremde çok daha büyük bir maliyetle karşılaşmamamızı sağlamıştır. Ağır hasarlı konutlarımız var. Ağır hasarlı konutlarda eğer eşyalarını almadan çıkıyorsa, içerisine girilemeyecek durumda ise 90 bin liraya kadar eşya yardımı yapacağız. Aynı zamanda 30 bin liraya kadar kira ve taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Ağır hasarlı binalarda kiracılar varsa bunlara da 15 bin lira kadar taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Özellikle eşya hasarları fazla. Bunun için bir tespit komisyonu oluşturduk. Eşya hasarlarının da tazmini için komisyonun tespiti üzerine zarar ne kadarsa karşılanmış olacak” şeklinde konuştu.

İHA

İki bakan hasar tespit ve yardım konularını değerlendirdi… HASAR NE KADAR, NASIL YARDIM EDİLECEK? - 1
İki bakan hasar tespit ve yardım konularını değerlendirdi… HASAR NE KADAR, NASIL YARDIM EDİLECEK? - 2
İki bakan hasar tespit ve yardım konularını değerlendirdi… HASAR NE KADAR, NASIL YARDIM EDİLECEK? - 3
İki bakan hasar tespit ve yardım konularını değerlendirdi… HASAR NE KADAR, NASIL YARDIM EDİLECEK? - 4
İki bakan hasar tespit ve yardım konularını değerlendirdi… HASAR NE KADAR, NASIL YARDIM EDİLECEK? - 5


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


Valilik, o aileye yardım elini uzattı

Valilik, o aileye yardım elini uzattı


Zonguldak’ta, geçen hafta yangında evleri ve içerisindeki eşyaları hasar gören Damar ailesine Zonguldak Valiliği tarafından yardım eli uzandı. Zongulda...
DİKKAT; YARDIM ALMA KRİTERLERİNE SAHİP ÇİFTÇİLER…

DİKKAT; YARDIM ALMA KRİTERLERİNE SAHİP ÇİFTÇİLER…


Karadeniz Ereğli’de, şiddetli geçen meteorolojik olaydan zarar gören ‘örtü altı’ üretim yapan çiftçilere yardım edilece...
Zonguldaklı iş insanı, afetzedelerin imdadına yetişti

Zonguldaklı iş insanı, afetzedelerin imdadına yetişti


Zonguldaklı işadamı Murat Enşici, meydana gelen sel felaketi sonrası afetzedelere yardım götürdü. Japonya'da yaşayan Zonguldaklı işadamı Murat Enşici, ülkenin...

YORUMLAR


KAFATASI KIRILDI; DURUMU KRİTİK!
Asayiş

KAFATASI KIRILDI; DURUMU KRİTİK!


Zonguldak Süper Amatör Lig’inde mücadele eden Akınspor ile Çaycuma spor arasında oynana karşılaşama da rakip futbolcu ile çarpışan Çaycu...
EREĞLİ BİLSEM’DE ÖRAV EĞİTİM ŞENLİĞİ COŞKUSU
Eğitim

EREĞLİ BİLSEM’DE ÖRAV EĞİTİM ŞENLİĞİ COŞKUSU


Karadeniz Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi’nin (BİLSEM), Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) tarafından 8.’si düzenlenen Eğitim Şenliği kapsamında eğitimci bu...
Jandarmadan Alaplı’da uyuşturucu operasyonu
Asayiş

Jandarmadan Alaplı’da uyuşturucu operasyonu


Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, Jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, çeşitli türde uyuşturucu maddelerle birlikte yakalanan iki kişi t...
Filede Zonguldak Fırtınası…
Spor

Filede Zonguldak Fırtınası…


Türkiye Voleybol Kadınlar 2.Liginde şampiyonluk ve 1. Lig hedefi ile yola çıkan temsilcimiz MFA Zonguldakspor zorlu bir virajı daha kayıpsız geçti. Deplasm...
 Zonguldak Kömürspor: 1 - Bucaspor 1928: 1
Spor

Zonguldak Kömürspor: 1 - Bucaspor 1928: 1


TFF 2. Lig Kırmızı Grup'ta 16. haftada Zonguldak Kömürspor, Bucaspor 1928 ile 1-1 berabere kaldı. Stat: Karaelmas Kemal Köksal Hakemler: Levent Güm&uum...
MHP İlçe Başkanının acı günü
Yaşam

MHP İlçe Başkanının acı günü


 MHP Alaplı ilçe Başkanı Erol Oktay’ın annesi Ayşe Oktay (74) son yolculuğuna uğurlandı. Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Aşağıdoğancılar Mahallesi A...
Karadeniz Ereğli’de uyuşturucu operasyonları
Asayiş

Karadeniz Ereğli’de uyuşturucu operasyonları


Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü, Karadeniz Ereğli’de üç gün içinde düzenlenen uygulama ve denetimlerde altı şahsa uyuşturucu...
Belediyelerden su zammı… Rekor Çaycuma’da!
Ekonomi

Belediyelerden su zammı… Rekor Çaycuma’da!


Zonguldak’ta belediyeler artan maliyetleri gerekçe göstererek su kullanım bedellerine zam yaptı. Zamlarda rekor Çaycuma belediyesinde oldu. Çaycum...
TÜRKİYE’DE İLK: VOCATHLON
Eğitim

TÜRKİYE’DE İLK: VOCATHLON


Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliğinde Türkiye’de ilk kez lise öğrencilerine yönelik d&...
SANKO ÜNİVERSİTESİ  AKADEMİK YIL AÇILIŞI VE TIP FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜK GİYME TÖRENİ
Eğitim

SANKO ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK YIL AÇILIŞI VE TIP FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜK GİYME TÖRENİ


SANKO Üniversitesi 2022- 2023 Akademik Yılı Açılış ve Beyaz Önlük Giyme Töreni, Abdulkadir Konukoğlu Kültür ve Spor Merkezi’nde ger&cced...

KÖŞE YAZARLARI

EVVELİN EVVELİYATINDAN MASALLAR… BUNCA HALTI NİYE YEDİK?
YEREL BASINA BİK ZAMMI VE TGF
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

18,6443
19,4227
1.051,65

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 9.o

SON YORUMLAR