EVLENDİKTEN 33 YIL SONRA İLK KEZ GELİNLİK GİYDİ
![EVLENDİKTEN 33 YIL SONRA İLK KEZ GELİNLİK GİYDİ](/image/haber/2024/6/evlendikten-33-yil-sonra-ilk-kez-gelinlik-giydi-1162024100613.jpg)
Bartın'da 14 yaşında kaçarak evlenen Elmas Durukan, 33 yıl sonra kendi diktiği gelinliği giyerek dikiş kursu için hazırlanan defileye çıktı. Halk Eğitim kursiyerlerinin sezon sonu defilesinde hayallerini süsleyen gelinliği ilk kez giyen Durukan, bundan sonra ise çocukları, torunları ve arkadaşlarının katıldığı bir düğün yapmak istiyor.
Samsun'un Bafra ilçesinde yaşayan Elmas Aksoy, evlerinin karşısına taşınan Bayram Durukan'a aşık oldu. Ailelerin yaşlarının küçük olması nedeniyle bekleme kararını yanlış anlayan Elmas ve Bayram, kaçarak evlendiler. Süreçte evlenmelerine karşı çıkarak tepki gösteren ailelerini ikna etmeye çalışan çift diğer taraftan da diğer hayat şartları ile mücadele etti. Tepki gösteren ailelerini ikna etmeyi başaran çift, yaşadıkları aşkla birlikte hayatta karşılaştıkları zorlukları aştı.
7 yıl önce çok yaklaştılar ama olmadı
Süreçte 1'i kız 3 çocuğu olan Elmas Durukan, yıllardır hayallerini süsleyen beyaz gelinliği giyme isteğini ise bir türlü aklından atamadı. Bir türlü gelinlik giyemeyen Elmas Durukan, 7 yıl önce gelinlik giymeye yaklaştı ama yine hayaline ulaşamadı. 25. evlilik yıl dönümünde aile içinde düzenlenecek olan eğlencede gelinliği giymeye hazırlanan Elmas Durukan, bu süreçte de yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle gelinliği giyemedi.
Hayatının büyük bölümünde kocası ile birlikte çeşitli işlerde çalışan Elmas Durukan, Bartın Üniversitesi'ni kazanan kızı nedeniyle geçen yıl Bartın'a yerleşince burada bir boşluğa düştü. Çalışmaya alışkın olan Durukan, halk eğitim kurslarına bakınırken Çatmaca Yaşam Merkezi'nde dikiş kursu verildiğini öğrendi. Kursa başvuru yapan Elmas Durukan, dikiş yapmayı öğrenirken yaklaşık 1 ay önce ise diktikleri ürünlerin defile ile sergileneceğini öğrendi.
Evlendikten 33 yıl sonra o heyecanı ilk kez yaşadı
Hemen usta öğretici Gürcan Öztürk ve kurs arkadaşları ile konuşan Elmas Durukan, hikayesini anlatarak gelinlik dikme ve defilede giyme isteğini söyledi. Hem arkadaşları hem de usta öğreticisinin desteğini alan Durukan, kocası Bayram Durukan ile de görüştükten sonra gelinliği dikim hazırlıklarına başladı. Durukan, defileden 20 gün öncesinde gerekli malzemeleri de temin ederek, gelinliği dikmeye başladı. Kısa sürede hayallerindeki gelinliği diken Durukan, sezon sonu düzenlenen defilede ilk kez gelinlik giymenin heyecanını yaşadı. Gelinliği ve kızıyla birlikte podyumda yürüyen Elmas Durukan, çok büyük bir mutluluk yaşadı.
Elmas Durukan, kocası ile tanışma ve kaçma hikayesinin de oldukça ilginç olduğunu söyleyerek, halen kocasına aşık olduğunu da anlattı. Kocası ile ilk kez Raman Bayramı nedeniyle gittiği iftar programında tanıştığını söyleyen Elmas Durukan, "Bizim hikayemiz Elmas Aksoy olarak başladı. Eşimle 14 yaşında tanıştım. Evlerimiz karşı karşıya bulunuyormuş ama hiç haberimiz yokmuş. Biz birbirimizi tanımadan 1-1.5 sene önce karşımızdaki binaya taşınmışlar ama birbirimizi hiç görmemiştik. Mübarek bir Ramazan ayı akşamında, komşumuzun evine iftara gittik. Eşim o zaman fırında çalıştığı için normal iftardan çok zaman sonra eve iftar etmeye geldi. Biz de o arada görümcem olacak olan ablası Kezban Aydın ile bulaşık yıkıyorduk. Bu arada zil çaldı, gelen eşim Bayram'mış. Kapıyı açar açmaz, gelen evin oğluna aşık oldum. O da bana, o anda aşık olmuş. O zamanı, halen daha dün gibi çok iyi hatırlıyoruz, unutamıyoruz" dedi.
Sürekli görüşmeye başladıklarını anlatan Durukan, kavuşmalarına müsaade edilmeyeceği söylentileri nedeniyle kaçmaya karar verdiklerini kaydederek, "Küçük yaşta olduğumuz için sürekli gidip gelmelerimiz sorun olmaya başladı. Ailelerimiz öğrendi. Yaşımız çok küçük olduğu için vermek istemediler. Sonra, 'nişanlayalım, önce büyük kardeşlerini evlendirelim, sonra da onları evlendiririz' demişler. Ama bizim evlenmemizi istemedikleri, başka birileri ile evlendirecekleri yönünde söylentiler geldi. Bize bunu söylemedikleri için biz de kaçmaya karar verdik" ifadelerini kullandı.
Kibrit kutusu ile şifreli mesaj
Elmas Durukan, eşi ile evlerinin karşılıklı olması nedeniyle bir gün işaret ederek, eve çıkmamı istedi. Ben de işaret üzerine eve çıktım. Kibrit kutusu ile bir not attı. Kibrit kutusunu açtığımda notta, "Hava nasıl oralarda, üşüyor musun? Yarın akşam benimle kaçıyor musun" yazdığını gördüm. Ben de işaretle kaçma teklifini kabul ettiğimi anlattım. Ertesi günü tarla işine gittik, herkes yemek yerken buluşup kaçtık. Sonra da evlendik. 33 senemiz geçti. Gayet mutluyuz, elhamdülillah. Onu halen çok seviyorum" diye konuştu.
Gecikmeli de olsa düğün yapmak istiyor
İlk kez bir gelinliği olduğunu ve kendi gelinliğini giydiğini anlatan Elmas Durukan, şimdi de çocukları, torunları ile birlikte geçte olsa bir düğün yapmak istediğini ifade etti. Eşinin Macaristan'da çalıştığını, çocuklarının da okul ve iş nedeniyle farklı illerde olduğunu anlatan Durukan, Kurban Bayramı'nda veya hemen sonrasında hepsini bir araya getirebilirse düğün yapmayı çok arzuladığını da kaydetti. Gelinliği giydiğinde çok heyecanlandığını ve şimdiki hayalinin de düğün etmek olduğunu ifade eden Durukan, "Eşim Macaristan'da çalışıyor. Gelinliği dikmeye başlamadan önce eşime, 'bak Bayram, gelinliğe başlıyorum. Bundan sonra iş sende. Topu sana atıyorum.' Çocuklarımızı toplayıp bir eğlence mi düzenleriz, nasıl yaparız, bilemiyorum. Çocuklarım ve torunlarımla birlikte bir eğlence yapmak, geç de olsa arkadaşlarımla, dostlarımla düğünü yapmak istiyorum. Eşimin geleceği tarih belli ama çocuklarımızın da hepsini bir araya getirmek lazım. Henüz tarihi belli değil. Asıl düğünü memlekette yapmak istiyorum" şeklinde konuştu.
![EVLENDİKTEN 33 YIL SONRA İLK KEZ GELİNLİK GİYDİ - 1](/image/haber/2024/6/evlendikten-33-yil-sonra-ilk-kez-gelinlik-giydi-1-1162024100632.jpg)
![EVLENDİKTEN 33 YIL SONRA İLK KEZ GELİNLİK GİYDİ - 2](/image/haber/2024/6/evlendikten-33-yil-sonra-ilk-kez-gelinlik-giydi-2-1162024100639.jpg)
YORUMLAR
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
Türk Kızılay Zonguldak Şube Başkanı Murat Kanlı; ‘YENİ EVLENECEK ÇİFTLERE GELİNLİK YARDIMI YAPIYORUZ’
28.7.2022 12:55 1744Türk Kızılay Zonguldak Şube Başkanı Murat Kanlı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kanlı, düğün sezonunda ihtiyaç sahibi olanlara gelinlik yardımı y...
ÖNCE BEBEĞİNİ SONRA HAYATINI KAYBETTİ
19.4.2021 18:01 1909Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde korona virüse yakalandıktan sonra gebeliği sonlandırılan genç kadın, tedavi gördüğü hastanede hayatın...
Muhammet Beşir, kiralandı
9.1.2020 10:39 1544Zonguldak Kömürspor, Samsunspor'un 23 yaşındaki forvet oyuncusu Muhammet Beşir'i kiralık olarak kadrosuna kattı. TFF 2. Lig Beyaz Grupta mücadele eden temsilcisi...
![](/reklam/572023133354.jpg)
Son Eklenen Haberler
TAYFUN KÖKSAL’A SON GÖREV
26.7.2024 14:39 640Karadeniz Ereğli’de, 62 yaşında hayata gözlerini yuman ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal toprağa verildi. Bir süredir mücadele verdiği amans...
´´TARAF DEĞİLİZ´´
26.7.2024 12:10 90665 yaş üstü ve engelli bireylerin halk otobüslerinden ücretsiz yaralanamayacağı yönünde varılan kararın ardından Karadeniz Ereğli Belediye kanadınd...
EREĞLİ BELEDİYESİ TEYAKKUZDA
26.7.2024 11:48 567Karadeniz Ereğli Belediyesi, ilçede etkili olan çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ve fırtınaya karşı...
AFET VE ACİL DURUM KOORDİNASYON KURULU YAĞIŞ İÇİN TOPLANDI
26.7.2024 11:31 445Zonguldak il Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Muammer Balcı başkanlığında toplanarak bir dizi tedbirler aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğ&u...
FİLYOS; EGE VE AKDENİZ´İN ALTERNATİFİ Mİ?
26.7.2024 11:24 256Zonguldak'ın tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra, 170 kilometre açıkta çıkarılan doğalgazın ülke ekonomisine kazandırıldığı Filyos beldesinin, Ak...
CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
25.7.2024 22:19 1451Karadeniz Ereğli’de ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal, 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir mücadele verdiği amansız hastalığa yenik dü...
TANITIM VE TERCİH GÜNLERİ BAŞLIYOR
25.7.2024 16:19 639Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2024-2025 Akademik Yılı tercih ve tanıtım günleri, düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirilecek. 25 Temmuz-02 A...
EREĞLİ’DE YAZ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
25.7.2024 14:22 850Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce düzenlenen yaz etkinlikleri kapsamında, Cumartesi ve Pazar günü doğa yürüyüşü ve konser etkinlikleri ger...
ERMED ZİYARETLERİ
25.7.2024 14:12 628Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yöneticileri, Alaplı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Burçin Henden Şolt ...
ÜNİVERSİTE, “ÇAKIR’LA” İŞ BİRLİĞİ YAPACAK
25.7.2024 11:16 873Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Çakır Holding A. Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı. Çakır Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Bin...