ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI

   
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından Mavi Bayrak ile ödüllendirilen Kdz. Ereğli Sevgi ve Barış Plajları ödülüne kavuştu. Vakfın Başkanı Eski Turizm Bakanı Doç. Dr. Abdulkadir Ateş, Mavi Bayrak ödülü belgesini Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a verdi, tören sonrası mavi bayrak göndere çekildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2023 Mavi Bayrak ödülü kazanan plajların açıklanmasının ardından, bu ödülü kazanan Zonguldak’ın tek mavi bayraklı plajları Kdz. Ereğli Belediyesi Sevgi ve Barış Plajları ödülüne kavuştu, düzenlenen törenle mavi bayrak göndere çekildi.

Barış Plajı’nda düzenlenen törene; Eski Turizm Bakanı TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Abdulkadir Ateş,  TÜRÇEV Genel Müdürü Murat Yiğitol, TÜRÇEV Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almila Kından Cebbari, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Kadın Gücü Kooperatifi Başkanı Neriman Posbıyık, İl Turizm Müdürü Taner Dursun, Bölge Liman Başkanı Bülent Taşdemir, Müze Müdürü Ahmet Mercan, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sezer Çetinkaya, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cevdet Civelek, muhtarlar, STK temsilcileri, belediye başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri ile daire müdürleri katıldı.

ESKİ BAKAN ATEŞ: EREĞLİ İL OLMAYI HAKEDİYOR

Eski Turizm Bakanı TÜRÇEV Başkanı Doç. Dr.  Abdulkadir Ateş törende yaptığı konuşmada Ereğli’yi Mavi Bayrak ödülü aldığı için kutladı ve kentin İl olmayı hak ettiğini söyledi.

Ateş, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ülkemizin bir cennet köşesinde bulunmaktan çok mutluyum. Mavi Bayrak uygulamasını 30 yıl önce bakan olduğum dönemde başlattık. Bu bayrak bir ülkenin sadece sularının değil aynı zamanda yeşilinde, insanlarının çevreye, ekolojiye verdiği önem açısından önemli bir simgedir. Evet şu anda bu güzel plajımızda mavi bayrak dalgalandıracağız. Bir plaja, hem ulusal, hem uluslararası denetimlerden geçerek 33 ayrı kriteri var. Bu kriterleri kazanmak epey alın teri istiyor. Bu konuda Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum. 4 yıldır sürdürdükleri çalışma sonunda Mavi Bayrağı kazandılar.

Zamanımız çok az. Dünyayı kurtarabilmek, çevremizi daha sağlıklı hale getirebilmek için zaman hızlı biçimde aleyhimize işliyor. Bunu durdurabilmek için hepimizin hep birlikte gayret göstermesi gerekiyor.  Bu çabayı gösteren Kdz. Ereğli halkının duyarlı olduğunu görüyorum. İnşallah yakında da İl olur diye bekliyorum ben. Bunu hak ettiğini görüyorum. Doğayı ve faaliyetleri görüyorum.  Bütün bunları görünce daha büyük bir payeyi hak ettiğini düşünüyorum.  Bu ilçenin İl olmasına yönelik inancımızı Ankara’da da dile getirmeye çalışacağım.”

BAŞKAN POSBIYIK: EREĞLİ’YE HAYIRLI OLSUN

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 4 yıllık bir çalışmanın ardından Belediye Plajlarına Mavi Bayrak kazandırmanın onurunu ve gururunu yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bugün, bölgenin ve Ereğli’nin turizm alanındaki marka değeri açısından çok önemli bir açılışta birlikteyiz. 2 Plaj, arada memurların kamp alanı, Aqua Park ve çok büyük bir mesire alanı. Bu plajların en büyük özelliği plajlara girerken ücret ödemek yok. Sevgi Plajı’nda her şey bedava, isteyen evden yiyeceğini getirebilir. Barış Plajı’nda ucuza yiyecek, içecek satışı var. Mesire Alanı tamamen halka açık.

Sevgi Barış Plajı ve Dostluk Mesire alanını 2020 yılında planlayarak, yaz aylarında vatandaşlarımızın ve turistlerin faydalanabileceği bir tesis haline getirdik.. 2021 yılında Barış Plajımıza Aquapark ‘ı ekledik. Halkımız tarafından çok büyük ilgi gördü, yaz aylarında çocuklarımız günün her saatinde burada coşkuyla eğleniyorlar. Ardından;  geçen sene, turizm belgemizi aldık.

Bu çalışmalarla her kesime hitap eden, işletme kalitesi ve sosyal donanımı yüksek, engelli dostu koşulları ile bölgenin en iyisi olan bir tesis ortaya çıkardık.  Toplam büyüklüğü 40 dönüm bir alandan bahsediyoruz.

-CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ-

Burası sadece Ereğli’den değil, Ankara’dan, İstanbul’dan, çevre illerden de gelen yerel turistler tarafından öncelikli tercih edilen, bölgenin cazibe merkezi haline geldi.  Bu sene ise Mavi Bayrak ile ilgili hedefimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden mavi bayrak; oldukça önemli bir etiket. Türkiye'de bu konuya önem veriyor ve her geçen yıl mavi bayraklı plaj sayısı artıyor. Mavi bayrağı gördüğünüz bir tesiste gönül rahatlığı ile denize girebiliyorsunuz. 

Ancak bu bayrak kolay verilmiyor, çeşitli değerlendirmeler, sene içerisinde denizimizden numuneler alınıyor.  Sevgi ve Barış Plajlarımız; TURÇEV yetkilileri tarafından 33 ayrı kritere göre değerlendirilip, geçmişe dönük 4 yıllık su analizleri alınarak gerekli kontroller yapıldı. Ve ulusal ve uluslararası jüri süreçlerinin onayından da geçerek plajlarımız Mavi Bayrak ödülünü dalgalandırmaya hak kazanmıştır. Sevgi ve Barış plajlarımız artık ilimizin tek Mavi Bayrak ödüllü plajı...

Belediye olarak her sene çevre ile ilgili birçok etkinlik gerçekleştiriyoruz. Mavi Bayrak ödülümüz ile birlikte bu konularla ilgili farkındalık çalışmalarımızı arttırarak, halkımızı bilinçlendirmeye devam ececeğiz.

-SANAYİ KENTİNDE TURİZM HAREKETİ BAŞLATTIK-

1994 yılında Belediye Başkanı olduğumda ilk verdiğim demeç, ‘Burası sanayi kenti ama sanayi kentinde turizm hareketi de gelişebilir. Ben bu konuda iddialıyım ve Kdz. Ereğli’de turizmi geliştireceğim’ diye söz vermiştim. Bu sözümü de adım adım yerine getirmekten büyük mutluluk ve onur duyuyorum.

Sayın Bakanım Allah aşkına şu Ereğli’ye bakın. Nüfusu vilayetten fazla, ekonomik, sosyal olayları birçok ilden fazla. Mavi Bayrağını dikmiş, festivaller, eğlenceler kenti. Azerbaycan’dan, İran’dan insanlar buraya eğlenmeye geliyor.  İskenderun’dan, Tekirdağ’dan buraya geliyorlar Ereğli’yi görelim diye.  Siz olsanız, her şeyiyle mükemmel olan bu şehre İl olma hakkını vermez misiniz? Bu konuda yarın ayrıntılı bir basın açıklaması yapacağım.

Mavi Bayrak plajlarımıza ve Ereğli’ye hayırlı olsun. Güneşin sarısı, ormanın yeşili, denizin mavisinin orijinal renkleri sadece Kdz. Ereğli’de bulunur. Ereğli’yi görmeden ölmek öbür dünyaya eksik gitmek demektir. “

DURSUN: EREĞLİ’Yİ KUTLUYORUM

Törende bir konuşma da İl Turizm Müdürü Taner Dursun yaptı. Ereğli’yi aldığı Mavi Bayrak ödülü için kutlayan Dursun, şunları söyledi:

“İl Turizm Müdürü Taner Dursun, Mavi Bayraklı plaj ve marinalar Çevre Eğitim Vakfı tarafından gerekli bilgilendirmeler yapılarak tüm dünyaya duyurulmaktadır.  Birbirinden farkı kriterleri olan Mavi Bayrak özetle, yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği, çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi gibi, plaj düzeni ve emniyetinin sağlanması ve çevre yönetim gibi kriterlerin yerine getirilmesi halinde mavi bayrak verilmektedir.

Bakanlığımız tarafından 2023 Mavi Bayrak ödülleri açıklandı. Benzersiz güzelliği olan ülkemiz Mavi Bayrak’ta dünya üçüncüsü olmuştur.  551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi  ve 10 bireysel yat mavi bayrak almaya hak kazanmıştır. Bu mavi bayrağın dalgalanacak olması ile Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı Sevgi ve Barış Plajları’nda TÜRÇEV koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak programında yüksek standartları yakalayarak çevre ödülü olan Mavi Bayrak ödülüne sahip olmuştur. Huzurlarınızda kurumum adına başta Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve ekibi olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımı ve tebriklerimi sunuyorum.  Bu tür çabaların artarak çoğalmasını temenni ediyorum.”

Konuşmaların ardından Mavi Bayrak hep birlikte göndere çekildi. Eski Turizm Bakanı Doç.Dr. Abdulkadir Ateş, mavi bayrak ödülü belgesini Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a verdi. TÜRÇEV heyeti daha sonra Başkan Posbıyık’ı makamında ziyaret etti. Başkan Posbıyık, ziyaretin anısına konuklarına çeşitli hediyeler takdim etti.

Haber Merkezi

EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 1
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 2
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 3
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 4
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 5
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 6
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 7
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 8
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 9
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 10
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 11
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 12
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 13
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 14
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 15
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 16
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 17
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 18
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 19
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 20
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 21
EREĞLİ PLAJLARI ARTIK MAVİ BAYRAKLI - 22


YORUMLAR


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


PLAJLAR TIKLIM TIKLIM

PLAJLAR TIKLIM TIKLIM


Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin Mavi Bayrak ödüllü Sevgi ve Barış Plajları ile Dostluk Mesire Alanı, Kurban Bayramı tatilinde tıklım tıklım doldu. Bölge...
YAZ SONU GELDİ, PLAJLAR KAPANACAK!

YAZ SONU GELDİ, PLAJLAR KAPANACAK!


Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin mavi bayraklı Sevgi ve Barış Plajları, yaz sezonunun sona ermesi ile 1 Ekim Pazar günü saat 18.00’den itibaren kapanacak. Do...
AKÇAKOCA’DA 3 PLAJA MAVİ BAYRAK ÇEKİLDİ

AKÇAKOCA’DA 3 PLAJA MAVİ BAYRAK ÇEKİLDİ


Düzce’nin Akçakoca ilçesinde, bu yıl Akevler, Çuhallı ve Kale plajlarının Mavi Bayrak almaya hak kazandıkları bildirildi. Edinilen bilgiye g&oum...

Son Eklenen Haberler


SEYİR HALİNDEKİ ARAÇ ALEV ALEV YANDI
Asayiş

SEYİR HALİNDEKİ ARAÇ ALEV ALEV YANDI


Kastamonu’nun Cide ilçesinde seyir halindeki hafif ticari araç, elektrik aksamından kaynaklı çıkan yangında küle döndü.

KUTSAL TOPRAKLARA UĞURLANDILAR
Gündem

KUTSAL TOPRAKLARA UĞURLANDILAR


Devrek ilçesinde umreye gidecek olan vatandaşlar dualarla uğurlandılar.
İŞÇİ MAAŞIYLA BEŞ ÖĞRENCİYE BURS VERİYOR
Gündem

İŞÇİ MAAŞIYLA BEŞ ÖĞRENCİYE BURS VERİYOR


Zonguldak Belediyesi'nde temizlik işçisi olarak görev yapan 58 yaşındaki Abdurrahman Yılmaz, maaşıyla 5 öğrenciye burs veriyor.

PAZAR BOŞ KALDI!
Ekonomi

PAZAR BOŞ KALDI!


Zonguldak’ta her hafta Çarşamba ve Cumartesi günleri Terakki Mahallesi'nde kurulan pazar boş kaldı. Pazara yeteri kadar ilginin olmaması nedeniyle esnaflar is...
7’İNCİ KATTAN DÜŞEN KEDİ KURTARILDI
Yaşam

7’İNCİ KATTAN DÜŞEN KEDİ KURTARILDI


Zonguldak’ta Ramazan Bayramı’nın ilk günü, oyun oynadığı sırada bir apartmanın 7. katından düşen tekir cinsi “Menekşe” isimli kedi, sahibi...
ALEV AVCILARI GÖREV BAŞINDA!
Gündem

ALEV AVCILARI GÖREV BAŞINDA!


Zonguldak'ta orman yangınlarına karşı 7/24 teyakkuzda bekleyen “Alev Avcıları", Alo 112’den gelecek yangın ihbarlarını değerlendirmek için bayramda da alarm d...
YENİ DÖNEMDE YENİ GÖREVLERE YENİ İSİMLER...
Gündem

YENİ DÖNEMDE YENİ GÖREVLERE YENİ İSİMLER...


Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Ereğli halkını mutlu etmek için buraya geldik. Herkese eşit yaklaşmak sureti ile görev yapmaya huzurunuzda a...
ZONGULDAK’TA YANGIN
Asayiş

ZONGULDAK’TA YANGIN


Zonguldak’ta bir binanın 3’üncü katında çıkan yangın güçlükle söndürüldü. Binada yaşan yaşlı bir vatandaş tedbi...
DENİZDEKİ CİSİM(!) BALIK TUTAN ADAM ÇIKTI!
Yaşam

DENİZDEKİ CİSİM(!) BALIK TUTAN ADAM ÇIKTI!


Düzce’nin Akçakoca ilçesinde denizde bir cisim görülmesi ekipleri harekete geçirdi. Denize açılan Sahil Güvenlik ekibi, cis...
MOTOSİKLET TUTKUSU SONU OLDU
Asayiş

MOTOSİKLET TUTKUSU SONU OLDU


Bartın'da meydana gelen kazada, metrelerce sürüklenen motosiklet sürücüsü olay yerinde hayatını kaybetti. Çaydüzü Mahallesi &Cced...

KÖŞE YAZARLARI

NE BAYRAMINDAN BAHSEDİYORSUNUZ?
EREĞLİ ‘’DİNAMİKLERİ’’ ZAYIF
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

32,3607
34,4602
2.437,83

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 15o

SON YORUMLAR