ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

En hızlı ve ucuz “danışmanlık hizmetini” o veriyor…

   
En hızlı ve ucuz “danışmanlık hizmetini” o veriyor…

19 yüzyılın sonu ve 20 yüzyılın başı iletişim araçlarında geleneksel yöntemlerden, elektrikli ve giderek elektronik yöntemlere evrilerek sihirli bir dünyanın kapısını açtı insanlığa.

Öyle ki kimi biraz daha erken kimi biraz daha geç dünyanın değişik coğrafyalarında birkaç kuşak, tellerine kuşlar konan telgrafın tıkırtısını, tellerden akıp gelen ve ahizeye dökülen karşı taraftaki sesin bize nasıl ulaştığını, önce görünmez olan insanların radyonun içine, daha sonrada görünerek televizyonun içine nasıl girdiklerini merak etti.

Artık yaşını başını almış insanlığın çocukluk döneminde sesle, ateşle, dumanla başlayan birbirinden haberdar olma mücadelesi, ulak-mektup-posta güvercini gibi bir üst seviyeden sonra telgraf, telefon, sinema, radyo ve televizyon gibi geniş yığınlar için inanılması ve açıklaması zor bir seviyeye ulaştığında bundan ötesini hayal etmek bile çılgınlıkla eş anlamlıydı.

Basın yayın sektöründe teleks bile büyük bir nimetken, 80’li yıllarda yerini almaya başlayan faks özellikle uzak diyarlardan haber geçen gazeteciler için artık aşılması güç bir zirve gibi duruyordu.

Kaynağında insanoğlunun bilgiye en hızlı ulaşma ve bu bilgiyi en hızlı şekilde iletme arayışı olan iletişim araçlarının gelişimi insanın tüm yaşamsal faaliyetlerinin en güçlü aktörü olmayı hep sürdürdü.

Bu birazda güçlü bir ekonomide, örnek bir metanın hammadde aşamasından, mamul mal aşamasına gelişindeki zaman aralığının veya paranın piyasada dönüş hızının yaratacağı üretkenlik ve kazanç kadar önemli, hatta en önemli faktör.

1980’lı yıllarla birlikte yaygınlaşmaya başlayan bilgisayar kullanımı, 1990’lı yılların sonunda yaygınlaşmaya başlayan internet kullanımıyla bilginin dönüşümü-iletimi açısından tüm hız sınırlarını param paramparça ederek, ışık hızına ulaştı.

Bu hız, teknik araçlardaki muazzam gelişmeyle birleşerek her türden bilginin, her an her birey için ulaşılabilirliğini sıradanlaştırdı. İlk bakışta çok sıradan gibi görünen bu olasılık aslında büyük bir mucizeden başka bir şey değildi.

Bu mucize, aklı ermeye başlayan, okuma yazma bilen (hatta bilmeyen) her yaştan, her eğitim düzeyinden, her sınıfsal katmandan bireyin insanlığın varoluşundan beri “bilgi adına” üretilmiş her şeye, her anlık gelişmeye istediği anda ulaşmasından başka bir şey değildi.

Bunun yarattığı kolaylık ve pozitif katkı kadar, yol açacağı sıkıntılar yok mu? En az yaraları kadar zararları da var?

Ancak buna fazla girmeden, ülkemizde bu mucize olanak en genel anlamda nasıl kullanılmış, biraz da magazinsel olarak bu yanına bakalım?

EN ÇOK NELERİ MERAK ETTİK?

Hani neredeyse akla hayal gelmez her konudan, sıradan bir ihtiyaca kadar, “sor bakalım google’a ne diyor” diyerek bir nevi en hızlı ve en ucuz danışmalık hizmeti olarak kullandığımız internet iletişiminde en fazla başvurulan google arama sonuçlarına ilişkin Medya Takip Merkezi tarafından belirlenen 2019 verilerini paylaşarak bilgiye ulaşma maceramızın hangi sularda yüzdüğüne somut bir cevap almış olalım.

İŞTE O VERİLER..

2020 yılı için geri sayımın başladığı bu günlerde, içinde bulunduğumuz 2019 yılında Google üzerinden en çok yaptığımız aramalar belli oldu. Türkiye 2019 yılında Google’da en çok “İstanbul Seçim Sonuçları 2019” başlığında arama yaptı.

Medya takip kurumu Ajans Press,2019 Google Arama Trend’leri araştırmasını inceledi. Ajans Press’in derlediği bilgilere göre, 2019 yılı içerisinde en fazla İstanbul Seçim Sonuçları başlığında arama yapıldığı görüldü. İkinci sırada “Geleceğe Nefes” projesi yer alırken en fazla arama yapılan üçüncü başlık ise “YSK” oldu. En fazla arama yapılan diğer başlıklar ise sırasıyla, “Deprem”, “Sigara Fiyatları”, “Dolar Kuru”, “Askerlik Son Dakika”, “EYT”, “İstiklal Marşı 10 Kıta” ve “Notre Dame Katedrali” oldu.

EN ÇOK KİMİ MERAK ETTİK?

2019 yılı içerisinde en çok aranan kişiler kategorisinde ilk üç içerisinde yer alan isimler ise Emine Bulut, Ekrem İmamoğlu ve Neslican Tay olarak kayıtlara geçti. 2019 yılı “Nasıl Yapılır?” arama trendlerinde başı “Revani Nasıl Yapılır” çekerken, “Bekçilik Başvurusu” ve “Kestane Nasıl Yapılır” en çok aranan diğer başlıklar arasında yer almayı başardı. Dünyada 2019 yılında en çok aranan üç başlık ise Indiavs South Africa, CameronBoyce ve Copa America oldu.

Demokrat Haber MerkeziYORUMLAR


BAKKA Yönetimi KARDEMİR’de toplandı
Ekonomi

BAKKA Yönetimi KARDEMİR’de toplandı


Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Yönetim Kurulu’nun 2020 yılı ilk toplantısı KARDEMİR’de yapıldı. KARDEMİR Genel Müdürlük Salonunda yapı...
TTK’ya alıncak 53 eski hükümlü için kaç kişi başvurdu?
Gündem

TTK’ya alıncak 53 eski hükümlü için kaç kişi başvurdu?


Çalışma ve İş Kurumu(İŞKUR) Zonguldak İl Müdürü Gönül Demirsu, TTK’ya alınacak olan 53 eski hükümlü için İŞKUR’a ...
Atkılar deprem bölgesine gönderildi
Gündem

Atkılar deprem bölgesine gönderildi


Zonguldak Kömürspor taraftarının Kırklarelispor maçında sahaya attığı atkılar toplanarak, deprem bölgesi Elazığ'a gönderildi. TFF 2. Lig Beyaz Grup't...
Çakır ve Posbıyık görüştü
Siyaset

Çakır ve Posbıyık görüştü


AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı makamında ziyaret ederek, istişarede bulundu. Bu akşam saatleri...
51 kaçak ocak imha edildi
Gündem

51 kaçak ocak imha edildi


Zonguldak'ta son 18 günde komandolar tarafından yapılan denetimlerde tespit edilen 51 kaçak kömür ocağı dinamitle patlatılarak kullanılamaz hale getirildi. ...
İkinci yardım tırı da Elazığ’a ulaştı
Gündem

İkinci yardım tırı da Elazığ’a ulaştı


Karadeniz Ereğli’de, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ile S.S. Erbirlik Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi tarafından düzenlenen Elazığ’a yardım kampa...
Çakır: “Her zaman Kızılay’ın yanındayız”
Sağlık

Çakır: “Her zaman Kızılay’ın yanındayız”


Karadeniz Ereğli’de Ak Parti Karadeniz Ereğli İlçe teşkilatında kan bağışı kampanyası düzenlendi. Ak Parti İlçe Başkanlığı ile Kızılay Ereğli Şub...
BEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Kutoğlu’ndan Deprem uyarısı…
Gündem

BEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Kutoğlu’ndan Deprem uyarısı…


BEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Elazığ depremi sonrası açıklamalarda bulundu. Kutoğlu, “Deprem oluyor, olacak. Bugün Ela...
ALEMDAR KAHRAMANLARI UNUTULMADI
Gündem

ALEMDAR KAHRAMANLARI UNUTULMADI


Karadeniz Ereğli'de İstiklal Savaşı'nın ilk deniz şehidi Recep Kahya ile Milli Mücadele yıllarında üstün yararlılık gösteren Alemdar Gemisi'nin Ereğli'ye intik...
Otomobil tıra arkadan çarptı
Gündem

Otomobil tıra arkadan çarptı


Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde bir otomobil, önünde seyir halinde olan tıra arkadan çarptı. Kazada yaralanan olmazken yolun bir bölüm...

KÖŞE YAZARLARI

Deprem… Fay hatları… Umut… VE YÜSRA
DERT ÖĞRETİR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

5,9443
6,5537
302,28

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 10o

SON YORUMLAR