ÇOCUKLAR DİLENİYOR, ANNE-BABA YİYOR!
![ÇOCUKLAR DİLENİYOR, ANNE-BABA YİYOR!](/image/haber/2023/1/cocuklar-dileniyor-anne-baba-yiyor-2812023123203.jpg)
Gözlem haber-Şafak Negüzel
Karadeniz Ereğli’de çocuk dilencilerin sayısı artıyor. Ebeveynleri tarafından dilendirilen çocukların iç yakan görüntüleri sosyal yara haline geliyor. Şehrin farklı yerlerinde çocuklar ‘el açıyor’, anne-babaları da ‘mesai(!) bitiminde’ hasılatı topluyor.
Bu durum bir süredir artarak devam ediyor. Olacak iş değil aslında ama maalesef… Anne ya da babasının zoruyla; hele ki 10 yaşında var yok çocuğun soğukta, terlikle, ince hırka, çoğu da montsuz, altına koyduğu kartonla merdivende oturarak para istemesi… Bazısı da demez mi ‘abi karnım aç, şuradan bir şey alsana’. Ben üzülürken babası buna üzülmez mi?
Daha çok PTT önünde, buradaki taksi durağının yanındalar. Öğretmenevinin merdivenlerindeler. Unpazarı girişi, çarşının içi, Meydanbaşı yokuşu, sahildeler. En son şu oldu: Cuma günü akşama doğru 4’tü. Öğretmenevinin önünde 3 çocuk merdivenlere oturmuşlardı. İkisi bozuk paraları diğeri kağıt paraları sayıyordu. Bir kadın ve bir erkek, seyyar balıkçıların az ötesinde onları izliyordu. Dikkatimi çekti, sonuna kadar takip ettim. Üşüdükleri her hallerinden belli yaşları 5 ile 10 arasında olduğunu tahmin ettiğim çocuklar, para sayma işi bitince ayağa kalktılar. Sonra yanlarına o kadın ve o erkek geldi. Çocuklar onlara bir şeyler verdi. Galiba(!) hasılattı, net görmedim. Aslında bu yazıyı yazmama sebep olacak şey o anda yaşandı. O adam o kadar mutluydu ki! Uzun süre güldü. Mütemadiyen güldü. Sinir bozucu şekilde güldü. Hasılattan memnun olsa gerek gülüyordu. Göz göze geldik. Ne kadar gergin olduğumu anlamış olsa gerek gülmeyi kesti.
Bu haberi okursa belki şunu diyebilir: “Çocuk benim değil mi kardeşim, sana ne?”
Hayır efendi; çocuklar hepimizin. Sen umutlarımız, geleceğimiz çocukları sırf kendi çocuğun diye akşama kadar aç bırakıp soğukta el açtıramazsın. Oyun oynayacaklar. Karınları tok olacak. Ders çalışacaklar. Para kazanması gereken babası tarafından henüz 5 yaşında sömürülmeyecekler.
YORUMLAR
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
Madenciler mucize kurtarışlarına devam ediyor… UMUT HEP VAR!
9.2.2023 09:32 1008Zonguldaklı madenciler, Adıyaman’da bir binadan baba ve kızını kurtarırken, anne ve kızın cansız bedenleriyle karşılaştı. Kahramanmaraş’ta ise madenciler kurtar...
Minikler, çelik üretimini yakından inceledi
23.10.2019 00:00 1317Karadeniz Ereğli´de kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları´nın T.A.Ş. (Erdemir) "Ailemle Buluşuyorum" sloganıyla düzenlenen program kapsamında 32 minik ziyaretçisini...
AYNI AİLEDEN 3 VEFAT... ANNEDE HAYATINI KAYBETTİ
24.10.2021 11:50 1660Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 4 gün ara ile hayatını kaybeden baba Afşin ile Şükrü Yumurtaş’ın ardından anne Nilhan Yumurtaş’ta tedavi g&...
![](/reklam/572023133354.jpg)
Son Eklenen Haberler
TAYFUN KÖKSAL’A SON GÖREV
26.7.2024 14:39 661Karadeniz Ereğli’de, 62 yaşında hayata gözlerini yuman ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal toprağa verildi. Bir süredir mücadele verdiği amans...
´´TARAF DEĞİLİZ´´
26.7.2024 12:10 93265 yaş üstü ve engelli bireylerin halk otobüslerinden ücretsiz yaralanamayacağı yönünde varılan kararın ardından Karadeniz Ereğli Belediye kanadınd...
EREĞLİ BELEDİYESİ TEYAKKUZDA
26.7.2024 11:48 582Karadeniz Ereğli Belediyesi, ilçede etkili olan çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ve fırtınaya karşı...
AFET VE ACİL DURUM KOORDİNASYON KURULU YAĞIŞ İÇİN TOPLANDI
26.7.2024 11:31 461Zonguldak il Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Muammer Balcı başkanlığında toplanarak bir dizi tedbirler aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğ&u...
FİLYOS; EGE VE AKDENİZ´İN ALTERNATİFİ Mİ?
26.7.2024 11:24 265Zonguldak'ın tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra, 170 kilometre açıkta çıkarılan doğalgazın ülke ekonomisine kazandırıldığı Filyos beldesinin, Ak...
CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
25.7.2024 22:19 1464Karadeniz Ereğli’de ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal, 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir mücadele verdiği amansız hastalığa yenik dü...
TANITIM VE TERCİH GÜNLERİ BAŞLIYOR
25.7.2024 16:19 644Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2024-2025 Akademik Yılı tercih ve tanıtım günleri, düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirilecek. 25 Temmuz-02 A...
EREĞLİ’DE YAZ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
25.7.2024 14:22 860Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce düzenlenen yaz etkinlikleri kapsamında, Cumartesi ve Pazar günü doğa yürüyüşü ve konser etkinlikleri ger...
ERMED ZİYARETLERİ
25.7.2024 14:12 638Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yöneticileri, Alaplı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Burçin Henden Şolt ...
ÜNİVERSİTE, “ÇAKIR’LA” İŞ BİRLİĞİ YAPACAK
25.7.2024 11:16 877Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Çakır Holding A. Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı. Çakır Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Bin...