ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ

   
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ

Zonguldak Ereğlili Karikatürist, Ressam ve Gazeteci Kurtuluş Ayyıldız ile Eğitimci ve Tarih Araştırmacısı Gürdal Özçakır,  sosyal medyada kurula Çizgi Roman ve Western grubu tarafından, İzmit Karamürsel’de bulunan tek kovboy kasabasında düzenlenen “Avcılar Toplantısı”na katıldı. Toplantıda, western kostümleri giyen çok sayıda çizgi roman tutkunu, bir de kısa film çekti.

Çizgi Roman tutkunları, çocukluklarından kalan çizgi roman ve western tutkularını canlı tutmak amacıyla çalışma ve etkinlikler düzenliyor.  Çizgi roman tutkunları, bu amaçla, sosyal mecrada Çizgi Roman ve Western grubu üzerinden organize edilen  “Avcılar Toplantısı”nın 4.sünü düzenledi.

Aralarında İstanbul, Bursa, İzmir gibi illerin de bulunduğu ülkenin dört bir köşesinden, 30 civarında çizgi roman çizer, yazar ve okurunun bir araya geldiği Avcılar Toplantısında, hayranı oldukları çizgi roman karakterlerinin veya western kahramanlarının kostümlerine büründü. Dekor olarak ise bir dönem Amerika’da yaşayan Eren Erdem tarafından İzmit Karamürsel’de kurulan  Türkiye’deki tek vahşi batı kovboy kasabası kullanıldı. Kasaba, şerifin ofisi, barı, meydanı ve diğer unsurlarıyla tam bir vahşi batı konseptini yakalamış bir mekan olarak değerlendirildi.Çizgi Romancılar, etkinliğin kurgusal çerçevesinde, bu seneki toplantı mekânını Amerika’nın Arkansas eyaletine atfen “Erkansas” ismini verdi.

Avcılar Toplantısı’na katılan çizgi romancılar,  Türkiye ve dünyada çizgi roman, çizgi romanın tarihi ve geleceği gibi konularda görüş alışverişinde bulundular. Etkinlikte aynı zamanda çizgi romancıların katılımıyla kısa bir film çekildi. Oyuncuların gerçeğini aratmayan kostümleriyle katıldığı, Gökhan Bingöl tarafından senaryosu yazılan ve yönetilen filmde, bir haydut kasabasını basan çetenin, çizgi roman kahramanları tarafından kurtarılışı anlatılıyor.

EREĞLİ’DEN LEE VAN CLEEF (KURTULUŞ AYYILDIZ)  VE ZAGOR (GÜRDAL ÖZÇAKIR) KATILDI

Avcılar Toplantısına Karadeniz Ereğli’den ise Karikatürist, Ressam ve Gazeteci Kurtuluş Ayyıldız ile Eğitimci ve tarih araştırmacısı Gürdal Özçakır katıldı.

Ayyıldız toplantıya kovboy kıyafeti ile katılırken,  Özçakır, Türkiye’de  en fazla sevilen fumettiler arasında bulunan, Kuzey Amerika’da kurgusal Darkwood ormanının koruyucusu Zagor kıyafetiyle  katıldı. İkili, toplantı için çekilen kısa filmde de rol aldı.  Ayyıldız’ın rolü spagetti westernlerle ün kazanan Lee Van Cleef’in muadili olarak değerlendiriliyor.  Özçakır ise aynı kısa filme üç Zagor kostümlü katılımcıdan biri olarak, Ayyıldız’ın da aralarında bulunduğu haydut çetesine karşı mücadele ediyor.

AYYILDIZ’IN KOSTÜMÜ “EN İYİ” SEÇİLDİ

İkili, bir aylık bir hazırlık süreci esnasında kostümlerini kendi çabalarıyla üretti. Özellikle detayları ile dikkat çeken Ayyıldız’ın kostümü, Avcılar Toplantısı’nda en çok oyu alarak “En iyi kostüm” seçildi.

Bu sene çekilen kısa filmin, 2023 Mayıs ayında yapılması planlanan 15 dakikalık kısa western filminin ön çalışması olduğu kaydedildi.  Gökhan Bingöl’ün bu sene yazıp yönettiği filmin sahne yönetimi, bir döneme damgasını vuran yerli western filmlerini aşan bir yapım olarak, gelecek sene çekilecek olan filmin başarısına ilişkin bir ön fikir veriyor.

BİNGÖL: “HEYECANLARI ANLATMAYA SAYFALAR YETMEZ”

Kısa filmin senaristi ve yönetmeni, dizi oyuncusu Gökhan Bingöl, etkinliği şu ifadelerle değerlendirdi:

“Çizgi Roman ve Western” grubu olarak Avcılar Toplantısı’nın 4.sünü, Karamürsel’deki Erkansas City adlı Kovboy Kasabası’nda gerçekleştirdik. Grup adından da anlaşılacağı gibi, çocukluğundan beri çizgi roman okuyan ve western filmlerine tutkuyla bağlı olanların oluşturduğu bir Facebook grubu.. Bu sene de toplantı yeri olarak bir Kovboy Kasabası’nı seçince, bizlerde içimizdeki çocuğa engel olamadık ve kostümler hazırlayarak kovboy, kızılderili, asker vb. olduk…

İşi biraz daha abartarak senaryosunu yazdığım ve her bir arkadaşımın usta oyunculara taş çıkartırcasına gösterdiği performans ile müthiş bir kısa film çektik. Oldukça başarılı bir film oldu. Öyle ki bu işi biraz daha ileriye götürüp önümüzdeki sene 15 dakikaya varan bir kısa film için tüm arkadaşlarla fikir birliğine vardık.

Aynı şeyleri seven, aynı şeyleri düşünen, beraber olmaktan çocukça sevinç duyan bu koca koca adamların o günkü heyecanlarını anlatmaya sayfalar yetmez. Bu sadece yaşanır. Hayat kısa; elinde imkanın varsa, içinden gelen sesi dinle ve sevdiğin şeyleri yapmayı erteleme…”

AYYILDIZ: “HAYAT BUNA DEĞER”

Etkinliğe Karadeniz Ereğli’den katılan Çizgi Roman Çizeri-Karikatürist Kurtuluş Ayyıldız ise şunları kaydetti:

“Sıkı bir çizgi roman okuyucusu ve aynı zamanda da bir çizgi roman çizeri olarak çocukluğumdan beri western çizgi romanları hep ilgi odağım olmuştur. Buna bir Amerikan hayranlığı yaklaşımından ziyade dünyada çizgi romanların en trend olduğu yıllarda, yani 70’li yıllardaki bu rüzgarın tatlı esintilerini kendi öz kimliğimiz olan yerli çizgi romanlardan da (Tarkan, Karaoğlan, Tolga vs) kopmadan hissetmek/yaşamak olarak algılamışımdır. Sosyal medyanın son zamanlarda aynı düşünce yapısında olan insanları mekan gözetmeksizin bir anda bir araya topladığı günümüzde facebook sayesinde Çizgi Roman ve Western grubu ile tanışıp kaynaştık. Hem çizer hem de okur olarak zaman zaman grupta paylaşımlar yaparak katkı sağladık. Gruptaki arkadaşların bundan önceki yıllarda 3 kez düzenledikleri ve çok eğlendikleri “Avcılar Toplantısı” etkinliğini ise yine bu sayede öğrendim. Merak ettim, çünkü geçmişteki paylaşımlar çok eğlenceli idi. Herkesin içinde kalan o çocuksu duygularının dışa vurulduğu özel bir gün. Bu yıl ki etkinlik çağrısına katılım sağlayabileceğini söyleyen 30 kişi arasında ben de yer aldım. Kostümlerimi hazırladım, tıpkı bir çocuk gibi. Ve iple çekmeye başladım 31 Temmuz’u… Sonrası sadece biz de; ve sizlere ise paylaştığımız biribirinden güzel fotoğraflar ve çektiğimiz kısa film… Eğer fazlasını merak ediyorsanız facebookdaki Çizgi Roman ve Western grubuna mutlaka üye olun ve bir sonraki avcılar toplantısına siz de adınızı yazdırın, o anı yaşayın… Hayat buna değer.”

 ÖZÇAKIR: “ÇOCUKLUK GÜNLERİMİZE DÖNDÜK”

Gürdal Özçakır ise toplantıyı şu ifadelerle değerlendirdi:

“Facebook'ta 3700 kişilik faal bir grup olan Çizgi Roman ve Western grubunun geleneksel toplantılarının dördüncüsü Karamürsel'de gerçekleşti. Daha önceki toplantılar Kadıköy'de gerçekleşmiş ve çizgi roman dünyasının yakından tanıdığı Aslan Şükür, Süleyman Turan, Hikmet Yamansavaşçılar, Ömer Muz, Necmi Yalçın ve Fatih Okta isimlerin katıldığı toplantılara farklı şehirlerden çizgi roman tutkunları katılmıştı. Karamürsel'de ki dördüncü toplantıya 30 civarında çizgi roman sever katıldı. Hepsi etkinlik için özel kostümler hazırlamıştı. Ayrıca senaryosunu Gökhan Bingöl'ün yazdığı kısa bir film çekildi. Çizgi roman severler adeta çocukluk günlerine dönüp gönüllerince eğlendiler. Bir daha ki toplantı için şimdiden planlamalar yapıldı. 2023 yılı Mayıs ayında Kartepe'de toplanma kararlaştırıldı. Yine kostümlü ve senaryolu daha uzun metrajlı bir filmin çekilmesi düşünülüyor.”

İŞTE O FİLM

 

Haber: Hüseyin Aksakal

Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 1
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 2
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 3
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 4
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 5
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 6
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 7
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 8
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 9
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 10
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 11
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 12
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 13
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 14
Çizgi romancılar cihana değer hayali gerçeğe dönüştürdü… ERKANSAS’TA İKİ EREĞLİLİ - 15


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


Tek hayali yürüyebilmek...

Tek hayali yürüyebilmek...


Zonguldak'ta doğuştan yürüme engelli Yaşar Koçaklı (27), 5 yıl önce yürüme umuduyla olduğu ameliyatın ardından akülü arabaya mahkum kal...
Ereğlili genç yazarın ilk kitabı yayınlandı

Ereğlili genç yazarın ilk kitabı yayınlandı


Karadeniz Ereğlili üniversite öğrencisi Kubilay Ersan Akkanat, kaleme aldığı ilk kitabını Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a hediye etti. Başkan Posbıyık, bir&cced...
İki Ereğlili, Japonya´da buluştu

İki Ereğlili, Japonya´da buluştu


Karadeniz Ereğlili Ömer Berke Tokaç, Bayern Leverkusen´den Japonya´ya transfer oldu. Japonya´da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç ile bir araya gelen Tokaç´ın görüşmesinde ...

YORUMLAR


EREĞLİ’DE BIÇAKLI KAVGA
Asayiş

EREĞLİ’DE BIÇAKLI KAVGA


Karadeniz Ereğli'de meydana gelen bıçaklı kavgada iki kişi yaralandı. Olay, ilçeye bağlı Müftü Mahallesi Devrim Bulvarı üzerinde meydana geldi. İdd...
MEYDANBAŞI´NDA KAZA
Asayiş

MEYDANBAŞI´NDA KAZA


Karadeniz Ereğli meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı. Meydanbaşı caddesinde yolun karşısına geçmek isteyen M.B (54) C.K. idaresindeki 67 TV 494 plakalı oto...
“SÖZ VERİYORUM”
Gündem

“SÖZ VERİYORUM”


Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Şubesi seçimlerine adaylığını açıklayan Oğuz Ünlüer, “Sayın İrfan Erdem daha önceki seçimlere bir ...
SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN 30 BİN ADIM
Çevre

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN 30 BİN ADIM


 Zonguldak'ın Devrek ilçesinde Yürüyüş Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Devrek "Rotamız Doğa" adlı yürüy&uu...
Karbonmonoksit gazından zehirlendi… HAYATINI KAYBETTİ
Asayiş

Karbonmonoksit gazından zehirlendi… HAYATINI KAYBETTİ


 Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen Emine Işık hayatını kaybetti. Olay, ilçeye bağlı Başaran Kö...
Başkan Keleş’ten teşekkür mesajı
Ekonomi

Başkan Keleş’ten teşekkür mesajı


Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, 1 Ekim 2022 Cumartesi günü son derece demokratik bir ortamda geçen Kdz. E...
YEŞİLÖZ KÖYÜ’NE MEMBA TAHSİS EDİLECEK
Gündem

YEŞİLÖZ KÖYÜ’NE MEMBA TAHSİS EDİLECEK


Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı  Yeşilöz Köyüne su temini amacıyla Yenigel Membaının tahsisi İl Genel Meclisinde görüşüldü....
KAFASINI PARMAKLIKLARA SIKIŞTIRDI!
Asayiş

KAFASINI PARMAKLIKLARA SIKIŞTIRDI!


Oyun oynadığı sırada evin dış kapısındaki parmaklıklara kafası sıkışan çocuk, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Düzce Karaca mahallesinde 3 katlı bir binanın ...
KAMYON DEVRİLDİ: 1´İ AĞIR 2 YARALI
Asayiş

KAMYON DEVRİLDİ: 1´İ AĞIR 2 YARALI


Düzce'de meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı. Bahçeşehir mevkisi 3. Bulvar Kavşağı'nda meydana gelen kazada; Yıldıray D. idaresindeki 34 EPC 905 plakalı...
SEÇİMDEN SONRA TSO… FIRSATIN KARDEŞİ…
Gündem

SEÇİMDEN SONRA TSO… FIRSATIN KARDEŞİ…


...

KÖŞE YAZARLARI

SEÇİMDEN SONRA TSO… FIRSATIN KARDEŞİ…
KÖMÜR İLE GELEN BAHAR HAVASI.
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

18,5531
18,2551
1.011,10

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı az bulutlu
parçalı az bulutlu 17o

SON YORUMLAR