ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

ÇİFTÇİYE YAZILAN ‘REÇETE’ İŞE YARADI

   
ÇİFTÇİYE YAZILAN ‘REÇETE’ İŞE YARADI

* Karadeniz Ereğli’de hayata geçirilen "Çiftçimiz Her Şeyimizdir" projesi sonuç vermeye başladı.
* Ziraat mühendislerinin desteğiyle; fındık dışında sebze ve meyve üretiminde kalitenin artırılması amacıyla 4 aydır süren uygulamalı destek eğitimleri meyvesini verdi.  

           Zonguldak ili Ereğli ilçesindeki Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce, doğru tarım hareketi ile kayıpların önlenip verim ve kalitenin artırılması amacıyla başlatılan "Çiftçimiz her şeyimizdir" projesi, yüzlerce çiftçinin yüzünü güldürdü. Tarım İlçe Müdürlüğünün sorumluluk alanındaki 137 köy ve mahalleden 70'ine ulaşıldığı açıklandı.
Karadeniz Ereğli İlçe Tarım Müdürü Osman Günaydın, çalışmalara ilişkin gazetecilere konuştu. Günaydın, “çiftçimiz her şeyimiz' projesi aktif olarak dört ay önce başladı. Öncesinde de çiftçimize destekler veriyorduk. Pandemi döneminde kırsal kesimle çok fazla irtibat sağlayamadık ancak normalleşmeyle beraber ciddi anlamda kapsamlı programlama yaptık, ekipler oluşturduk. Konu uzmanı ziraat mühendisi arkadaşlarımızı sahalarda çiftçilerimizi daha iyi aydınlatmak adına projemizin startını verdik” dedi.
Günaydın: 70 köy ve mahalleye ulaşıldı
Sayıları on bin kişinin üzerinde olan çiftçinin her birine ulaşmak için yola çıktıklarını belirten Günaydın, şunları söyledi:
“Proje kapsamında bölgemizde 12 bin 50 çiftçimiz vardır. Bunlarım hepsine tek tek ulaşmak adına yollara çıktık. Önemli yol kat ettik. Eğitimler kapsamında bölgemizin en önemli ürünü olan özellikle fındıkta, üretim teknolojileri hasat kayıpları, gübreleme faaliyetleri gibi temel konularda faydalı olabilmek ve bununla beraber birim alanda elde ettiğimiz verimin maksimuma çıkarılmasını amaçlamaktayız.
Şimdiye kadar 70 köy ve mahallemizde toplam bin sekiz yüz çiftçiye ulaştık. Bu sezon içerisinde 67 köy ve mahalleye daha ulaştıktan sonra bitirmiş olacağız. Projemiz şu anda takdirle karşılanıyor. Vatandaşlarımız memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Çiftçilerimize hem teorik anlamda hem de uygulamalı eğitimler veriliyor.  
Amaç: Yüksek kaliteli verim
Bizim bu projedeki amacımız öncelikle vatandaşlarımızın, çiftçilerimizin doğru gübre kullanması, toprak analizinin neticesine göre gübre uygulaması, tarımsal ve kültürel faaliyetlerini yerine getirmesini amaçlamaktayız.  Dolayısıyla biz bu şekilde bir sürü kaybının önüne geçmiş oluyoruz. Daha doğru gübreleme ile daha yüksek verimin elde edileceğini biliyoruz. Bunun haricinde rekoltemizin artırılması adına budamanın zamanında yapılması, hasat işçiliklerinin de zamanında ve doğru yapılmasını da amaçlamaktayız. Amaç, çiftçimizin daha yüksek derecede, kaliteli verim elde etmesine yöneliktir.”
“Pandeminin bitmesiyle projemiz yeşerdi”
Tarım Müdürü Osman Günaydın, pandemi ve proje arasındaki ikilemi de aktararak, “bölgemizde ürün desenimizin yüzde 95'ini fındık oluşturuyor. Yaklaşık iki bin çiftçimizin de irili-ufaklı seraları var. Buralarda da sebze, çilek üretimlerimiz gerçekleşmekte, bu ürünlere de ayrıca değiniyoruz.
Bunun haricinde halk eğitim kapsamında da sera eğitimleri verilmekte ve bakanlığımızın doğrultusunda sera yapmak isteyen çiftçilerimize de kırsal kalkınma kapsamında yüzde elli desteğimiz sağlanmaktadır. Bu proje pandeminin bitmesiyle yeşeren bir projemiz oldu. Salgın döneminde bir kez daha belirgin şekilde anladık ki, çiftçimiz olmadan olmadığını; her zamankinden daha fazla üretime ihtiyaç olduğunu herkes gördü” diye konuştu.
Ağaç yaşken eğilir…
Yeni projelerin yolda olduğunu, Z Kuşağı’na ayrıca önem verildiğini de vurgulayan Günaydın, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:
“Önümüzdeki aylarda, 'Ağaç yaş iken eğilir' başlığıyla yeni bir proje başlatacağız. Bu projenin amacı, 'Z' kuşağı dediğimiz çocuklarımıza tarımı, üretimi sevdirmek, çocuklarımızın meyveleri, sebzeleri, toprağı tanımasını ve bu bağlamda sevmesini, heveslendirerek kabullendirmeye çalışacağız. Bu şekilde de gelecek kuşaklarımıza, toprak, tarım sevgisi aşılamış olacağız.
Ayrıca, yakın zamanda Tarım Bakanlığımızın her yıl olan 'Lider çocuk kampı' projesi kapsamında da Zonguldak ilini biz temsil edeceğiz. Bu amaçla Tarım Bakanlığımızın bu seneki moddosu 'Balıkçılık ve Su Ürünleri' bununla ilgili 1-3 Haziran arasında, ilçemizde malum balıkçı barınağımız mevcut. Oradan 35 çocuğumuza balıkçılık endüstrisi ve bununla alakalı kamp yaptıracağız şimdiden bununda müjdesini vermiş olalım."
Çiftçi Mihriban Çimen: Öğrendim
Bölücek mahallesinde ki çiftçi Mihriban Çimen de, deneyimlerini gazetecilere anlattığı sözlerinde, İlçe Tarım Müdürlüğü’ne teşekkür etti. Bahçesinde tarım yaparak sağlığı kazançla çocuklarının eğitimi karşıladığını, ev bütçesine de olduğunu kaydederek şu ifadeleri kullandı:
“Bir yıla aşkın süredir tarımla ilgileniyorum. Daha öncesinde de yapıyordum ancak yeterli bilgiye sahip olmadığım için ürün zayiata uğruyordu. Her sefer kuruyordu, tekrar tekrar tazelemek zorunda kalıyordum. İlçe Tarım Müdürlüğü ziraat mühendislerinin verdiği kurslarla çok daha bilinçli uygulamalar ile hem ürün kaybı önlemdi hem de verim artışı ciddi şekilde sağlandı. Nerelerde yanlışlar yaptığımı da fark ettim. Toprak analizinin faydasını öğrendikten sonra toprak analizi yaptırdım ve bütün değerlerin yüksek olduğunu öğrendim. Toprağımdaki değerler yüksek olduğu için ve ben bunu bilmeyerek daha fazla gübreleme yaptığımdan kaynaklı ürünlerimin kuruduğunu öğrenmiş oldum.
İlçe Tarım Müdürlüğündeki uzmanlarımızın destekleriyle daha bilinçli gübreleme yaptıktan sonra farklı gördük. Önceden zarar gören, kuruyan ürünler şimdi aynı yerde daha kaliteli ve fazla şekilde oluyor.
Moralim düzeldi, ürünüm artınca durum keseme de yansıdı. Daha hevesli olmaya başladım bu işte. Arkadaşlarımın, ailemin yardımıyla bu işi hep birlikte sürdürüyoruz. Çilek, patlıcan, domates, salatalık yetiştiriciliği konusunda da çok faydalı bilgiler verildi. Bu alanda da başarılı olmaya başladık çok şükür. Daha önce kulaktan duyma yöntemlerle bir şeyler yapmaya çalışıyordum ve hep zarar ediyordum. Mesela arkadaşım kendi toprağına fayda sağlayan gübreyi öneriyordu ben de onu kullanıyordum. Topraktaki değerler farklı olunca başka toprakta faydalı olan gübre benim toprağıma yaramıyordu.  Bu kurslardan sonra neyi, ne kadar ve ne zaman kullanacağımı öğrendim. Buna göre çalışıyorum. Ereğli İlçe Tarım Müdürlüğüne, bünyesindeki mühendislere ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum."
Mühendis Ercan: 1800 çiftçimize ulaştık
İlçe Tarım Müdürlüğü'nde Ziraat Mühendisi Ali Ercan ise sahada teorik bilgiler verdikleri üretici farklı zamanlarda takip de ettiklerini belirterek şu sözlerle konuştu:
“Toprak analizlerinin yaygınlaştırılması, hastalık ve zararlarla mücadelenin daha etkin hale getirilmesi, gübrelemenin daha doğru yapılması için eğitimler veriyoruz. Genel olarak ta bölgemizde fındık yetiştirildiği için fındık üzerine onun dışında seralarla alakalı örtü altı bilgilendirmeye gerçekleştiriyoruz. Çiftçilerimizin de sorduğu soruları cevaplayarak faydalı olmaya çalışıyoruz. Ereğli köy ve mahallelerinde birkaç ay içerisinde yaklaşık 1800 çiftçimize ulaştık. Eğitimlerimiz devam ediyor. Daha ulaşacağımız yerler var. Bu çalışmalarımız yaklaşık 8 aydır devam ediyor. Son 4 ayda daha da yoğunlaştı. Çok güzel geri dönüşler oldu. Bu çalışmalarımızı daha sürdürülebilir hale dönüştürerek devamlı olmasını planlıyoruz. Her zaman çiftçimizin yanında olacağız. Çiftçimiz her şeyimizdir."

HABER MERKEZİ

ÇİFTÇİYE YAZILAN ‘REÇETE’ İŞE YARADI - 1
ÇİFTÇİYE YAZILAN ‘REÇETE’ İŞE YARADI - 2
ÇİFTÇİYE YAZILAN ‘REÇETE’ İŞE YARADI - 3
ÇİFTÇİYE YAZILAN ‘REÇETE’ İŞE YARADI - 4
ÇİFTÇİYE YAZILAN ‘REÇETE’ İŞE YARADI - 5
ÇİFTÇİYE YAZILAN ‘REÇETE’ İŞE YARADI - 6
ÇİFTÇİYE YAZILAN ‘REÇETE’ İŞE YARADI - 7
ÇİFTÇİYE YAZILAN ‘REÇETE’ İŞE YARADI - 8


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


3 BİN İLMEKLE ZONGULDAK…

3 BİN İLMEKLE ZONGULDAK…


Zonguldak Merkez Cumhuriyet Ortaokulu Müdür Yardımcısı Sinan Gebedek, bin çivi, 400 bakır teli ve 3000 ilmekle Zonguldak Valiliğinin logosu ve Uzunmehmet Camisi...
Üç haftada yaptı, Vali Tutulmaz’a hediye etti

Üç haftada yaptı, Vali Tutulmaz’a hediye etti


Merkez Cumhuriyet Ortaokulu Müdür Yardımcısı Sinan Gebedek, bakır teli ve ilmek yardımıyla yaptığı Zonguldak Valiliğinin logosu ve Uzunmehmet Camisinin üzerine k&...
ALKOLLÜ ARAÇ KULLANAN DA VAR  EMNİYET KEMERİ TAKMAYAN DA…

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANAN DA VAR EMNİYET KEMERİ TAKMAYAN DA…


Zonguldak Valiliği 12 Ekim 8 Kasım tarihleri arasında il genelinde yapılan trafik denetlemelerine ilişkin rakamları açıkladı. Zonguldak Valiliği’nden yapılan a&cce...

YORUMLAR


METRELERCE YÜKSEKTEN AĞAÇLIK ALANA DEVRİLDİ
Asayiş

METRELERCE YÜKSEKTEN AĞAÇLIK ALANA DEVRİLDİ


Gelen son dakika haberine göre; Zonguldak’ta meydana gelen trafik kazasında bir kişi öldü.  'İlk bilgilere göre', sabah saatlerde Kilimli il&ccedi...
Bartın’da selden kurtulamadılar… 356 KÖPEKTEN 56´SI TELEF OLDU
Çevre

Bartın’da selden kurtulamadılar… 356 KÖPEKTEN 56´SI TELEF OLDU


Sel taşkınlarının yaşandığı Bartın’da özel bir barınakta beslenen ve taşkın sırasında terk edilen 356 köpekten 56'sı telef olurken, barınağın sahibine 434 bin TL ...
Karadeniz Ereğli’de büfeye kurşun yağdırmışlardı… ÜÇ ZANLI YAKALANDI
Asayiş

Karadeniz Ereğli’de büfeye kurşun yağdırmışlardı… ÜÇ ZANLI YAKALANDI


 Karadeniz Ereğli ilçesinde büfe işletmecisine silahlı saldırıda bulunan 3 zanlı ilçe emniyet müdürlüğü ekiplerince yakalandı. Ere...
EREĞLİ’DE TEFECİLİK OPERASYONU
Asayiş

EREĞLİ’DE TEFECİLİK OPERASYONU


Karadeniz Ereğli Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği’nce düzenlenen operasyonda ilçede tefecilik yaptığı beli...
FACİANIN EŞİĞİNDE
Asayiş

FACİANIN EŞİĞİNDE


Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde kaygan yolda direksiyon hakimiyetini kaybeden tır sürücüsü önce direğe çarptı, sonra refüj...
EKMEĞE DUBLE ZAM
Ekonomi

EKMEĞE DUBLE ZAM


Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, ekmek fiyatlarına iki yönlü birden zam yapıldı. Edinilen bilgiye göre, ülke genelinde fiyat artışı yaşanan ekm...
UMKE ve AFAD´dan nefes kesen operasyon… MAHSUR KALMIŞLARDI, DİYALİZE GİDECEKLERDİ
Gündem

UMKE ve AFAD´dan nefes kesen operasyon… MAHSUR KALMIŞLARDI, DİYALİZE GİDECEKLERDİ


 Zonguldak'ta Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ile AFAD ekipleri sel suları nedeniyle köylerinde mahsur kalan vatandaşların imdadına yetişti. Meteoroloji Genel ...
Bakan Yardımcısı Suver Ereğli’de…  ÇAYLIOĞLU VE ORMANLI’DA İNCELEMELERDE BULUNDU
Gündem

Bakan Yardımcısı Suver Ereğli’de… ÇAYLIOĞLU VE ORMANLI’DA İNCELEMELERDE BULUNDU


 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Kdz. Ereğli ilçesinde sel yaşanan bölgelerde incelemelerde bulundu. Çevre...
2 yaşındaki çocuğun boğazına yabancı cisim kaçtı… ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE SEVK EDİLDİ
Sağlık

2 yaşındaki çocuğun boğazına yabancı cisim kaçtı… ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE SEVK EDİLDİ


 Karadeniz Ereğli’de boğazına yabancı cisim kaçan 2 yaşındaki çocuk Bülent Ecevit Üniversitesi  Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Çocuk...
Bakan Kirişçi Koordinasyon Merkezi’nde: “AÇIKTA VATANDAŞIMIZ YOK”
Gündem

Bakan Kirişçi Koordinasyon Merkezi’nde: “AÇIKTA VATANDAŞIMIZ YOK”


Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “ Maddi hususlar yerine konulabilir. Cumhurbaşkanımız vatandaşımızın en ufak maddi kayıp olmaması için en ufak adımları...

KÖŞE YAZARLARI

HER ÇEŞİT AKIL TUTULMASI… Anlayacağınız o işler şehirden görüldüğü gibi değil
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

16,6936
17,5394
975,58

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı az bulutlu
parçalı az bulutlu 21o

SON YORUMLAR