ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

CHP Milletvekilleri, gündemi Ereğli’den değerlendirdi: “EREĞLİ’DE KAMU HİZMETLERİ AĞIR İLERLİYOR!”

   
CHP Milletvekilleri, gündemi Ereğli’den değerlendirdi: “EREĞLİ’DE KAMU HİZMETLERİ AĞIR İLERLİYOR!”

 CHP Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz, Türkiye, Zonguldak ve Ereğli gündemini değerlendirdi. Demirtaş,  “Ereğli’de kamu hizmetleri çok ağır ilerliyor. Bir kamu binasının yapımı, fikrin ortaya çıkması, tartışılması, projelendirilmesi, adım olarak hayata geçirmek, ihale yapmak ve bitirilmesi çok zaman alıyor.” dedi

Demirtaş, Parti Binasında CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Kdz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, bazı il genel meclisi üyeleri, parti yöneticileri ile pandemi kuralları gereği az sayıda partilinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında halkın gerçek gündeminin, yaygın medyada yansıtılanlardan farklı olduğunu savundu.

Türkiye’nin gündeminde, işsizlik, hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı olduğunu, Zonguldak ve Ereğli gündeminde de aynı konular bulunduğunu ifade eden Demirtaş şöyle dedi:

“Covid 19 salgınından önce de bir ekonomik kriz vardı. Zonguldak ölçeğinde kendi dinamikleri nedeniyle oluşan bir kriz de vardı. Zonguldak ve Ereğli çifte bir ekonomik kriz yaşıyordu. Covid 19 salgınıyla üçüncü bir kriz daha eklendi. İşsizlik ve istihdam sorunları Zonguldak ve Ereğli’de çok derinden hissedilmeye başlandı.”

 “ALAPLI’NIN YATIRIM TEŞVİK DERECESİ YÜKSELTİLMELİ”

Demirtaş, şöyle devam etti:

"Ben bu anlamda yatırım teşvik derecesinden tutun, tersaneler sorununa kadar, TTK’nın işçi açıklarına kadar birçok notumuz var. Şunu ifade etmek istiyorum. Yatırım teşvik derecesi ile ilgili Düzce bizden çok daha fazla yatırım teşvik almış. Dolayısıyla Düzce’nin nüfusu il olduktan sonra iki katına çıkmış, Zonguldak’ın nüfusu hem yerinde saymış, hem küçülmüş. İki ili karşılaştırdığımızda ekonomi farkı açıkça görülüyor.  TTK’nın 14 bin 500 norm kadrosu olmasına rağmen, şu anda 7 bin 250 civarında bir işçi sayısı var. 5 bin 200’e yakın bir üretim işçisi açığı var. Şubat ayındaki emekliliklerle açık daha da artacak. Bu anlamda 5 binin üstündeki üretim açığının bir an önce kapatılması gerektiğini düşünüyorum.”

Yatırım teşvik konusunda ilçe bazlı yatırım teşvik döneminin geldiğini ifade eden Demirtaş, “Bu sistemde bazı ilçelerde yatırım teşvik seviyesi yukarı çıkartılabiliyor. Gökçebey ve Kilimli’de yatırım teşvik seviyesi yukarı çıkarıldı. Bu anlamda Ereğli’nin ekonomisi Erdemir’den dolayı yüksek gözüktüğünden derecesini yükseltme şansı yok ama Alaplı’nın böyle bir şansı olabilir.  Bu anlamda Alaplı ilçemizin de yatırım teşvik derecesinin yükseltilmesini önemli görüyorum. Çünkü Ereğli ve Alaplı ayrılmaz bir bütün, Alaplı’nın yatırım teşvik derecesinin yükseltilmesinin Ereğli için de yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.

“ALEMDAR GEMİSİ İÇİN TOP TBMM BAŞKANINDA”

Ereğli’nin geçmişten bu yana tarihine sahip çıktığını belirten Demirtaş, Ereğli Kaymakamlarından Tunalı Hilmi’nin heykelinin açılmasının önemli olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Ereğli’nin bir başka talebi olan Alemdar Gemisi’ne İstiklal Madalyası verilmesi konusunu gündeme getirmiştik. İki grubun birlikte önergesiyle bunu Meclis başkanlığına verdik. Bu bir birliktelik oluşturma açısından bir ilk olmuştur. Bundan sonra da sorunların kollektif adımlarla çözülmeye çalışılmasının Ereğli’nin ve Zonguldak’ın sorunlarının çözülmesinde yararlı olacağını düşünüyorum. Şimdi top, Çaycuma’nın damadı TBMM Başkanı Mustafa Şentop’ta. Genel kurula geldiğinde bunun bütün partilerin tam mutabakatıyla çıkarılacağını düşünüyorum. 2021 yılını beş partinin ortak mutabakatıyla İstiklal Marşı yılı kabul ettik. Alemdar Zaferi’nin yüzüncü yıldönümünde de Ereğli’ye manevi değeri büyük olan bu madalyayı kazandırabiliriz diye düşünüyorum.”

“KAMU BİNALARI VE HİZMETLER AĞIR İLERLİYOR”

Ereğli’de kamu binaları ve hizmetlerinin çok ağır ilerlediğini belirten Demirtaş şunları kaydetti:

“Ereğli’de bir kamu binasının yapımı, fikrin ortaya çıkması, tartışılması, projelendirilmesi, adım olarak hayata geçirmek, ihale yapmak ve bitirilmesi çok zaman alıyor. PTT Binasını neredeyse yedi yıldır konuşuldu o müteahhit aldı, bu müteahhit aldı derken yedi yıllık bir süreçte tamamlandı. Belediye binamız yıkıldı, geçici süre öbür tarafa gidildi, orası öyle kaldı. Kaymakamlık binamız yıkıldı, geçici olarak bir hizmet binasında. Bir kaymakamlık binası yok. Emniyet müdürlüğü aynı şekilde binamız yıkıldı, ortada yeni bir bina yok. Dolayısıyla kamu binaları ve kamu hizmetleriyle ilgili Ereğli ilçemiz zamanı uzatarak, gecikerek bu hizmetlere ulaşabiliyor. Burada bir yanlış söz konusu. Bunu düzeltmemiz lazım. Derhal Belediye binası, Kaymakamlık Binası, Emniyet binasının derhal kaymakamlık binası için bir an önce projelendirip kaynak aktarılmalı ve yapılmalı. Şu devirde kaymakamlık binası olmayan başka bir ilçe yoktur diye düşünüyorum.  Burada bir eksiklik, aksaklık var. Burada iktidar partisine büyük bir sorumluluk düşüyor. Eğer yapamıyorlarsa,  Alemdar Gemisi’nde olduğu gibi ilgili bakanlarla hep birlikte görüşmeye hazırız.”

“ÜNİVERSİTE MESELESİNDE HALA SORU İŞARETLERİ VAR”

Üniversite meselesini yakından takip ettiklerini belirten CHP Milletvekili, Zonguldak’ın en büyük ilçesinin üniversite binasının olmadığını belirterek, “Hayırseverler, kurumlar  bir araya gelmiş, Ereğli’nin en güzel arazisi verilmiş. Daha yeni yeri temizlendi, proje yapıldı falan. Hala kafamızda bir sürü soru işareti var. Acaba fakülte mi yapılacak, yoksa eski fakülteler mi taşınacak? Bu olmaz. Ereğli’nin talebi, biz buraya yer veriyoruz, binasını da yapıyoruz, buraya fakülte yapın diyor. Bunu derhal yerine getirip kamuoyuna açıklamaları lazım. Diğer kamu binalarındaki gecikme üniversitede de devam ediyor” İfadelerini kullandı.

“ÇEVRE YOLLARI TAMAMLANMALI”

Çevre yolları konusunda da görüşlerini açıklayan Demirtaş, Ereğli Çevre Yolu konusunda bakanlığın verdiği cevabı paylaşarak, “Bir an önce bu çevre yolunun tamamlanması lazım. Kazalar oluyor, trafiğin yoğunluğundan dolayı. Bunun bir an önce ihalesinin yapılıp bitirilmesi lazım. Belediye başkanımız Hastane ve Kemer arasında bir çevre yolundan bahsetti. Bu doğru bir yaklaşımdır, o yolla ilgili de merkezi hükümetin destek olması gerektiğini düşünüyorum. Ereğli’yi daha yaşanabilir, güzel bir kent haline getirilebilir o yolun yapılması” dedi.

Ereğli Devrek yolu ile ilgili 2007’lerden bu yana konuşulduğunu ifade eden Demirtaş, çeşitli müteahhitlerin işi üstlendiğini, neticede bu yoldaki çalışmaların yeterli hızda gitmediğini söyledi. Demirtaş, bu yolun yapılmasının Ereğli’yi  Saltukova havaalanı üzerinden Türkiye ve Dünyaya bağlayacağını belirterek, bu yolun bir an önce tamamlanması gerektiğini ifade etti.

“TERSANELER MESELESİNDE ELDE VAR SIFIR!”

Tersaneler konusunda da 2009 krizinden bu yana hala tersanelerin konuşulduğunu belirten Demirtaş,“Sene geldik 2021’e hala tersaneleri konuşuyoruz. Valilerimiz geliyor, belki 2009’dan bu yana altı vali değişmiştir. Her valimiz değiştiğinde geliyor burada fotoğraf veriyor, tersanelerimizi geziyor, İrfan Beyi ziyaret ediyor,  o dönemin AK Parti milletvekilleri geliyor dolaşıyor, tersaneleri çözeceğiz, üretimi arttıracağız, şunu yapacağız, bunu yapacağız diyor, Sonuç sıfıra sıfır, elde var yine sıfır.”

YAVUZYILMAZ’DAN SOSYAL MEDYA AÇIKLAMASI…

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise Zonguldak’ın ekonomik fotoğrafı ve pandemi döneminde  yaşanan sorunlara ilişkin bir ziyaret dizisi gerçekleştirdiklerini belirterek, ortaya çıkardıkları Zonguldak raporunu Genel Başkan KemalKılıçdaroğlu’na sunduklarını belirtti.

Yavuzyılmaz “Bunun üzerine genel başkanımız bir talimat yayınlayarak Zonguldak Raporu gibi KOBİ’lerle ilgili bir rapor hazırlamasını istedi. Bu çalışma Türkiye’de yapıldı. İlk kez Zonguldak milletvekilleri tarafından yapılan bu çalışma örnek kabul edilerek tüm Türkiye’ye yayıldı. Ümit ediyorum ki bu çalışmaların meyveleri yakın gelecekte görülecek” ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili YAvuzyılmaz, çeşitli sosyal medya platformlarının özel hayatın gizliliği veya siber güvenlik noktasında, TBMM’de ‘Dijital Mecralar Komisyonu’ adında bir komisyon kurulduğunu, yapılan çalışma toplantısında ortak bir metin hazırlandığını belirterek, “Veri sağlayıcıların ocağın son haftasında mecliste komisyona davet edilmesi ve yazılımların birbirinden farklarının, kişisel verilerle ilgili sözleşmeleri ile ilgili bilgi alacağız. Bu bilgiler kamuoyuyla paylaşılacak” dedi.

ERTUĞRUL: “BİZİ YOK SAYAMAZLAR”

CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul da Deniz Ticaret Odası’nda Ereğli’de tersanecilikle ilgili düzenlenen toplantıya parti olarak çağrılmamalarını eleştirdi. Ertuğrul, “Ereğli halkını son derece ilgilendiren bir konuda toplantı yapıyorsunuz, bu toplantıya sadece AK Parti milletvekillerini, il başkanlarını ve ilçe yöneticilerini davet ediyorsunuz. Bu toplantıda CHP, İYİ Parti, MHP yok. Mecliste grubu olan partileri çağırmıyorsunuz. Bu nasıl bir ayrımcılıktır, nasıl bir yöneticilik anlayışıdır anlamak mümkün değil. CHP’yi kimse yok sayamaz. Sadece CHP’yi değil, halkın oy verdiği herkesi kaale almak zorundasınız” dedi.

Haber: Hüseyin Aksakal

CHP Milletvekilleri, gündemi Ereğli’den değerlendirdi: “EREĞLİ’DE KAMU HİZMETLERİ AĞIR İLERLİYOR!” - 1
CHP Milletvekilleri, gündemi Ereğli’den değerlendirdi: “EREĞLİ’DE KAMU HİZMETLERİ AĞIR İLERLİYOR!” - 2
CHP Milletvekilleri, gündemi Ereğli’den değerlendirdi: “EREĞLİ’DE KAMU HİZMETLERİ AĞIR İLERLİYOR!” - 3
CHP Milletvekilleri, gündemi Ereğli’den değerlendirdi: “EREĞLİ’DE KAMU HİZMETLERİ AĞIR İLERLİYOR!” - 4
CHP Milletvekilleri, gündemi Ereğli’den değerlendirdi: “EREĞLİ’DE KAMU HİZMETLERİ AĞIR İLERLİYOR!” - 5
CHP Milletvekilleri, gündemi Ereğli’den değerlendirdi: “EREĞLİ’DE KAMU HİZMETLERİ AĞIR İLERLİYOR!” - 6


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


BÜYÜKBAŞ HAYVANIN TEPTİĞİ ŞAHIS KURTARILAMADI

BÜYÜKBAŞ HAYVANIN TEPTİĞİ ŞAHIS KURTARILAMADI


Kastamonu’da, ahırda bulunan suluğu tamir etmek isterken büyükbaş hayvanın tepmesi sonucu başından ağır yaralanan kişi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye g&o...
Erikten düşerek ağır yaralandı

Erikten düşerek ağır yaralandı


Karadeniz Ereğli’de erik ağacından düşen bir kişi ağır yaralandı. Olay ilçeye bağlı Kırmacı mahallesinde meydana geldi. Alınan bilgilere göre evinin &oum...
Sürücüleri durdurdular öncelik istediler

Sürücüleri durdurdular öncelik istediler


7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası etkinlikleri çerçevesinde sürücülere trafikte ambulanslara öncelik verilmesini istediler. İl Sağlık M&...

YORUMLAR

40 yıllık CHP li | 14 Ocak 2021
ha hükümet çalışmıyorda sanki belediye (kdzeregli) çok çalışıyor yapmayın sayın vekillerim (kdzereğlinin en güzel yeri) araba yığını yani eski terminal alanı araba parkı dışardan ereglim nasıl?
EREĞLİ ALAPLI ÜVEY EVLAT | 14 Ocak 2021
Zonguldak genelinde ereğli ve alaplıya devlet yatırımı yapılmıyor ereğli il olsun denince bazıları desteğini çekiyor.


SUNDURMA ÇÖKTÜ; YARALILAR VAR!
Asayiş

SUNDURMA ÇÖKTÜ; YARALILAR VAR!


Gelen son dakika bilgisine göre, Karadeniz Ereğli’de bir apartman girişinde bulunan sundurma çöktü. Meydana gelen olayda, ilk belirlemelere göre...
Valilikten idari izin ve yüzyüze eğitim açıklaması
Eğitim

Valilikten idari izin ve yüzyüze eğitim açıklaması


Zonguldak Valiliği, yoğun  kar yağışı nedeniyle, yüzyüze eğitim yapılan  kurumlarda eğitime Salı günü de devam edilemeyeceğini açıkladı. Enge...
ÜZERİNE TABELA DÜŞTÜ
Sağlık

ÜZERİNE TABELA DÜŞTÜ


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kar yağışı sonrasında iş yerinin tabelası vatandaşın üzerine düştü. Olayda yaralanan vatandaş sağlık ekiplerinin yaptığı ...
SICAK GELİŞME!
Yaşam

SICAK GELİŞME!


Bartın'da yaşanan gemi faciasında bulunan cesedin gemi kaptanı Galenko Witaly'e ait olduğu ortaya çıktı. Bartın'ın İnkumu mevkisinde Palau bandralı yük gemisinin b...
Elektrik kesintisi, doğalgaz sisteminde arızaya yol açabilir… DERGAZ’DAN “KOMBİ” UYARISI…
Teknoloji

Elektrik kesintisi, doğalgaz sisteminde arızaya yol açabilir… DERGAZ’DAN “KOMBİ” UYARISI…


 AKSA Düzce Ereğli Doğalgaz Dağıtım A.Ş. (DERGAZ)elektrik kesintilerinde kombilerin şalterlerinin kapatılması uyarısında bulundu. DERGAZ’dan konuya ilişkin ol...
ZONGULDAK-İSTANBUL YOLU!
Çevre

ZONGULDAK-İSTANBUL YOLU!


Zonguldak’ta etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Zonguldak İstanbul karayolu araç trafiğine tamamen kapatılırken, Ereğli ilçe merkezinde ise vatand...
VATANDAŞ BELEDİYEYE TEPKİ GÖSTERDİ
Gündem

VATANDAŞ BELEDİYEYE TEPKİ GÖSTERDİ


Zonguldak'ta gece saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı sebebiyle Kilimli ilçesinde ulaşım zaman zaman durdu. Vatandaşlar belediyeye tepki göstererek çalışmal...
AH LA FONTAİNE AH…  VAH ENERJİ-SA VAH…
Gündem

AH LA FONTAİNE AH… VAH ENERJİ-SA VAH…


...
POSBIYIK’IN ENERJİ-SA AÇIKLAMASI!
Gündem

POSBIYIK’IN ENERJİ-SA AÇIKLAMASI!


Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kenti etkisi altına alan kar yağışıyla ilgili son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu. Belediye olarak ana arterleri s...
KAR BİRİKİNTİSİNE DAYANAMADI; ÇÖKTÜ!
Çevre

KAR BİRİKİNTİSİNE DAYANAMADI; ÇÖKTÜ!


Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki, Karadeniz Ereğli Tenis Akademisi (KETA) Kapalı Tenis Kortunun çelik konstrüksiyonu çöktü. ...

KÖŞE YAZARLARI

AH LA FONTAİNE AH… VAH ENERJİ-SA VAH…
KAR YAĞARKEN…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,5074
9,0587
442,53

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

hafif kar yağışlı
hafif kar yağışlı -0o

SON YORUMLAR