300 YAŞINDA AĞAÇ, ´ANIT AĞAÇ´ OLARAK TESCİLLENDİ
![300 YAŞINDA AĞAÇ, ´ANIT AĞAÇ´ OLARAK TESCİLLENDİ](/image/haber/2022/5/300-yasinda-agac-anit-agac-olarak-tescillendi-1752022104332.jpg)
Zonguldak ili Alaplı ilçesinde yaşayan 300 yaşındaki çınar ağacı, 'anıt ağaç' olarak tescillendi.
Zonguldak Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü’nce, ilçenin Kocaman mevkisinde bulunan çınar ağacına ilişkin konuşan Kaymakam Vedat Yılmaz, yaşlı ağacın korunmasını sağlamak amacıyla inceleme yaptırdıklarını söyledi. 4118 yaşında Dünyanın en yaşlı ağacının yaşadığı Alaplı’da, 1000 yaşın üzerinde 4 tane daha ağacın olduğunu hatırlatan Yılmaz, şunları kaydetti:
HEM ZAMANA HEM İNSANA KARŞI DURMUŞLAR!
"Uzman ekibimizin yaptığı inceleme neticesinde, çınar ağacının yaklaşık 300 yaşında, 2 metre 5 santimetre genişliğinde, 18 metre boyunda ve 10 metre iz düşüm alanına sahip olduğu tespit edildi.
Orman alanların içerisinde farklı türlerin içerisinde yaşlı türlerin barındıran bir coğrafya barındıran Zonguldak. Tabii çok faklı ağaç türleri var. Türkiye’nin en büyük yaşlı ağaç rezervi bulunduran alanlardan biri Zonguldak Alaplı ilçesindeki 4118 yaşında Dünyanın en yaşlı ağaçlardan biri ilçemizdedir. Yine bu ağaç popülasyonun yarı sıra 1000 yaşın üzerinde 4 tane daha bu mevcut ağacın yanında porsuk ağacımız var. Bu tabi milli parklar bölgesi içerisinde porsuk ağaçlarının ender bulunduğu bir yerdir. Burada yine tescil ettiğimiz bir çınar ağacımız var. 2,5 metre genişliğinde 18 metre yüksekliğinde Ulu Çınar dediğimiz ağaç türüdür.
Orman İşletmenin fidan türü yetiştirici alanında bulunması güzel bir tesadüf oldu. Ormanlık alanlarımızı korumak önemli. Onlar hem zamana karşı hem insana karşı durmuşlar. Bizim görevimiz bu yaşlı ağaçlarımızı korumak ve onları tanıtmak. İlçemiz bu açıdan şanslı bir ilçe. Bu çınar ağacımız için başvurumuz sonuçlandı ve söz konusu çınar ağacı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü'nce 'Anıt Ağaç' olarak tescil edildi."
![300 YAŞINDA AĞAÇ, ´ANIT AĞAÇ´ OLARAK TESCİLLENDİ - 1](/image/haber/2022/5/300-yasinda-agac-anit-agac-olarak-tescillendi-11-1752022104400.jpg)
![300 YAŞINDA AĞAÇ, ´ANIT AĞAÇ´ OLARAK TESCİLLENDİ - 2](/image/haber/2022/5/300-yasinda-agac-anit-agac-olarak-tescillendi-12-1752022104401.jpg)
![300 YAŞINDA AĞAÇ, ´ANIT AĞAÇ´ OLARAK TESCİLLENDİ - 3](/image/haber/2022/5/300-yasinda-agac-anit-agac-olarak-tescillendi-13-1752022104401.jpg)
![300 YAŞINDA AĞAÇ, ´ANIT AĞAÇ´ OLARAK TESCİLLENDİ - 4](/image/haber/2022/5/300-yasinda-agac-anit-agac-olarak-tescillendi-14-1752022104402.jpg)
![300 YAŞINDA AĞAÇ, ´ANIT AĞAÇ´ OLARAK TESCİLLENDİ - 5](/image/haber/2022/5/300-yasinda-agac-anit-agac-olarak-tescillendi-15-1752022104402.jpg)
![300 YAŞINDA AĞAÇ, ´ANIT AĞAÇ´ OLARAK TESCİLLENDİ - 6](/image/haber/2022/5/300-yasinda-agac-anit-agac-olarak-tescillendi-16-1752022104402.jpg)
YORUMLAR
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
Bayram hediyesi gibi… ÇATES A, Anıt Eser oldu… TESCİLLENDİ
12.7.2022 14:06 1424Zonguldak Kent Konseyi’nin başvurusu üzerine Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES A) anıt eser olarak tescillendi. Zonguldak Bülent Ecevit &Uum...
Ağaç dallarına değen elektrik tellerinden yangın çıktı
13.8.2019 00:00 2080Karadeniz Ereğli´de çıkan yangın mahalle halkına korkulu anlar yaşattı. Yangın, ağaç delerline değen elektrik tellerinden kaynaklandı. Olay ilçeye bağlı Uzun Mehmet Mahalles...
Ruh sağlığı haftasında fidan dikildi
5.10.2019 00:00 1247Zonguldak´ın Ereğli İlçesi Devlet Hastanesi´nde 4-10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Haftası Kapsamında ağaç dikme etkinliği yapıldı. Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağ...
![](/reklam/572023133354.jpg)
Son Eklenen Haberler
TAYFUN KÖKSAL’A SON GÖREV
26.7.2024 14:39 643Karadeniz Ereğli’de, 62 yaşında hayata gözlerini yuman ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal toprağa verildi. Bir süredir mücadele verdiği amans...
´´TARAF DEĞİLİZ´´
26.7.2024 12:10 91365 yaş üstü ve engelli bireylerin halk otobüslerinden ücretsiz yaralanamayacağı yönünde varılan kararın ardından Karadeniz Ereğli Belediye kanadınd...
EREĞLİ BELEDİYESİ TEYAKKUZDA
26.7.2024 11:48 571Karadeniz Ereğli Belediyesi, ilçede etkili olan çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ve fırtınaya karşı...
AFET VE ACİL DURUM KOORDİNASYON KURULU YAĞIŞ İÇİN TOPLANDI
26.7.2024 11:31 447Zonguldak il Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Muammer Balcı başkanlığında toplanarak bir dizi tedbirler aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğ&u...
FİLYOS; EGE VE AKDENİZ´İN ALTERNATİFİ Mİ?
26.7.2024 11:24 258Zonguldak'ın tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra, 170 kilometre açıkta çıkarılan doğalgazın ülke ekonomisine kazandırıldığı Filyos beldesinin, Ak...
CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
25.7.2024 22:19 1453Karadeniz Ereğli’de ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal, 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir mücadele verdiği amansız hastalığa yenik dü...
TANITIM VE TERCİH GÜNLERİ BAŞLIYOR
25.7.2024 16:19 639Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2024-2025 Akademik Yılı tercih ve tanıtım günleri, düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirilecek. 25 Temmuz-02 A...
EREĞLİ’DE YAZ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
25.7.2024 14:22 851Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce düzenlenen yaz etkinlikleri kapsamında, Cumartesi ve Pazar günü doğa yürüyüşü ve konser etkinlikleri ger...
ERMED ZİYARETLERİ
25.7.2024 14:12 629Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yöneticileri, Alaplı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Burçin Henden Şolt ...
ÜNİVERSİTE, “ÇAKIR’LA” İŞ BİRLİĞİ YAPACAK
25.7.2024 11:16 873Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Çakır Holding A. Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı. Çakır Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Bin...