3 YENİ BİLSEM DAHA HİZMETE GİRİYOR
![3 YENİ BİLSEM DAHA HİZMETE GİRİYOR](/image/haber/2023/3/3-yeni-bilsem-daha-hizmete-giriyor-2632023162731.jpg)
Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, “İlimizde hizmet veren Zonguldak Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi, Ereğli Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi’nden sonra bu eğitim öğretim yılının ikinci sezonunda hizmet vermeye başlayan Alaplı , Devrek, Çaycuma ilçelerimizde açılan BİLSEM’ lerle birlikte toplam 5 bilim ve sanat merkezi ilimizde öğrencilerimize hizmet edecek” dedi.
Zonguldak genelinde hizmet verecek olan 5 Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) için 2913 öğrenci yetenek alanlarına göre ön değerlendirme uygulamalarına alındı.
Mazerete bağlı olarak ön değerlendirme uygulamasına katılamayan öğrenciler 8-9 Nisan 2023 tarihlerinde uygulamaya dahil edilecekler.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan "BİLSEM Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu’na göre BİLSEM öğrenci tanılama sürecine ilişkin işlemler 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrenciler arasından yapılıyor. Her okulda 1, 2 ve 3. sınıf düzeylerinden her bir yetenek alanı için belirtilen her bir sınıf düzeyindeki toplam öğrenci sayısının en fazla yüzde 20'si aday gösterilebiliyor. Bir öğrenci en fazla iki yetenek alanından aday gösterilebiliyor. Zonguldak’taki 5 BİLSEM için tanılama süreci Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuzdaki takvime göre işletiliyor.
BİLSEM için ön değerlendirme uygulamasına katılan öğrencilerle ilgili paylaşımda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan; “Örgün eğitim kurumlarımıza devam eden ve genel zihinsel, resim veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitimi vermek üzere Bakanlığımız tarafından açılan ilimizdeki 5 BİLSEM için 2913 öğrencimiz ön değerlendirme uygulamasına katıldı. Mazeretleri sebebiyle ön değerlendirme uygulamasına katılamayan öğrencilerimiz 8-9 Nisan 2023 tarihlerinde uygulamaya katılacaklar. Ön değerlendirme uygulamaları genel zihinsel yetenek alanı için rehberlik Araştırma Merkezlerimizde tablet bilgisayarlar üzerinden yapıldı. Resim ve müzik yetenek alanları için ise öğrencilerimizin kayıtlı bulundukları okullarda elektronik ortamda tamamlanacak. Deprem bölgesinden gelen öğrencilerimizin genel zihinsel yetenek, müzik ve resim değerlendirme takvimi, Bakanlığımızca ayrıca açıklanacak. Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenciler, Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından elektronik ortamda ilan edilecek.
İlimizde hizmet veren Zonguldak Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi, Ereğli Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi’nden sonra bu eğitim öğretim yılının ikinci sezonunda hizmet vermeye başlayan Alaplı , Devrek, Çaycuma ilçelerimizde açılan BİLSEM’ lerle birlikte toplam 5 bilim ve sanat merkezi ilimizde öğrencilerimize hizmete edecek.
Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof.Dr.Mahmut Özer’in talimatı ile ilimizde yeni 3 BİLSEM açıldı. Bu merkezlerimiz tüm hazırlıklarını tamamladılar. Bakanlığımızın desteği ile araç-gereç, donanım ihtiyacı tamamlanan merkezlerimizde; genel yetenek, görsel sanatlar veya müzik alanında özel yetenekli öğrencilerimiz, yeteneklerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak için okul saatleri dışında destek eğitimi veriliyor. Bu eğitimler kapsamında öğrencilerimize; iletişim, iş birliği, grupla çalışma, öğrenmeyi öğrenme, problem çözme, bilimsel araştırma, girişimcilik, eleştirel ve yaratıcı düşünme, etkili karar verme, teknoloji okuryazarlığı, sosyal sorumluluk, kaynakları etkin kullanma becerileri kazandırılmaktadır.
Ülkemizin geleceğinde var olacak olan, aydınlık yarınlarımıza hizmet edecek olan bu öğrencilerimizin, üstün yeteneklilerini potansiyellerini en üst düzeyde kullanarak kendilerini gerçekleştirmeleri, yeteneklerine uygun bir eğitimle sağlanabilir. Bu imkanları öğrencilerimize sağlamak için eğitim ailemiz var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Çocuklarımız geleceğimiz. Eğitimin gücü, yarınlarımızın gücü demek.”
Haber Merkezi
![3 YENİ BİLSEM DAHA HİZMETE GİRİYOR - 1](/image/haber/2023/3/3-yeni-bilsem-daha-hizmete-giriyor-1-2632023162857.jpg)
![3 YENİ BİLSEM DAHA HİZMETE GİRİYOR - 2](/image/haber/2023/3/3-yeni-bilsem-daha-hizmete-giriyor-2-2632023162857.jpg)
![3 YENİ BİLSEM DAHA HİZMETE GİRİYOR - 3](/image/haber/2023/3/3-yeni-bilsem-daha-hizmete-giriyor-3-2632023162900.jpg)
![3 YENİ BİLSEM DAHA HİZMETE GİRİYOR - 4](/image/haber/2023/3/3-yeni-bilsem-daha-hizmete-giriyor-4-2632023162901.jpg)
YORUMLAR
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
HAYVAN KLİNİĞİ AÇILDI
2.10.2021 11:59 1502Karadeniz Ereğli’de hayvanlarda hastalık, bozukluk ve yaralanmalarda tanı ve tedavi uygulayan yeni bir klinik açıldı. İlçede, evcil hayvanların sayısının...
CARİBOU MATEMATİK YARIŞMASINA BİLSEM DAMGA VURDU
19.10.2020 17:47 2157Dünya çapında online olarak düzenlenen Uluslararası Caribou Matematik yarışasına Karadeniz Ereğli BİLSEM dama vurdu. Farklı şehirlerden 7 öğrenci birinci ol...
Taraftar derneğinden BİLSEM´e anlamlı destek
12.5.2019 00:00 1594Karadeniz Ereğli´de açılışı geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirilen Bilim ve Sanay Merkezleri BİLSEM´e destek amacıyla İngilizce sınıfı oluşturan Ereğli Galatasaray Taraftar De...
![](/reklam/572023133354.jpg)
Son Eklenen Haberler
TAYFUN KÖKSAL’A SON GÖREV
26.7.2024 14:39 532Karadeniz Ereğli’de, 62 yaşında hayata gözlerini yuman ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal toprağa verildi. Bir süredir mücadele verdiği amans...
´´TARAF DEĞİLİZ´´
26.7.2024 12:10 78365 yaş üstü ve engelli bireylerin halk otobüslerinden ücretsiz yaralanamayacağı yönünde varılan kararın ardından Karadeniz Ereğli Belediye kanadınd...
EREĞLİ BELEDİYESİ TEYAKKUZDA
26.7.2024 11:48 477Karadeniz Ereğli Belediyesi, ilçede etkili olan çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ve fırtınaya karşı...
AFET VE ACİL DURUM KOORDİNASYON KURULU YAĞIŞ İÇİN TOPLANDI
26.7.2024 11:31 347Zonguldak il Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Muammer Balcı başkanlığında toplanarak bir dizi tedbirler aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğ&u...
FİLYOS; EGE VE AKDENİZ´İN ALTERNATİFİ Mİ?
26.7.2024 11:24 213Zonguldak'ın tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra, 170 kilometre açıkta çıkarılan doğalgazın ülke ekonomisine kazandırıldığı Filyos beldesinin, Ak...
CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU
25.7.2024 22:19 1359Karadeniz Ereğli’de ERDEMİR emeklisi Tayfun Köksal, 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir mücadele verdiği amansız hastalığa yenik dü...
TANITIM VE TERCİH GÜNLERİ BAŞLIYOR
25.7.2024 16:19 615Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2024-2025 Akademik Yılı tercih ve tanıtım günleri, düzenlenen etkinliklerle gerçekleştirilecek. 25 Temmuz-02 A...
EREĞLİ’DE YAZ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
25.7.2024 14:22 776Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce düzenlenen yaz etkinlikleri kapsamında, Cumartesi ve Pazar günü doğa yürüyüşü ve konser etkinlikleri ger...
ERMED ZİYARETLERİ
25.7.2024 14:12 560Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) Yöneticileri, Alaplı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Burçin Henden Şolt ...
ÜNİVERSİTE, “ÇAKIR’LA” İŞ BİRLİĞİ YAPACAK
25.7.2024 11:16 848Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Çakır Holding A. Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı. Çakır Holding A. Ş. Yönetim Kurulu Bin...