ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

´´YANGINLAR VE KAHPE FAKLARI´´

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Yangınlar, kahpe fakları / Korku çığlıkları / Ve irin selleri, aç yırtıcılar / Suyu zehir bıçaklar ortasındasın / Bir cana, bir başa kalmışsın vay, vay / Pusatsız, duldasız, üryan / Bir cana, bir de başa…

En az yarım yüzyıl önce böyle yazmış şair Ahmet Arif. Yaşadığı hangi duygu yoğunlaşmasıydı? Nasıl bir çaresizlikti? Bilemiyoruz. Ama felaket ortasındaki çaresizlik ancak bu kadar derin anlatılabilir.

Tam da bu gün bin bir türlü felaketin ortasında, ülkeyi cehenneme çeviren orman yangınları karşısındaki çaresizliğimiz gibi.

Farkında mısınız? Ülkede neredeyse her olayda, felakette genel kabul gören bir davranış kalıbı oluştu.

Her olaydan sonra mutlaka iki şey harfi harfine hayat buluyor.

Birincisi, daha ortada bir fail, şüpheli, adli soruşturma yokken önyargılara dayanarak bir suçlu bulunuyor.

İkincisi bunun üzerinden çok yönlü bir dezenformasyon, bilgi kirliliği yaratılıyor. Bu bilgi kirlenmesi toplumsal fay hatlarını tetikliyor. Akla ve ahlaka sığmayacak yeni iddialar, fiili saldırılar devreye giriyor. Ve neredeyse olayın aslından daha fazla toplumsal birliğe zarar verici reaksiyonlar gelişiyor.

İşin daha vahim tarafı, sorunun oluşumunu önlemesi gereken, oluşmuşsa çözmesi gereken, hülasa aklı selimle görevlerini yerine getirmesi gereken hiçbir merci, kurum, kişi hatasını üstlenmiyor, hesap vermiyor.

Özetle yaşanan her felakete, her sıkıntıya yol açacak, ya da bizzat yapmış olabilecek potansiyel bir fail, bir düşman mutlaka suçlama envanterimizde bulunuyor. İş, soruna müdahale edeceklerin sorumluluğuna, gerekli araç ve teknik donanıma gelince envanterimiz dımdızlak…

Bu ezber davranış, yaşanan büyük yangın felaketinde de böyle oldu, oluyor, olacak. En çok da dezenformasyon, bilgi kirliliği konusunda yaşanıyor bu vahim durum. Sorumsuzca sokağa salınmış bir dedikodu, iddia, kitlelerin psikolojisini yönlendiriyor. Daha korkunç toplumsal tertiplerin, provokasyonların kapısını aralıyor.

Yanan ülkeye mi yanalım. Bilinçleri büyük yangınlarla kavrulmuş, kıraç topraklara dönüşmüş insanların, çakılacak ilk kıvılcımla yeni sosyal yangınların fünyesine dönüşmesine mi üzülelim…

Akla ve ahlaka sığınmaktan başka çıkar yol yok. Bunun için de öncelikle kendi akıl ve ahlakımızın yetersiz kalabileceği ön kabulüyle ortak aklı ve ahlakı öne çıkarmak gerekir.

Bugün siyasetin, sivil toplumun ve tek tek her yurtseverin sorumluluğu burada başlamaktadır.

Ama ne yazık ki görüntü bunun çok ötesinde ve aykırı bir yerde.

Tıpkı şairin dediği gibi…

“Yangınlar, kahpe fakları / Korku çığlıkları / Ve irin selleri, aç yırtıcılar”. Yangınıyla, salgınıyla, seliyle ve toplumsal kırılmalarla yaşadığımız durumun fotoğrafınıdır bu dizeler.

“Suyu zehir bıçaklar ortasındasın”…  Bu da her olaydan sonra estirilen bilgi kirlenmesi, düşmanlaştırma, şeytanlaştırmanın fotoğrafıdır.

“ Bir cana, bir başa kalmışsın vay, vay / Pusatsız, duldasız, üryan / Bir cana, bir de başa…” Bu ise olaylar karşısında algısı bulanıklaştırılmış, çaresizliğe mahkûm edilmiş, ortalama yurttaşımızın ortak hikâyesidir.

Bize lazım olan ise zehirli, ayrıştırıcı, düşmanlaştırıcı düşüncelerden  arınmaya başlamış, başkalarının dümenine gelmeden, kimseyi düşman bellemeden, akıl ve ahlak dışında bir rehber tanımayan vatandaşlık bilincidir…

 

 

 YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

OKULLARDA BİLİM Mİ KAZANACAK HURAFE Mİ?


Başlığı görünce, birçok okur, “bu bir eğitim sistemi eleştirisi yazısıdır” diye düşünecektir haklı... Devamını oku >>

AŞI KARŞITLIĞININ ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ


Küresel covid-19 salgınına karşı bilim şu ana kadar üretilen aşılar dışında çaresiz durumda. Henüz salgını kesin d&uu... Devamını oku >>

BELEDİYENİN AQUA PARKI VE DÜNYA GÖRÜŞÜ


Belediyelerin büyük ölçekli projelerinden çok insan ve çocuk odaklı hizmetleri daha çok ilgilimi... Devamını oku >>

GİDEN KAYMAKAMIN ARKASINDAN TENEKE ÇALMAK... KAFANA GÖRE İMAM ARAMAK... YA DA DÜRBÜNLE TERSTEN BAKMAK


3 yıldır Ereğli’de görev yapan Kaymakam İsmail Çorumluoğlu’nun tayini çıktı. Kaymakam Çorumluoğ... Devamını oku >>

GÖÇMEN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ IRKÇILIK MI?


Türkiye toprakları tarih boyunca coğrafi konumu, kıtalar arası, kültürler arası geçiş özelliğinden dolayı her d&... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

OKULLARDA BİLİM Mİ KAZANACAK HURAFE Mİ?
VE KAYMAKAM GİDER…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

8,6221
10,1248
492,12

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

kapalı
kapalı 17o

SON YORUMLAR