ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

Tilkinin kuyruğu ve Karayılan…

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Karayılan hikayesini bilmeyen yoktur.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Antep, Fransız işgali altındayken, Nazım Hikmet´in benzetmesiyle, bir gül dalını kendini siper ederek "korkak bir tarla sıçanı" gibi gün geçiren, ancak kafasını kaldıran bir yılanın kör bir kurşunla ölmesinden ibret alarak korkusunu yenip, silah kuşanıp Anteplileri arkasına takıp savaş giren ve adı Karayılan´a dönüşen kahraman.

Karayılan hikayesini şimdilik burada bırakalım.

Dönelim tilkinin kuyruğuna…

Ereğli Belediye Meclisi´nin Eylül ayı olağan toplantısı birinci oturumunda okunan ve ardından ilgili komisyonlara gönderilen bazı gündem maddelerini işitince "tilkinin kuyruğu" benzetmesi geldi aklıma…

Hani şu, "tilki deliğe sığmamış, tutmuş bir de kuyruğuna diken bağlamış, sözü.

Peki nereden hasıl etti bu tilki, kuyruk, diken benzetmesi.

Gündem maddelerinin göbeğinde ilçede Çilek Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi adıyla toplu taşıma hizmeti veren otobüsler ve öğrenci taşımacılığı yapan servis araçları vardı.

İlk öneri, balı alınacak arıya önceden şerbet verme misali halk otobüslerinin yolcu taşıma ücretlerine zam yapılmasıydı. Her şeye zam geldiği şu günlerde halk otobüsçülerinin talebiyle bu önerinin meclis gündemine gelmesi çok şaşılacak bir durum değil.

Hemen ardından, toplu taşıma yapan otobüslere 20, servis araçlarına da 30 yeni aracın eklenmesi önerisi yapıldı ve bir sonraki oturumda görüşülüp karara bağlanmak üzere ilgili komisyona gönderildi.

Öncelikli olarak bu ihtiyaç tespiti ve sayı oranı neye göre tespit edildi. İlgili dernek ve kooperatiften görüş alındı mı? Bu konuda her hangi bir saha gözlemi ve raporu var mı?

Kaba bir gözlemle servis araçları için böyle bir ihtiyacın hasıl olabileceği söylenebilir. Ancak onlarda bile bu ihtiyacı kaç araç giderebilir konusunda ciddi bir ön çalışma yapılmalıdır.

Konu halk otobüsleri olduğun da ise Ereğli´de kime sorarsanız sorun sorunun halk otobüslerinin sayısal yetersizliğinden değil, fazlalığından kaynaklandığını, yapılması gerekenin doğru bir hat planlaması ve sefer/saat sayısı düzenlemesidir.

Hal böyle iken, üstelik 31 Mart seçimleri öncesinde verilen en önemli vaatlerden birisi, trafik sorununa çözüm üretme iken durduk yere halk otobüsü sayısını artırmanın mantığı nedir?

Şu an yüzün üzerinde araçla çalışan halk otobüslerine 20 araç daha eklemek zaten her gün 20´ye yakın aracın dinlendirildiği sistemde 20 aracı daha dinlenmeye, otobüsçü tabiriyle "yat"a çekmek değilse nedir?

Yok bu araçların tümünü trafiğe sokacak bir hat ve sefer sayısı düzenlemesi yapılacaksa bu tamiri güç sorunları ortaya çıkaracak. Zaten 65 yaş üstü ve çeşitli gerekçelerle ücretsiz yolcu taşıma uygulamasından şikayetçi işletmecilerin bir de ilave 20 araçla pastadan alacakları payı, üstelik otobüs sayısını artırmaya gerek olmayan bir zamanda mahkum etmenin mantığı nedir? Akla tek açıklama geliyor.  Plaka satmak… Başka bir izahı varsa çıksın birisi bunu tane tane anlatsın.

Sorun bununla da bitmeyecek…  Özellikle günün belli saatlerinde Arap saçına dönen ve bunun en önemli nedenlerinden birisi de halk otobüsleri olan Ereğli trafiğini 20 araç daha eklemek bırakalım toplu taşımacılığı, kent içi ulaşımı tümüyle tıkatmaktan başka nedir?

İşte tilkinin sığmadığı deliğe bir de kuyruğuna diken bağlayarak girme girişimi budur.

Tabi biz, tilkinin kuyruğu ve dikenle uğraşırken, tilkinin kafasında birbirine değmeyen kaç kuyruk dolaşmaktadır, işin aslı biraz da burada saklı gibi.

Peki Ereğli Belediye Meclisi´nden bu kararlar çıkar mı?

Şu an CHP grubunun meclisteki sayısal üstünlüğü ve belediye meclis üyelerinin Başkan Halil Posbıyık´ın her uygulamasına kafa sallar durumda olması bu kararların çıkması önünde hiçbir engel olmadığını gösteriyor.

Ta ki, belediye meclis üyelerinin, başkan tarafından atanmadıklarını, bizzat tıpkı başkan gibi Ereğli halkının çıkarlarını korumak için halkın oyuyla seçildiğini idrak etmesine ve asıl olarak Antepli Karayılan gibi gül dalı altında veya meclis koltuğunda sessiz sedasız oturmanın sorun çözmediğini anlayana kadar.

Bu meclisten bir Karayılan çıkar mı? 

Bilemeyiz ama kahramanları birazda koşullar yaratır. Ereğli hızla kahramanlara ihtiyaç duyar bir duruma sürükleniyor. İş ki buna gerek kalmadan sorunlar çözülsün.YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

Bir Melami dervişi, Posbıyık… O “YER” BENİM KİME NE?


Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı İslam tasavvufunun en naif tarikatlarından birisi olan Melamiliğin dervişlerine be... Devamını oku >>

KANDIRALI SEN DE DUR!- OYAK Toplantısının Şifreleri


2 Aralık Pazartesi günü Ereğli, önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. İlçede kurulu Ereğli Demir ve Çel... Devamını oku >>

“KİRLİ OYUNLAR”


"Kirli oyunlar..." 29 Kasım Cuma günü akşam saatlerinde basın toplantısı düzenleyen CHP İlçe Başkan Adayı Nerim... Devamını oku >>

POSBIYIK, BİNDİĞİ DAL(LAR)I KESİYOR


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde en yakın rakibine ciddi bir fark atarak seçildi. Bu... Devamını oku >>

BAŞKAN POSBIYIK’A DA BU YAKIŞIRDI… (Belediye ücretli mi ücretsiz mi gömecek?)


Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı’nı bu köşeden sık sık icraat ve siyaset tarzı nedeniyle eleştiriyoruz. Bir hizmet makamı olara... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

Bir Melami dervişi, Posbıyık… O “YER” BENİM KİME NE?
BÜYÜK BULUŞMA, UFAK HESAPLAR…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

5,7512
6,3940
273,67

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı bulutlu
parçalı bulutlu 9.o

SON YORUMLAR