ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

TARİKAT HİKAYELERİ / “YOL DÜŞKÜNLÜĞÜ”

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

6 Eylül Pazar günü yapılan KPSS’ye Zonguldak’ta girecek olan bir çok Ereğlili giremedi. Kısaca en az bir yıllık çabaları ve bir ömür planlamaları bir saat içinde ellerinden uçup gitti?

Neden?

Ereğli Zonguldak arasında iki noktada yol yapım ve bakım çalışması nedeniyle ulaşımın tek şerite düşmesinden. Yani 45 dakikalık yolun 2 saatte alınabilmesinden. Tamam sınava girecek olanları suçlayalım. Niye bir gün önceden araştırıp, aşılacak yol hakkında bilgi edinmediniz. Bu onların suçu. Ama yeterli mi? Hayır tabii ki. Sınav saatiyle çakışan, yoldaki trafiği aksatacak çalışmayı en azından o zaman diliminde durdurmak neden kimsenin aklına gelmedi? Bunun bir sorumlusu var mı? Varsa bir açıklama yapıldı mı? Hem de işi hiç karayollarının veya müteahhit firmanın üzerine yıkmadan. En azından biz duymadık.

***

Ereğli çarşı merkezinde 3 gündür trafik keşmekeşi yaşanıyor. Merkezdeki bu keşmekeş zincirleme olarak merkezi diğer mahalle ve şehirler arası yollara bağlayan ana yollarda üretiyor.

Niye?

Ereğli Belediyesi sahil yolunda asfalt yenileme çalışması başlattı. Gayet güzel. Yıpranan yollar tabii ki yenilenmeli, asfaltlanmalı. Fakat Ereğli Belediyesi’nde bunun zamanlamasını yapabilecek tecrübe sahibi, işinin ehli hiç mi kimse yok? Fazlasıyla var. Eksik olan ne o zaman. İşgüzarlık mı? Şu gün şu saatte yapılacak emrinin, uygun olmasa da yapmalıyız kabullenişiyle demiri kesmesi mi? Bilemiyoruz. Sadece soruyoruz?

***

Tüm bu anlatılanların, son günlerde adları sıkça gayrı ahlaki olaylara karışan, karıştığı iddia edilen tarikatlarla ne alakası var? Durduk yere bu benzetme nereden çıktı?

Türk Dil Kurumu sözlüğünde tarik, Arapça (tari:ki) kökünden “yol” olarak açıklanıyor.

Yine aynı sözlükte, aynı kökten türemiş tarikat ise “aynı dinin içinde birtakım yorum ve uygulama farklılıklarına dayanan, bazı ilkelerde birbirinden ayrılan Tanrı'ya ulaşma ve onu tanıma yollarından her biri” diye tanımlanıyor.

Bir de Anadolu’da hem geçmişte hem de günümüzde yaygın bir inanç olarak yaşayan (asla tarikat ve cemaatlerle aynı kategoriye koyulmaması gereken) alevi inancında “yol düşkünlüğü” diye bir kavram var. Özetle, “Yol kurallarına uymayanlar, (Aleviliğin ilke ve esaslarına göre yaşayanlar) ‘düşkün’lükle adlandırılırlar. Düşkünlere uygulanan yaptırımlar geçici ve sürekli olmak üzere iki türlüdür. Sürekli uygulananına ‘yoldan düşme’ adı veriliyor. Böylesi kişilerin yaşadıkları yerleri terk etmesinden başka seçeneği yoktur. Geçici olanı ise, ister istemez katlanacaktır. Ancak katlanması çok zor olan bir yaptırımdır."

***

Anadolu’da özellikle 10. yüzyıldan sonra hem toplumsal dayanışma örgütlenmesi hem de (dinin yorumlanışı açısından) felsefi nitelikte topluluklar olarak şekillenen tarikat ve cemaatlerin o tarihsel koşullarda toplumsal bir karşılığı var. Bir yönüyle, şeklen sol içindeki fraksiyonlara benzetilebilecek bu tarikatlara toplumsal ve felsefi olarak bu gün neden ihtiyaç duyulur. Belirli bir sosyal tabanları olsa da hukuki bir zemini olmayan, bu açıdan “yasadışı” bu yapılar neden var, niye müdahale edilmez? Konumuz bu olmamakla birlikte şu kadarını söyleyelim. Tarihsel ve toplumsal olarak aşılmış her kurum önce amacından çıkar, ticaretin, siyasetin maşası olur. Daha sonra hepten yozlaşır, sapkınlaşır ve topluma zarar verir. Bunların örneklerini yaşıyoruz da…

***

Tekrar, onlarca vatandaşımızın KPPS’ye girememesiyle sonuçlanan yol çalışmasına ve günlerdir Ereğli trafiğini işkenceye dönüştüren asfaltlamaya dönersek.

Hiçbir kurum ve kişiyi “yol düşkünlüğü” gibi ağır bir ithamla suçlayamayız. Cezai bir beklentimiz de yok. Ancak ortada kelimenin kendi anlamında bir “tarik”, ve "tarikat” yani “yol” dan kaynaklı bir sorun var.

En azından bu “yol” sorununa sebebiyet verenlerin, çok alışık olmasak da çıkıp, “sorunun kaynağı biziz. Özür diliyoruz” demesi bile takdire şayan bir davranış olacaktır.

Aksi takdirde “yol hataları” biriktikçe iş “yoldan çıkmalara” oradan da “yol düşkünlüğüne” uzayacaktır.

ÖNEMLİ NOT:

Yukarıdaki yazımı tamamladıktan sonra Ereğli Belediyesi’nden yazılı bir açıklama yapılarak, yaşanan sıkıntılar ve çalışmaların devamı hakkında bilgi verildi.

Yazının amacını destekleyen bu açıklamayı sorumluluk gereği olduğu gibi aşağıda yayınlıyor, duyarlılıklarından dolayı Ereğli Belediyesi’ne ve Başkan Halil Posbıyık’a teşekkür ediyorum.(İzzet Aslanbay)

 

EREĞLİ BELEDİYESİ’NDEN YAPILAN AÇIKLAMA:

EREĞLİ’DE YOĞUN ASFALT MESAİSİ

 

HALKIMIZ SIKINTI ÇEKİYOR, FARKINDAYIZ

Yapılan asfalt çalışmaları sırasında başta trafik sıkıntısı olmak üzere oluşan geçici sıkıntılardan dolayı özür dileyen Posbıyık, şunları söyledi:

“Asfalt çalışmalarına başladık. Sıcak asfalt döküyoruz. Bu süreçte trafik aksıyor, halkımıza rahatsızlık verdiğimizi düşünüyorum ama sıkıntı çekmeden rahata ulaşmak mümkün değil. 

 

15 BİN TON SICAK, 70 BİN METREKARE EMİSYON ASFALT

Cehennemağzı Mağaralarına kadar bu çalışmamız devam edecek. Sıcak asfaltı 15 bin tona kadar çıkaracağız. 70 bin metrekareye de emisyon asfalt yapacağız. Ören Mahallesi gibi çok çıplak alanlara o asfaltı dökeceğiz.

 

HALKIMIZ GİBİ BELEDİYELER DE EKONOMİK SIKINTIDA

Ekonomik ortam sıkıntılı. Belediyeler de sıkıntılı, tahsilatlarda zorlanıyoruz ama Ereğli Belediyesi her türlü fedakarlığı yapıp hem sıcak asfalt hem emisyon asfalt çalışması yapıyor. O bakımdan çok mutluyuz. Çalışmalar Ereğli’mizi bir kat daha rahatlatacak ve güzelleştirecek. Ereğli’ye hayırlı uğurlu olsun.”

 YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

EREĞLİ´DE, MÜŞTEREK BAHİS MAHFİLLERİ


Yazıya başlarken, başlıkta geçen ve yaşıtlarımızca bilinse bile bir çok okuyucumuzun daha önce duymamış olma ihtimalini ... Devamını oku >>

BENİM MESLEKTAŞLARIM İŞİNİ BİLİR


Türkiye siyasetinde marka olmuş isimler vardır. Marka isimlerin, markalaşmış ve neredeyse artık atasözüne, deyime dön&u... Devamını oku >>

LİNGO LİNGO ŞİŞELER… KÖROLASI FEDERALLER


Bir aylık tatilin ardından Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısını 2 Eylül Çarşamba günü ger&ccedi... Devamını oku >>

AHLAKİ ÇÜRÜME VE SOSYAL MESAFE


Yaklaşık sekiz aydır dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran küresel salgında hali hazırda ne önleyici bir aşı ne de kesin so... Devamını oku >>

EREĞLİ İÇİN YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!


Geride bıraktığımız haftanın son günlerinde ülke gündemi, 21 Ağustos Cuma günü Cumhurbaşkanı tarafından açı... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

EREĞLİ´DE, MÜŞTEREK BAHİS MAHFİLLERİ
CİDDEN NE KADAR CİDDİ?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,7083
9,0021
461,00

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 18o

SON YORUMLAR