ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

POSBIYIK YİNE PARMAK SALLADI: “SİZİ GİDİ SİZİ!

   
Hüseyin AKSAKAL Hüseyin AKSAKAL

Belediye Başkanı Halil Posbıyık eydur:

“Bu arada bana gönderme yapanlar var. Bugüne kadar yaptığım bütün mücadelelerde hep ‘kavgacı’ dediler. ‘Erdemir’i mühürletecek, kapatacak’ dediler. Hep ‘kavga’ ediyor dediler. Eyvallah dedik. Ama artık ben barış yoluyla yetkililerle, devlet büyükleriyle ve Erdemir yetkilileriyle, İdare Meclisi Başkanlarına varıncaya kadar görüşmek suretiyle, iletişim yoluyla Ereğli’nin sorunlarını halletmeye çalışıyorum. Kavga etme ortamını bana saldıranlara bıraktım. Gayet güzel kavga ediyorlar gerçekten. Sizi gidi kavgacılar sizi!”

Başkanın barış ve müzakere yoluyla sorunları çözmeye başlaması sevindirici. En azından önceki tutumunun yanlışlığını idrak etmiş ve hatanın neresinden dönülse kardır. 

Bu böyle biline…

***

Yine de bu ifadelerde “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır” anlamına gelen bir arka ton da seziliyor.  Başkan Posbıyık, “Kavgayı bana kavgacı diyenler ediyor” veya “Onlar etsin” diyor.

Bir kere en başta Erdemir ile ilişkilerde başkana yönelen eleştiriler arasında, söylenenlerin doğru olmadığı hiç olmadı. Eleştiriler, kurumlar arası sorunların çözümünde kavgacı bir lisan kullanmanın, sorunun kendisini aşan başka sorunlar üreteceği temelinde yapılıyordu.  Yoksa hava kirliliği, su meselesi, sudan bahanelerle işten çıkarmalar, ilçenin sosyal hayatından çekilme gibi konularda “Kavga  yöntemini” benimsemeyenler  de en azından bu yöntemin taraftarlarının yoğunluğunda eleştirilerde bulunuyordu.

Bu yüzden, kavga etmeyi, daha önce de kavga etmeyenlere, dahası kavga ortamının sona ermesi için görüş beyan edenlere bırakmak, onlara ilkokul çocuğu gibi “sizi gidi sizi” demek biraz yersiz kaçıyor doğrusu…

***

İşin bir diğer boyutu da bu noktaya nasıl gelindiğiyle ilgili…

Eğer mesele, yukarıda da sayılan sorunların aşılması ile ilgili idiyse,  kavga ederek hangi meselenin çözüldüğünü de izah etmek gerekmez mi? Tüm sorunlar aynen duruyorsa –ki öyle görünüyor – ne oldu da yüksek perdeden dayılanma tonlarında konuşmalar sona erdi?

İnsanın aklına, hava kirliliği, su kıtlığı, işten çıkarmalar veya sosyal ve kültürel hayattan çekilme gibi konularda öne sürülen savların arkasında, bambaşka, alt perdeden başka bir amaç vardı da o mu elde edildi diye sormak geliyor.

Ama barış iyidir, güzeldir.  Bu yüzden fazla da işi zorlamamak gerek. Bundan sonra, hukuk çerçevesinde bahsi geçen sorunların çözümü yolunda atılacak adımların takibi gerek. Başkan kendisini eleştirenlerin “Kavgayı  devralmasını” ister gibi olsa da, bu konuların soğukkanlılıkla ele alınması öbür seçeneklerden daha iyidir.

Sonra, baştan beri kavgaya karşı çıkanlar, niye kendilerinin başlatmadığı bir kavgayı devralsın ki?

***

Başkan açıklamasının başka bir noktasında, Erdemir ile görüştüğünü, 50 milyon dolarlık tüm partikülleri absorbe edecek bir model üzerinde çalıştıklarının söylendiğini belirtmiş.

Geçen hafta Perşembe günü, Ereğli’de hava kirliliği hassas seviyeyi aşarak Sağlıksız seviyesine yükseldi. Bu aynı zamanda sağlıklı kişilerin bile sağlık sorunları yaşayabileceği bir kirlilik seviyesi anlamına geliyor.

Elli milyonluk yatırım yapıldıysa veya yapılıyorsa, ne zaman devreye gireceğini, fabrikanın yaydığı zararlı gazların hangisinin hedefe alındığını, bu yöntemin nasıl bir şey olduğunu da merak ediyor insan. Bu çalışma geçtiğimiz aylardaki “Kavga ortamının” sonucu mudur, yoksa o zaman da bu çalışma vardı da o hengamede arada kaynamış  mıydı?

Kısacası, sorunları kavga eder gibi kamuoyu önünde dile getirip, uzlaşma ortamını kapalı kapılar ardında yaparsan, niyet sorgulaması yapılması kaçınılmazdır.  Eğer bu konular kurumlar arasında müzakere ediliyorsa, bu sürecin de şeffaf yürütülmesi, muğlak ifadeler yerine tarih ve proje detayları içeren net açıklamalarla kamuoyuna duyurulması yararlı olacaktır.

Bu görüşmeleri yürüten tarafların hepsinin – Belediye, Erdemir, kamu – sıkıntıya katlanan Ereğli halkına karşı sorumluluğu değil midir?

 

 YORUMLAR


Hüseyin AKSAKAL Tarafından Yazılan Son Yazılar

KORONA GÜNLERİNDE…


Öncelikle bir şeyi kabul etmemiz gerek.  Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz ve akla hayale gelmeyen, daha &o... Devamını oku >>

PANDEMİ HİPOTEZLERİ


İnsanoğlunun hayata tutunma gücü tehdit altındayken ortaya çıkar. Aynı şekilde bir toplumun gücünü de tehdi... Devamını oku >>

KARANTİNA EKİNOKSU


Bugün 21 Mart… Ekvatorda gölge boyu sıfır. Kuzey yarımkürede bu günden sonra geceler gündüzlerden uzun... Devamını oku >>

MEMLEKETİMDEN KORONA MANZARALARI…


Meselenin sağlık boyutu ciddi… Alınan önlemler büyük oranda yerinde.  Yaz aylarının yaklaştığı bu dönem iti... Devamını oku >>

BELEDİYE MECLİSİ… ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ


Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantıları tamamlandı. Bu ayın meclisinde ele alınan en önemli madde, Şubat ayında olduğu gibi, ... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

SAYIN BAŞKAN LÜTFEN DİKKAT! / Virüs hepimize aynı mesafede
KORONA GÜNLERİNDE…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,7368
7,3003
350,49

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

hafif yağmur
hafif yağmur 11o

SON YORUMLAR