ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

POSBIYIK SEVİLİYOR MU, SEVİLMİYOR MU?

   
Hüseyin AKSAKAL Hüseyin AKSAKAL

Başkan Posbıyık,  Temmuz ayının ilk toplantısında “Sevilmeyen bir adam olduğumu biliyorum” dedi. Bunu elbette genelde Ereğli halkı için değil, son dönemde Erdemir ile devam eden gündelik polemik nedeniyle söyledi.

Sonra tuttu ertesi gün, aynı cephenin kendisiyle görüşmekten çekindiğini ifade ederken, “Beni Frankeştayn gibi görüyorlar” dedi. Frankeştayn diye bilinen yaratık, Mary Shelley’in ünlü romanındaki genç bilim adamı Victor Frankenstein’in bilim yoluyla çeşitliölülerden aldığı organ parçalarından yarattığı, insan biçimli ucubeyi ifade ediyor.

Aynı konuşmada dikkat çekici bir ifade de, Posbıyık’ın Erdemir veya OYAK tarafından izletildiğine , nereye gittiğinin, hangi otelde kaldığının bilindiğine yönelik paranoid ifade oldu. OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Toker Paşa ile görüşmesinde kendisine verilen sözlerin yerine getirilmediğini ve “Aldatıldığını” da söyledi.

Fakat Posbıyık’ın Paranoid olduğunu söylemek doğru olmaz.  Başkan, bu  kimlik bozukluğunu yaşayan kişilerde görülmeyecek kadar sosyal bir kişi… Ancak, siyaset yapmak için yaptığı açıklamalar, kullandığı kavramlar böyle bir algıya zemin hazırlıyor.  Bu algı da Posbıyık çapında bir siyasetçinin çevresinde bir zafiyet halkası oluşturuyor.

Her şey bir yana, mottosu olan “Sevgi, Barış, Dostluk” kavramlarının oluşturduğu çerçeveyle  bu algı arasında bir çelişki var.

Şu da bir gerçek, kamuoyu genelde öfkeyle kalkan parmağı değil, sevgiyle açılan kollar görmek ister. Posbıyık’ın yöntemini mottosunda ifade ettiğiyle değiştirmesi halinde daha fazla muhabbete mazhar olacağına, “Sevilmeyen bir adam olduğumu biliyorum” demesine gerek kalmayacağına şüphe yok.

BİZ NE PROJELER GÖRDÜK!

Yeniden seçilmesinin üstünden 16 ay geçtikten sonra, Başkan Posbıyık ve yönettiği belediye projeleri tanıtmaya başladı.  Bu projeleri görev süresi içinde tamamlamasını tüm Ereğli halkı gibi biz de hevesle bekliyoruz.

Bu konuda da söylenecek şeyler var. Kent meydanı meselesi, Posbıyık’ın bir önceki dönemi olan 2009-2014 döneminde gündeme gelmiş, tanıtımı yapılmıştı.  Daha sonra Hüseyin Uysal da buna benzer bir tanıtım gerçekleştirmişti.  Geçtiğimiz hafta içinde aynı proje için bir tanıtım daha yapıldı. Arada kaçırdığım var mıdır bilemiyorum ama sanırım Hüseyin Uysal’ın seçimdeki kent meydanı projesi ile sonraki açıkladığını ayrı projeler olarak görürsek, buna Posbıyık’ın 2014 kampanyasındaki aday proje tanıtımını eklersek vardığımız sonuç şudur:

“Biz ne projeler gördük,

Ne proje tanıtımları gördük!

Yelkenler atlastan, halatlar ibrişimdendi,

Hepsi suya yazılmış yazıydı”

Bu saatten sonra, proje tanıtımları değil, temel atma merasimleri daha ikna edici olacak.  Gelecek zaman kipleriyle yapılan açıklamaların reytingi, ilk zamanlarda yarattığı etkinin yüzde onu kadar bile etkili değil artık.

Kamuoyu artık geçmiş zaman kipiyle ifade edilen başarı hikayeleri bekliyor.

Geçen akşam, Karadeniz Ereğli’nin 100. Yıl Sempozyumuna katkı verenlere yönelik olarak belediyenin düzenlediği yemeğe katıldım.  Hazırlık toplantılarının bazılarına katıldım, bazılarına ise gerek sağlık durumum, gerekse mesleki yoğunluk nedeniyle katılamadım.  Yine de hatırlamışlar, davet etmişler, sağolsunlar.

Maalesef sempozyum Koronavirüs Pandemisi dolayısıyla salon etkinlikleri şeklinde değil de e-sempozyum şeklinde gerçekleşti. Belediyedeki arkadaşlar, etkinliğin çok güzel geçtiğini ve birçok tebrikler aldığını söylüyor.   Bu konuda tecrübeli olan belediye, e-sempozyum sürecini hakkını vererek tamamladığını teslim edelim.

Yine de sempozyumun asıl neticesinin, bugüne kadar ilçeye ilişkin farkına varılmamış bakış açılarını su yüzüne çıkarmak ve bunları kayda geçirmek olduğunu hatırdan çıkarmamak gerek. Sempozyumun asıl semeresi buradaki sunumların kitaplaştırılması, geleceğe ilçe hakkında önemli bir kaynak bırakması şeklinde gerçekleşecek.

Yemekte değerli tarih araştırmacılarımızdan, tıp doktoru Can Canver ile sohbet imkanı buldum.  Detaylara müthiş hakimiyetinden etkilenmemek mümkün değil.  Belki kaymakamlık ve belediyenin internet sitelerindeki standart Ereğli tanıtımlarını yeni baştan yazılmasına yol açabilecek bilgiler dinledik kendisinden.  

Sempozyum ilçenin tarihinin ve kültürünün değişik sayfalarına daha yakından bakmak için bir fırsattı. Ancak Ereğli tarihini, Türkiye ve dünya tarihine entegre edecek verileri derlemek için yerel bir çalışma grubu oluşturulması için vakit geldi de geçiyor. 

 YORUMLAR


Hüseyin AKSAKAL Tarafından Yazılan Son Yazılar

EREĞLİ’YE İLHAM VERMEK…


Karadeniz Ereğli’de Bülent Ecevit Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulacak olan Üniversite Kampüsü i&cce... Devamını oku >>

KOMİKTİR BU SANSÜR İŞLERİ


Basından sansürün kaldırılışının- veya kaldırılmış gibi yapılmasının -112. Yıldönümünü eda eyledik. Sansü... Devamını oku >>

Necati Günay’a gerçeği söylemeyin... O HALA KENDİNİ BAŞKAN ZANNEDİYOR!


Karadeniz Ereğli Kent Konseyi Başkanı, Belediye Meclisi üyelerinden Gökhan Günay’ın,  kırk yıla yaklaşmaya başlay... Devamını oku >>

PÜR MELALİMİZİ VALİ Mİ SÖYLEMELİYDİ?


Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, ilçe ziyaretlerinin sonuncusunu Karadeniz Ereğli’ye yaptı. Bu bir tercih. Hatırlanacak... Devamını oku >>

İYİMSER


Ağaca bakarken ormanı gözden kaçırmamak gerekir.  Derya içinde olup deryadan bihaber balıklar olmamanın ilk şartıdı... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

ZOR ZANAAT… Beddua karşılığı çalışmak…
EREĞLİ’YE İLHAM VERMEK…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,9744
8,2200
443,03

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 19o

SON YORUMLAR