ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

OKULLARDA BİLİM Mİ KAZANACAK HURAFE Mİ?

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Başlığı görünce, birçok okur, “bu bir eğitim sistemi eleştirisi yazısıdır” diye düşünecektir haklı olarak.

Ancak, kadavraya dönmüş eğitim sisteminden umudu kesmiş birisi olarak, sistem eleştirisi yapmayı gerekli bile görmüyorum. Açıkçası, eğitim sistemimize ilişkin söylenecek en sade söz, “görünen köy kılavuz istemez” ifadesidir ve “mal meydandadır” fazlasıyla. Üniversite mezunlarının sayısının, işsizler ordusu içindeki oranına baktığımızda eğitim sistemimiz ve işlevsizliği daha da ayan beyan ortaya çıkar.

Derdimiz ne o zaman?

Bilim ve çağa pamuk ipliğiyle bağlı bu sistemde okullar, nitelikli, özgür düşünen bireylerin yetiştiği merkezler değil, resmi düşüncenin bireye yedirildiği hatta bundan da geri, öğrencinin disiplin altında zaman doldurduğu toplanma alanları gibidir.

Tüm bunları söylerken tabii ki eğitimci olarak hala idealizmini kaybetmemiş, öğrencilerine kırıntı kabilinden de olsa bir şeyler öğretmeyi dert edinmiş eğitimcileri ayrı tutuyoruz.

Ama dedik ya, derdimiz sistem eleştirisi değil.

Okullar bir buçuk yılı aşkın süredir pandemi nedeniyle ilk kez bütün halinde yüz yüze eğitime bu eğitim yılında başladı. Şartlar ne denli uygundu, alınan tedbirler ne denli yeterli, olası sonuçlar ne olur, bunlardan da çok emin değiliz açıkçası.

Gerçek olan okullar artık açık.

Milli Eğitim’in aldığı ve uygulamaya koyduğu bir dizi tedbir var. Ve şimdilik yüz yüze eğitime ara verilmeyeceği düşüncesi etkin gibi.

İş dönüp dolaşıp, yüz yüze eğitim ortamının yaratacağı bulaşı ve yayılma hızı nasıl kontrol edileceğe geliyor.

Karadeniz Ereğli’de bile daha eğitimin ikinci haftasında gayrı resmi açıklamalara göre karantina uygulanan sınıf sayısı dokuz. Bu da en az iki öğrencinin hastalığa yakalandığı sınıflar. Tek tek vaka görülen ya da vakaların tespit edilmediği-edilemediği sınıfları da düşündüğümüzde önümüzdeki günler kolay geçmeyecek.

İşte, okullarda bilim mi hurafe mi kazanacak? Sorusu bundan sonra anlam kazanıyor.

Zira bir buçuk yıllık salgınla mücadele deneyimi, ciddiyeti ve güvenirliliği genel kabul gören kurumlar ve meseleye birinci dereceden vakıf bilim insanların şimdilik salgınla etkin mücadelede önerdiği en güçlü silah aşı.

Ama bir o kadarda karşıtı var. Önemli bir kesimi komplo teorilerine dayanan ve bilimi tersine bükerek kendisine “bilimsel bir haklılık” yaratan bu aşı karşıtlığının önemli bir bölümü de kendini legalize etmiyor.

Duyumlarımıza göre legalize olacağı alan aşı belgesi, eğer aşı olmuyorsa PRC testi aşamasında da az da olsa bir direnme eğilimi var.

Kimseyi, sağlık ve salgınla ilgili kendine özgü düşünce ve kararlarından dolayı eleştirecek, mahkum edecek ne yetki ne de hakkımız var.

Ancak iş, toplu yaşam alanlarında, okul, fabrika gibi yakın temasın kaçınılmaz olduğu yerler söz konusu olduğunda bu tartışmaların altı dolu olmalı.

Naçizane düşüncem, okullarda bilim ve hurafe arasındaki savaş, eğitim sistemi anlamıyla zaten olumsuz seyrederken bu seferde çoğunluğu ömrü hayatında sisteme kafa tutmamış”-“tutamamış” birey ve kesimlerde oluşan aşı karşıtlığı yaşamsal anlamda da hurafenin güçlenmesine, bilime olan güvensizliğin mesnetsiz bir toplumsal zemine dayanmasına hizmet etmektedir.

Burada bu tartışmanın alt başlıklarına, kendi mekaniği içinde ne kadar doğru gibi göründüğüne girmeyeceğim, çünkü bir olguyu kendi doğal ortamından koparıp onu kendi kurguladığımız kurgusal düzleme yerleştirirsek felaket inandırıcı gelir bize. Hatta bize inanmayanlara üzülür, acır, zavalı-kandırılmış görürüz. Öyleki ömrünü bilimin hizmetine vermiş, küresel ve yerel anlamda sistem karşısında eğilmemiş kişileri aşağılayarak. Aşağıladıkça ne kadar haklı ve güçlü olduğumuza hükmederek.

Durum budur ve şu an bilim ile hurafe kavgasında denge durumu vardır. Açıkçası zayıf olasılık olsa da denge “bilim karşıtlarının” lehine kırılma ihtimali taşımaktadır. Gerekçe de hazır. Salgının yayılması ve ölümler neden durmuyor. Demek ki her şey kurgu ve aşı da bu kurgunun parçası…

Ama biz yaşam savunucuları eksikleri de olsa arayışları da devam etse bilimden yana saf tutmaya devam edeceğiz. Tıpkı yıllar önce Nazım’ın yaptığı gibi…

Acayipleşti havalar, / bir güneş, bir yağmur, bir kar. / Atom bombası denemelerinden diyorlar. / Stronsium 90 yağıyormuş / ota, süte, ete / umuda, hürriyete / kapısını çaldığımız büyük hasrete. / Kendi kendimizle yarışmadayız, gülüm. / Ya ölü yıldızlara hayatı götüreceğiz, / Ya dünyamıza inecek ölüm. (Nazım Hikmet)

 

 

 YORUMLAR

Çayka | 16 Eylül 2021
Lise öğrencilerine aşılama başlandığı belirtiliyor. Kendi çocuğuma randevuyu ancak iki gün uğraşıp, cebelleştikten sonra alabildim. Bir sağlık personeli olarak hem de... Lise öğrencilerinin büyük çoğunluğunun aşı randevusu almayı başararak aşı oldukları çok gerçeğe yakın durmuyor. Sanki randevu aşamaları "aşı olmaktan vazgeçilmesi" üzerine kurgulanmış gibi karmaşık ve çok zor. Çok daha pratik ve işlevsel bir yöntemi olmalıydı bu işin... Ama İzzet demiş ya yukarıda "bilim mi, hurafe mi?" diye.... çok haklı.


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

TAHRİK OLAN OLANA!


Toplumca akılla değil güdü-dürtü ve duyguyla hareket eder bir yanımız var. Bir yan bakış mı gördük? Ni&ccedi... Devamını oku >>

AŞI KARŞITLIĞININ ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ


Küresel covid-19 salgınına karşı bilim şu ana kadar üretilen aşılar dışında çaresiz durumda. Henüz salgını kesin d&uu... Devamını oku >>

BELEDİYENİN AQUA PARKI VE DÜNYA GÖRÜŞÜ


Belediyelerin büyük ölçekli projelerinden çok insan ve çocuk odaklı hizmetleri daha çok ilgilimi... Devamını oku >>

GİDEN KAYMAKAMIN ARKASINDAN TENEKE ÇALMAK... KAFANA GÖRE İMAM ARAMAK... YA DA DÜRBÜNLE TERSTEN BAKMAK


3 yıldır Ereğli’de görev yapan Kaymakam İsmail Çorumluoğlu’nun tayini çıktı. Kaymakam Çorumluoğ... Devamını oku >>

GÖÇMEN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ IRKÇILIK MI?


Türkiye toprakları tarih boyunca coğrafi konumu, kıtalar arası, kültürler arası geçiş özelliğinden dolayı her d&... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

TAHRİK OLAN OLANA!
Kısa deparlarla maraton tamamlamak… POSBIYIK NEREYE KOŞUYOR?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

9,2620
10,7921
526,24

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı az bulutlu
parçalı az bulutlu 18o

SON YORUMLAR