ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

NURTOPU İHTİLALLER… BOŞ TENCERE YA DA EKMEK İÇİN ………?

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Faruk Nazif Çamlıbel’in yoksulluğun yol açacağı sosyal, siyasal patlamalara işaret eden dizeleridir…

“…

bir kavmi uykusundan uyandırır bu haller

doğar aç midelerden nur topu ihtilaller

bir diyarda almazsa herkes irfan hakkını

her çekilen hançerin boş kalacaktır kını…”

 

Çamlıbel’in, şiirsel tarifine benzer bir ifade ise Türkiye siyasetinin tanıdığı en büyük laf cambazı olan ve neredeyse her söylediği bir deyime dönüşen eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e aittir… "Boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur."

 

Siyasete girmişken bir örnek de 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve MHP’nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim sloganı diye üretilmiş “ucuz” slogan geliyor akla… “Ekmek için Ekmeleddin…” Aslında tüm zamanların en az zeka ürünü slogan yarışmasında derece yapacak bu slogan bile yaşanan ve yakın dönemde yaşanacak ortamı açıklamaya yetmeyecek gibi.

***

Bu alıntıları, dönem dönem farklı amaçlara gönderme yapmayı hedefleyenlerce kullanılan bu ifadeleri neden alt alta sıraladık?

Üstelik çeşit çeşit açıklamalar, bildiriler, haberler hakkında “darbe kışkırtıcılığı”, “muhtıra çağrısı”, “demokratik olmayan yolları meşrulaştırma” iddialarının havada uçuştuğu günümüzde.

Kim darbeyi çağırıyor, kim yasal siyasete ayar çekiyor, bilemeyiz ama bizim meramımız daha somut. Somuttan hareketle bir durum tespiti yapmak.

***

Özellikle internet sitemizdeki haber ve yazılara gelen yorumlara özel dikkat gösterdiğimizi belirtiyorum yani.

Bu yorumların bir diğer özelliği de vardır. Şayet organize şekilde ve güncel ifadeyle bir trol çalışması şeklinde yapılmıyorsa toplumun nabzını tutabilir ya da derinleşen sorunlarına vakıf olabilirsiniz.

Bunu bu yıl içerisinde 2. kez ciddi anlamda deneyimledik. İlki yoğun kar yağışının yaşandığı günlerde mahalle ve köylerinde yaşanan elektrik kesintilerine çözüm üretecek kapı bulamayan vatandaşların haberlere yorumla yetinmeyip, gazetemizin haberlerini sosyal medya ortamında paylaştığımız hesabımıza özel mesajlar göndererek çare arayışında. Yani vatandaşın, kurumlardan, yöneticilerden umudu kestiği, can hıraş bulduğu her olanağı derdine çare olacak bir platforma dönüştürme haliydi bu. Bunun altında da vatandaş olarak “çaresizlik”, yönetenler olarak “çözümsüzlük” yatıyordu.

İkinci örneği ise dün yaşadık. Bir belde belediyesinin dağıttığı gıda yardımı kolilerinin haberi sonrası. Bu sefer yorum olarak değil, sosyal medya hesabımız üzerinden gönderilen mesajlar vardı.

Vatandaş, yardımın kim tarafından yapıldığını ve nereye baş vuracaklarını soruyordu. Dilimizin döndüğü ve bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalıştık. Hepi topu 100-150 liralık bir yardım kolisi bir yaraya merhem olur mu? Ama vatandaş buna ulaşabilmek için yardım istiyor.

***

İlkesel olarak bu türden “yardımlara” karşı olabiliriz. Asıl olan, herkese onurluca yaşayacağı bir üretim, iş olanağının sağlanmasıdır. Maalesef yardımla yaşamak bir tercih olarak değil, acı bir gerçek olarak karşımızda dururken, ilkeselliğin de manası kalmıyor. Burada asıl sorumluluk bu türden kampanyalar yürüten belediyelere, kurumlara ve kişilere düşüyor. Desteği gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırma anlamında. Yoksa bir habere konu olmak veya siyaseten, yardım sever kurum imajı yaratmaya dönük tutumların hiçbir yararı olmayacağı açık.

Peki sonuç ne? Başa dönelim. Salgınla da bütünleşerek derinleşen ekonomik gidişatın seyri hayra alamet değil.

Özellikle siyaset kurumu özellikle de siyasi iktidar bu tabloyu iyi okumalı. Açıkçası “aç midelerin doğuracağı nur topu ihtilallerin” illaki sokaklarda büyümesi gerekmiyor. Yeri geldiğinde seçim sandığı da en büyük ihtilallerin mekanizmasına dönüşebilir. Hiç kimse bugünkü gücüne yaslanarak bu tabloyu göremezlikten gelemez. Aksi durumda Demirel’in "Boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur” sözünün gerçekleşmesi kaçınılmazdır.

Ve durum o aşamaya geldiğinde mevcut siyasi alternatiflerin bile bir anlamı kalmayabilir. Hatta o derece ki “Ekmek için Ekmeleddin” kadar içi boş bir slogan bile yeni siyasi figürleri yaratabilir…YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

ENİŞTE DURDUK YERE BİZİ NEDEN ÖPTÜ? YA DA ERDEMİR’E İŞÇİ ALINACAK MI?


30 Mart Salı sabahı Ereğli ani bir gelişmeyle çalkalandı. Çoğu meslek lisesi mezunu binlerce işsiz genç Erdemir ana... Devamını oku >>

BİR İKTİDARLAŞMA ALANI OLARAK, ÇÜRÜME! EGD VE YENİ DÖNEM


Karadeniz Ereğli’de çapı ve etki alanı tartışılsa da uzun yıllardır basın camiasında faaliyet gösteren Ereğli Gazeteciler... Devamını oku >>

Az bilinen yönleriyle Mehmet Akif / MUHALİF Mİ, MİLLİ ŞAİRİ Mİ?


Bu gün İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yıl dönümü. Bu tarihsel yıldönümü günü... Devamını oku >>

EREĞLİ KAYMAKAMI, SEMERCİ, SAZAN VE BOR’UN PAZARI


Önce bir fıkra… Tüm eşekler köy meydanında toplandılar, tepindiler oynamaya başladılar. Yaşlı hasta bir eşek du... Devamını oku >>

İKİ POSBIYIK: BELEDİYE BAŞKANI MI ŞİRKET CEO’SU MU?


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, aynı gün, hatta aynı saat için öyle farklı tutumlar takınıyor ki bazen insan karas... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

NURTOPU İHTİLALLER… BOŞ TENCERE YA DA EKMEK İÇİN ………?
YENİ BİR PENCERE…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

8,0873
9,6930
455,06

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

parçalı bulutlu
parçalı bulutlu 12o

SON YORUMLAR