ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

NERİMAN POSBIYIK: ´´ERKEK GİBİ KADIN´´

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Mevzu kadın olunca erkeklerin cinsiyetçi, cinsel egemen yaklaşımı daha bir hortlar. Bu anadan doğma ve biraz da tanrısal addettikleri iktidarlarını-üstünlüklerini- kadına teslim etmemek için her türlü hileye, oyuna başvururlar.

Bu egemen zihniyetin, iktidar savaşının boy gösterdiği sahaların biri de kadına hakkını teslim eder gibi gözükürken kullanılan "eril"-"erkeksi" dildir.

Oysaki erkek, bu dille kadına, erkekleştirebildiği, kendine benzetebildiği oranda iktidar sofrasında yer açar, "yüceltir".

Dilimizde, kadını güya yüceltmek, takdir etmek için yerleşmiş, sıkça kullanılan bir deyim vardır. "Erkek gibi kadın". İlk bakışta çok övücü, yüceltici gibi görülen bu deyim, kadın kimliğinin reddine, onun kadın olarak ancak erkeğin basit bir uzantısı olabileceğine, varsa bir başarısı bunu erkeğe benzeyerek gösterebileceğine vurgu yapan faşizan bir ifadeden başka bir şey değildir.

20 Ağustos Salı günü yapılacak CHP Karadeniz Ereğli ilçe kongresinde başkan adayı olan Neriman Posbıyık da çoğu zaman bu kadını aşağılayıcı ifadeyle güya övüle gelmiştir, "sevenleri" tarafından. Ancak ne hikmetse bu "erkek gibi kadın" Neriman Hanım´ı överken bile isminden önce Belediye Başkanı Halil Posbıyık´ın eşi tamlaması başköşeye oturtulur. Burada niyet olmasa da bilinçaltında Neriman Hanım´ın gücünün gerçek kaynağına vurgu yapılır.

Oysa Neriman Hanım bırakalım "erkek gibi kadın" olmayı, Ereğli´nin en zarif, hanımefendi, eğitimli, donanımlı ve kadın gibi kadınıdır.

Fakat tüm zarafetine ve birikimine rağmen Neriman Hanım da erkeklerin tapulu arazisi olan siyaset sahasına adım atmaya meylettiğinde maalesef o erkeksi koku çevresine yayılmakta en kötüsü de Ereğli´nin siyasette eline su dökülemez dehalarından olan eşinin hem siyasi kimliği hem de cinsel kimliği kadınsı cesaretine musallat olmakta, haklı duruşunu gölgede bırakmaktadır.

Neriman Hanım´ın İlçe Başkanlığı adaylığına ciddi ve sert eleştiriler yaptım. Bu eleştirilerimin kaynağı kesinlikle Neriman Hanım´ın bu işi hak etmediği, beceremeyeceği değil. Aksine Neriman Hanım, kadın kimliği ve birikimiyle bu ve benzeri görevleri bu kentte en fazla hak eden ve başarıyla yürütecek nadir isimlerden biridir.

Burada sorun, Neriman Hanım´ın bu göreve talip oluşundaki zamanlamadır. 5 yıl aradan sonra 5. dönem belediye başkanlığını yeniden kazanmış olan ve Ereğli siyasetini (bunu başta CHP olarak okumalı) dizayn etmek isteyen Halil Posbıyık´ın pozisyonudur. Görünüş itibarıyla bile olsa Neriman Hanım´ın Halil Bey´in siyasi pozisyonunu ve gelecek planını korumaya dönük bir hamlenin içinde oluşudur.

Bu duruşun ne denli etik olduğu ayrı bir tartışma konusu. Ancak temel sorun bu hamlede Neriman Hanım´a yine geleneksel kadın rolünün, "erkeğine yardımcı olan" "siyaseten payanda olan" rolün oynatılması ya da Neriman Hanımın bu rolü oynamasıdır. Zira bu rolü oynarken de bayağı bir "erkekleşmesi" çevresinden "helal olsun kadına, "erkek gibi kadınmış" tezahüratıyla alkışlanması kaçınılmazdır.

Yani siyasi hesaplar bir yana, kadın kimliğinin bir kez daha ezilmesi, aşağılanmasıdır. Temel itirazımız da bunadır.

İşin bir de ironik kısmı var ki belki de Neriman Hanımın kaderini bağlayan da budur. Neriman, Farsça kökenli bir isim olup, kelime manası, pehlivan, yiğit olan Nerim´den türemedir. Zaten Neriman ismi de bizim dışımızda başta Azeriler ve Farslarda erkek ismi olarak kullanılır.

Buradan bakınca Neriman Hanım, "erkek gibi kadın" benzetmesi yanı sıra "adı gibi erkek kadın" benzetmesine de kurban edilebilir.

Beklentimiz, Neriman Hanım´ın siyaset yapma isteğini, hiçbir erkeğin gölgesinde ve uzantısında kalmadan, kendi cinsel kimliği ve kişisel yetenekleriyle taçlandırmasıdır. Şahsen, Neriman Hanım´ın "kadın gibi kadın" olduğuna inancım tamdır. Dileğim bu kimliğini basit siyaset oyunlarına yem etmemesidir….YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

POSBIYIK’I BEKLEYEN TEHLİKE!!! / VEKÂLET DARBESİ…


İnsanların lafı kuyruğundan anladığı bir yer ve dönemde ciddiyet bir yana mizah da çok zor yapılır. Tolum olarak, ökü... Devamını oku >>

DERVİŞİN FİKRİ VE ZİKRİ…


Güzel bir Kızılderili hikayesidir… Bir gün New-York´ta bir grup iş arkadaşı, yemek molasında dışarıya çıka... Devamını oku >>

POSBIYIK: YENİLGİ VE ´´ZAFER´´


Pirus zaferi, yıkıcı büyüklükte kayıplar pahasına kazanılan zaferleri anlatmak için kullanılan bir deyim.  Kaz... Devamını oku >>

Posbıyık da rabia dedi... Ama Nasıl?


1960 ve 70’li yıllar dünyada ve Türkiye’de gençlik hareketlerinin, ulusal kurtuluş savaşlarının ve diktatö... Devamını oku >>

ÇAĞIN EN TEHLİKELİ VİRÜSÜ


Ülkemiz ve dünya son birkaç hafta içinde insanlık ve insanımız açısından ciddi sıkıntılara yol açan b... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

POSBIYIK’I BEKLEYEN TEHLİKE!!! / VEKÂLET DARBESİ…
BİR DE BURADAN BAKIN!
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,0710
6,5609
312,91

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 9.o

SON YORUMLAR