ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

MEMLEKETİMDEN KORONA MANZARALARI…

   
Hüseyin AKSAKAL Hüseyin AKSAKAL

Meselenin sağlık boyutu ciddi… Alınan önlemler büyük oranda yerinde.  Yaz aylarının yaklaştığı bu dönem itibarıyla, tedbirler de göz önüne alındığında durumun geçici olduğuna inanmamak için bir neden görünmüyor.

Gelgelelim nasıl bazı şeyleri n “Şuyuu vukuundan beter” ise, böyle konularda ortaya çıkan korku ve panik havası salgının kendisinden daha tehlikeli olabiliyor.  Her vesileyle devreye giren fırsatçı kapitalist sistem,  böyle bir vesilede bile tüketim pompalamaktan vaz geçmedi ya… Maazallah memleket çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıyayken de vatanı ve milletinden ziyade cebini düşünen birileri olacağını düşünmeden edemiyor insan.

Sosyal medya bambaşka bir alem. Dalga geçeni mi ararsın, siyasi mülahazalarla paniği pompalayanı mı, çeşitli manipülasyon türleri üzerinden kendi amaçlarına taş döşeyeni mi? Ne ararsan var. Yarın öbür gün virüs bahanesiyle yeni dolandırıcılık türleri ortaya çıkarsa şaşırmamak gerek.

***

Şu ana kadar iki vakada tanı kiti pozitif sonuç verdi. Bilinen veya en azından kamuoyuna açıklanan başka bir örnek yok. Allah korusun, şu ana kadar memlekette virüs kaynaklı ölüm vakası rapor edilmedi. 

Elbette salgın ihtimalini küçümsemek yanlış olacaktır. Çünkü Murhpy kuralı, ‘umarım olmaz’ diye ihmal edilen tüm olumsuzlukların başa geleceğini savunur.  Bu yüzden tedbirli olmak iyidir.  Bu konuda aklı başında kim konuştuysa aynı sonuç ortaya çıkıyor. Hijyen konusunda dikkatli olunacak, olağan mevsimsel gripler gibi şeylerin en kısa zamanda tahlili yapılacak. Büyük topluluklar içine girildiğinde tedbirli olunacak. Şüphe halinde sağlık kuruluşuna gidilecek.

Başka ne olabilir. Bizim memleketin şu öpüşme, koklaşma, tokalaşma işlerini biraz daha yazın ilerlediği günlere bırakmak –veya bu alışkanlıkta bazı kalıcı revizyonlar gerçekleştirmek- kabul edilebilir tedbirler arasında. 

Bunlar dışında, hayatın rutinini aksatacak her şey, hastalığın kendisinin yarattığı tahribatı çok aşan sıkıntılara yol açacaktır.

Sözün özü, bu iş bir nihayete erecekse, paniğe kapılıp olmadık işlere girişenler sayesinde değil, soğukkanlı davrananlar sayesinde olacak.

***

Okullar tatil edildi. Çocuklar için bayram gibi… Sanki bir tür tatile giriliyor.  Velilere çocuğunu kollayamayacağı toplu alanlardan uzaklaştırabilmenin huzuru sağlanıyor. Ama bunun bir tatil olmadığını unutmamak gerek. Uzaktan eğitim yöntemleri denenecekmiş. Velilerin özellikle bu yeni eğitim modeli çerçevesinde, bu dönemden öğrencilerinin en az hasarla çıkmasını sağlamak önceliği olmalı.

Toplu etkinlikler, spor müsabakalarında büyük kalabalıklar oluşmasının engellenmesi amacıyla seyircisiz oynama kararları alındı. Nereden baksan belli alanlarda uyulması gereken bir sıkıyönetim ortamı var gibi…

Ama makarna depolamak ne oluyor?  Zannedersiniz bir zombi salgını veya bir işgal var da  marketlerde mal bulmak bir süre sonra mümkün olmayacak. Hakikaten korku kadar hızlı yayılan bir salgın yok galiba. Ülkede üretim duracak gibi mi düşünülüyor? Yok böyle bir şey. Neticede yığınak yapmanın tek sonucu, bu işlerden ekonomik çıkar elde etmek isteyen fırsatçıların ekmeğine yağ sürmek olacak. 

Şu anda memleketin en büyük ihtiyacı nedir derseniz, şahsımın cevabı sabır, sebat ve soğukkanlılık olacaktır.YORUMLAR


Hüseyin AKSAKAL Tarafından Yazılan Son Yazılar

KORONA GÜNLERİNDE…


Öncelikle bir şeyi kabul etmemiz gerek.  Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz ve akla hayale gelmeyen, daha &o... Devamını oku >>

PANDEMİ HİPOTEZLERİ


İnsanoğlunun hayata tutunma gücü tehdit altındayken ortaya çıkar. Aynı şekilde bir toplumun gücünü de tehdi... Devamını oku >>

KARANTİNA EKİNOKSU


Bugün 21 Mart… Ekvatorda gölge boyu sıfır. Kuzey yarımkürede bu günden sonra geceler gündüzlerden uzun... Devamını oku >>

POSBIYIK YİNE PARMAK SALLADI: “SİZİ GİDİ SİZİ!


Belediye Başkanı Halil Posbıyık eydur: “Bu arada bana gönderme yapanlar var. Bugüne kadar yaptığım bütün m&uum... Devamını oku >>

BELEDİYE MECLİSİ… ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ


Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantıları tamamlandı. Bu ayın meclisinde ele alınan en önemli madde, Şubat ayında olduğu gibi, ... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

SAYIN BAŞKAN LÜTFEN DİKKAT! / Virüs hepimize aynı mesafede
KORONA GÜNLERİNDE…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,7368
7,3003
350,49

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

hafif yağmur
hafif yağmur 11o

SON YORUMLAR