ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

MADALYONUN İKİ YÜZÜ: “HAİN” ARINÇ, “KAHRAMAN” ÇAKICI…

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Geride bıraktığımız haftaya iki isim damga vurdu.

Neredeyse birbirleriyle hiçbir ortak yanı yok bu iki ismin. Kullandıkları dil, izah tarzları çok farklı. Tüm bu ayrıksı yanlarına rağmen gündem oluşturan sözleriyle dolaylı da olsa aynı sahada top çevirdiler. İfadeleri etrafında sürdürülen tartışmalar ise kesinlikle tek adrese çıkıyor.

Nedir bu adres?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının hemen ardından başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Bakanı Abdülhamit Gül ve diğer yetkililerce dillendirilen ve ekonomide ve yargıda reform söylemi.

Bu söylemler üzerinde hemen herkes kendi meşrebince bir yorum, açıklama yaptı. Ama iki isim vardı ki gündem onların etrafında oluştu hatta kilitlendi.

Bu iki isim Bülent Arınç ve Alaattin Çakıcı.

Bülent Arınç hali hazırda siyasi bir görevde olmamakla birlikte daha çok onursal yönü öne çıkan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi. Son 20 yılı Ak Parti’de olmak üzere “Milli Görüş” ekseninde 50 yıllık bir siyasi geçmişi var. Kalın çizgilerle altı çizilmesi gereken bir özelliği, hukukçu (Avukat) olması. Ak Parti’nin Refah’tan kopuş kongresi olan ve Abdullah Gül’ün muhalefet adayı olduğu kongrede yaptığı konuşma ve tavrıyla en etkili isimlerden birisi. Ak Parti hükümetleri içinde Başbakan Yardımcılığı, Hükümet Sözcülüğü ve nihayetinde TBMM Başkanlığı yapmış bir isim. En bilinen özelliklerinden birisi de sürekli okuyan birisi olması. Aktif siyasetin dışında kaldıktan sonra ismi sık sık FETÖ’cülükle ilişkilendirilmeye çalışılsa da hakkında her hangi bir takibat başlatılmayan ve Erdoğan tarafından, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğiyle onurlandırılmış bir isim.

Diğer isim Alaattin Çakıcı…

Kimine göre mafya babası... Kimine göre organize suç örgütü lideri... Kimine göre gizli devlet görevlerinde rol almış bir kahraman. Kabarık bir adli sicili var.

Gazeteci Hıncal Uluç'u yaralamaya azmettirmek davasında üç yıl dört ay hapis cezası.

On beş kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik 26 Mart 2000 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıyla, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan üç yıl dört ay, müessir fiile azmettirmekten de on dört yıl dokuz ay cezaya çarptırıldı. Yargıtay çete suçundan verilen cezayı onarken müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.

Borsacı Adil Öngen'in arabasının kurşunlanmasıyla ilgili olarak on yıl on ay cezaya çarptırıldı.

Uludağ'da 1995 yılında eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla yargılandı ve 2006 yılında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, tahrik indirimi yaptı ve neticede Çakıcı'ya on dokuz yıl iki ay hapis cezası verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle on ay hapis cezası verildi.

Bir süre önce de Ak Parti’nin çok sıcak bakmadığı ancak Devlet Bahçeli’nin ısrarlarıyla yapılan yasal düzenleme sonrası tahliye edildi. Yer altı dünyası kadar, yakalandığında üzerinde çıkan MİT’e ait kimlik ve pasaportlar ve adının karıştığı bazı operasyonlar istihbarat örgütleriyle bağlantısını da ortaya koyuyor.

“HAİN” VE “KAHRAMAN” YARATMA HEVESİ

Bu iki isme ilişki uzun sayılacak bu bilgileri neden sıraladık?

Her iki isim de geride bıraktığımız hafta ülke gündemini meşgul eden açıklamalarda bulundu.

Birileri adına mı konuştular, belli bir politik sürecin önünü açma ya da kapatma misyonuyla mı konuşuyorlar. Yoksa sadece “kendilerini mi” ifade ediyorlar?

Çoktan seçmeli bu şıkların tümü de doğru olabilir son şık da.

Fakat dikkat çeken şu; Arınç, bir siyasetçi, hukukçu ve hali hazırda iktidarı temsil eden bir kurumun üyesi iken tamamen ifade özgürlüğü kapsamında dile getirdiği açıklaması nedeniyle ağır bir kampanyayla karşı karşıya kaldı. Ne hainliği bırakıldı ne terör seviciliği. Hani neredeyse bir tek terör örgütü üyeliğinden soruşturma başlatılmadı hakkında.

Çakıcı ise görüşte hiç de üzerine vazife olmayan bir sahada ve ifade özgürlüğüyle bağdaştırmak bir yana açık tehdit ve aşağılamalar içeren açıklamasının ardından neredeyse bir kesim tarafından adeta kahramanlaştırıldı.

İşte işin en acayip tarafı bu? Ve bu iki ismin karşılaştığı muamele özetle Türkiye’deki hukuk, siyaset ve ifade özgürlüğünde yaşanan erozyonun fotoğrafından başka bir şey değil. Açıkçası bu erozyonun ucunda da toplumda artık eni konu yer etmiş ahlaki çürüme var.

Ve bugün bir reformdan bahsedilecekse buna “değer yargılarını” ayakları üzerine oturtacak bir değerler reformundan başlamalı ya da atılacak adımlar öncelikle buna hizmet etmeli. Yoksa çok daha boğuşuruz ülke olarak bu hain-kahraman bataklığında…

SONUÇ

Birde tartışmalara kaynaklık eden açıklamaların sahibi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrına bakacak olursak. Erdoğan, dava arkadaşı Arınç’ın açıklamalarını “kişisel” ve “fitneye” dönük açıklamalar olarak görüyor ve şiddetle karşısında duruyor.

Ancak yeni dönem politikalarını tarif ederken de şu cümleleri kuruyor:

“Ekonomide ve demokraside ülkemizi yeni bir yükseliş dönemine sokmakta kararlıyız. Yeni yargı paketleriyle ilgili hazırlıklar sürüyor. Bunları da en kısa sürede Meclis gündemine getireceğiz.

…..

Amerika ile uzun ve yakın müttefiklik ilişkilerimizi, bölgesel ve küresel tüm meselelerin çözümünde aktif olarak kullanmak arzusundayız. Kendimizi başka yerlerde değil Avrupa'da görüyor. Geleceğimizi birlikte kurmak istiyoruz."

Peki Avrupa ve ABD ne düşünüyor?

Yalan veya gerçek; ekonomiye, yargıya müdahale edilmesin. İfade özgürlüğünün önü açılsın. Daha somut olarak, hukuki olarak verilmeyen bazı mahkeme kararlarının sonuçları ortadan kaldırılsın.

Denklem biraz karışık gibi…YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

AH LA FONTAİNE AH… VAH ENERJİ-SA VAH…


Gözü kör olasıca La Fontaine … Yumurta olarak başladığı hayatının 17 senesini toprak altında geçirip, sadec... Devamını oku >>

EREĞLİ ‘DE KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE?


Ne ilginç bir kent Ereğli? Hani neredeyse, kimin eli kimin cebinde bilemiyorsun. Ya da kim kime, dum duma … Bir b... Devamını oku >>

BİLİM, TÜRBAN, KELEPÇE


Bilgiyi, gözlem ve deneyim sonucunda sentezlenmiş olgu olarak tanımlamak mümkün. Bilim ise belli bir disipline ve alan... Devamını oku >>

KAZANILMIŞ BİR YIL OLARAK 2020


Birçoğumuza göre LANETLİ BİR YILI geride bırakıyoruz. Yer kürenin, güneş etrafında turlamasından ibaret döng&... Devamını oku >>

HIDIR BARIŞ, ÖZGÜRLÜK… Koyê Dêrsim war êmao


Ereğli’de 1990 öncesi doğup da Hıdır Barış’ı tanımayan yoktur. Erdemir’in başta sinema ve plajdan oluşan tüm... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

AH LA FONTAİNE AH… VAH ENERJİ-SA VAH…
KAR YAĞARKEN…
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,5051
9,0550
442,08

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

hafif kar yağışlı
hafif kar yağışlı 0.o

SON YORUMLAR