ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

LİNGO LİNGO ŞİŞELER… KÖROLASI FEDERALLER

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Bir aylık tatilin ardından Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısını 2 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirdi.

Rutin gündem maddelerini dışarıda bırakırsak, Eylül ayı toplantısının en renkli anları yine Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın gündem dışı konuşmasıydı.

İki ay aradan sonra meclis dolu bir zembille gelen Posbıyık, merkezine Ak parti Zonguldak milletvekilleri ve Ankara bürokrasisini koyduğu bir dizi eleştiride bulundu.

Özetle Ereğli’de "tıkırında gitmeyen işlerin" sorumluluğunu bu iki odağın üzerine yıktı. Posbıyık’ın bu eleştirilerini tümüyle yabana atmak, kulak ardı etmek, gündem kaydırma girişimi olarak görmek haksızlık olur. Ki bunlar bu yazının konusu değil.

Posbıyık gündem dışı konuşmasının son bölümünde kendisinin ve ailesinin muhatap ve tanık olduğu bir olayı da aktararak son bir kez Ereğli’ye çelme takmakla meşgul Zonguldak merkezli yaklaşımları kendi üslubuyla teşhir etmeye çalıştı.

Özetle şunları anlattı Posbıyık:

“Üzüldüğüm bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Dün akşam kızımın yaş günüydü. Dün akşam Bozhane’ye balık yemeye gittik. Kızımın yaş günü için pasta aldık. Biz de dostlarımızla birlikte oturduk, torunlarımız, çocuklarımızla birlikte. Bir anda resmi polisler bastı orayı. Herhalde birtakım şiddet olayları oluyor, GBT, yoklama falan yapacaklar dedim. Ama öyle olmadı. Direk masalara gidiyorlar, rakı şişelerini alıyorlar, zabıt tutuyorlar. Tabi emekçi polis memurlarının kabahati yok. Onlara emir veren amirlerin kabahati. Bu memleketi nasıl turizm memleketi yapacaksınız? Kim gelir Düzce’den, Adapazarı’ndan yemek yemeye.”

Posbıyık’ın meramı çok açık. Güvenlik ve asayiş amaçlı uygulamalar bir kent için şikayet edilecek hususlar değil. Fakat bu uygulamalar kentin sosyal yaşamını ve vatandaşın yaşam alışkanlıklarını bloklamaya, baskı altına almaya dönük bir keyfiyete ve giderek esnafın ticaretine ve şehrin çekim merkezi olmasına zarar veriyorsa Posbıyık yerden göğe kadar haklı. Hatta az bile söyledi.

***

Fakattt!

Burada gözden kaçırılmaması gereken biri güncel diğeri resmi iki ciddi sıkıntı var. Güncel olan şu ki Ereğli geneli, özellikle kent merkezi son aylarda asayiş açısından ortalama bir vatandaşın güvenle dolaşacağı bir yer olma özelliğini kaybetmek üzere. Bir ay içerisinde çoğu yaralamalarla biten, kaynağı Ereğli olan Alaplı’da işlenen cinayetle birlikte 4 kişinin yaşamını kaybettiği silahlı saldırılar, kavgalar bunun açık işaretleri. Bunda kent merkezindeki Emniyet Müdürlüğü’nün, yeni binası yapılana kadar merkez dışına taşınmasının etkisi var. Ama belirleyici neden bu değil. Kaldı ki bu durum kent merkezinde oluşturulacak birkaç geçici güvenlik noktasıyla giderilebilir ki buna kesinlikle ihtiyaç var. Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğü’nün bu konuda kafa yorması ve uygun çözüm üretmesi vatandaşlar tarafından istenen, beklenen bir talep. Periyotlara bağlanmış genel asayiş uygulamalarıyla bu sorunu çözmek mümkün değil. Üstelik bu uygulamalar suçun önlenmesinden ziyade "suçluyu" yakalamayı esas alması nedeniyle ve vatandaşın sosyal yaşamını etkilemesi açısından yetersiz bir güvenlik konsepti oluyor. Posbıyık’ın itirazı tam da bu noktada.

Özetle güncel olarak Ereğli’de ciddi bir asayiş sorunu yaşandığı açık. Bunun kesin çözümü de kurumsal ve süreklilik arz eden yaklaşımları gerektiriyor. Sadece polisiye yöntemler de yetmez. Açıkçası son bir aydır yaşananlardan sonra (Vali’nin başkanlığında Ereğli’de gerçekleştirilen güvenlik toplantısını saymazsak) tek bir siyasi veya mülki yöneticiden, en azından vatandaşa güven veren, sağduyulu bir açıklama gelmedi. Bu suskunluğu, “bizi ilgilendirmez, polis çözsün” gibi haklı bir gerekçe olarak okumak mümkünse de kentin tüm yöneticilerinin en azından vatandaşın demoralize olmaması gibi bir sorumlulukları olduğunu hatırlatmak gerekir.

****

Gelelim Posbıyık’ın, şikayetçi olduğu uygulamadaki ikinci ve resmi boyuta. Posbıyık’ın ailesiyle oturduğu, yemek yediği işletmelerin resmi durumu malum. Bu işletmeler üzerinde kurulu oldukları iç liman sınırları içinde olmaktan kaynaklı olarak hem işletme ruhsatı hem de alkol ruhsatı sorunu olan ancak bir biçimde meşruiyet kazanmış, açıkçası resmi değil, “göz yumarak” işletilen alanlar. Böylesi bir alanda güvenlik birimlerinin uygulama yaparken “yasa dışı” bir eyleme, “izinsiz alkol satışı ve tüketimine” en azından o esnada “göz yunmaması” anlaşılır bir şey. Ancak bu uygulama sıklaşırsa o zaman niyetler sorgulanabilir. Ama burada sorun niyetlerle de ilgili değil. Zira dediğimiz gibi ortada bir “ruhsat” sorunu var. 

Hal böyleyken bir yandan esnafın iş yeri açıp işletmesine, alkol satmasına göz yunmak, ama iş resmiyete binince topu Zonguldak’a atmak önce o esnaflara haksızlık, sonra da Ereğli’ye.

Peki çözüm ne?

Tek çözüm Bozhane’de balık satış noktalarının üzerinde artık genişçe bir alana yayılmış işletmelerin mutlaka resmi statüye kavuşması. Yoksa emniyet gelir, “görevini” yapar, masadan şişe de alır. Canı sıkılan Vali’ye CİMER’e de şikâyet eder, "izinsiz alkol satılıyor, içiliyor” der.

Kalıcı bir çözüm üretilmedikçe ne derseniz deyin, sizin o en haklı “isyanınız” bile hoş bir seda olmaktan öte gidemez.

O da “Lingo lingo şişeler, kör olası federaller” nakaratı gibi her gün tekrarlanır…YORUMLAR

Ereğlili | 5 Eylül 2020
Posbıyık bu konuda sonuna kadar haklı. Ereğli ye gelen misafirlerimizi davet edebileceğimiz mantıklı bir bozanemiz var. Ruhsat sorunu belediye ile alakalı değil.
Ereğlili | 5 Eylül 2020
Balık hanelerde tuvalet yok belediyenin tuvaleti var,müşterilerden dışardan gelen misafirlerden tuvalet parası alınıyor Ereğli´nin büyük ayıpı, belki de lokantacılar işletseler daha iyi,yerken para ver,çıkartırkende para ,daha çok kazanırlar....


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

MADALYONUN İKİ YÜZÜ: “HAİN” ARINÇ, “KAHRAMAN” ÇAKICI…


Geride bıraktığımız haftaya iki isim damga vurdu. Neredeyse birbirleriyle hiçbir ortak yanı yok bu iki ismin. Kullandıkları dil, ... Devamını oku >>

EREĞLİ’NİN KÜÇÜK GELİNİ KİM?


Rahmetli annemin numunelik lafları vardı. Hemen her durumda lafı çok uzatmaz, durumu sade şekilde özetleyen, izah eden bir d... Devamını oku >>

BİR YEM BORUSU OLARAK, “EREĞLİ İL OLSUN” SÖYLEMİ VE POSBIYIK’IN ÜÇÜNCÜ YOLU


Kimi durumlar vardır. İzahı için saatlerce konuşulabilir. Ya da cuk oturacak bir sözle, deyimle fazla lafa gerek kalmaz. Bil... Devamını oku >>

DÜĞÜN DEĞİL BAYRAM DEĞİL, POSBIYIK KİMİ ÖPÜYOR?


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyaset ve yöneticilik açısından küçümsenemeyecek bir birikim ve deney... Devamını oku >>

DEPREMİN KAHREDENLERİ VE KAHRAMANLARINA…


Acı duyuyorsan canlısın, başkasının acısını hissediyorsan insansın. Biyolojik yanını bir yana bırakırsak insan nedir, kime denir, sorusunu ... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

MADALYONUN İKİ YÜZÜ: “HAİN” ARINÇ, “KAHRAMAN” ÇAKICI…
KUTUP YILDIZININ GÜNÜ
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

7,8187
9,3602
449,33

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 14o

SON YORUMLAR