ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

KARANLIK IŞIKLA YENİLİR…

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

Bu gün 21 Mart.

Yani ekinoks…

Yani gece ve gündüzün eşitlendiği gün…

Yani mevsimin kıştan bahara dönüşünün başlangıcı. Gün ışığının uzamaya başlaması…

Bu nedenle başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın birçok coğrafyasında 21 Mart bayram olarak kutlanır.

Kötülüğe karşı iyiliğin, hastalığa karşı sağlığın, karanlığa karşı aydınlığın, zalime karşı mazlumun mücadelesini ve zaferini simgeler 21 Mart.

Yaşlı dünyamız 2020 21 Martını küresel bir tehditle boğuşarak karşılıyor. Aralık ayında Çin’de ortaya çıkıp şu an yüzün üzerinde ülkeye sıçrayan ve henüz kesin tedavisi bulunamayan koronavirüsle.

Temennimiz 21 Mart’ın, Kuzey Yarımküremizi bahara taşıyan bu günün, gün dönümünün, gün ışığının karanlığa galip gelmesi gibi bilimin ışığının virüsün yarattığı kara tabloyu parçalamasıdır.

Temenni ve umut hep olmalıdır. Tüm olumsuzluklar karşısında direnç oluşturmak için bu şart. Peki tek başına bu yeter mi? Mümkün değil.

Bu noktada ister istemez gerçeğin çırılçıplak hali çarpıyor yüzümüze. Gerçeklik de ancak sorgulanarak, anlaşılarak ve yeniden kurgulanarak aşılabilir.

Nedir bu gerçekler?

En başta dünyayı sadece kendi sınırsız tüketim alışkanlıklarının, zenginleşmenin, güç sahibi olmanın alanı olarak düşünen ve doğayı tüketerek var olmaya devam eden tüm yaşam alışkanlıkları, yönetim şekilleri. Bunun en somut hali kapitalist tüketim kültürü.

Ne kadar canımızı yaksa da bu noktada virüsü, doğanın kendini savunma hamlesi olarak görmeden edemiyor insan. Yani sen dünyanın, doğanın bu kadar canını yakar, hiçe sayarsan onu, o da bir biçimde durmayı hatırlatıyor sana.

Kim ne derse desin çıkarılacak birinci ders budur… Doğaya rağmen değil, doğayla barışık yaşamak.

Yine bununla bağlantılı olarak sağlık sektörünün geldiği boyut. Uluslar üstü ilaç şirketlerinin devasa karlarına bakınca insan sormadan edemiyor ilaç ve sağlık sektörü insanları sağlıklı kılmak için mi yoksa sürekli sağlıksızlığa mahkum ederek para kazanmak için mi var? Özetle insani bir hizmetten çok bir sermaye mekanizmasına dönüşmüş bir sağlık mekanizmasından insani bir sonuç, kurtuluş beklemek de çok akılcı değil.

Sağlık çalışanlarının insan üstü çabası ise bu sektördeki tek insani unsur. Ancak onlarında maddi olanaksızlıklarla ve somut olarak virüsle mücadelede asgari donanımsızlıkla kuşatılmışlığı, silahsız ve cephanesiz askerleri cepheye sürüp, “yürü aslanım, yen düşmanı” narası atmak kadar gülünç ve acı…

Ya insanımız… Virüsün somut bir tehdit olarak sınırlarımızda dolaşmaya başladığı andan itibaren yaşadıkları kafa karışıklığı yetmezmiş gibi her saat TV’lerden ilkel kabile büyücülerinden bile daha geri ve vasıfsız “uzmanların” yarattığı kafa karışıklığı.

Tüm bu karmaşayı, yapılanları, yapılmayanları ve oluşan bilinçlenmeyi-bilinçsizliği bir araya getirdiğimizde koronavirüsle savaşta hem dünya hem ülkemiz tam bir ekinoks-eşitleme durumunda. Tamam yaygın vakalar var, can kayıpları daha da artabilir. Ancak ilk günkü gibi değil hiçbir şey.

Bu denge durumu mutlak insanlık lehine bir dengesizliğe dönüşecektir. Ama bu doğamızı talan alanına çevirenlerin aksine doğayla uyumlu bir yaşam kültürünü benimsemiş, çözümü bilim dışı arayışlarda değil bizzat bilimin içinde arayan ve gerektiğinde kendisini de feda edebilen insanlık anlayışıyla, bilim insanlarıyla, sağlığın odağına insanı koyan tıp insanlarıyla ve bilime inanan insanların kazanacağı bir zafer olacaktır.

Bu savaşta aydınlık, virüsün kop koyu karanlığını yenecektir. O aydınlık da bilimden başka bir şey değildir.  Zira karanlığı ancak ışıkla yenilebilir.

Güneşin, karanlığı yendiği gün olan 21 Mart’ın bu mücadelede sembolik bir umut olması dileğiyle…YORUMLAR


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…


Türkiye’de her dönem en arızalı sahaların başında olagelmiştir basın faaliyetleri. Varoluşu gereği eleştirel ve bağımsız ol... Devamını oku >>

BENİM JENERASYONUM SENİN JENERASYONUNU DÖVER


İlginç bir toplumuz vesselam. Çoğu kez kişisel marifetlerimizle yetinmeyiz. Kendimizi anlamlı kılmak, önemli göster... Devamını oku >>

ZONGULDAK “LOBİSİNİN” EREĞLİ FOBİSİ


İlçeleriyle birlikte Zonguldak siyasetinin en bilinen karın ağrısıdır. Lobicilik, yerelcilik, klikçilik. Özellikle siyas... Devamını oku >>

ANNELİK DOĞADAN GELİR, BABALIK SONRADAN ÖĞRENİLİR...


Her babalar gününde olduğu gibi özellikle sosyal medyada tekrar eden bir ritüel bu günde boy gösterdi. Yapısı... Devamını oku >>

İKİ FARKLI POSBIYIK SÖYLEMİ… CİDDİ GÖRÜŞ - SİYASİ GÖRÜŞ…


Çok anlatılan ve bilinen bir hikâyedir. Bir kez de biz özetleyelim meramımızı anlatmadan önce… 12 Eylü... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

BİR “GÜNAH VADİSİ”, SOSYAL MEDYA…
POSBIYIK SEVİLİYOR MU, SEVİLMİYOR MU?
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

6,8651
7,7740
393,72

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 23o

SON YORUMLAR