ANA SAYFA
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
MAGAZİN
EĞİTİM
SPOR
KÜLTÜR-SANAT
SAĞLIK
KÜNYE
İLETİŞİM

KANDIRALI SEN DE DUR!- OYAK Toplantısının Şifreleri

   
 İzzet ASLANBAY İzzet ASLANBAY

2 Aralık Pazartesi günü Ereğli, önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

İlçede kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nı da bünyesinde bulunduran OYAK Grubu’nun Genel Müdürü’nün davetiyle gerçekleşen toplantıda aralarında kimine göre uyumsuzluk, kimine göre gerilim, kimine göre çatışma olan kentin iki yakası ERDEMİR’i YÖNETENLER ve EREĞLİ’de YAŞAYANLAR kahvaltıda bir araya geldi.

Görüntü itibariyle, “kentin iki yakasını bir araya getirmeyi amaçlayan” toplantının katılımcılarından, katılanların amaçlarından, ortaya çıkan sonuca kadar herkesçe bir değerlendirmesi yapılacaktır.

Hariçten gazel okuma meraklısı biz gazetecilerinde tabi ki bu konuda söyleyecekleri vardır, olmalıdır.

Sadece gazeteci olarak değil, Ereğlili bir gazeteci olarak bu düşüncelerimizi kamuoyu ile eskilerin deyimiyle “EFKARI UMUMİYE” ile paylaşma sorumluluğumuzu yerine getirmek istedik.

Öncelikle belirtelim, kent içi konularda, yerel siyasette, ayanın ve avamın kendiyle halleşmesinde söz söylemenin, kalem oynatmanın diliyle, tüm Ereğli’yi ilgilendiren ortak bir konuda düşünce belirtmenin dili, üslubu haliyle farklı olacaktır.

OYAK tarafından organize edilen ve başta Zonguldak milletvekilleri olmak üzere Ereğli’deki siyasi parti temsilcilerinin, sivil toplum örgütü temsilcilerinin davet edildiği toplantıyı bu mantıkla ele alacağız. Açıkçası, Ereğli adına taraf olacağız, ama sübjektif olmadan.

***

OYAK ve Ereğli arasındaki ilişkilerin geçmiş arka planı bir yana, bir süredir Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın şirketler grubunu açıktan hedef alan, kentin başta ekonomik çıkarları olmak üzere sosyal, kültürel ve ekolojik yaşamına zarar verdiği eleştirileriyle tırmanma şeridine girmişti.

Başkan Posbıyık, bu tırmanışı söylemle sınırlandırmayarak vites büyüttü ve karşılıklı güçler çatışmasına dönüştürmek üzere “Karadeniz Ereğli Geleceğini Arıyor Platformu”nun oluşumuna ön ayak oldu. Platformla birlikte söylemini daha da sertleştiren Posbıyık, eylemsel girişimlere de hazırlık yapılmasını dillendirdi.

***

OYAK, işte tam bu aşamada, “bir şeyleri eksik-yanlış” yaptığını ve “farklı bir şeyler” yapması gerektiğini fark etti.

Aslında eksik ve yanlışlar listesi epey uzundu ama ilk ve en önemli eksik, ERDEMİR’e ev sahipliği yapan Ereğli’yle, Ereğlililerle bir bağlantıları, temasları kalmamıştı. Herhangi bir hizmet veya yatırımdan bahsetmiyoruz, bildiğiniz sıradan iletişimden bahsediyoruz. Öyle ki en genel anlamda Ereğli’yle ilişkilenmekten vazgeçtik, yerel basınla olan ilişkileri bile neredeyse İstanbul’dan servis edilen “basın açıklamalarıyla” sınırlı bir noktaya gelmişti.

***

2 Aralık günü gerçekleşen toplantının her hangi bir artısından bahsedilecekse şimdilik bu temasın sağlanmasına dönük bir iyi niyet girişimi olarak bir artıdan bahsedilebilir. Şimdilik bu kadar.

***

OYAK gibi bir dünya devini yönetenlerin tek derdi tabi ki “sıradan bir temas” olamazdı. Daha pragmatik bir hesapları da vardır muhakkak. Sermaye, yapısı gereği aşırı kar etmeyi isterken, toplumsal muhalefet başta olmak üzere rahatsız edici itirazların, hele ki sosyal eylemlerin olmadığı “güvenli” bir ortam ister. Hoş, Erdemir’de yetkili sendikanın 2 yılda bir yapılan toplu iş sözleşmesi dışında bir derdi olmayacak konuma getirilmesiyle bu tehlike önemli oranda bertaraf edilmiş olsa da kentin diğer odaklarının hoşnutsuzluğundan ortaya çıkacak bir “EREĞLİ İTTİFAKI” güvenli kar ortamını, sendikal hareketten çok daha fazla tuzla buz edebilirdi.

OYAK toplantıya esas olarak böylesi bir ittifakın oluşmasını önceden ortadan kaldırma, olası ittifak çalışmalarına da ölü doğum yaptırma hissiyatıyla ev sahipliği yaptı.

***

İş çok zor değildi. Zira bu ittifak girişiminin büyük çoğunluğu, ya bireysel ya da grup çıkarlarını öne çıkarmış siyasetçi, iş adamı ve bazı sivil toplum örgütlerinden oluşuyordu. Biraz işin karikatürü olacak ama bırakalım Ereğli’nin genel çıkarlarını, sırf OYAK’ın düzenlediği toplantının fotoğraf karesinde bulunmak için bile ittifaka anında sırt dönecek bir bileşim vardı OYAK’ın karşısında. OYAK’ın bunu görmemesi ve değerlendirmemesi mümkün olamazdı. Üstelik fiilen bu ittifaka “Karadeniz Ereğli Geleceğini Arıyor Platformu” adıyla öncülük etmeye çalışan kentin Belediye Başkanı Halil Posbıyık da birleştiricilikten uzak, en genel politikalardan bile kendi bireysel karizma ve siyasi geleceğinin yelkenlerine rüzgar üretme yeteneğine sahip özelliğiyle yine bu ittifakın dağıtılmasının dinamit fitili olarak değerlendirilebilirdi.

OYAK da bunu yaptı. Adeta Nuh’un gemisi tarzında, içinde “Karadeniz Ereğli Geleceğini Arıyor Platformu” sözcü ve üyelerinin de bulunduğu, kriterleri kendilerince belirlenmiş bir davetli topluluğuyla düzenlediği toplantıya Halil Posbıyık’ı davet etmedi.

Karşı ittifakın baş ve gövdesini birbirinden ayırdı. Başı dışarıda bıraktı, gövdeyi içerde ağırladı. Her ne kadar toplantıya Zonguldak milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri gibi isimler çağrılsa da onlar esas olarak “Posbıyık’ı Yalnızlaştırma Operasyonu’nun” perdesi oldu.

OYAK işi o derece sağlam örgütledi ki sadece toplantı öncesi kendince muhatap belirleme yaklaşımıyla sınırlı kalmadı, toplantıya çağrılan her bir yerel temsilcinin iki yanına birer OYAK yöneticisini oturtarak, toplantıda olası bir istişareyi ve ortak fikir üretme yeteneğini de kırdı. Asker mentalitesi biraz da böyle bir şey.

***

OYAK’ın tek derdi, temas ve Ereğli’yi anlama olsaydı, tüm aykırı tutumuna ve olası provokatif girişimlerine rağmen, kentin seçilmiş belediye başkanını toplantıya çağırır, dinler ve orada bertaraf ederdi.

Ama anlaşıldığı üzere amaç temas gibi gözükse de hedef kişisel olarak Posbıyık’ı yalnızlaştırmak, burnunu sürtmek ve Ereğli’ye siz bir araya gelemezsiniz mesajı olunca davetli listesi de buna göre şekillendi.

Normal olarak bu toplantıya Zonguldak Valisi Sayın Erdoğan Bektaş’ın, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun da devlet adabını iyi bilen OYAK tarafından çağrılması beklenebilirdi.

Bu iki sebeple yapılmadı. Birincisi, belediye başkanlarını çağırmamanın savunma alt yapısıydı. Yani onları da çağırmadık, Halil Bey boşuna alınganlık yapıyor, demek için. Yoksa Vali ve Kaymakam’ın da en az milletvekilleri kadar hatta daha fazla orada bulunması gerekirdi.

İkinci neden ise aslında bizzat Vali ve Kaymakam’ın, korumacı bir içgüdüyle, Belediye Başkanı’nın hiçleştirildiği bir toplantıya ortak edilmemesi, bir anlamda bu işe devleti bulaştırmamak.

***

Sonuç olarak toplantı bitti. Somut olan tek şey bir temas başladı. Bu temas Ereğli’yi anlamaya doğru evrilirse ne güzel. Yok, anlar gibi yapılıp olası karşı duruşları eritmenin manivelası olarak değerlendirilirse işte o vakit Ereğli tarihi geçmişi, kentleşme ve modernleşme sürecindeki tüm tecrübe ve enerjisiyle kendi içindekilere, “BÖLÜK DUR” dediği gibi Ereğli’yle uyum sorunu yaşayan misafire de “KANDIRALI SEN DE DUR” diyebilecek bir kenttir.

İstenilen şey ise çok açık…

Bir: Evet yatırım yap… Kar et, ama istihdam ve tedarik süreçlerinde bu kenti hiçe sayma.

İki: Evet işletmeni yenile, kar et.. Ama bu karın zekâtı olarak eğitim, kültür ve sportif etkinliklere destek ver.

Üççç: Doyana kadar kar et ama Erdemir çalışanlarını 19. yüz yılın sahipsiz Kunta Kinte’leri gibi canın istediğinde kapının önüne koyma…  En önemlisi havamı, denizimi kirletme, tedbirlerini al bu konuda şeffaf ol ve yaşama hakkıma saygı duy…

 YORUMLAR

Ereğlili sporsever. | 3 Aralık 2019
Erdemirin ereğliye yeni tesisler kazandırması dileğiyle sporu tekrar canlandırması tesisleri ereğli sporuna açması özellikle şehrimizde sdat eksikliği var devlet ereğli erdemir beraberliğinde erdemir sahasına yeni stad yapılmasını bekliyoruz.
adalı | 4 Aralık 2019
finans, istihdam,güç adamlarda..eregliye ´´can´´ verdiklerini de iyi biliyorlar.. yani, oyak´ı reabilite etmeniz zor... yeni fabrikasını manisaya kuruyor,soruyorum akp zonguldak vekilleri ne iş görüyor? muhalefeti ipleyen yok,başkanlık sisteminde m.vekilininde artık bir hükmü yok..esnaf,tüccar,sanayici kendi bacagından asılıp,günü kurtarma derdin de,sendika dersen sap sarı..Ereglinin ekabir halkı sahilde cafelerde,yoksulu tanrıya şükreder,bu döngü degişmez,oyak´ın gönlünden kopana razı olacaksınız.!


İzzet ASLANBAY Tarafından Yazılan Son Yazılar

Bir Melami dervişi, Posbıyık… O “YER” BENİM KİME NE?


Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı İslam tasavvufunun en naif tarikatlarından birisi olan Melamiliğin dervişlerine be... Devamını oku >>

“KİRLİ OYUNLAR”


"Kirli oyunlar..." 29 Kasım Cuma günü akşam saatlerinde basın toplantısı düzenleyen CHP İlçe Başkan Adayı Nerim... Devamını oku >>

POSBIYIK, BİNDİĞİ DAL(LAR)I KESİYOR


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde en yakın rakibine ciddi bir fark atarak seçildi. Bu... Devamını oku >>

BAŞKAN POSBIYIK’A DA BU YAKIŞIRDI… (Belediye ücretli mi ücretsiz mi gömecek?)


Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı’nı bu köşeden sık sık icraat ve siyaset tarzı nedeniyle eleştiriyoruz. Bir hizmet makamı olara... Devamını oku >>

ŞİDDET, KADINA ŞİDDET, KÖR ŞİDDET


Dün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ydü. Gün dol... Devamını oku >>

KÖŞE YAZARLARI

Bir Melami dervişi, Posbıyık… O “YER” BENİM KİME NE?
Merd-i Kıpti, şecaatin arz ederken… POSBIYIK’IN TECRİTİ
Nöbetçi Eczaneler

PİYASALAR

5,7609
6,3922
273,15

KDZ.EREĞLİ'DE HAVA DURUMU

açık
açık 9°o

SON YORUMLAR